Προς το περιεχόμενο

8320 oc. Τι, πώς και γιατί?


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ που να παίξω ρε, είδες καμιά custom R9 290 Pro ξέμπαρκη στην Ελλάδα για να την τσιμπήσω και μου ξέφυγε?  :mad:

Είμαι με το δάχτυλο στην σκανδάλη for the kill που λένε και οι rednecks!  :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 GHZ the way to go λέμε βρε!  :P  :D  :lol:

 

Σε σχέση με τη νερόψυξη εννοώ.

 

Από εδώ και πέρα, σε καμια customia, αλλά ούτε για αστείο δε μπλέκω/ξοδεύω.

 

Όσο για τα 5...γυρεύοντας πας να φορτωθεός το κουτί μου, μαζί κι εμένα όποτε ανέβω βόρεια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε σχέση με τη νερόψυξη εννοώ.

 

Από εδώ και πέρα, σε καμια customia, αλλά ούτε για αστείο δε μπλέκω/ξοδεύω.

 

Όσο για τα 5...γυρεύοντας πας να φορτωθεός το κουτί μου, μαζί κι εμένα όποτε ανέβω βόρεια!

Κοιτα βρε και εγώ νερόψυξη έχω της ίδιας κατηγορίας απλά παίζει να είμαι κ@λ@φαρδος και μου έπεσε διαμάντι 8320 και δίνει εκεί ψηλά.  :-D  Απλά με την μητρική σου κανονικά θα έπρεπε να μυ ρίχνεις στα αυτιά τώρα.

Όποτε θες να κανονίσουμε είμαι μέσα για κανένα run.  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολλά θα έπρεπε, αλλά...ούτε χρόνος ούτε πολλή όρεξη.

 

Τέλος πάντων...

 

Αν και κάπως την έχω στρώσει την κατάσταση, ποιά η γνώμη σου/σας για αυτά που προτείνει ο φίλος?

 

http://www.insomnia.gr/topic/511794-επιλογη-υδροψυξης/?p=52871818

 

Χρειάζομαι κι 1-2 πραγματάκια ακόμη αυτές τις ημέρες οπότε μιας και τα βρήκα 7.5€ το κάθε Magma, να την κάνω την αλλαγή (με 2, σε pull για αρχή)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα 4.5, με ακριβώς σχεδόν ίδια τα υπόλοιπα, μπήκε στα 7, χάζεψα λίγο, αλλά με το που φόρτωσε το BF4, επανεκκίνησε και ξενέρωσα.

 

Δεν το προσπάθησα, μέρα που είναι, γύρισα στα 4.4 και λειτούργησε απροβλημάτιστα για 1 ωρίτσα χαλαρής σφαγής.

 

Μax temp με τους Magma σε pull, 49ο. Ούτε εκπληκτικά, ούτε άσχημα.

 

Η διαφορά στο setup, είναι η μνήμη που άλλαξα, την οποία μόλις είχα σετάρει...ίσως κι αυτό να επηρέασε.

 

Παραπάνω δοκιμές, από Σ/Κ, κι αν.

 

Καλή (Πρωτο)Χρονιά σε όλους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δε μας τα λέει καθόλου καλά η μητρική, πιστεύω.

 

Αμ δε συνεργάζεται με κανένα πρόγραμμα για fan-control (από αυτά που ξέρω εγώ τουλάχιστον, πχ speedfan), αμ με το qfan της (μέσα από BIOS), πάλι περίεργη συμπεριφορά έχει.

 

Παρά το όριο για max cpu temp (55ο) που έχω βάλει, το σύστημα τους περνά και οι ανεμιστήρες στο full, δεν δουλεύουν.

 

Οι μετρήσεις που δίνει σε Coretemp/CorsairLink κλπ, εκτός από λάθος (διαβάζουν άλλον αισθητήρα, δεν ξέρω πώς μπορώ να το αλλάξω αυτό), είναι και αλλοπρόσαλλες. Από τους 9 στους 30, σε 1" και με συνεχή σκαμπανεβάσματα, με τον υπολογιστή να κάθεται.

 

Αδύνατο να φτιάξω προφίλ, αδύνατο να έχω κάτι αντικειμενικό.

 

Το σύστημα είναι με νέα εγκατάσταση παραθύρων, εβδομάδας, χωρίς να έχει φορτωθεί ακόμα με προγράμματα, χωρίς κατάλοιπα παλαιών.

 

Με βλέπω να ξαναγυρνάω στον έλεγχο των ανεμιστήρων του ψυγείου από το Link, σε Performance, να δω κι από εκεί τί θα πιάσω.

 

edit: Asus Fan Xpert, NoGo , PC Probe(unofficial-exactlysamethingwithdifferentname), NoGo... Δεν εγκαθίστανται καν, πετάνε error πως δεν υποστηρίζουν το συγκεκριμένο μοντέλο...

 

Τα ίδια τα προγράμματα της ASUS, δεν υποστηρίζουν τα μοντέλα της... :confused:

Επεξ/σία από Πέτρος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζω εγώ το hijack μου...

 

Στα 4.5 σήμερα, με ένα τσακ παραπάνω το vcore οffset, για σιγουριά.

 

Prime95 30+ λεπτά χωρίς θέμα, αλλά ζεστάθηκα πολύ (63ο-65ο γμτ)...

 

BF4 2ωρίτσες μέχρι 54ο-55ο, σταθερότατο.

 

Σ/Κ, αν προλάβω θα κάτεβάσω ξανά το offset στο προηγούμενο και θα δούμε για σταθερότητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νεότερα:
 
Στα 4.5 ο επεξεργαστής, κάτω το ρεύμα στην προηγούμενη ρύθμιση, σταθερός ο υπολογιστής σε prime95 και BF4.
 
Θερμοκρασίες: 62-63ο στο prime, 52-53o@BF4.
 
Κάπως γλυκάθηκα, είναι η αλήθεια.

 

 

Μόνο αξιοπερίεργο, απο κάποιο σημείο και μετά μου άρχισαν τα artifacts στο ΒF, αλλά αυτό το αποδίδω στη γραφικών -για ποιό λόγο, δεν ξέρω.

 

Επίσης, το UPS μου πλέον σφυράει συνεχώς όποτε αρχίζει και τραβάει η γραφικών, οπότε μάλλον πάει για σουτ -μπαταρίες πριν ένα χρόνο περίπου, έτσι κι αλλιώς δεν επαρκεί για το σύστημα, μόνο σε desktop καταστάσεις

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

3ωρίτσες [email protected], με τα ίδια ρεύματα.

 

post-50176-0-58580400-1390742343_thumb.jpg

 

Σταθερότατος (για το συγκεκριμένο παίγνιο, λέει πολλά), δροσερός.

 

Από όσο καταλαβαίνω από το CPUVcore Max (1.392V, όπως και στα 4.4-4.5), μάλλον τόσο πάει από offset...πιθανότατα χρειάζομαι παραπάνω για full stability.

 

Πιθανότατα θα μείνω εδώ για 2-3 εβδομάδες, να δω πως συμπεριφέρεται, και βλέπουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαξ 50° με 1.392v είναι μια χαρά, σε αέρα θα είχε χτυπήσει 60+ άνετα.

 

Αλλά τι εννοείς full stability, αφού δεν είχες θέμα σε τρίωρο BF4; Όσο για το παραπάνω offset, είσαι σίγουρος ότι θες να περάσεις τα 1.4v για 24/7 χρήση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...