Προς το περιεχόμενο

8320 oc. Τι, πώς και γιατί?


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πετρο αυτο εννουσα, ξηλωσε τα παντα απο startup, οτι εχει να κανει με μετρηση, (δεν φαινεται για conflict αλλα για το καλο) και μην stressareis με το προγραμμα αυτο. 

 

Θελω να δω, τι συμπεριφορα εχεις στα 4.7 οχι μονο απο αποψη score (εδω εχε υποψιν, οτι αν τρεχεις και χιλια-δυο στο background ειναι λογικο να μην εχεις σχεδον ποτε ιδια score) αλλα και θερμοκρασιες, σε συγκριση με τα παλια (ευγε που τα εβαλες ξανα εδω να μην τρεχω πισω). Cinebench και Hwinfo θελω. 

 

Νομιζω οτι βλεπω το κακο (θερμοκρασιες VCORE-1-2, μαλλον ειναι τα VRMs). Κανε οτι λεει ο Θανος, βρες το σωστο stress test ή τρεξε το κλασσικο prime95, αφου κανεις τα απο πανω. To εν λογω προγραμμα το χρησιμοποιουσες και πριν το bios update? Αν οχι, δεν μπορουμε να βγαλουμε καποιο συμπερασμα για το νεο bios, αφου δεν ξερουμε τι συμπεριφορα ειχε στο προηγουμενο bios.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ είμαι πάλι... :P

 

Θάνο, ευχαριστώ για την υπόδειξη αν και έψαχνα σα μλκς 25' για να βρω πού το έχουν κρυμμένο...Το βρήκα!

 

Ashmadia, το χρησιμοποιούσα πάντοτε το ΙΒΤ (το απλό, έστω) σαν stress/stability test απλά δεν κατέγραφα ποτέ.

 

Για τα VRMs μου το έχεις ξαναπεί... Το 1, νομίζω, μου είχες υποδείξει πως είναι το αριστερό -όπως βλέπω τη μητρική- σύμπλεγμα.

 

Εκεί, χτυπά ο πίσω ανεμιστήρας εισαγωγής.

 

Έχουμε και δείχνουμε, λοιπόν:

 

Cinebench@4700, HPCOff (με όλα τα Monitoring να μην έχουν ξεκινήσει, καν).

 

post-50176-0-40050800-1399050795_thumb.png

 

Παραμένει χαμηλά το score, πολύ χαμηλά. Στην προκειμένη περίπτωση, ο υπολογιστής μόλις έχει ξεκινήσει, δεν υπάρχει κάτι από πίσω να τρώει πόρους.

 

3 φορές το έτρεξα, για επιβεβαίωση.

 

Κάτι μάλλον δεν έχω επαναφέρει στο BIOS και δεν πάει το μυαλό μου...

 

Στην επανεκκίνηση, πάντως, θα επαναφέρω το HPC.

 

Κι ένα IBT AVX, για το καλό (φαίνεται από τα GFLOPs ότι όντως είναι αυτό, αν και βγάζει χαμηλό score...γύρω στα 80 έπρεπε να είμαι, νομίζω).

 

post-50176-0-06362500-1399051027_thumb.png

 

Ουφ....


Τα βρήκα...

 

Είχα βάλει άλλα 'ντ' άλλων σε CnQ, APM, C1-C6 κλπ.

 

Τα έφτιαξα, ξαναέτρεξα και έχω λογικά scores, HPC off, ακόμα.

 

Cinebench: 740, IBT AVX 89-88-90, ίδιες ουσιαστικά θερμοκρασίες με πριν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι, το score ηθελε κατι σε HPC/APM για να στρωσει, το θεμα ειναι οι θερμοκρασιες. Στο παλιο bios ακομα και με αυτο το stress test ειχες καλυτερα cpu-temps? Γιατι απο το Cinebench ολα φαινονται ιδια και καλα. Συνηθως αυτα τα stress πνιγουν τα VRM τελειως και μαλιστα χωρις λογο... Δες τι παιζει και σε prime95.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμ δε...

 

Με ΑΡΜ on ήταν το μειωμένο, με οff αυξήθηκε (όπως και το HPC).

 

Τα C states ήταν λάθος, επίσης.

 

Το θέμα με το νέο BIOS ήταν τις πρώτες μέρες, όπου ήταν πολύ ανεβασμένο το socket temp αλλά ανέβαινε αρκετά και το core.

 

Πλέον, μετά την επαναφορά που πρότεινες, το core έστρωσε, το socket μάλλον το διαβάζει λόγω του BIOS λάθος (το HWMonitor) και δείχνει τα VRM (το 1, συγκεκριμένα, όπως αντιστοιχεί στο HWInfo).

 

Mε το ΙΒΤ, όπως και με prime, πάντα είχα θέμα στο VRM1, πάντα ανέβαινε αρκετά.

 

Ευχαριστώ, και πάλι, για τις συμβουλές και τη βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αμ δε...

 

Με ΑΡΜ on ήταν το μειωμένο, με οff αυξήθηκε (όπως και το HPC).

 

Τα C states ήταν λάθος, επίσης.

 

Το θέμα με το νέο BIOS ήταν τις πρώτες μέρες, όπου ήταν πολύ ανεβασμένο το socket temp αλλά ανέβαινε αρκετά και το core.

 

Πλέον, μετά την επαναφορά που πρότεινες, το core έστρωσε, το socket μάλλον το διαβάζει λόγω του BIOS λάθος (το HWMonitor) και δείχνει τα VRM (το 1, συγκεκριμένα, όπως αντιστοιχεί στο HWInfo).

 

Mε το ΙΒΤ, όπως και με prime, πάντα είχα θέμα στο VRM1, πάντα ανέβαινε αρκετά.

 

Ευχαριστώ, και πάλι, για τις συμβουλές και τη βοήθεια.

Δεν κοστισε τιποτα φιλαρακι. :)

Το APM (=application power management) ετσι πρεπει, να ειναι off, αλλιως αφηνει την εφαρμογη και τον επεξεργαστη να ρυθμισουν τα ρολογια ωστε να γλυτωσουν καταναλωση/θερμοκρασιες. (κακως το ξεχασα και δεν το ανεφερα, με συγχωρεις)

Το HPC απ την αλλη, πρεπει να ειναι on, ειδικα αν δεν υπαρχει επιλογη για το APM. (HPC= high performance computing)

Εχω προσεξει οτι το APM (σε οποιες μητρικες υπαρχει) αφαιρει με μεγαλυτερη επιτυχια το throttling κατα το overclock.

 

Δοκιμασε να κατεβασεις ενα-δυο επιπεδα το LLC. Μπορει να ελαφρυνει λιγο τα VRM και να μην σου κοστισει σε σταθεροτητα. Δεν φανταζομαι να στοχευεις σε 5Ghz 24/7 ουτως η αλλως, στα 4.7 με καλες θερμοκρασιες ειναι αστερι ο δικος σου για ολες τις δουλειες. (34% overclock!)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν κοστισε τιποτα φιλαρακι. :)

Το APM (=application power management) ετσι πρεπει, να ειναι off, αλλιως αφηνει την εφαρμογη και τον επεξεργαστη να ρυθμισουν τα ρολογια ωστε να γλυτωσουν καταναλωση/θερμοκρασιες. (κακως το ξεχασα και δεν το ανεφερα, με συγχωρεις)

Το HPC απ την αλλη, πρεπει να ειναι on, ειδικα αν δεν υπαρχει επιλογη για το APM. (HPC= high performance computing)

Εχω προσεξει οτι το APM (σε οποιες μητρικες υπαρχει) αφαιρει με μεγαλυτερη επιτυχια το throttling κατα το overclock.

 

Δοκιμασε να κατεβασεις ενα-δυο επιπεδα το LLC. Μπορει να ελαφρυνει λιγο τα VRM και να μην σου κοστισει σε σταθεροτητα. Δεν φανταζομαι να στοχευεις σε 5Ghz 24/7 ουτως η αλλως, στα 4.7 με καλες θερμοκρασιες ειναι αστερι ο δικος σου για ολες τις δουλειες. (34% overclock!)

 

Αυτό έλειπε, να μη σε συγχωρώ για το ΑΡΜ... :-D

 

Το HPC είναι το επόμενο βήμα για On, και για το LLC, βλέπουμε.

 

Προφανώς στα 4.7-4.8 το πολύ στοχεύω, τα 5 ήταν μόνο για τη δόξα!

 

Όσο για δουλειές, έτσι όπως το πάω με βλέπω σε λίγο καιρό να κάνει το κατεβαστήρι και το browser ο υπολογιστής (μέχρι τουλάχιστον να εμφανιστεί το Witcher 3).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό έλειπε, να μη σε συγχωρώ για το ΑΡΜ... :-D

 

Το HPC είναι το επόμενο βήμα για On, και για το LLC, βλέπουμε.

 

Προφανώς στα 4.7-4.8 το πολύ στοχεύω, τα 5 ήταν μόνο για τη δόξα!

 

Όσο για δουλειές, έτσι όπως το πάω με βλέπω σε λίγο καιρό να κάνει το κατεβαστήρι και το browser ο υπολογιστής (μέχρι τουλάχιστον να εμφανιστεί το Witcher 3).

 

Το HPC απο την στιγμη που δεν throttlareis δεν χρειαζεται. Πιο ζεστος, χωρις να κερδιζεις στην ουσια σε performance (απ οτι ειδαμε).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, με μόνη επιφύλαξη ότι με κρατάει "χαμηλά" η τάση που του έχω επιτρέψει από το offset.

 

Αν δω πως όσο ζεσταίνει ο καιρός, παραμένω εντός λογικών θερμοκρασιών, ίσως του δώδω το παραπάνω τσακ και ξαναδοκιμάσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.insomnia.gr/topic/502667-8320-oc-%CF%84%CE%B9-%CF%80%CF%8E%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF/page-15?do=findComment&comment=53155010

Αυτο εγινε με την στοκ ψυκτρα.

 

http://www.insomnia.gr/topic/502667-8320-oc-%CF%84%CE%B9-%CF%80%CF%8E%CF%82-%CE%BA%CE%B1%CE%B9-%CE%B3%CE%B9%CE%B1%CF%84%CE%AF/page-15?do=findComment&comment=53156138

Απο αυτο και περα εισαι με A50.

 

Σε μαρτυραει το FANIN0, περα απ τις θερμοκρασιες.

Αφησε το 4.2 και ενεργοποιησε cool n quiet. Αν εχεις LLC extreme, βαλτο πιο χαμηλα, high-ultra high ακομα και auto. Εκτος αν σε κραταει σταθερο.

@ Πετραν

Βγαλε HPC και βαλε 4.7. Αν ειναι στα ιδια/χειροτερα........ θα το δουμε απο αυριο...

Opss ναι έχεις δίκιο. Έκανα τόσα τεστ που δεν θυμάμαι αν αυτό που είχα ανεβάσει ήταν της Α50 ή της Stock.

 

Να σε ρωτήσω, επειδή απ'ότι βλέπω έχουμε την ίδια μητρική, έχεις και εσύ throttling όταν η θερμοκρασία επεξεργαστή - μητρικής πλησιάζει τους 60 βαθμούς ή μόνο σε μένα αυτό;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Opss ναι έχεις δίκιο. Έκανα τόσα τεστ που δεν θυμάμαι αν αυτό που είχα ανεβάσει ήταν της Α50 ή της Stock.

 

Να σε ρωτήσω, επειδή απ'ότι βλέπω έχουμε την ίδια μητρική, έχεις και εσύ throttling όταν η θερμοκρασία επεξεργαστή - μητρικής πλησιάζει τους 60 βαθμούς ή μόνο σε μένα αυτό;

 

O 6300 δεν συγκρινεται ευκολα θερμικα με τους 8ΧΧΧ. Με την ψυκτρα μου και overclock στα 4.5 εχω αυτο:

post-257402-0-83115700-1399150486_thumb.jpg

 

Μετα απο 10 λεπτα small-ffts, δεν φαινεται να ζεταινεται αλλο. Στην ωρα, ισως ανεβει 2-3 βαθμους αλλα δεν με πολυ αγγιζει, δεν τον ζοριζω ποτε αδικα για ωρες. Οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω, γιατι δεν εχω 60 βαθμους. Αλλα ναι, ειναι αναμενομενο. Γυρω στους 62-65 ειναι η μεγιστη επιτρεπομενη για core-temp (package temp) γιαυτο throttlarei.

 

Εχω δει το αλλο στην μητρικη μου, να throttlαρει οταν το παρακανω με τα voltages. Πανω απο ~1.42V δεν δεχεται κανενα overclock και γυριζει σε stock clocks. Αλλα ουτε και αυτο με πολυ καιει, στα 4.5 ειμαι πολυ "cool".  B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O 6300 δεν συγκρινεται ευκολα θερμικα με τους 8ΧΧΧ. Με την ψυκτρα μου και overclock στα 4.5 εχω αυτο:

attachicon.giftest.jpg

 

Μετα απο 10 λεπτα small-ffts, δεν φαινεται να ζεταινεται αλλο. Στην ωρα, ισως ανεβει 2-3 βαθμους αλλα δεν με πολυ αγγιζει, δεν τον ζοριζω ποτε αδικα για ωρες. Οποτε δεν μπορω να σε βοηθησω, γιατι δεν εχω 60 βαθμους. Αλλα ναι, ειναι αναμενομενο. Γυρω στους 62-65 ειναι η μεγιστη επιτρεπομενη για core-temp (package temp) γιαυτο throttlarei.

 

Εχω δει το αλλο στην μητρικη μου, να throttlαρει οταν το παρακανω με τα voltages. Πανω απο ~1.42V δεν δεχεται κανενα overclock και γυριζει σε stock clocks. Αλλα ουτε και αυτο με πολυ καιει, στα 4.5 ειμαι πολυ "cool".  B)

Μάλιστα. Με μια ψύκτρα θα σωθώ λες; Τα έβγαλε τα λεφτά της η Α50 . :P Τα 4.6 τα έχω άνετα με 1.40v το πολύ αλλά με ρίχνει (throttling) η θερμοκρασία απ΄ότι κατάλαβα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1) Πέτρο προχώρα άφοβα έχεις ακόμα από ότι φαίνεται!

2) ο 8350 έρχεται κατά την Τρίτη!

3) Όσα overclock και να κάνετε όλοι σας, αυτό δεν το πιάνετε με την καμιά!!!  :wub:  :wub:  :wub:  :wub:  :wub:  :wub:  :wub:  :wub:

 

 

10264973_10201289931164198_8308838285775

 

 

1016901_10201289932404229_56511199618397

 

ΚΟΡΙΤΣΑΡΑ ΜΟΥ!!!

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...