Προς το περιεχόμενο

Η Apple μειώνει στο μισό την ημερήσια παραγωγή του iPhone 5c


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

 

Σαν νεοέλληνες θα την αγοράσουμε την πλαστικούρα ...δεν έχουμε να φάμε ..αλλά κινητό apple....δεν θα το παίξουμε λίγο ιστορίες...!!!!τώρα σχετικά με την μείωση της παραγωγής δεν νομίζω να είναι η έλλειψη ζήτησης,εξάλλου τέτοιες εταιρείες έχουν υπολογίσει εξαρχής περίπου πόσα κομμάτια θα πουλήσουν...

ρε παλουκάρια να ξεκολλάμε λίγο επιτέλους με την ελληνική οικονομική κρίση σε όλα τα topic... Υπάρχουν και Έλληνες που δεν παίρνουν apple για γκλαμουριά. Ναί! Υπάρχουν κι αυτοί!
Φιλε μου η πλειοψηφια για γκλαμουρια το εχει...καθε γκομενα με ενα iphone στο χερι ειναι.....και φυσικα δεν μιλαω για τους εχοντες cashερι...
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 57
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η φάση είναι πως ο κάθε insomniakias (συμπεραμβαλωμένου και εμένα) πετάει και μια διαφορετική μπαρούφα σε κάθε διαφορετικό νέο. Τόσα άτομα με τόσες απόψεις.

 

Τώρα εάν υπολογίζεις πόσες φορές έπεσε ο καθένας έξω για άλλα πράγματα καταλαβαίνεις πως είναι στατιστικά (ήμι)αδύνατο σε κάθε μεγάλο νέο να μην σκάσει ένα comment που θα έχει σωστή πρόβλεψη, ώστε να έρχεται κορδωτός να λέει "σας τα λεγα".

 

Δεν είναι θέμα άποψης.

 

Απλά για πολλούς αυτή είναι η online μίζερη καθημερινότητα. Το trolling και η επιβεβαίωση ότι και καλά "έχουν άποψη".

 

Worldwide φαινόμενο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμενόμενη αποτυχία σε αυτή την τιμή. Αν πούλαγαν όπως έκαναν παλιότερα το 5 θα πήγαιναν καλύτερα.

Προφανώς φοβήθηκαν μην κανιβαλίσει το 5C τις πωλήσεις του S και δεν του έδωσαν την τιμή που έπρεπε.

 

Στο κάτω κάτω όποιος θέλει χρωματάκια μπορεί να πάρει ενα lumia. Καλύτερη συσκευή και καλύτερη τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φετος που αναψαν για τα καλα οι φημες για το "φτηνο" iphone ολοι οι φιλοι και γνωστοι με ρωτουσαν (διοτι οπως λενε ειμαι το χαμενο παιδι του Jobs και οτι αφορα την Apple ειμαι ο ανθρωπος τους, απο νεα μεχρι restore update κτλ κτλ) "ποσο λες να εχει? κανενα 350αρι?"

Και τους ελεγα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ. 

Η τιμη που ειχα στο μυαλο μου ηταν γυρω στα 500.

 

Οταν εγινε η παρουσιαση και ειδα οτι α)μιλαμε για το 5αρι με πλαστικο καλυμα β) η τιμη του θα ειναι 640 (οσο θα ειχε το 5αρι φετος δηλαδη) μπορω να πω οτι ηταν η πρωτη φορα που ειπα "Ειναι απαραδεκτοι οι τυποι"

 

Φετος η Apple εκανε πιστευω ξεκαθαρο, περισσοτερο απο καθε αλλη φορα οτι αυτο που την νοιαζει ειναι το μεγαλο περιθωριο κερδους στα προιοντα που πουλαει. Το ιδιο κινητο με αλλο καλυμα=Μικροτερο κοστος κατασκευης ΑΛΛΑ ιδια τιμη πωλησης. Και καλα πισω απο το μανδυα της μεγιστης τρομπας που ακουσα "Ο κοσμος δεν θα εχει την αισθηση οτι αγοραζει περσινο κινητο επειδη κυκλοφορησε φετος ασχετα που ειναι ιδιο με το 5αρι".

 

Και μαζι με αυτο εχασαν και την τεραστια ευκαιρια να μπουν στην αγορα της ανατολης με ενα πιο φτηνο κινητο (οχι φτηνο. -πιο φτηνο).

 

Βεβαια επειδη Apple ειναι αυτη ποτε δεν ξερεις. Μπορει να βγει τελικα στο τελος του χρονου το πιο πετυχημενο κινητο στην ιστορια των κινητων τηλεφωνων και να φαμε ολοι τα post μας για πρωινο. 

 

Αλλα οπως και να εχει η κινηση του 5C για μενα ηταν καθαρη απληστια απο πλευρας Apple. Δεχομαι να πληρωσω ενα κατι παραπανω απο τον ανταγωνισμο για να παρω Apple γιατι τα προιοντα της ειναι καλυτερα. Αλλα το 5C ειναι αλλο πραγματα.

Ειναι ενα παλιο κινητο σε νεο κουτι με την ιδια τιμη (για εμας) ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.-

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φετος που αναψαν για τα καλα οι φημες για το "φτηνο" iphone ολοι οι φιλοι και γνωστοι με ρωτουσαν (διοτι οπως λενε ειμαι το χαμενο παιδι του Jobs και οτι αφορα την Apple ειμαι ο ανθρωπος τους, απο νεα μεχρι restore update κτλ κτλ) "ποσο λες να εχει? κανενα 350αρι?"

Και τους ελεγα ΑΠΟΚΛΕΙΕΤΑΙ. 

Η τιμη που ειχα στο μυαλο μου ηταν γυρω στα 500.

 

Οταν εγινε η παρουσιαση και ειδα οτι α)μιλαμε για το 5αρι με πλαστικο καλυμα β) η τιμη του θα ειναι 640 (οσο θα ειχε το 5αρι φετος δηλαδη) μπορω να πω οτι ηταν η πρωτη φορα που ειπα "Ειναι απαραδεκτοι οι τυποι"

 

Φετος η Apple εκανε πιστευω ξεκαθαρο, περισσοτερο απο καθε αλλη φορα οτι αυτο που την νοιαζει ειναι το μεγαλο περιθωριο κερδους στα προιοντα που πουλαει. Το ιδιο κινητο με αλλο καλυμα=Μικροτερο κοστος κατασκευης ΑΛΛΑ ιδια τιμη πωλησης. Και καλα πισω απο το μανδυα της μεγιστης τρομπας που ακουσα "Ο κοσμος δεν θα εχει την αισθηση οτι αγοραζει περσινο κινητο επειδη κυκλοφορησε φετος ασχετα που ειναι ιδιο με το 5αρι".

 

Και μαζι με αυτο εχασαν και την τεραστια ευκαιρια να μπουν στην αγορα της ανατολης με ενα πιο φτηνο κινητο (οχι φτηνο. -πιο φτηνο).

 

Βεβαια επειδη Apple ειναι αυτη ποτε δεν ξερεις. Μπορει να βγει τελικα στο τελος του χρονου το πιο πετυχημενο κινητο στην ιστορια των κινητων τηλεφωνων και να φαμε ολοι τα post μας για πρωινο. 

 

Αλλα οπως και να εχει η κινηση του 5C για μενα ηταν καθαρη απληστια απο πλευρας Apple. Δεχομαι να πληρωσω ενα κατι παραπανω απο τον ανταγωνισμο για να παρω Apple γιατι τα προιοντα της ειναι καλυτερα. Αλλα το 5C ειναι αλλο πραγματα.

Ειναι ενα παλιο κινητο σε νεο κουτι με την ιδια τιμη (για εμας) ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΟ.-

Καλα και 500 ευρω να εβγαινε απλησιαστο θα ηταν για τον μεσο κινεζο επομενως  η τιμη θα επρεπε να ειναι της ταξεως των 300- για να γινει αυτο που λες .Αλλα τοτε δεν θα ηταν αpple προιον αλλα κορεατικη μπουρδα .Ο στοχος δεν ηταν η διεισδυση σε  αυτη την κλιμακα τιμων  αλλα να προσφερει τιμη περσινου μοντελου σε νεο προιον.

Τωρα αν η κινηση αυτη ειναι και εμπορικα επιτυχημενη  που ειναι το ζητουμενο θα δειξει ειναι νωρις ακομα ,τα πρωτα σημαδια συνηγορουν πως οχι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναμενόμενη αποτυχία σε αυτή την τιμή. Αν πούλαγαν όπως έκαναν παλιότερα το 5 θα πήγαιναν καλύτερα.

Προφανώς φοβήθηκαν μην κανιβαλίσει το 5C τις πωλήσεις του S και δεν του έδωσαν την τιμή που έπρεπε.

 

Στο κάτω κάτω όποιος θέλει χρωματάκια μπορεί να πάρει ενα lumia. Καλύτερη συσκευή και καλύτερη τιμή.

 

Καλυτερη συσκευη και καλυτερη τιμη λες εσυ, χειροτερο λειτουργικο συμπληρωνω εγω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλα και 500 ευρω να εβγαινε απλησιαστο θα ηταν για τον μεσο κινεζο επομενως  η τιμη θα επρεπε να ειναι της ταξεως των 300

Και πολλά λες.

Έπρεπε να' ναι αρκετά φθηνότερο, πράγμα που βέβαια δεν είχε ποτέ σκοπό να κάνει η Apple.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αμερική πάντως, σύμφωνα με τα στοιχεία που δίνουν οι πάροχοι, το 5c έρχεται σε όλους ή δεύτερο ή τρίτο σε πωλήσεις, με πρώτο το 5s (όπου έρχεται τρίτο, το δεύτερο είναι το GS4).

 

Επίσης σε ό,τι αφορά τις συνολικές πωλήσεις αποκλειστικά pc, χωρίς να συμπεριλαμβάνονται ταμπλέτες, η Apple έχει  το 45% των κερδών, και για συσκευές κόστους άνω των 1.000 δολαρίων το 90% των κερδών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αμερική πάντως, σύμφωνα με τα στοιχεία που δίνουν οι πάροχοι, το 5c έρχεται σε όλους ή δεύτερο ή τρίτο σε πωλήσεις, με πρώτο το 5s (όπου έρχεται τρίτο, το δεύτερο είναι το GS4).

 

Επίσης σε ό,τι αφορά τις συνολικές πωλήσεις αποκλειστικά pc, χωρίς να συμπεριλαμβάνονται ταμπλέτες, η Apple έχει το 45% των κερδών, και για συσκευές κόστους άνω των 1.000 δολαρίων το 90% των κερδών.

Μιλας μονο για τα κέρδη που βγαζει μονο με τις πωλησεις των mac σαν hardware ή και τα κερδη μαζι με το software δλδ τις υπηρεσιες που έρχονται με τα mac?

Επισης λογικα δε μετρας τα customs desktops,οπως δε μετρας και ολο το έτος,αλλα μονο ενα τεταρτο του χρονου που κανουν καλες πωλησεις τα mac και εχουν μειωμενες τα υπόλοιπα!

Και ξεχνας επίσης να υπολογίσεις και τα κερδη της ms,που βγαζει απο το pc κομμάτι!

Αν συνυπολογισμουμε ολα αυτα,τα κέρδη της apple απο τα mac,να εισαι σιγουρος οτι θα πέσουν κατω του 10%!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η Apple έβγαλε το 5c για να μην πουλήσει. Και να στρέψει όσους θα πήγαιναν για το 5 στο 5s. Αν θέλετε φτηνό iphone υπάρχει και το iphone 5s mini=iphone 4. Άντε γεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έπιασα αυτό που λέει για "μαύρη αγορά".

Δηλαδή εκτός απ' το επίσημο δίκτυο διανομής,παίζει να δαγκώσανε καμια παλέτα (τι μία,ολόκληρο toll...) και να τη "σκοτώνουν"  με τη γιακούζα (λάθος αυτή είναι η γιαπάνικη μαφία,παίζει καμιά κινέζικη ονομασία; ) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν έπιασα αυτό που λέει για "μαύρη αγορά".

Δηλαδή εκτός απ' το επίσημο δίκτυο διανομής,παίζει να δαγκώσανε καμια παλέτα (τι μία,ολόκληρο toll...) και να τη "σκοτώνουν"  με τη γιακούζα (λάθος αυτή είναι η γιαπάνικη μαφία,παίζει καμιά κινέζικη ονομασία; ) .

Και εγω αυτο με την μαυρη αγορα δεν το πολυκαταλαβα αν  γνωριζει καποιος πως ακριβως λειτουργει ας μας διαφωτισει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...