Προς το περιεχόμενο

Προβλημα με τη μητρική;


Dimitris560

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδια έχω την asus p5ql pro motherboard ,χτές το βράδυ έκλεισα τον υπολογιστή και σήμερα το πρωί που πήγα να τον ανοίξω δεν ανοιγε.Έχω δοκιμάσει όλα οσα εχουν αναφερθεί σε άλλα post δηλαδή clearmos,δοκίμασα και αφαιρεσα ενα ενα την φορα σκληρούς δίσκους ,μνήμες ram,dvd-cd-flopy μόνο τροφοδοτικό δεν δοκίμασα να αλλάξω γιατι δεν έχω άλλο για να τσεκάρω.Οπότε ή θέμα της της μητρικής ή του τροφοδοτικού είναι ,αυτο που με παραξενεύει είναι οτι οταν παταω on τον διακόπτη απο πίσω,το λαμπακι στη μητρικη ειναι πράσινο και τρεμοπαίζει είτε είναι όλα συνδεδεμένα πάνω είτε όχι .To πατάω να ανοίξει το κουμπι αλλα δεν γίνετε τίποτα.Μήπως χρειάζετε αλλαγή μπαταρίας;Το τροφοδοτικό (thermaltake toughpower 650 5 χρόνια εγγυήση) δεν παίζει να έχει καει γιατι θα μυρίζε και το κοίταξα εξονυχιστικά όπως επίσης και τη μητρική για καμένους πυκνωτές και τις εσωτερικές συνδέσεις,επίσης οι θερμοκρασίες ήταν όλες μια χαρά μεχρι και χτες το βράδυ που τις κοίταξα για τον τυπικό έλεγχο.
Τι λέτε να φταίει, παίζει να είναι μόνο η μπαταρία;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμα είναι το τροφοδοτικό βγήκε off πανω στην λήξη της εγγύησης,τι να λέμε τώρα.Οπότε αν είναι το τροφοδοτικό λέτε να πάω σε κανένα  corsair 650W;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι τα τσέκαρα όλα αυτα που λέει το link.Αν και όπως το βλέπω το τροφοδοτικό πρεπει να είναι καθώς δεν ξεκινάνε ουτε η ανεμιστήρες του τροφοδοτικου μονο το λαμπακι που τρεμοπαίζει ουτε μπιπ ουτε τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ενημερώθηκα σήμερα οτι άλλαξαν κάτι στην τάση στη ΔΕΗ ή έκαναν κάποιες εργασίες τελος πάντων αυτες τις μέρες και παρατηρήθηκε το φαινόμενο μειωμένης τάσης σε όλα τα σπίτια δηλαδή τα φώτα να είναι μισο αναμμένα  την μέρα λογικα που ήμουν στην σχολή γιατι δεν τους πήρα χαμπάρι και έμαθα και άλλου που του κάηκε το τροφοδοτικό την ίδια μέρα στην ίδια περιοχή.

Προς ενημέρωση το πήγα σε τεχνικό σήμερα το PC το  απογευμα, αυριο θα μου πει αν είναι όντως αυτο.Σε περίπτωση που είναι αυτό έχετε να μου προτείνετε ενα καλό και αξιόπιστο;Γυρω στα 75 ευρώ είμαι διατεθειμένος να δώσω ;Εχω ακούσει οτι είναι καλα τα της Corsair και Coolmaster.Έχω σκοπό να το συνδέσω μόνος μου.

 Για να καταλάβετε τι παίζει απο W τα χαρακτηριστικά.
Κουτι :NZXT APOLLO

ASUS P5QL PRO
QUAD CORE Q8200 2.33GHz

RAM: 6GB = 3 x KXH85002D/2G

Nvidia Geforce GTS 250
Samsung 840 evo 

WD caviar blue 5 χρονών.

και πάλι σας ευχαριστώ όλους για την όποια βοήθεια.

Επεξ/σία από Dimitris560
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/s/2853427/XFX-ProSeries-550W-Core-Edition-Full-Wired-Bronze.html

 

και θα εισαι υπερκαλυμμενος. 

Να υποθέσω αθόρυβο σαν αυτό που είχα ε;Να σε ρωτήσω γιατι να μη δώσω και 10-15 ευρώ παραπάνω να πάρω ενα με περισσότερα W να μείνει και για το επόμενο σύστημα να υπάρχει;τι λές;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω αθόρυβο σαν αυτό που είχα ε;Να σε ρωτήσω γιατι να μη δώσω και 10-15 ευρώ παραπάνω να πάρω ενα με περισσότερα W να μείνει και για το επόμενο σύστημα να υπάρχει;τι λές;

 

Ναι ειναι αθόρυβο.

 

Οι απαιτησεις σε ρευμα στους υπολογιστές μειώνονται δεν αυξανονται.. οποτε το συγκεκριμενο θα σε καλυψει ανετα για οποιοδηποτε μελλοντικο συστημα.... εκτος και αν σκεφτεσαι για πολλαπλες καρτες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ένας κολλητός μου που μένει Αθήνα και του είπα οτι έχω θέμα και μάλλον ειναι τροφοδοτικό και λέει να μου δώσει αυτό το έχει αχρησιμοποίητο για καβατζα.
http://www.you.gr/proionta/ypologistes-anavathmisi-perifereiaka/exartimata-desktop-pc-anavathmisis/trofodotika/trofodotiko-aerocool-vp750-750w είναι καλό ; ή να τα σκάσω και να πάρω άλλο;

 

EDIT time 6:20 :Mόλις με πήρε ο τεχνικός το τροφοδοτικό εχει καεί μου είπε δοκίμασε άλλο και είναι όλα κομπλέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...