Προς το περιεχόμενο

8320 oc. Τι, πώς και γιατί?


STORM1978

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Υποθέτω πως άμα του αλλάξω τον αδόξαστο με κανένα OCCT ή IntelBurnTest/prime, θα αρχίσει το throttling από ένα σημείο και μετά αφού δε θα επαρκεί το ρέυμα.

 

Προφανώς, προφανέστατα και με ενδιαφέρει η σταθερότητα σε καθημερινή χρήση, παρά το εκάστοτε bench, με το ελάχιστο δυνατό ρεύμα.

 

Στα πλαίσια της συζήτησης, ψάχνοντας εδώ κι εκεί, είδα κόσμο να υποστηρίζει πως το όριο των 60-65ο είναι μάλλον το υπερασφαλές, όπως αντίστοιχα και το ρεύμα η τάση <1.5V και πως δεν είχαν πρόβλημα με αρκετά μεγαλύτερα "ταβάνια" (τα οποία σε καμμία περίπτωση δεν έχω όρεξη να ψάξω ή διάθεση να πλησιάσω).

 

Άμα ξαναβρώ τις σελίδες, θα τις ποστάρω, για τη συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,6k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

http://sites.amd.com/us/Documents/AMD_FX_Performance_Tuning_Guide.pdf εδώ το επίσημο guide της AMD, στο τέλος έχει πίνακα με voltages για normal & extreme cooling. Από εκεί προκύπτουν τα όρια.

 

http://forums.amd.com/game/messageview.cfm?catid=446&threadid=160921 εδώ απ'το φόρουμ της AMD περί θερμοκρασιών.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν διαφωνούμε κάπου, απλά παραθέτω πηγές ώστε να είναι πλήρης η πληροφόρηση για τους υπόλοιπους, αφού το παρόν έχει εξελιχθεί σε άριστο οδηγό (έστω και διακεκομμένο) για κλοκάρισμα / fine-tuning FX cpu. ;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Χμμμμ....

 

Προτελευταία σκάλα είμαι, θα το τερματίσω.

 

Θα κάνω και μια δοκιμή πρώτα με ένα σκαλί το offset και βλέπουμε.

εδιτ:

 

Σα να ξεφύγαμε λιγάκι...

 

LLC=Extreme

 

Offset=+0.125 (+2 βήματα απο πριν)

 

CPU Current=130%

 

attachicon.gif[email protected]

 

attachicon.gif2013-12-23-00h12-Voltage-CPU VCORE.png

 

attachicon.gif2013-12-23-00h12-Temperature-CPU.png

 

Θα κατεβάσω ένα βήμα το ρεύμα γιατί δεν ελέγχεται, εδώ.

 

Μπανάνα, λέτε?

Κι άλλο έδιτ:

 

Ωωωωωωχχχχ.....

 

'Ενα βήμα κάτω το ρεύμα (+0.118κάτι), αλλά προκοπή δεν είδα, το αντίθετο μάλλον.

 

attachicon.gif[email protected]

 

Έφαγα και τη μούντζα, ίσιωσα.

 

attachicon.gif2013-12-23-00h30-Temperature-CPU.png

 

attachicon.gif2013-12-23-00h30-Voltage-CPU VCORE.png

 

Να κατεβάσω πάλι το LLC και να ανεβάσω λίγο παραπάνω το ρεύμα?

 

 

Δεν νομίζω ότι θες τον FX σου να πηγαίνει 60+..., 60-70 είναι το "danger zone" για αυτούς από όσο θυμάμαι.

 

Δεν ξερω αν πλεον εμαθες για το λαθος σου οσον αφορα τις θερμοκρασιες (παει καιρος, τωρα προλαβα να το διαβασω με την ησυχια μου το θεμα) αλλα μετρας αναποδα.

Οι θερμοκρασιες που αναφερει το OCCT και ο Zak (απο κεκτημενη ταχυτητα προφανως) ειναι του socket. Στο screenshot φαινεται μια σταλα του hwmonitor το οποιο δειχνει CPU temp (=socket-temp=OCCT) και  package temp (=coretemp="σωστη" θερμοκρασια). Το σωστη εντος εισαγωγικων γιατι δεν ειναι παντα σωστη, παρα μονο σε load και συγκεκριμενα πανω απο 45C, αλλα ειναι αυτη που χρησιμοποιειται απο την ιδια την amd για τον ορισμο των οριων θερμοκρασιας.

Ειπες οτι εχεις προβλημα με διαφορα software ελεγχου των ανεμιστηρων. Δεν ειχαν εκεινα το προβλημα αλλα η προσεγγιση σου. Εσυ εβαζες οριο 55, εβλεπες 60 και ελεγες "τι διαολο? δεν δουλευει.. δεν στροφαρουν τα fans" αλλα στην ουσια ποτε δεν εφτασε 55 για να δωσει την εντολη γιατι αναφερεται στο core-temp αυτο το οριο (δηλαδη -12C=48C). Με δοκιμες θα με επιβεβαιωσεις.

 

Παντως εχετε καλα κομματια, εγω μαλλον θα κανω παρεα στον adtakhs μολις κουμπωσω την ψυκτρα, (! επιτελους) γιατι μεχρι τα 4.5 ολα ροδινα μου φανηκαν αλλα απο κει και πανω... Πρεπει να εχει δικιο ο caution. Στα 4.6 ξεχωριζουν τα καλα κομματια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω αν πλεον εμαθες για το λαθος σου οσον αφορα τις θερμοκρασιες (παει καιρος, τωρα προλαβα να το διαβασω με την ησυχια μου το θεμα) αλλα μετρας αναποδα.

Οι θερμοκρασιες που αναφερει το OCCT και ο Zak (απο κεκτημενη ταχυτητα προφανως) ειναι του socket. Στο screenshot φαινεται μια σταλα του hwmonitor το οποιο δειχνει CPU temp (=socket-temp=OCCT) και  package temp (=coretemp="σωστη" θερμοκρασια). Το σωστη εντος εισαγωγικων γιατι δεν ειναι παντα σωστη, παρα μονο σε load και συγκεκριμενα πανω απο 45C, αλλα ειναι αυτη που χρησιμοποιειται απο την ιδια την amd για τον ορισμο των οριων θερμοκρασιας.

Ειπες οτι εχεις προβλημα με διαφορα software ελεγχου των ανεμιστηρων. Δεν ειχαν εκεινα το προβλημα αλλα η προσεγγιση σου. Εσυ εβαζες οριο 55, εβλεπες 60 και ελεγες "τι διαολο? δεν δουλευει.. δεν στροφαρουν τα fans" αλλα στην ουσια ποτε δεν εφτασε 55 για να δωσει την εντολη γιατι αναφερεται στο core-temp αυτο το οριο (δηλαδη -12C=48C). Με δοκιμες θα με επιβεβαιωσεις.

 

Παντως εχετε καλα κομματια, εγω μαλλον θα κανω παρεα στον adtakhs μολις κουμπωσω την ψυκτρα, (! επιτελους) γιατι μεχρι τα 4.5 ολα ροδινα μου φανηκαν αλλα απο κει και πανω... Πρεπει να εχει δικιο ο caution. Στα 4.6 ξεχωριζουν τα καλα κομματια.

 

Με τσάκισες...Τόσο καιρό κάνω ότι κάνω με γνώμονα το CPUTemp@HWInfo και όχι το Package/CoreTemp/Link...

 

Συνεπώς, έχω άνετα ένα περιθώριο >10οC για βαρύ stressing (OCCT/prime95 κλπ) και >20οC για καθημερινή χρήση ή για να ανεβάσω κι άλλο (είμαι σταθερός στα 4.6, αν φτάσω τα 4.8 για 24/7 είμαι πάρα πολύ καλά - σιγά τη διαφορά, ξέρω-, τα 5 ίσως μόνο για συμμετοχή στο σχετικό νήμα).

 

Πάντως, από τα προγράμματα για διαχείριση των ανεμιστήρων, το (εξαιρετικό για εμένα) speedfan δεν μπορεί να διαχειριστεί τους ανεμιστήρες ανεξάρτητα, παρά μόνο σε αλληλεπικαλυπτόμενα ζεύγη (1-2, 2-3, 3-4 κλπ) οπότε είναι αδύνατο να κάνω σωστές ρυθμίσεις, και το Corsair Link είναι@κοσμάρα του (ακόμα και χειροκίνητα να αλλάξω προφίλ από Quiet@Custom@Extreme, δεν αλλάζει τις στροφές και τη συμπεριφορά του παρά όποτε θέλει).

 

Ευχαριστώ και για αυτές τις υποδείξεις και συμβουλές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τιποτα, ελπιζω να στρωσει τωρα, τι διαολο H110 δεν εχεις? Αυτο μου εκανε την μεγαλυτερη εντυπωση και ημουν παρατηρητικος. Μια ακομα συμβουλη, καθε φορα που θα δοκιμαζεις να ανεβεις παντα να βλεπεις τι πετυχες με ενα bench. Καλο το stress testing αλλα καθε πραγμα στον καιρο του. Πρεπει να επιβεβαιωνεις οτι εισαι ενταξει και δεν ειναι πολυ δυσκολο να βρεις/ζητησεις μετρησεις απ τα παιδια εδω.

 

Στα δικα μου τωρα δεν φτανει που μου κατσε παλιοκοριτσο, throttlarei και με το παραμικρο το αρρωστο. 1.52V ηθελε για να bootarei στα 4.9 και σε load δεν τα κραταγε ουτε για πλακα. Αρχισα να ψαχνομαι και ξαναεβαλα HPC (high performance computing) μιας και δεν ειχα προσεξει τι κανει και βοηθησε στα 4.5 και 4.6 που δοκιμασα και πλεον παιρνω αυτα που πρεπει στους 48-49C. Παρ ολα αυτα στα 4.9 δεν κανει τιποτα και δεν φαινονται να φταινε οι θερμοκρασιες. Τι διαολο ας πηγαινε 60 να μου δειξει οτι δεν φτανει η ψυξη αλλα δεν ξεπερνα τους 50C. Μονο το CnQ ειναι on και cpu warning temp εβαλα manual 80 μπας και εκοβε αυτο. Πιθανο σεναριο τα vrm οπου και θα τα φυσαω αυριο με εναν ανεμιστηρα να μου φυγει η περιεργια. Παντως 4.6 για 24/7 με ψυκτρα των 24Ε καλα μου φαινονται. Τ' ακους ελφα?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνεχίζω το βήμα βήμα ανέβασμα.

 

Στα 4.7 πλέον, με την τάση πάντα @1.392V (από offset).

 

Ένα γρήγορο Cinebench, και πάω για BF4 μάλλον, για σταθερότητα (έχετε πει και χειρότερες δικαιολογίες, παραδεχτείτε το).

 

post-50176-0-18424700-1392052314_thumb.png

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις cool and quiet ενεργό? Αν ναι απενεργοποίησετο!

Το εχει on, αφου εχει min 0.960V. Το θεμα ειναι γιατι να το απενεργοποιησει? Δεν θα πεφτει η ταση και η συχνοτητα σε idle αν το κανει disable.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

[Σφήνα mode on]

Τι είναι καλύτερο για καθημερινή* χρήση, manual voltage ή offset voltage;

*αρκετό web browsing,περιστασιακό gaming μέσα στην μέρα

Πχ έχω τον Fx8320@4Ghz με vcore 1,3125 και σκέφτομαι να ανέβω αρκετά πιο πάνω με την έλευση της Noctua nh-u14s

 

Idle@Desktop

post-64279-0-28044300-1392059665_thumb.jpg

 

Εχω ακολουθήσει τον συγκεκριμένο οδηγό,Cool'n'Quiet/C1E/HPC Mode είναι enabled.

[/Σφήνα mode off]

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε πες ετσι ρε γατακι οτι το εχεις κλειστο στον δικο σου να ξερουμε και εμεις.

σοβαρα τωρα,γιατι ρε συ storm να το κλεισει?

Tenshi με offset θα παιξεις για να σου δουλεψει το coolnquiet.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις cool and quiet ενεργό? Αν ναι απενεργοποίησετο!

 

Το προτιμώ ΟΝ. Προτιμώ την καθημερινή σταθερότητα/"δροσιά"/ησυχία, παρά τα "οριακά" οφέλη.

 

Το εχει on, αφου εχει min 0.960V. Το θεμα ειναι γιατι να το απενεργοποιησει? Δεν θα πεφτει η ταση και η συχνοτητα σε idle αν το κανει disable.

 

Α γειασ'...

 

Συμφωνώ, πλην bench runs κτλ, το CnQ δεν εμποδίζει τόσο πολύ τη σταθερότητα και τα οφέλη είναι σημαντικά...

 

Νομίζω, ναι.

 

3 ωρίτσες BF, κανένα θέμα. ΜΑΧ temps: core 50oC, package 54oC.

 

Me happy!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...