Προς το περιεχόμενο

Πως γραφουμε ελληνικα με ενα εξωτερικο πληκτρολογιο?


Prospector8

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πηρα μια θηκη που ειναι βαση/πληκτρολογιο και δεν μπορει να γραψει ελληνικα οτι και αν δοκιμασα. Χειροκινητα που πηγα και αλλαξα την γλωσσα σε ελληνικα παλι αγγλικα μου γραφει,κατεβασα το external keyboard helper,με το alt+space αλλαζει την γλωσσα και εχει ενδειξη οτι μπηκαν τα ελληνικα αλλα και παλι αγγλικα γραφει :/ ξερετε αλλη λυση?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Παιδιά έχω ενα MLS ταμπλετ και έχω το ίδιο θέμα. Θέλω να πάρω θηκη που ειναι βαση/πληκτρολογιο και είχα πάει στο πλαίσιο με το τάμπλετ για να το δοκιμασω αν ειναι συμβατο και δεν εγραφε ελληνικα οποτε δεν το πηρα. Συμβαίνει σε όλα τα πληκτρολόγια αυτό? Οπότε να κατεβάσω την εφαρμογη στο τάμπλετ και να πάω πάλι να δω αν είναι συμβατό? Έχει πάρει κανένας απο εσάς θηκη βαση/πληκτρολογιο turbox για τάμπλετ άλλης εταιρίας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 χρόνια αργότερα...
Στις 14/10/2013 στις 2:58 ΜΜ, Prospector8 είπε

Και ομως με το go keyboard δουλεψε!!!!!! Χιλια ευχαριστω νικος!

Φίλε μου , έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, κατέβασα το go keyboard αλλά δυστηχώς δεν μπορώ να βάλω τόνους, γνωρίζεις πως μπορώ  να το διορθώσω; Εσύ μπορείς κανονικά να βάλεις τόνους;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 11 μήνες μετά...

Καλησπέρα, δεν ξέρω αν είναι αργά αλλά εγώ βρήκα μία λύση για το Xiaomi Redmi 8A και το εξωτερικό πληκτρολόγιο trust (σύνδεση μπλουτούθ) μετά από αρκετές προσπάθειες και αρκετό κόπο. Στην αρχή κατέβασα το go board αλλά είχα το πρόβλημα με τους τόνους. Αφού δοκίμασα και άλλα πληκτρολόγια τελικά εκείνο που δούλευε ήταν το Microsoft swiftkey. Το θέμα είναι ότι για αρκετές ημέρες δεν μπορούσα να κάνω αλλαγή από ελληνικό σε αγγλικό πληκτρολόγιο και το αντίστροφο. Τελικά μετά από πολλές προσπάθειες μου αποκαλύφθηκε μία συντόμευση και δουλεύουν όλα καλά. Τι έκανα; Όταν συνδέεται το φυσικό πληκτρολόγιο εμφανίζεται μία επιλογή για ρύθμιση αυτού στις ρυθμίσεις στην περιοχή που είναι και οι ρυθμίσεις του πληκτρολογίου. Εκεί πρέπει να επιλέξεις αγγλικά και ελληνικά και για να το πάρει θα πρέπει να πατήσεις δεξί commant και enter. Όταν τώρα γράφεις η συντόμευση για εναλλαγή των πληκτρολογίων είναι αριστερό commant και διάστημα. Ελπίζω να βοηθήσει κάποιον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε android box που είχα θέμα κι ενώ το πληκτρολόγιο (στην οθόνη) έδειχνε ότι γυρνάει στα ελληνικά μα εξακολουθούσε και πληκτρολογούσε στα αγγλικά, έλυσα το πρόβλημα με την παρακάτω εφαρμογή

https://play.google.com/store/apps/details?id=com.andmarios.greekhwkeyboard&hl=el&gl=US

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 7/3/2020 στις 4:03 ΜΜ, panagiotis31 είπε

Φίλε μου , έχω ακριβώς το ίδιο πρόβλημα, κατέβασα το go keyboard αλλά δυστηχώς δεν μπορώ να βάλω τόνους, γνωρίζεις πως μπορώ  να το διορθώσω; Εσύ μπορείς κανονικά να βάλεις τόνους;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Τελικα ρε παιδιά βρήκαμε πως μπαίνουν οι τόνοι; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα φιλοι μοθ

σε ενα Mi Pad 5 μπηκε bluetooth keyboard. Πως μπορω να κανω εναλλαγη γλωσσας εχετε ιδεα? Απο αγγλικα προς ελληνικα και το αντιθετο

Crl+C, Al+C, Alt+Shift δοκιμαστηκαν....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα φίλε. έχω και εγω το ίδιο πρόβλημα με το Xiaomi pad 5. Το έψαξα λίγο σε site του εξωτερικού και έχουν και άλλοι το ίδιο πρόβλημα. Λένε ότι είναι θέμα Xiaomi firmware , να το αναφέρουμε στο suport της xiaomi μπάς και το λύσουν σε μελλοντικό update.Το έκανα αλλά άκρη δεν έβγαλα. Ελπίζω όταν πάρουμε το update σε android 12 να λυθεί το πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...