Προς το περιεχόμενο

Q6600 oc 3,2 αξίζει να πάω σε FX 6300 για gaming??


DX12

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω ένα q6600 στα 3,2 και πρόσφατα μου ήρθαν στα χέρια 2 sapphire 6950 δεν θέλω να δώσω πολλα λεφτά ειναι καλή αναβάθμιση για να βγάλει 2014 άντε και 2015 ακούω και άλλες προτάσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα θες δώσε 30€ παραπάνω και να πας σε έναν  http://www.skroutz.gr/s/2524847/AMD-FX-8320.html

γιατί όλα τα παιχνίδια θέλουν πάνω από 6 πυρήνες

 

Ειναι καθόλου future proof? με τι cooler να τον συνδιαζα για να τον ανεβασω 4,4?

Παιδιά ακούω και άλλες γνώμες ευχαριστω !! Θέλω απλα να υπάρχει λογική αρμονία στο σύστημα με 2 6950 τι CPU οικονομικό τις βοηθάει για gaming 2014

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι 2 6950 ειναι πανω κατω σαν μια 7970GHz .

 

μαλλον καλυτερα να επαινρες μια 7970 ειδικα οσον αφορα το θορυβο, τη ζεστη και τη καταναλωση.

 

ο 8320 ειναι σαφεστατα καλυτερη επιλογη, ακομα καλυτερη ομως ειναι ενας i5 Κ να τον κλοκαρεις κιολας :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι 2 6950 ειναι πανω κατω σαν μια 7970GHz .

 

μαλλον καλυτερα να επαινρες μια 7970 ειδικα οσον αφορα το θορυβο, τη ζεστη και τη καταναλωση.

 

ο 8320 ειναι σαφεστατα καλυτερη επιλογη, ακομα καλυτερη ομως ειναι ενας i5 Κ να τον κλοκαρεις κιολας :)

Λοιπόν τις έχω που τις έχω τι να κάνω θα ήθελα και γω το ένα gpu

Και μια και το είπες έχω και ένα άλλο σύστημα με i5 760 oc 3,5 αξίζει να πάω σε ανάλογο haswell υπόψη ότι πάνω έχει μια 770 gtx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ¨διπλάσιες " είναι σε στοκ κλοκς και σε multithreading applications που όντως εκμεταλεύονται όλους τους πυρήνες.. Σίγουρα είναι πολύ καλύτερος γενικά , αλλά σε single-four threaded performance , εφόσον ο q6600 είναι στα 3.2 και ο fx8320 stock η διαφορά θα είναι γύρω στο 20% λογικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα δω μεγάλες διάφορες με fx8320 σε σχέση με το q6600 στα 3,2;;

 

 

Μερα με νυχτα ! :-D

Οι ¨διπλάσιες " είναι σε στοκ κλοκς και σε multithreading applications που όντως εκμεταλεύονται όλους τους πυρήνες.. Σίγουρα είναι πολύ καλύτερος γενικά , αλλά σε single-four threaded performance , εφόσον ο q6600 είναι στα 3.2 και ο fx8320 stock η διαφορά θα είναι γύρω στο 20% λογικά.

 

 

Ποσο ? Οι διαφορα ειναι πολυ μεγαλη.  Τι συγκρινεις ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποσο ? Οι διαφορα ειναι πολυ μεγαλη.  Τι συγκρινεις ....

Ακόμα να το καταλάβεις ε;;;

Η διαφορά όντως είναι πολύ μεγάλη,αλλά μόνο σε όσα προγράμματα εκμεταλλεύονται πλήρως των παραλληλισμό και αυτά είναι μόνο όσα είναι καθαρά μέσα σε αυτές της κατηγορίες Embarrassingly parallel,σε όλα τα υπόλοιπα προγράμματα στην καλύτερη περίπτωση υπάρχουν μερικά τμήματα ή και μόνο ένα που μπορεί να παραλληλιστεί όπου για να τελειώσει το πρόγραμμα πρέπει να τελειώσει και το σειριακό τμήμα ,οπότε έχει μεγάλη σημασία και η σειριακή ταχύτητα του επεξεργαστή,μετά υπάρχει και ένα μεγάλο τμήμα προγραμμάτων που τρέχουν καθαρά και μόνο σειριακά.

Βλέπει δηλαδή πολύ εύκολα κάποιος το πόσα πράγματα πρέπει να συμπίπτουν για να εκμεταλλευτεί κάποιος την ταχύτητα πολλών αδύναμων πυρήνων.

 

Α ναι, και όλα τα προγράμματα που εκμεταλλεύονται το Embarrassingly parallel μπορούν να τρέξουν και με την βοήθεια των πυρήνων της κάρτας γραφικών που έχει ασύγκριτα περισσότερους πυρήνες,ναι μεν μπορεί να βοηθήσει και ο επεξεργαστής αλλά καταλαβαίνει κανείς πόσο από την σημασία του χάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...