Προς το περιεχόμενο

Παρέα για μετανάστευση


Septum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η αλήθεια είναι οτι ζορίστηκα αρκετά να αρχίσω αυτό το τόπικ  μάλλον γιατί αρχικά μου φαινόταν επιτιδευμένο το όλο concept. Μετά κατάλαβα οτι όταν ανακαλυπτέις οτι ολοί στον στενό αλλά και εύρυτερο φιλικό κύκλο σου επιλέγουν να ζήσουν και να συνεχίσουν να ζουν με ολο και περισσότερους συμβιβασμούς που διαλέγουν άλλοι για αυτούς οι εναλλακτικές λιγοστεύουν. Αποφάσισα να μην βάλω τίτλο στο τόπικ "Παρέα για μεταναστεύση στη Σκωτία" την οποία και έχω αποφασίσει (εκτος απροόπτου) πιστεύοντας οτι και άλλοι πιθανώς μοιράζονται ίδιες σκέψεις με μενα αύτην την περίοδο και θα ήθελαν να το χρησιμοποιήσουν και αύτοι στην αναζήτηση τους.

Γιατι Σκωτία; Γιατί ειναι Αγγλόφωνη, με ευρωπαική νεανική ζωή(ειμαι 23), χωρίς θέματα με βίζες εργασίας, με καλούς μισθούς, και κοντά σε απόσταση.

Γιατι όχι; Για τον καιρό

Μετά απο αρκετό ψάξιμο κατέληξα οτι τηρεί το μεγαλύτερο ποσοστό των προυποθέσεων που έθεσα.

Το μότο μου για όλη αυτή τη διαδικασία προφανώς δεν είναι η βιωσιμότητα,καθώς την εξασφαλίζω και με το παραπάνω,οπως και οι περισσότεροι εδω μέσα πιστεύω. Το θέμα ειναι οτι έχω στόχους στη ζωή μου, θέλω να φτάσω κάπου και εδώ νιώθω οτι εμποδίζομαι! Ναι δεν μπορούμε να τα έχουμε όλα ποτέ, αλλά μπορούμε να έχουμε τα περισσότερα μέσα απο τις επιλογές μας. Περισσότερα ινφο για μένα μέσω πμ (Έπρεπε να κλείσω με χαζο-γνωμικό δεν άντεξα)

 

 

 

 

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δουλειά έχεις βρει στη Σκωτία;;; είναι δύσκολα τα πράγματα απ θέμα δουλειάς. Sorry αν φανώ "κακός", δεν έχω καμία τέτοια πρόθεση, αλλά τα κριτήρια πο έχεις θέσει δεν είναι και τα πιο σωστα προκειμένου να επιλέξεις... Αν πάλι έχεις εξασφαλίσει δουλειά, τότε ολα κομπλέ! Τρέχοντας Εδιμβούργο! ;)

 

edit: για τον καιρό: αν είσαι άτομο που δε γουστάρει συνεχεια ήλιο, 2 είναι οι must προορισμοί, Σκωτία και Σουηδία (Εδιμβούργο και Στοκχόλμη πιο συγκεκριμένα)!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Nederland  :)

 

Είμαι ήδη έξω και μάλλον τα πράγματα δεν είναι όπως τα φανταζόμαστε πριν φύγουμε, ιδανικά.

 

Ολα μια ιδέα είναι. Μιλάμε για "χαμηλό" επίπεδο ζωής στην Ελλάδα αλλά έξω απλά δεν υπάρχει ζωή, ή τουλάχιστον όπως την αντιλαμβανόμαστε εμείς οι Ελληνες. Η καθημερινότητα μου είναι σπίτι-δουλειά/δουλειά-σπίτι.

 

Πιστεύω ότι θα μείνω λίγα χρόνια ακόμα. Λυπάμαι κάτι γεροντάκια - σαράβαλα που βλέπω γύρω μου, που σπατάλησαν μια ζωή δουλεύοντας σα σκυλιά, να φτάνουν στα 60 και 70 και να μην έχουν μια στέγη να μείνουν. Γιατί έτσι είναι τουλάχιστον το σύστημα εδώ..

 

Αν πάντως επέλεγα να πάω κάπου τώρα, θα δίαλεγα σίγουρα Ολλανδία!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.

 

Αν πάντως επέλεγα να πάω κάπου τώρα, θα δίαλεγα σίγουρα Ολλανδία!

Ολλανδια εχω ακουσει οτι τωρα τελευταια υπαρχει ρατσισμος και ειδικα στους ελληνες.

Ισχυει ???

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι σκοπευετε να την κανετε για καπου, φροντιστε πρωτα να εχετε κλεισει δουλεια ή τουλαχιστον να εχετε κλεισει 3-4 interviews. Ξενοι μεσα σε ξενους, χωρις να ξερετε τη γλωσσα καλα και χωρις να εχετε πρακτικα προσοντα (και αυτα δεν ειναι τα πτυχια απο μονα τους), ειναι πολυ πολυ risky επιλογη που μονο αν ειστε σιγουροι οτι αντεχετε οικονομικα (και ψυχολογικα) την περιπτωση να γυρισετε απραγοι στην Ελλαδα μετα απο λιγο καιρο, αξιζει πιθανως να δοκιμασετε.

 

Και αντε και βρηκατε δουλεια και με λεφτα και με απολα. Ναι και μετα?

 

Λιγα χρονια πριν η μεταναστευση ειχε αρκετα παραπανω potential, τωρα με την κριση να εξαπλωνεται σε διαφορες χωρες και την μεταναστευση να αυξανεται γεωμτερικα (οπως και την ξενοφοβια, ιδιαιτερα στην ΕΕ), δεν ξερω αν αξιζει να παει κανεις με ενα αλεξιπτωτο κι οτι κατσει. Αν παει μιλημενος/εχει γνωστους/συγγενεις κλπ, τοτε ισως.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη και εάν δεν βρεις δουλεία,μπορείς να την ψάξεις για κανένα intership.

Εγώ έτσι ξεκίνησα,με δωμάτιο,φαί και χαρτζιλίκι από την εταιρία.

Από δικά μου έτρωγα μόνο στις εξόδους.

 

Καλή αρχή,δύναμη και υπομονή να έχεις και κανένας δεν χάνεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια, δεν είναι άσχημο να αναγκάζεσαι να μεταναστεύεις;;; Σκωτία, Καναδά, Σουηδία, Ολλανδία, μέχρι Αυστραλία διάβασα σ'αυτό το θρεντ... Και 'γω για εξωτερικό το βλέπω δυστυχώς, όμως γιατί δεν γίνεται να καλυτερεύσουν τα πράγματα εδώ; γιατί δν κάνει κάποιος κάτι (απ'αυτούς που είναι στην εξουσία) για να καλυτερεύσει η όλη κατάσταση και η ποιότητα ζωής στην Ελλάδα; :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>ρε παιδια, δεν είναι άσχημο να <u>αναγκάζεσαι</u> να μεταναστεύεις;;; Σκωτία, Καναδά, Σουηδία, Ολλανδία, μέχρι Αυστραλία διάβασα σ'αυτό το θρεντ... Και 'γω για εξωτερικό το βλέπω δυστυχώς, όμως γιατί δεν γίνεται να καλυτερεύσουν τα πράγματα εδώ; γιατί δν κάνει κάποιος κάτι <span style="font-size:8px;"><em>(απ'αυτούς που είναι στην εξουσία)</em></span> για να καλυτερεύσει η όλη κατάσταση και η ποιότητα ζωής στην Ελλάδα; :(</p>

 

Γιατί δεν θέλει ή δεν τον αφήνουν οι "μεγάλες δυνάμεις".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσοι σκοπευετε να την κανετε για καπου, φροντιστε πρωτα να εχετε κλεισει δουλεια ή τουλαχιστον να εχετε κλεισει 3-4 interviews. Ξενοι μεσα σε ξενους, χωρις να ξερετε τη γλωσσα καλα και χωρις να εχετε πρακτικα προσοντα (και αυτα δεν ειναι τα πτυχια απο μονα τους), ειναι πολυ πολυ risky επιλογη που μονο αν ειστε σιγουροι οτι αντεχετε οικονομικα (και ψυχολογικα) την περιπτωση να γυρισετε απραγοι στην Ελλαδα μετα απο λιγο καιρο, αξιζει πιθανως να δοκιμασετε.

 

Και αντε και βρηκατε δουλεια και με λεφτα και με απολα. Ναι και μετα?

 

Λιγα χρονια πριν η μεταναστευση ειχε αρκετα παραπανω potential, τωρα με την κριση να εξαπλωνεται σε διαφορες χωρες και την μεταναστευση να αυξανεται γεωμτερικα (οπως και την ξενοφοβια, ιδιαιτερα στην ΕΕ), δεν ξερω αν αξιζει να παει κανεις με ενα αλεξιπτωτο κι οτι κατσει. Αν παει μιλημενος/εχει γνωστους/συγγενεις κλπ, τοτε ισως.

Αυτο αναρωτιεμαι και εγω πως μερικοι μερικοι το βλεπουν τοσο ευκολο δεν ξερω ισως ειμαι χαζος αλλα απο αυτα που βλεπω ολοι η νοτια ευρωπη ψαχνει δουλεια και οι μονες πιθανες χωρες οπως δειχνουν τα πραγματα ειναι Γερμανια και γενικα Βορεια αν και εκει εχουν και αυτοι θεματα.

 

Απο την αλλη ακουω για ΗΠΑ, Αυστραλια και Καναδα, αμα δεν τα εχω κανει ακταρμα για να πας εκει πρεπει ή να εχεις συγγενη και μονο 1η βαθμου ή να σε παρει καποιος εργοδοτης αλλιως βιζα δεν παιρνεις με τιποτα.

 

Και εγω το σκεφτηκα για εξω βασικα για Αγγλια αλλα ενα ξαδερφο που εχω μου λεει οτι τα πραγματα ειναι πολυ πολυ δυσκολα και εκει για τους μεταναστες και ειδικα για ελληνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδια, δεν είναι άσχημο να αναγκάζεσαι να μεταναστεύεις;;; Σκωτία, Καναδά, Σουηδία, Ολλανδία, μέχρι Αυστραλία διάβασα σ'αυτό το θρεντ... Και 'γω για εξωτερικό το βλέπω δυστυχώς, όμως γιατί δεν γίνεται να καλυτερεύσουν τα πράγματα εδώ; γιατί δν κάνει κάποιος κάτι (απ'αυτούς που είναι στην εξουσία) για να καλυτερεύσει η όλη κατάσταση και η ποιότητα ζωής στην Ελλάδα; :(

γιατι ο καθένας κοιτάει την πάρτη του και να έχουν να τρώνε μέχρι και τα τρισέγγονα του εις υγείαν του μαλάκα(πολίτης) 

γιατι ο καθένας στη θέση τους θα έκανε το ίδιο και όποιος δεν το παραδέχεται κοροϊδεύει τον εαυτό του

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...