Προς το περιεχόμενο

8320 oc. Τι, πώς και γιατί?


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Επαιξα με το cpunb καμια διαφορα.Το προβλημα ειναι οτι ξερω ποσο ρευμα θελει ο επεξεργαστης,δεν μπορω να κανω την μητρικη να το δωσει.Σε medium εχει πολυ Vdroop και δεν μπορω να το αντισταθμισω,μονο Extreme.Στο extreme δεν δινει πολυ περισσοτερο ρευμα απο οτι χρειαζεται,απλα δινει αλλο ρευμα οταν στρεσαρω μονο τον επεξεργαστη και πολυ παραπανω οταν στο παιχνιδι μπαινουν και οι μνημες.

πάλεψε το όσο μπορείς και άστο... δεν ειναι για πολλα πολλα  :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μήπως η ύπαρξη llc στις gigabyte 990xa ud3 και 970a ud3p τα χαλάει λίγο ; Θυμάμαι το παράδειγμά σου r-tzas, που ανέφερες ότι το rev 1.0 της 990xa ud3 κλόκαρε καλύτερα από την αντίστοιχη rev 3.0.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως η ύπαρξη llc στις gigabyte 990xa ud3 και 970a ud3p τα χαλάει λίγο ; Θυμάμαι το παράδειγμά σου r-tzas, που ανέφερες ότι το rev 1.0 της 990xa ud3 κλόκαρε καλύτερα από την αντίστοιχη rev 3.0.

Ναι έτσι είναι...και σε θεμα OC και σε θεμα throttle που ποτέ δεν είχα στην rev 1.0. 4.5 με 1.392 και τώρα με 1.45 περίπου 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απιστευτο Vdroop,με το llc auto δινω με offset 1.380 και under load πεφτει στο 1.308.Μονο με llc στο extreme βρισκω ακρη αλλα δινει λιγο παραπανω απο οσο θα ηθελα.Σκυλια μαυρα οι ατιμες αλλα σαν τις Asrock δεν ειναι,οι Asrock εδινες 1.41,1.41 εδινε.Τεσπα,ψιλοβαρεθηκα για σημερα,αυριο παλι θα την σκισω.Ευχαριστω παιδια για τις συμβουλες.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και το αστείο είναι οτι στην αρχη μου έδωσαν μια rev 3.0 που ουτε 4.4 μπορουσα να πάω και είχε και πρόβλημα στα bios και μετά μου έδωσαν αυτη που έχω, βεβαια πέρασαν και 2 μηνες για όλο το μουχαμπέτι 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο λες εσυ,εμενα αρχες Ιανουαριου που την πηρα ειχα προσπαθησει παλι να κλοκαρω αλλα δεν καθοταν στα 4.4 ουτε με 1.42,επειδη ειχα κανα μηνα παλευα με την καρτα γραφικων δεν ειχα ορεξη και το παρατησα στα 4.2 με 1.35V.Σημερα την επιασε η ορεξη να κραταει τον επεξεργαστη στα 4.4GHz με 1.36-1.38V.Ειμαι σιγουρος οτι αυριο μπορει να μην μπαινει καν windows.Τεσπα,δοκιμες εκανα να δω αν εχει διαφορα απο στοκ στα 4.4Ghz,στο Unity και στο BF4 που δοκιμασα δεν ειδα διαφορα στοκ και oc.Θα το αφησω για αυριο να βρω το λιγοτερο ρευμα για τα 4.5Ghz,πιστευω με 1.404V ισως και λιγοτερο να κατσει.Μετα δεν ξανασχολουμε αλλα αμα δω εστω και μια μπλε οθονη,την εβαψε.Στοκ θα την βγαλει ο 8320.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον βρηκα ενα μπουσουλα σχετικα με την Gigabyte.Οτι πειραζεις,εχει αμεσο αντικτυπο στο ρευμα(λογικο θα μου πειτε).Καταρχην το llc των Giga παιζει καλυτερα στο medium,δλδ εχει το μικροτερο ανεβοκατεβασμα,σχεδον,το τονιζω σχεδον καθεται εκει που του δινεις απο bios,αντε το πολυ να παει στιγμιαια στην αμεσως μεγαλυτερη τιμη.Το HPC on κανει και αυτο δουλεια,κραταει σταθερη συνεχεια την ταση χωρις σκαμπανεβασματα αλλα εχει κοστος στην θερμοκρασια(επειδη κραταει και την συχνοτητα συνεχεια σταθερη).Τωρα ειμαι στα 4.5Ghz με 1.380V,μου φαινεται αρκετα σταθερος,θα το αφησω λιγες μερες να δω πως παει και μετα λογικα θα το ριξω στα 1.356 και βλεπω.Παντως η 212 δεν ειναι για πολλα,σκεφτομουν καμια Cryorig μιας και δεν θελω να μπλεξω με ΑΙΟ υδροψυξεις,θα κανει δουλεια η R1 ή τσαμπα θα κρεμεται 1.5 κιλο στην μητρικη?

 

STORM,sorry για το hijack του θεματος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου έχει σπάσει τα νεύρα, το γεγονός ότι η asus μου δεν έχει ρύθμιση να επιλέξεις αποκλειστικά το stock ρεύμα και όχι κάτι παραπάνω, πρέπει όπως και δήποτε να δώσεις έστω και 0.00625v για 200mhz περισσότερα. Storm, ξέρω βγήκα off λόγω πλατφόρμας fm2 και διαφορετικού cpu σε θέμα για oc σε 8320 ;).

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου έχει σπάσει τα νεύρα, το γεγονός ότι η asus μου δεν έχει ρύθμιση να επιλέξεις αποκλειστικά το stock ρεύμα και όχι κάτι παραπάνω, πρέπει όπως και δήποτε να δώσεις έστω και 0.00625v για 200mhz περισσότερα. Storm, ξέρω βγήκα off λόγω πλατφόρμας fm2 και διαφορετικού cpu σε θέμα για oc σε 8320 ;).

 

Και στην Giga ιδια βηματα εχει,+0.00625ν αλλα μπορεις να δωσεις και +0.00000 δηλαδη τιποτα.Εχει πολλες ρυθμισεις,ειναι πολυ σταθερη τελικα,απλα πρεπει να την μαθεις.Επισης να πω οτι και το APM θελει disable,αυτο κανει τα σκαμπανεβασματα στην συχνοτητα.Λενε οτι αν κανεις disable το Turbo απενεργοποιειτε και το ΑPM αλλα εμενα θελει disable και αυτο.Τον σταθεροποιησα αρκετα καλα,4.5Ghz με 1.380ν smallfft και 1392-1.404ν blend(πριν εδινε 1.380-1.392ν smallfft και blend εδινε τα κερατα της,μεχρι 1.440ν).Μονο θερμοκρασιες φτανω σχετικα κοντα στο margin,περιπου 15 βαθμους αλλα δεν θα τον ζορισω αλλο,θα παρω καλυτερη ψυκτρα και μετα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν βάζω +0.00000 το πάει στο auto, δυστυχώς. Αυτά, λεπτομέριες λόγω ότι δεν έχω fx 83xx ας τις συζητήσουμε στο θέμα των benchmarking :D. LouCi4er για ψύκτρα κοίτα και την phanteks ph-tc14pe, είναι θηρίο με λίγα παραπάνω χρήματα από την cryorig r1. Άριστη επιλογή θα ήταν για εμένα η raijintek triton, γερό καρύδι στις aio και είναι και καλύτερη από την h100i. Θα παίξεις ψηλότερα με την triton από ότι με την phanteks ή την cryorig.

 

http://www.e-shop.gr/phanteks-ph-tc14pe-cpu-cooler-black-p-PER.811210

 

http://www.e-shop.gr/raijintek-triton-complete-watercooling-kit-240mm-p-PER.814804

Επεξ/σία από Mult1C0r3Cpu
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρεπει να φτιαχτεί ένα νέο θέμα όπως έχουμε ξαναπεί η το συγκεκριμένο με fx 8χxx overclock που να τα έχει όλα μέσα

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον βρηκα ενα μπουσουλα σχετικα με την Gigabyte.Οτι πειραζεις,εχει αμεσο αντικτυπο στο ρευμα(λογικο θα μου πειτε).Καταρχην το llc των Giga παιζει καλυτερα στο medium,δλδ εχει το μικροτερο ανεβοκατεβασμα,σχεδον,το τονιζω σχεδον καθεται εκει που του δινεις απο bios,αντε το πολυ να παει στιγμιαια στην αμεσως μεγαλυτερη τιμη.Το HPC on κανει και αυτο δουλεια,κραταει σταθερη συνεχεια την ταση χωρις σκαμπανεβασματα αλλα εχει κοστος στην θερμοκρασια(επειδη κραταει και την συχνοτητα συνεχεια σταθερη).Τωρα ειμαι στα 4.5Ghz με 1.380V,μου φαινεται αρκετα σταθερος,θα το αφησω λιγες μερες να δω πως παει και μετα λογικα θα το ριξω στα 1.356 και βλεπω.Παντως η 212 δεν ειναι για πολλα,σκεφτομουν καμια Cryorig μιας και δεν θελω να μπλεξω με ΑΙΟ υδροψυξεις,θα κανει δουλεια η R1 ή τσαμπα θα κρεμεται 1.5 κιλο στην μητρικη?

 

STORM,sorry για το hijack του θεματος.

έτρεξες κανα intelburn test ? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Occt-prime σταθερος.Επαιξα και καμια ωρα bf4 κομπλε.Μαλλον θα μεινω στα 4.5ghz με 1.380 για την ωρα.Θα τον σκισω λιγο τις επομενες μερες γιατι εχω μια υποψια οτι παιζει και με λιγοτερο ρευμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...