Προς το περιεχόμενο

bitcoin mining


subject 12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και έτσι να είναι πάλι δεν βλέπω την φούσκα αγόραζε bitcoins χωρίς να κανεις mining απλά θα βγάλεις λιγότερα από αυτόν που αγόρασε νωρίτερα από εσένα...

 

Η φούσκα θα είναι μετά το 2020, που θα έχουν σκαφτεί το 85% των bitcoin, τώρα έχουν σκαφτεί λίγο κάτω από τα μισά.

 

85% των bitcoin: 2009 - 2020

15% των bitcoin: 2020 - 2140

 

Βλέπεις το τρικ ε; Προσωρινά σαν επένδυση ίσως να είναι καλή, αλλά σίγουρα όχι κάτι μακροπρόθεσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 42
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδή είμαι αρχάριος στο bitcoin που μπορώ να κοιτάξω ώστε να μάθω κάποια πράγματα για αυτό το θέμα..;

Αξίζει να ασχοληθώ τώρα ή όχι..;

 

Ευχαριστώ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι σημασία έχει η απόδοση όχι το ποτε μπαίνεις...

 

με 2ΤΗ/s ας πούμε βγάζεις 1000$ μέσα σε μια μέρα αν ξεκινήσεις ΤΩΡΑ όχι αν ήσουν από τους πρώτους κτλ...

 

 

Δηλαδή αν πάρεις ένα μηχάνημα που αποδίδει τόσο (υπάρχουν σε τιμές 6 με 10 χιλιάδες) μέσα σε 24 ώρες έχεις βγάλει 1000 τωρα 7/10/2013.

Δεν προτείνω να πάρει κανεις τίποτα από κανέναν και μάλιστα δεν ανέφερα καν το όνομα της εταιρίας η για το ποια ακριβώς κάρτα μιλάω απλά μίλησα για απόδοση (και ναι τυχαίνει αυτή να είχα στο μυαλό αλλα το θέμα στο post μου ηταν έστω ότι μπορείς να βγάλεις 600G/s)

 

 

Εχεις καποιο link για μηχανημα 2TH με 10000 ευρω που ειναι διαθεσιμο και ετοιμοπαραδοτο τωρα?

για την καρτα που λες δεν χρειαστηκε να αναφερεις τιποτα γιατι ειναι η μοναδικη με αυτα τα χαρακτηριστικα και δεν προκειται να κυκλοφορησει για μηνες. Η συγκεκριμενη εταιρια ακομα δεν εχει τελειωσει με τις παραγγελιες του 2012 για το προηγουμενο τερας της, 500Gh για $22000 (με κατι κιλοβατ ισχυ). Οποιος παρηγγηλε περυσι, εβλεπε 500Gh και νομιζε οτι θα γινει εκατομυριουχος. Τωρα ΟΛΟΙ αυτοι ειναι στο κοκκινο

 

 

EDIT

Τώρα αποσο ξέρω είναι άμεσα διαθέσιμα αυτά τα συγκεκριμένα miner οποτε δεν ξέρω εσύ γιατί περιμένεις

 

τέλος 5GΗ/s δεν είναι και πολλά και έχει σχέση και το pool επιλεγεις κτλ κτλ

 

μέσα σε 1 χρόνο θα πρέπει να έχεις κάνει απόσβεση της συσκευής με κάνα εκατοστάρικο κέρδος.

 

Τα συγκεκριμενα miner ειναι διαθεσιμα, ξεκινησαν να παραδιδονται τον Ιουνιο και εχουν παραδοθει τα preorder μεχρι αρχες Μαρτιου 2013. Αν παραγγειλεις ενα τωρα, αστο καλυτερα το ποτε θα σου ερθει. Κυκλοφορουν επισης μεταχειρισμενα στο ebay σε τιμες μεγαλυτερες μιας καινουριας παραγγελιας(!)

 

5Gh φανταζαν πολλα στο οχι πολυ μακρινο παρελθον

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η φούσκα θα είναι μετά το 2020, που θα έχουν σκαφτεί το 85% των bitcoin, τώρα έχουν σκαφτεί λίγο κάτω από τα μισά.

 

85% των bitcoin: 2009 - 2020

15% των bitcoin: 2020 - 2140

 

Βλέπεις το τρικ ε; Προσωρινά σαν επένδυση ίσως να είναι καλή, αλλά σίγουρα όχι κάτι μακροπρόθεσμο.

 

Τότε θα τελειώσουν τα block που αντιστοιχούν στα 21.000.000 bitcoins μετά θα βγαίνουν τα χρήματα από τα transactions που όσα περισσότερα τόσα περισσότερα και τα νέα blocks

Εχεις καποιο link για μηχανημα 2TH με 10000 ευρω που ειναι διαθεσιμο και ετοιμοπαραδοτο τωρα?

για την καρτα που λες δεν χρειαστηκε να αναφερεις τιποτα γιατι ειναι η μοναδικη με αυτα τα χαρακτηριστικα και δεν προκειται να κυκλοφορησει για μηνες. Η συγκεκριμενη εταιρια ακομα δεν εχει τελειωσει με τις παραγγελιες του 2012 για το προηγουμενο τερας της, 500Gh για $22000 (με κατι κιλοβατ ισχυ). Οποιος παρηγγηλε περυσι, εβλεπε 500Gh και νομιζε οτι θα γινει εκατομυριουχος. Τωρα ΟΛΟΙ αυτοι ειναι στο κοκκινο

 

 

 

Τα συγκεκριμενα miner ειναι διαθεσιμα, ξεκινησαν να παραδιδονται τον Ιουνιο και εχουν παραδοθει τα preorder μεχρι αρχες Μαρτιου 2013. Αν παραγγειλεις ενα τωρα, αστο καλυτερα το ποτε θα σου ερθει. Κυκλοφορουν επισης μεταχειρισμενα στο ebay σε τιμες μεγαλυτερες μιας καινουριας παραγγελιας(!)

 

5Gh φανταζαν πολλα στο οχι πολυ μακρινο παρελθον

Δεν κάνω διαφήμιση... με 2ΤΗ υπάρχουν μηχανήματα που ξεκινάνε από τα 5000 δολάρια! αλλα όχι δεν ξέρω κάποιο άμεσα διαθέσιμο ξέρω όμως 2 που θα είναι διαθέσιμα το αργότερο από τον ιανουάριο.

 

και όσο και να αλλάξει το diffulty μέσα σε 3,4 μήνες 2 ΤΗ/s είναι 2 ΤΗ.... είναι υπέρτετραπλάσιο από τα top ακριβά μηχανήματα της προηγουμενης γενιάς.

 

Επίσης μπορείς να νοικιάσεις GΗ/s από cloudservers ειδικούς για mining έχω δει τιμές στο internet πολύ βολικές πχ 250$ για 100GH/s 6 μήνες (συνολο δηλαδή 41$ τον μηνα)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τότε θα τελειώσουν τα block που αντιστοιχούν στα 21.000.000 bitcoins μετά θα βγαίνουν τα χρήματα από τα transactions που όσα περισσότερα τόσα περισσότερα και τα νέα blocks

Δεν κάνω διαφήμιση... με 2ΤΗ υπάρχουν μηχανήματα που ξεκινάνε από τα 5000 δολάρια! αλλα όχι δεν ξέρω κάποιο άμεσα διαθέσιμο ξέρω όμως 2 που θα είναι διαθέσιμα το αργότερο από τον ιανουάριο.

 

και όσο και να αλλάξει το diffulty μέσα σε 3,4 μήνες 2 ΤΗ/s είναι 2 ΤΗ.... είναι υπέρτετραπλάσιο από τα top ακριβά μηχανήματα της προηγουμενης γενιάς.

 

Επίσης μπορείς να νοικιάσεις GΗ/s από cloudservers ειδικούς για mining έχω δει τιμές στο internet πολύ βολικές πχ 250$ για 100GH/s 6 μήνες (συνολο δηλαδή 41$ τον μηνα)

 

 

Στειλε σε παρακαλω τα links σε PM αν δε θες να τα ποσταρεις εδω. Και για τα 2 TH για 5000 και για την ενοικιαση 100GH με 41 το μηνα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμβουλεύω να δώσετε ιδιαίτερη προσοχή αν σκοπεύετε ν' αγοράσετε εξοπλισμό mining. Το ποσοστό 15% άυξηση της δυσκολίας κάθε δύο εβδομάδες που αναφέρθηκε, το θεωρώ ελάχιστο. Ας δούμε τη δυσκολία των τελευταίων 30 ημερών εδώ. Βλέπουμε πως η αύξηση δυσκολίας από τις 15/09/2013 έως τις 25/09/2013 είναι 32,13% ενώ η αύξηση από τις 25/09/2013 έως τις 06/10/2013 είναι 27,19%. Σε επίπεδο 30 ημερών, η αύξηση της δυσκολίας πλησιάζει το 90% Και μάλιστα, χωρίς να έχουν ξεκινήσει παραδόσεις εξοπλισμού όλες οι εταιρίες!

 

Έστω ότι θεωρήσουμε την υπάρχουσα αύξηση της δυσκολίας κατά 90% το μήνα ως γραμμική. Σε ένα μήνα από τώρα, ο ίδιος εξοπλισμός mining θα παρέγει περίπου το 50% της σημερινής του παραγωγής. Σε δύο μήνες το 25% ενώ μέχρι το Γενάρη που ίσως έχουμε στα χέρια μας αυτό που παραγγέλνουμε σήμερα, θα παράγει λιγότερο από 10% των νομισμάτων που θα παρήγαγε με τις παρούσες συνθήκες.

 

Η καλύτερη επένδυση που μπορούμε και πρέπει να κάνουμε δεδομένου ότι η ανεργία στους νέους στη χώρα μας είναι άνω του 60% είναι να χρησιμοποιήσουμε αυτό το εργαλείο προς όφελός μας. Προγραμματιστές, μεταφραστές, γραφίστες, animation, δημοσιογράφοι, ανταποκριτές κι ένα σορό άλλα επαγγέλματα που μπορούν να λειτουργήσουν και μέσω internet, μπορούν να έχουν πελάτες παγκοσμίως! Υπάρχουν ήδη αγορές (market places) για μισθωμένη εργασία και πληρωμή με bitcoin. Στις ανεπτυγμένες χώρες βλέπουν ευκαιρίες στο bitcoin και το υιοθετούν εκεί που εμείς βλέπουμε φούσκες. Αλλά ακόμη κι αν σκάσει κάποια στιγμή στο απώτερο μέλλον, αν εμείς έχουμε κερδίσει την αξιοπρέπειά μας στο ενδιάμεσο μέσω της online εργασίας και πληρωμής μας, πάλι όφελος δεν το έχουμε;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
  • 3 μήνες μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...