Προς το περιεχόμενο

8320 oc. Τι, πώς και γιατί?


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πετρο, δεν βλεπω κατι ανησυχητικο στο Hwmonitor, ενα 40C στο Link βλεπω, που δεν γνωριζω ποσο αξιοπιστο ειναι. Οι θερμοκρασιες στο Hwmonitor ειναι κομπλε και μαλλον και το συστημα.

Εντωμεταξυ βρε τερατα, τοσα πολλα εχετε αλλαξει στο bios που βαριεστε να κανετε optimized defaults?!? 3 λεπτα υποθεση να τα ξαναβαλω ολα. 

 

Μια χαρα ζεσταινεται 3-5 βαθμους σε μια μερα παντως. Εκτος αν αναπνεεις τον ιδιο αερα απο το χειμωνα στο δωματιο σου (που και αυτος τοσο καιρο εκει μεσα θα ζεσταινοταν αν το καλοσκεφτ - αχ, νταξει, ουχ, α, ε, εσκασα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πετρο, δεν βλεπω κατι ανησυχητικο στο Hwmonitor, ενα 40C στο Link βλεπω, που δεν γνωριζω ποσο αξιοπιστο ειναι. Οι θερμοκρασιες στο Hwmonitor ειναι κομπλε και μαλλον και το συστημα.

Εντωμεταξυ βρε τερατα, τοσα πολλα εχετε αλλαξει στο bios που βαριεστε να κανετε optimized defaults?!? 3 λεπτα υποθεση να τα ξαναβαλω ολα

 

Μια χαρα ζεσταινεται 3-5 βαθμους σε μια μερα παντως. Εκτος αν αναπνεεις τον ιδιο αερα απο το χειμωνα στο δωματιο σου (που και αυτος τοσο καιρο εκει μεσα θα ζεσταινοταν αν το καλοσκεφτ - αχ, νταξει, ουχ, α, ε, εσκασα).

 

Για να λες καλή κουβέντα εσύ, καλά είμαι! :-D :-D :-D

 

Αν θες, λίγο το υπογραμμισμένο. Τί είναι/κάνει/κερδίζουμε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να λες καλή κουβέντα εσύ, καλά είμαι! :-D :-D :-D

 

Αν θες, λίγο το υπογραμμισμένο. Τί είναι/κάνει/κερδίζουμε?

Χαλαει τα settings σου και επιστρεφει τα παντα στα εργοστασιακα defaults (load optimized defaults στο bios). Θα το εκανα παντα μετα απο αλλαγη cpu-bios. Και πριν και μετα. Ποτε δεν ξερεις τι μπορει να παει στραβα. Γραψε καπου ο,τι εχεις αλλαξει και ριχτο καλου κακου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήμερα σε όλους. Πρόσφατα δοκίμασα να κάνω OC τον επεξεργαστή μου και είχα τα εξής αποτελέσματα:

OC1.jpg

OC2.jpg

 

Παραπάνω δεν μπορώ να τον πάω γιατί χτυπάει 58-60 βαθμους. Αλλά για αυτές τις συχνότητες και στον επεξεργαστή αλλά και στις μνήμες τι λέτε, καλά δεν είναι;

 

Το σύστημα είναι αυτό της υπογραφής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είναι φυσιλογικά τα παρακάτω με όλα stock;

*1) Με occt η διαχείρηση εργασιών των Windows δείχνει 93% 3.22Ghz. Κατά πόσο στέκει αυτό; 3.5 δεν είναι η Stock συχνότητά του; Το occt βέβαια έχει άλλη άποψη.

*2) 1,45Vcore δεν είναι πολύ;

*3) Οι τάσεις στο Hw Monitor είναι κανονικές; Γιατί για παράδειγμα στο +12v το Max που πήγε είναι +8.06v.post-293763-0-57971300-1398865931_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλήμερα σε όλους. Πρόσφατα δοκίμασα να κάνω OC τον επεξεργαστή μου και είχα τα εξής αποτελέσματα:

OC1.jpg

OC2.jpg

 

Παραπάνω δεν μπορώ να τον πάω γιατί χτυπάει 58-60 βαθμους. Αλλά για αυτές τις συχνότητες και στον επεξεργαστή αλλά και στις μνήμες τι λέτε, καλά δεν είναι;

 

Το σύστημα είναι αυτό της υπογραφής.

 

58-60 βαθμοί με τόσο λίγο ρεύμα και συχνότητα ενός 3850, ουσιαστικά, νομίζω είσαι άσχημα.

 

Η ψύκτρα του επεξεργαστή, είναι σωστά τοποθετημένη-καθαρή-φρεσκοπαστωμένη κλπ? Ο ανεμιστήρας της σε τί επίπεδο στροφών και με τί προφίλ λειτουργεί?

 

Στο κουτί σου, τί γίνεται με κυκλοφορία αέρα κλπ?

 

Νομίζω με το σύστημα της υπογραφής σου, θα έπρεπε να ήσουν αρκετά καλύτερα (είτε χαμηλότερες θερμοκρασίες, είτε υψηλότερο -4.2-4.5GHz- ΟC με περίπου τις ίδιες θερμοκρασίες και ρεύματα).

 

Κάτσε να απαντήσουν και οι σχετικότεροι, βέβαια.

 

Τα υπόλοιπά σου, μια χαρά δείχνουν (δεν ξέρω τις προδιαγραφές της μνήμης σου για να σου πω για τους χρονισμούς).

 

Παιδιά είναι φυσιλογικά τα παρακάτω με όλα stock;

*1) Με occt η διαχείρηση εργασιών των Windows δείχνει 93% 3.22Ghz. Κατά πόσο στέκει αυτό; 3.5 δεν είναι η Stock συχνότητά του; Το occt βέβαια έχει άλλη άποψη.

*2) 1,45Vcore δεν είναι πολύ;

*3) Οι τάσεις στο Hw Monitor είναι κανονικές; Γιατί για παράδειγμα στο +12v το Max που πήγε είναι +8.06v.attachicon.gifΚαταγραφή4.PNG

 

Φίλε μου, να σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε και ξέρουμε, αλλά στο αντίστοιχο θέμα αν θέλεις.

 

Το έχουμε εξειδικεύσει αρκετά στο παρόν νήμα και δεν ξέρω τι θα σου προσφέρουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φίλε Πέτρο για την απάντηση σου. Βλέπω πολλά άτομα να έχουν πάει τον δικό τους 8320 στα 4.2 - 4.3 με την 212 Evo με καλές θερμοκρασίες. Εγώ στα 4GHz με -0.125V απο το stock είμαι στους 49-50 σε full load. Αν δοκιμάσω να παώ στα 4.1 πχ με -0.100V τότε στα 5-6 λεπτά OCCT χτυπάω 59-60. Ο ανεμηστήρας της ψύχτρας είναι στα 1500 RPM σε full load. Πάστα χρησιμοποιήσα αυτή που έδινε η CoolerMaster μαζί με την ψύχτρα και είναι σχετικά φρέσκια αφού το PC δουλεύει εδώ και τρείς μήνες περίπου και όχι και πολύ συχνά. Όσο για το κουτί έχω αφήσει το κλασσικό setup, δύο 120αρια μπροστά να βάζουν, ένα 200αρι στο πλαί να βάζει και ένα 120αρι πίσω να βγάζει. Αυτά. Κάθε βοήθεια και πρόταση για διόρθωση στο setup καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ φίλε Πέτρο για την απάντηση σου. Βλέπω πολλά άτομα να έχουν πάει τον δικό τους 8320 στα 4.2 - 4.3 με την 212 Evo με καλές θερμοκρασίες. Εγώ στα 4GHz με -0.125V απο το stock είμαι στους 49-50 σε full load. Αν δοκιμάσω να παώ στα 4.1 πχ με -0.100V τότε στα 5-6 λεπτά OCCT χτυπάω 59-60. Ο ανεμηστήρας της ψύχτρας είναι στα 1500 RPM σε full load. Πάστα χρησιμοποιήσα αυτή που έδινε η CoolerMaster μαζί με την ψύχτρα και είναι σχετικά φρέσκια αφού το PC δουλεύει εδώ και τρείς μήνες περίπου και όχι και πολύ συχνά. Όσο για το κουτί έχω αφήσει το κλασσικό setup, δύο 120αρια μπροστά να βάζουν, ένα 200αρι στο πλαί να βάζει και ένα 120αρι πίσω να βγάζει. Αυτά. Κάθε βοήθεια και πρόταση για διόρθωση στο setup καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ :)

 

Κάτσε, γιατί μπορεί να την έχεις πατήσει όπως αρχικά κι εγώ με το OCCT και να κοιτάς/μετράς, λάθος θερμοκρασίες.

 

Αν δε βαριέσαι, τρέξε το OCCT με το HWMonitor παράλληλα μια φορά με τις ρυθμίσεις σου στα 4GHz και μια φορά στα 4.1-4.3 (παίζει και να σε φτάνει η stock τάση, αν όχι βλέπουμε) και ποσταρε εδώ τα αποτελέσματα που να δείχνουν τις θερμοκρασίες τόσο από το OCCT όσο και από το Monitor, για να βγάλουμε άκρη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Κάτσε, γιατί μπορεί να την έχεις πατήσει όπως αρχικά κι εγώ με το OCCT και να κοιτάς/μετράς, λάθος θερμοκρασίες.

 

Αν δε βαριέσαι, τρέξε το OCCT με το HWMonitor παράλληλα μια φορά με τις ρυθμίσεις σου στα 4GHz και μια φορά στα 4.1-4.3 (παίζει και να σε φτάνει η stock τάση, αν όχι βλέπουμε) και ποσταρε εδώ τα αποτελέσματα που να δείχνουν τις θερμοκρασίες τόσο από το OCCT όσο και από το Monitor, για να βγάλουμε άκρη.

 

Στα 4GHz έχω ανεβάσει φωτογραφίες λίγο πιο πάνω. Θα δοκιμάσω σε λίγο και στα 4-1 - 4.2 και θα ανεβάσω. Πόση ώρα περίπου να το τρέξω; Κανα δεκάλεπτο;

 

Edit: oc3.jpg

Επεξ/σία από Than0sk
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10+ βαθμοί διαφορά από τα 4 στα 4.1!!!

 

Τί ακριβώς παίζει? Κάτι δίνει ενδεχομένως η μητρική σου, κι ανεβάζει τόσο.

 

Η τάση είναι καλή, στα "άνετα" όρια.

 

Τις ρυθμίσεις από BIOS, είναι εύκολο να μας τις δώσεις?

 

Ρεύματα, LLC (ή ότι αντίστοιχο έχει η GIGA), power states, Qool n Quiet κλπ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχω ιδέα για τη μητρική σου, αν ενσωματώνει τέτοιο χαρακτηριστικό.

 

Αν έχεις UEFI BIOS (μπορείς να πλοηγηθείς δλδ με ποντίκι εκεί), υπάρχουν πιθανότητες, αλλιώς, φωτό από κινητό και ανέβασμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είναι φυσιλογικά τα παρακάτω με όλα stock;

*1) Με occt η διαχείρηση εργασιών των Windows δείχνει 93% 3.22Ghz. Κατά πόσο στέκει αυτό; 3.5 δεν είναι η Stock συχνότητά του; Το occt βέβαια έχει άλλη άποψη.

*2) 1,45Vcore δεν είναι πολύ;

*3) Οι τάσεις στο Hw Monitor είναι κανονικές; Γιατί για παράδειγμα στο +12v το Max που πήγε είναι +8.06v.attachicon.gifΚαταγραφή4.PNG

 

1) Μαλλον δειχνει την average τιμη? Δεν μπορω να υποθεσω κατι αλλο. Γιατι οντως εισαι μεταξυ 3.0-3.5, ακριβως οπως δειχνει το OCCT, ανεβοκατεβαινεις. H stock συχνοτητα ειναι οντως 3.5, αλλα συγκεκριμενα ο δικος σου ειναι αρκετα ζεστος, τον ζοριζει οσο δεν παει κιολας το OCCT, και ριχνει συχνοτητα-ταση σε χαμηλοτερα επιπεδα για να περιορισει καταναλωση και θερμοκρασιες. Σε τι θερμοκρασια δωματιου τον εχεις? Πως τα πας απο airflow στο κουτι? Εχει τοποθετηθει σωστα η ψυκτρα?

2) Eιναι η ταση για το ανωτατο boost state στα 4Ghz κατα πασα πιθανοτητα. Ειναι απολυτως φυσιολογικο και ειναι εργοστασιακη ρυθμιση, εκτος αν εχεις πειραξει εσυ τιποτα στο bios, που αμφιβαλλω αφου λες οτι ειναι ολα stock.

3) Μην δινεις σημασια, αν ηταν οπως τα λεει, δεν θα λειτουργουσε τιποτα. Ποσο πιθανο ειναι να εχεις ανοιχτο και 2ο προγραμμα για θερμοκρασιες? Γιατι μολις παρατηρησα οτι ειχα ηδη ανοιχτο HWiNFO και εδειχνε τις σωστες τασεις, αλλα το HWmonitor γραφει τα ιδια με σενα. Πιθανο conflict/ασυμβατοτητα με την μητρικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλά είμαι εδώ;

post-293763-0-83277400-1398900171_thumb.png

 

58-60 βαθμοί με τόσο λίγο ρεύμα και συχνότητα ενός 3850, ουσιαστικά, νομίζω είσαι άσχημα.

 

Η ψύκτρα του επεξεργαστή, είναι σωστά τοποθετημένη-καθαρή-φρεσκοπαστωμένη κλπ? Ο ανεμιστήρας της σε τί επίπεδο στροφών και με τί προφίλ λειτουργεί?

 

Στο κουτί σου, τί γίνεται με κυκλοφορία αέρα κλπ?

 

Νομίζω με το σύστημα της υπογραφής σου, θα έπρεπε να ήσουν αρκετά καλύτερα (είτε χαμηλότερες θερμοκρασίες, είτε υψηλότερο -4.2-4.5GHz- ΟC με περίπου τις ίδιες θερμοκρασίες και ρεύματα).

 

Κάτσε να απαντήσουν και οι σχετικότεροι, βέβαια.

 

Τα υπόλοιπά σου, μια χαρά δείχνουν (δεν ξέρω τις προδιαγραφές της μνήμης σου για να σου πω για τους χρονισμούς).

 

 

Φίλε μου, να σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε και ξέρουμε, αλλά στο αντίστοιχο θέμα αν θέλεις.

 

Το έχουμε εξειδικεύσει αρκετά στο παρόν νήμα και δεν ξέρω τι θα σου προσφέρουμε.

Νόμιζα ότι εδώ είναι το topic για συζητήσεις σχετικά με το O/C (και όχι μόνο) του 8320. :-) Ευχαριστώ πάντως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...