Προς το περιεχόμενο

8320 oc. Τι, πώς και γιατί?


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά καλά είμαι εδώ;

attachicon.gifΚαταγραφή.PNG

 

Νόμιζα ότι εδώ είναι το topic για συζητήσεις σχετικά με το O/C (και όχι μόνο) του 8320. :-) Ευχαριστώ πάντως.

Μεγεια την ψυκτρα, πενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδιά καλά είμαι εδώ;

attachicon.gifΚαταγραφή.PNG

 

Νόμιζα ότι εδώ είναι το topic για συζητήσεις σχετικά με το O/C (και όχι μόνο) του 8320. :-) Ευχαριστώ πάντως.

 

Καλώς τον!

 

Για ξεκίνημα, καλά δείχνεις. Με την Α50 είναι αυτά τα νούμερα, έτσι?

 

Η προηγούμενη παρατήρηση ήταν αποκλειστικά για να βρεις καλύτερη και σχετικότερη βοήθεια.

 

Αν κάνεις κι εδώ τη δουλειά σου, κανένα απολύτως πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεγεια την ψυκτρα, πενα.

Βασικά την έχω 2-3 χρόνια... :P

 

Καλώς τον!

 

Για ξεκίνημα, καλά δείχνεις. Με την Α50 είναι αυτά τα νούμερα, έτσι?

 

Η προηγούμενη παρατήρηση ήταν αποκλειστικά για να βρεις καλύτερη και σχετικότερη βοήθεια.

 

Αν κάνεις κι εδώ τη δουλειά σου, κανένα απολύτως πρόβλημα.

 

Ναι με την Α50 είναι. Δοκίμασα 4.4 αλλά μετά από μερικά λεπτά ειχα drops στα Ghz του επεξεργαστή. Σε αυτή τη περίπτωση τι κάνω; Δίνω Vcore στον επεξεργαστή; Το LLC το έχω στο μέγιστο.

post-293763-0-36327200-1398945787_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά είναι φυσιολογικοί οι 59 βαθμοί σε default ρυθμίσεις με τη thermalright true spirit 120m bw rev.a και arctic silver 5 πάστα ???

ή μήπως δεν έχω κάνει κάτι καλά???

 

 

post-255212-0-81431800-1398950236_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10+ βαθμοί διαφορά από τα 4 στα 4.1!!!

 

Τί ακριβώς παίζει? Κάτι δίνει ενδεχομένως η μητρική σου, κι ανεβάζει τόσο.

 

Η τάση είναι καλή, στα "άνετα" όρια.

 

Τις ρυθμίσεις από BIOS, είναι εύκολο να μας τις δώσεις?

 

Ρεύματα, LLC (ή ότι αντίστοιχο έχει η GIGA), power states, Qool n Quiet κλπ?

 

VCore -0.125V απο το στοκ (1.308V under load)

LLC = Extreme

Όλα τα features τα έχω κλειστά, μόνο το HPC έχω ON.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά την έχω 2-3 χρόνια... :P

 

 

Ναι με την Α50 είναι. Δοκίμασα 4.4 αλλά μετά από μερικά λεπτά ειχα drops στα Ghz του επεξεργαστή. Σε αυτή τη περίπτωση τι κάνω; Δίνω Vcore στον επεξεργαστή; Το LLC το έχω στο μέγιστο.

attachicon.gif4.4.PNG

 

Εγώ το έχω μια σκάλα κάτω από το μέγιστο, αλλά του έχω δώσει λίγο παραπάνω ρεύμα.

 

Με καρφωτό δουλεύεις ή με offset?

 

Cool n Quiet, ανοικτό ή κλειστό?

 

Είσαι βέβαια οριακά καλά από θερμοκρασίες (αρχίζουν και οι ζέστες) αλλά παίξε λίγο.

 

Με LLC μέγιστο, κι εγώ ανέβαινα πιο ψηλά σε θερμοκρασίες, χωρίς τόσο ανώτερο αποτέλεσμα.

 

ρε παιδιά είναι φυσιολογικοί οι 59 βαθμοί σε default ρυθμίσεις με τη thermalright true spirit 120m bw rev.a και arctic silver 5 πάστα ???

ή μήπως δεν έχω κάνει κάτι καλά???

 

Οι θερμοκρασίες σου (νομίζω) είναι αυτές που δείχνει στο core (παρακάτω δλδ, στους 47), πράγμα φυσιολογικό για stock.

 

Αν τυχόν αντιπροσωπεύονται όντως από την υψηλότερη, κάτι σίγουρα δεν πάει καλά (τοποθέτηση ψύκτρας/πάστας, κουτί/airflow?) και θέλεις ψάξιμο.

 

Οι σχετικότεροι με τις ενδείξεις από (open)HWMonitor/OCCT ας μας δώσουν τα φώτα τους,  εγώ ακόμα μπερδεύομαι.

 

VCore -0.125V απο το στοκ (1.308V under load)

LLC = Extreme

Όλα τα features τα έχω κλειστά, μόνο το HPC έχω ON.

 

Φίλε μου, πραγματικά δεν ξέρω κάτι για να σε βοηθήσω.

 

Στα δικά μου:

 

Ακολούθησα τη συμβουλή του Ashmadia, έκανα την επαναφορά και στη συνέχεια το ξαναρύθμισα (@4.6-HPC On, για τώρα) και όντως βελτιώθηκε νομίζω η κατάσταση με τις θερμοκρασίες μου.

 

Θα δείξει.

Για σιγουριά, έτρεξα ένα frybench, κι όλα καλά.

 

Τώρα, είπα να βάλω κι ένα Intel Burn Test@Very High.

 

Δείτε λίγο τα νούμερα, και πείτε μου...

 

post-50176-0-07600600-1398974872_thumb.png

 

Έχω άδικο να πιστεύω πως στο τελευταίο BIOS της η ASUS τα σκάτωσε, στο ζήτημα της μέτρησης θερμοκρασιών?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά την έχω 2-3 χρόνια... :P

 

 

Ναι με την Α50 είναι. Δοκίμασα 4.4 αλλά μετά από μερικά λεπτά ειχα drops στα Ghz του επεξεργαστή. Σε αυτή τη περίπτωση τι κάνω; Δίνω Vcore στον επεξεργαστή; Το LLC το έχω στο μέγιστο.

attachicon.gif4.4.PNG

 

Μωρε να τα εκατοστησει, δεν λεω αυτο. Λεω οτι την 1η photo ειχες την stock ψυκτρα του 8320 και στην 2η την A50. ;)

 

Στα 4.4 εισαι πολυ ζεστος, δεν θα το συνιστουσα για 24/7. Εχε σαν μεγιστο παντα ~55 βαθμους για πολυωρο stress και προσπαθησε και για πιο χαμηλα. Ή θα βαλεις καλυτερη ψυκτρα, ή θα βελτιωσεις το airflow του κουτιου/σπιτιου ή θα αλλαξεις τη θεση του κουτιου (σε περιπτωση που το εχεις κλεισμενο καπου) ή θα μεινεις στα 4.2.

 

ρε παιδιά είναι φυσιολογικοί οι 59 βαθμοί σε default ρυθμίσεις με τη thermalright true spirit 120m bw rev.a και arctic silver 5 πάστα ???

ή μήπως δεν έχω κάνει κάτι καλά???

 

Οπως λεει ο Πετρος, εισαι στους 47, κοιταζεις core temperature και προσεχεις να μην ξεπερασει τους 62-65 (οι 60 που βλεπεις τωρα ειναι στο socket του επεξεργαστη) και γενικα να βρισκεται καπου στους 55C οταν τον stressareis για ωρα. Οποτε με 47C εχεις περιθωρια.

 

Αλλα αν εχεις με την true spirit 120 47C στα stock, με το stock fan, ποσο ζεστος ηταν? 

Κοιταζοντας και τις αλλες θερμοκρασιες βλεπω οτι ολο το συστημα ειναι αρκετα ζεστο για την εποχη.

Παιδια, το κουτι και το airflow ειναι το αλφα και το ωμεγα. Η Radeon HD 77XX θα επρεπε να ειναι iddle γυρω στους 30-35 και ειναι στους 41.

Προσθεστε ανεμιστηρες (αν εχετε εισοδο μπροστα-εξοδο πισω, βαλτε και εισοδο στο πλαι χαμηλα ή στον πατο αν δεν εχει ανοιγμα στο πλαι το κουτι) και βελτιωστε το airflow.

Αν βγαζοντας το πλαινο καπακι, εχετε σημαντικα καλυτερες θερμοκρασιες (απο 5-10 βαθμους) γενικα, τοτε σιγουρα κατι παει στραβα και δεν εχετε ροη αερα με κλειστο κουτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

True, αυτό βρήκα πρόχειρο όμως στο σκληρό.

 

Αλήθεια, πού το βρίσκω (ή αντίστοιχα το LinX AVX)? Ο γούγλης μου βγάζει παλιά links, τα οποία δε λειτουργούν πλέον!

 

Η ουσία, επιπλεόν, δεν αλλάζει νομίζω.

 

Κάτι μετράει τελείως λάθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το έχω μια σκάλα κάτω από το μέγιστο, αλλά του έχω δώσει λίγο παραπάνω ρεύμα.

 

Με καρφωτό δουλεύεις ή με offset?

 

Cool n Quiet, ανοικτό ή κλειστό?

 

Είσαι βέβαια οριακά καλά από θερμοκρασίες (αρχίζουν και οι ζέστες) αλλά παίξε λίγο.

 

Με LLC μέγιστο, κι εγώ ανέβαινα πιο ψηλά σε θερμοκρασίες, χωρίς τόσο ανώτερο αποτέλεσμα.

 

 

 

Cool n Quiet κλειστό. Όταν λες καρφωτό ή offset τι εννοείς;

Μωρε να τα εκατοστησει, δεν λεω αυτο. Λεω οτι την 1η photo ειχες την stock ψυκτρα του 8320 και στην 2η την A50. ;)

 

Στα 4.4 εισαι πολυ ζεστος, δεν θα το συνιστουσα για 24/7. Εχε σαν μεγιστο παντα ~55 βαθμους για πολυωρο stress και προσπαθησε και για πιο χαμηλα. Ή θα βαλεις καλυτερη ψυκτρα, ή θα βελτιωσεις το airflow του κουτιου/σπιτιου ή θα αλλαξεις τη θεση του κουτιου (σε περιπτωση που το εχεις κλεισμενο καπου) ή θα μεινεις στα 4.2.

 

 

Με την Α50 έγιναν.

Στα 4.2 με χαμηλότερες τάσεις και θερμοκρασίες νομίζω είμαι άρχοντας προς το παρών. Να το αφήσω εδώ;

post-293763-0-93943000-1398978416_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/topic/502667-8320-oc-%CF%84%CE%B9-%CF%80%CF%8E%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF/page-15?do=findComment&comment=53155010

Αυτο εγινε με την στοκ ψυκτρα.

 

http://www.insomnia.gr/topic/502667-8320-oc-%CF%84%CE%B9-%CF%80%CF%8E%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF/page-15?do=findComment&comment=53156138

Απο αυτο και περα εισαι με A50.

 

Σε μαρτυραει το FANIN0, περα απ τις θερμοκρασιες.

Αφησε το 4.2 και ενεργοποιησε cool n quiet. Αν εχεις LLC extreme, βαλτο πιο χαμηλα, high-ultra high ακομα και auto. Εκτος αν σε κραταει σταθερο.


@ Πετραν

Βγαλε HPC και βαλε 4.7. Αν ειναι στα ιδια/χειροτερα........ θα το δουμε απο αυριο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έγινε κι αυτό και ιδού:

 

Πρώτα με το σύστημα να κάθεται (περίπου, από πίσω browser, torrent κλπ)

 

post-50176-0-71298900-1399027090_thumb.png

 

Και καθώς έτρεχε το ΙΒΤ (no AVX, cannot find).

 

post-50176-0-72688200-1399027114_thumb.png

 

Έχω την εντύπωση πως τρώει ένα μικρό throttle, από ρεύμα ενδεχομένως.

 

Από θερμοκρασίες πάντως, κυρία!

 

Τώρα, γιατί το HWMonitor δείχνει το socket να ψήνεται, δεν ξέρω.

post-50176-0-37410500-1399026991_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τρεξε απλα ενα Cinebench μια στιγμη, να δουμε τι παιζει σε συγκριση με τα παλια.

 

Edit:

Το corsair link πρεπει να το εχεις ανοιχτο παντα για ελεγχο στροφων και θερμοκρασιες? Αν δεν το εχεις ανοιχτο δεν λειτουργει αυτοματος ελεγχος της αντλιας?

Αν λειτουργει και χωρις το Link, βαλε να μην ανοιγει κανενα προγραμμα μετρησης στο startup, κατεβασε HWiNFO και τρεξτο μονο του. Μονο του τελειως χωρις να ανοιξεις κανενα αλλο, ουτε για λιγο, καθολου, ειναι σημαντικο. 

Μετα stress και βαλε photos.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελπίζω τα CoreTemp/MSI AB να μην επηρεάζουν, αλλιώς πες μου να ξανατρέξω χωρίς αυτά (από startup).

 

Εδώ είμαστε χωρίς το Link, με το Info, @4700HPCOff

 

post-50176-0-99466300-1399036810_thumb.png

 

Kι εδώ ένα Cinebench, στα καπάκια, όπου δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο χαμηλά...

 

post-50176-0-61966400-1399036858_thumb.png

 

Ενδεικτικά, ένα @4700HPCOff, παλιότερο

 

post-50176-0-16534500-1399036929_thumb.png

 

Κι ένα @4700HPCOn

 

post-50176-0-46262700-1399036963_thumb.png

 

Πρέπει να βάζω spoilers...ξεχνιέμαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...