Προς το περιεχόμενο

8320 oc. Τι, πώς και γιατί?


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Να σου πω ότι η Α50 για τα λεφτά της είναι πολύ καλή και μιας και την έχεις βάλτην αλλά δεν θα την πίεζα πάρα πολύ με oc. Ένα λογικό oc θα ήταν και το καλύτερο γιατί βγάζει και πολλά ντεσιμπέλ ο ανεμιστήρας της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να σου πω ότι η Α50 για τα λεφτά της είναι πολύ καλή και μιας και την έχεις βάλτην αλλά δεν θα την πίεζα πάρα πολύ με oc. Ένα λογικό oc θα ήταν και το καλύτερο γιατί βγάζει και πολλά ντεσιμπέλ ο ανεμιστήρας της.

Προσωρινή λύση είναι η Α50. Μέχρι να πάρω άλλη ψύκτρα γιατί αυτή τη φορά μόνο τον 8320 και μητρική πήρα. Πάντως με Α50 και με 100% Usage (μετατροπή Video) στον Q6600 (OC 3.4Ghz) που έχω τώρα που βγάζει την ακόλουθη θερμοκρασία post-293763-0-22258600-1398166569_thumb.jpg . Έχω την εντύπωση πως με τον 8320 και την Α50 θα'ναι κάπως χειρότερα τα πράγματα αφού είναι πιο "ζεστός".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μικρή παρουσίαση.

 

Το σύστημα και οι ρυθμίσεις:

 

 

 

 

Λίγα CPU tests:

 

 

 

 

Τα "κλασσικά" GPU/Allaround

 

 

 

 

Ευχαριστώ για τη στήριξη και υπομονή σας (ξέρετε εσείς ποιοι είστε), νεότερα πλέον από τα 5+.

 

STORM1978, αναμένουμε το νέο παιχνιδάκι σου!

 

Πετραν, advanced > cpu configuration > HPC Mode ~> Enabled.

Χωρις αυτο throttlareis και γι αυτο εχεις πιο χαμηλα scores/voltages/temps. Μην το παιξεις αντρας, μπορει να εχει αρκετη διαφορα. Ξεκινα απο 4.5Ghz/1.39V και παρακολουθα temps (ξανα). 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πετραν, advanced > cpu configuration > HPC Mode ~> Enabled.

Χωρις αυτο throttlareis και γι αυτο εχεις πιο χαμηλα scores/voltages/temps. Μην το παιξεις αντρας, μπορει να εχει αρκετη διαφορα. Ξεκινα απο 4.5Ghz/1.39V και παρακολουθα temps (ξανα). 

 

Μου χαλάς τη χαρά :cry: :cry: :cry:

 

Θα κάνω ότι μπορώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2η φορα κιολας. Ελεγα να στο γραψω οτι σε εχω πικρανει εσενανε, αλλα να σκαψω το λακκο μου? :P 

Μπορει να ειναι ανεπαισθητη η αλλαγη, μπορει και οχι, εσυ θα μας πεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα γρήγορα, έχουμε και ματσάρα!

 

HPC=On, 4.6, λοιπά ίδια.

 

Τρία Cinebench: 710-717-712

 

 

post-50176-0-28705800-1398276415_thumb.png

 

 

Φαίνεται και το [email protected]...

 

Ενδεικτικά, με HPC=off

 

4.7

 

 

post-50176-0-25252300-1398276527_thumb.png

 

 

4.8 (1.392)

 

 

post-50176-0-91556100-1398276556_thumb.png

 

 

4.8 (1.404)

 

 

post-50176-0-66216000-1398276591_thumb.png

 

 

Τρέχω κι ένα frybench, να το ζορίσω λίγο.

 

 

post-50176-0-05942000-1398277205_thumb.png

 

 

εδιτ: Ναι ρε Ομάδα!!!!!

post-50176-0-94508100-1398277169_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελα δωσε και 4.7/4.8 με HPC να δουμε τι θα δουμε. Ενδεικτικα, η διαφορα του HPC σε μενα:

post-257402-0-71004000-1398349985_thumb.jpg

Απλα, με HPC off, καποιοι πυρηνες αποφασιζαν να ριχνουν συχνοτητες για πολυ λιγο (το "επιασα" μειωνοντας το scan interval των sensors του HWiNFO, αλλα προγραμματα ηταν αδυνατο να καταγραψουν throttling).

Θα σου προτεινα να βαλεις και LLC (Cpu Load Line Calibration) στο Extreme για παν ενδεχομενο με την ιδια ταση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστές οι συμβουλές σου και καλοδεχούμενες.

 

Οι δοκιμές από αύριο που θα γυρίσω σπίτι από τη δουλειά.

 

Πάντως, το LLC εκεί πάνω δεν είμαι τόσο σίγουρος πως είναι απαραίτητο -θα δείξει και αυτό όποτε με πιάσει πάλι προκοπή και κάνω τις δοκιμές μου.

 

Ας φτάσω/σταθώ στο 4.7/4.8 σταθερός με το HPC και μετά βλέπουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά αυτό το HPC υπάρχει στην 990XA ?? Εγώ που έχω rev1.0 δεν το βρίσκω.. 

MB Intelligent Tweaker > Turbo CPB > Enabled

 

Αν και αναφερεται στo turbo/boost, δεν εχεις να χασεις τιποτα, αν και μαλλον "καρφωνει" μονο τα stock turbo clocks. (και τα overclocked βεβαια, αλλα κανεις δεν clockarei με turbo enabled). Δεν βλεπω κατι αλλο σχετικο στο manual.

 

Τι εκδοση bios εχεις? Μπορει να προσθεσαν hpc/apm σε επομενα version (χλωμο, αλλα θα το ψαξω, τονιζω το μπορει για να μην τρεξεις να κανεις κατι επικινδυνο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

MB Intelligent Tweaker > Turbo CPB > Enabled

 

Αν και αναφερεται στo turbo/boost, δεν εχεις να χασεις τιποτα, αν και μαλλον "καρφωνει" μονο τα stock turbo clocks. (και τα overclocked βεβαια, αλλα κανεις δεν clockarei με turbo enabled). Δεν βλεπω κατι αλλο σχετικο στο manual.

 

Τι εκδοση bios εχεις? Μπορει να προσθεσαν hpc/apm σε επομενα version (χλωμο, αλλα θα το ψαξω, τονιζω το μπορει για να μην τρεξεις να κανεις κατι επικινδυνο).

Έχω rev 1.0 και bios F13.. ειχα βάλει και την F14b αλλά δεν είδα διαφορά. Αν clockαρω το turbo όσο είναι η κανονική συχνότητα και το έχω enable ? π.χ 4.5 και turbo 4.5 λες να γίνει δουλειά ?

 

Άκυρο το έκανα και μου έριξε τα σκορ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω rev 1.0 και bios F13.. ειχα βάλει και την F14b αλλά δεν είδα διαφορά. Αν clockαρω το turbo όσο είναι η κανονική συχνότητα και το έχω enable ? π.χ 4.5 και turbo 4.5 λες να γίνει δουλειά ?

 

Άκυρο το έκανα και μου έριξε τα σκορ...

 

Ναι δεν γινεται δουλεια ετσι, το turbo βαζει κι αλλα states στο παιχνιδι που δεν μπορεις να ελεγξεις μεμονωμενα, οποτε..

Oc με turbo on κανεις απο FSB (Cpu Host Clock Control, default 200Mhz) και στην ουσια ανεβαζεις ταυτοχρονα τα παντα. Αλλα θελει ΠΟΛΥ περισσοτερο χρονο να ρυθμισεις τα παντα σωστα απο το κλασσικο multiplier oc. (μνημες, τασεις στο northbridge, τασεις στο cpu που να ακολουθουν τα boost clocks..)

Οποτε φιλαρακι σορρυ, αλλα αν throttlareis, εισαι καταδικασμενος να το λουστεις, ειδικα αν εχεις δοκιμασει και last/beta bios.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...