Προς το περιεχόμενο

8320 oc. Τι, πώς και γιατί?


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι δεν γινεται δουλεια ετσι, το turbo βαζει κι αλλα states στο παιχνιδι που δεν μπορεις να ελεγξεις μεμονωμενα, οποτε..

Oc με turbo on κανεις απο FSB (Cpu Host Clock Control, default 200Mhz) και στην ουσια ανεβαζεις ταυτοχρονα τα παντα. Αλλα θελει ΠΟΛΥ περισσοτερο χρονο να ρυθμισεις τα παντα σωστα απο το κλασσικο multiplier oc. (μνημες, τασεις στο northbridge, τασεις στο cpu που να ακολουθουν τα boost clocks..)

Οποτε φιλαρακι σορρυ, αλλα αν throttlareis, εισαι καταδικασμενος να το λουστεις, ειδικα αν εχεις δοκιμασει και last/beta bios.

Ναι έχω δουλέψει και με FSB ποιο παλιά αλλά δεν ήταν με τπτ σταθερό στο prime95 οτι και να έκανα... Λόγο chipset που ανέβαζε η north μεγάλες θερμοκρασίες και τα παράτησα στο τέλος! Αλλά απ'οσο ξέρω δεν έχω κανένα όφελος σε Vishera από FSB σωστά?

 

Και ένα cinebench στα 4.5 και 4.6

 

post-286906-0-14978300-1398437055_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εξαρταται τι εννοεις οφελος. Η πλειοψηφια εχει πετυχει τα max oc με FSB+multi. Το oc που ελεγα πριν βασιζεται αποκλειστικα στο FSB και θα εχεις τα ιδια/καλυτερα αποτελεσματα σε συγκριση με multiplier oc, αλλα θα φας και τις 10πλασιες ωρες για να το settαρεις.

 

Το score σου ειναι jet παντως, δυσκολο να throttlarei.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κι ένα στα 4.7 με HPC

 

Τρεις φορές έτρεξε, με 741-742-741

 

post-50176-0-61119100-1398447013_thumb.png

 

εδιτ: Με HPC=off, είχα 746. Τα όποια οφέλη ίσως να μη τα βλέπω λόγω του ταβανιού στο ρεύμα (1.392).

 

Θα του δώσω ένα τσικ, ίσως (1.404) να δω τί ψάρια θα πιάσω.

 

Πάμε για δοκιμή σταθερότητας...(BF4).

 

εδιτ: 2+ ώρες, χωρίς πρόβλημα (αν και οι 14.4RC είναι γτπ...).

 

MaxTemp 58o , παλεύεται.

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εξαρταται τι εννοεις οφελος. Η πλειοψηφια εχει πετυχει τα max oc με FSB+multi. Το oc που ελεγα πριν βασιζεται αποκλειστικα στο FSB και θα εχεις τα ιδια/καλυτερα αποτελεσματα σε συγκριση με multiplier oc, αλλα θα φας και τις 10πλασιες ωρες για να το settαρεις.

 

Το score σου ειναι jet παντως, δυσκολο να throttlarei.

Ναι ξέρω ότι με fsb+multiplier μπορείς να clockareis παραπάνω, εννοώ αν ανεβάσεις και chipset δεν θα έχεις όφελος στους visher..δεν ξέρω κάπου το είχα διαβάσει. Αυτό πάλι δεν ξέρω πως το πέτυχα..!

 

http://www.3dmark.com/3dm11/7407979

Εδώ έχω fsb+multiplier ανεβασμένα chipset με ram. Τώρα Physics το πολύ 8000, υπάρχει πρόβλημα ή δεν μας ενδιαφέρει το Physics σε αυτή τη περίπτωση ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To βάζω εδώ, αφού είμαστε αρκετοί μαζεμένοι και παρακολουθούμε.

 

Βγήκε νέο BIOS για τις Sabertooth R2.0 (ενδεχομένως και για τις υπόλοιπες rev., δεν κοίταξα).

 

Αναφέρει απλά "improves system stability", χωρίς πολλά πολλά.

 

Αυτή τη στιγμή δεν μπλέκω, από αύριο λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περάστηκε, απροβλημάτιστα, και κράτησε και τις ρυθμίσεις μάλιστα!

 

Ίδια score, ίδια όλα.

 

[email protected]@1.392-HPCOn 741-740-741, off 746

 

[email protected]@1.392-HPCOn

 

post-50176-0-38348500-1398512217_thumb.png

 

[email protected]@1.392-HPCOff (old BIOS)

 

post-50176-0-30469200-1398512269_thumb.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προς αναζητηση των σταθερων 5.0ghz full stable με coolnquiet ενεργοποιημενο και με τα χαμηλοτερα δυνατα ρευματα.

ακομη δεν εχω πειραξει τις μνημες,η καρτα στοκ,θορυβος απο την ψυχτρα σε επιπεδα για να ειναι μονιμα ετσι και να μην ενοχλουνε.

οτι και εαν εχω τρεξει για δοκιμες ειναι οκ.μαλλον τα βρηκα :)

reanbench_5_0ghz_stable.png

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

If it works, don't touch it, έτσι δε λένε?

 

Νέο BIOS, νέο CorsairLink@H110i, νέοι οδηγοί (14.4RC@Mantle) και πάρτα μλκ...

 

Θερμοκρασίες πάνω, 4-6 βαθμοί σε σχέση με χτες, στις ίδιες δουλειές (βασικά στο BF!, δεν είχα δει ποτέ package>58, σήμερα έφτασε 61!, CPU 63, με μέγιστο τους 60 τόσο καιρό).

 

Μου τράβηξε και ένα error στο Mantle (το οποίο ήταν σχετικά αξιοπρεπές στις 2.5ώρε που πάλευα) και με ξενέρωσε τελείως.

 

HWInfo, όλα μα όλα ανεβασμένα ακόμα και σε Idle (pack 45, CPU 48!). Ποτέ δεν είχα φτάσει πάνω από 30 κ 35 αντίστοιχα.

 

Τί σκ@τά διαβάζει το νεό BIOS και τα έκανε όλα πουτ@ν@?

 

Μπαίνω σε BIOS να δω τί έχει πειραχτεί τελικά και βλέπουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το mantle δεν εχω να σου πω πολλα μιας και δεν εχω ασχοληθει, τωρα για τις θερμοκρασιες 3 βαθμοι δεν ειναι και μεγαλη διαφορα. Μηπως αλλαξε κατι το νεο Corsair Link στις στροφες των ανεμηστηρων? HWInfo και BIOS συμφωνουν στις θερμοκρασιες? Ζεσταινει και ο καιρος σιγα σιγα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Mantle το ανέφερα μόνο επειδή μέχρι προχτές ήμουν σε DX κι όλα καλά και χτες έφαγα 2 κολλήματα-Ctrl/Alt/Del στο παιγνίδι (με Mantle Error, αλλά μαζί με τα υπόλοιπα είναι κι αυτό ανησυχητικό -το ξαναγύρισα σε DX και θα δούμε).

 

Οι στροφές στο LInk δεν άλλαξαν, τις ίδιες με πριν έχει. Άσε που όταν ανεβάζει θερμοκρασία η CPU, ανεβάζουν κανονικά και οι 4 ανεμιστήρες στροφές.

 

3 βαθμοί σε μια ημέρα είναι αρκετοί (δε ζέστανε και τόσο μέσα στο σπίτι), άσε που ανάλογα τη μέτρηση (Idle - Gaming) είναι από 3 μέχρι 10!

 

Σε full gaming, πάνω από 58 δεν είχα δει ποτέ (το ίδιο και σε Cinebnch - Frybench) και τώρα έφτασα 63!

 

Idle 45, ούτε για αστείο (και δε νομίζω ξαφνικά να άρχισε να μετράει σωστά ο επεξεργαστής!).

 

Μια εικόνα, αυτή τη στιγμή, πρακτικά Idle:

 

post-50176-0-09885600-1398586284_thumb.png

 

Πού να πρωτοδώσω σημασία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα Πετρο,

 

update στο bios σου εκανες μεσα απο τα windows ή μεσα απο το EZFlash2 της μητρικης ,μεσα απο το bios δηλαδη. 

 

Μου φαίνεται παράξενο που σου κράτησε και τις προηγούμενες ρυθμίσεις σου. Στην δικη μου μητρικη οταν κανω bios update (με usb stick) δεν μου κραταει τιποτα και πρεπει να τα ξαναφτιαξω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, πια.

 

Την αναβάθμιση την έκανα μέσα από το BIOS, όπως και τις προηγούμενες 2 φορές.

 

Κι εμένα μου έκανε εντύπωση, αφού τις άλλες φορές ήθελε όλο το σύστημα στήσιμο από την αρχή.

 

Δεν ξέρω, σίγουρα περάστηκε, φαίνεται και στο post.

 

Να το γυρίσω σε defaults και να αρχίσω να ανεβαίνω από εκεί?

Sent from my Windows Phone 8X by HTC

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...