Προς το περιεχόμενο

Παρέα για μετανάστευση


Septum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως, γιατί διαβάζω αρκετά πράγματα που εγώ προσωπικά δεν τα βλέπω σε καμία περίπτωση, να πω κι εγώ την εμπειρία μου. Ολλανδία που είμαι, εύκολα ή δύσκολα στον τομέα της Πληροφορικής κάποιος με εμπειρία θα βρει δουλειά. Και όλα αυτά τα περί δύσκολων και απαιτητικών συνεντεύξεων, προκατάληψης απέναντι σε Έλληνες κλπ απλά δεν υπάρχουν. Πραγματικά βλέπω παιδιά που τελειώνουν το μάστερ εδώ και αγχώνονται για αν θα τους πάρουν για entry level θέσεις, ενώ κανονικά θα μπορούσαν να χτυπάνε πολύ καλύτερες θέσεις και είναι ελάχιστοι οι Ολλανδοί με τέτοιες σπουδές (στο τέλος όλοι οι απόφοιτοι βρίσκουν δουλειά).

 

Ολλανδικά σαφώς και βοηθάνε, αν και σε καμία περίπτωση δεν είναι αναγκαία, και στην τελική εγώ δεν θα ήθελα να δουλέψω σε μια εταιρία μόνο με Ολλανδούς. Αν σε κάτι υστερούμε σαν Έλληνες (και Ιταλοί, Ισπανοί) είναι ότι μπορεί να μην έχουμε παρόμοια εξέλιξη επαγγελματικά και κυρίως οικονομικά, κι αυτό δεν ισχύει ευτυχώς παντού.

 

Για κάποιον που έρχεται κατευθείαν για δουλειά εδώ, καλό θα είναι να προσαρμόσει το βιογραφικό του κατάλληλα (μια σελίδα χωρίς περιττές σάλτσες) και να έρθει σε επαφή ίσως με uitzendbureau (γραφεία εύρεσης εργασίας). Το καλύτερο είναι αν έχει φίλους σε άλλες εταιρίες να τον συστήσουν, είναι ο πιο εύκολος τρόπος να κάνεις συνεντεύξεις. Ξέρω πολλά άτομα πάντως που βρήκαν σχετικά εύκολα δουλειά στέλνοντας από τη χώρα τους βιογραφικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ολλανδικά σαφώς και βοηθάνε, αν και σε καμία περίπτωση δεν είναι αναγκαία, και στην τελική εγώ δεν θα ήθελα να δουλέψω σε μια εταιρία μόνο με Ολλανδούς.

 

Φιλε μου, μιλας για τον τομεα σου μονο [και στο κομματι που δεν εχει επαφη με κοινο]

Και εμενα το 2006 μου ειχαν προτεινει να δουλεψω Ολλανδια, αλλα στην ουσια δεν θα

χρειαζοταν λογω [εσωτερικης] θεσης, να μιλησω Ολλανδικα καν, οποτε χαιρω πολυ :-D

 

Αλλιως ελα πες μας, πως π.χ. μια λογοθεραπευτρια, ή μια παιδαγωγος μπορει (?)

να δουλεψει στην Ολλανδια με τα παιδια εκει, διχως να ειναι αναγκαια...Ολλανδικα?

 

Καπως ετσι μπορει, δυστυχως, να δημιουργηθουν λαθος εντυπωσεις & προσδοκιες,

κι αντε μετα να εξηγησεις, τα προαπαιτουμενα που θα επρεπε να ειναι αυτονοητα.. :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ξεκαθαρίζω από την αρχή ότι μιλάω για ΙΤ. Όσους ξέρω με δουλειά στον τομέα μου, άλλους τόσους ψυχολόγους ξέρω που σπουδάσαν εδώ και φύγαν άπραγοι, πλην εξαιρέσεων που μάθανε τη γλώσσα.

 

Για ΙΤ πάντως, αγγλικά είναι η γλώσσα που χρησιμοποιείται έτσι κι αλλιώς, εγώ μιλάω καθημερινά με πελάτες μας από όλο τον κόσμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κι εγω στον τομεα των Υπολογιστων αναφερομουν τοτε... Θυμαμαι παντως οτι, ως προς την επικοινωνια με Ολλανδους,
την ειχε "επωμιστει" ενας ακομη foreigner-Ινδος, που λογω +5ετιας ηδη παραμονης (Master+PHd) γνωριζε τη γλωσσα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Σουηδία..

 

Υπάρχουν 2 κατηγορίες επαγγελμάτων, στην μία κατηγορία είναι οι προγραμματιστές και οι επαγγελματίες του χώρου της υγείας και στην άλλη κατηγορία όλα τα υπόλοιπα επαγγέλματα.

 

Από γιατρούς έχουν τεράστια ανάγκη γι'αυτό τους παίρνουν αβέρτα και χωρίς να ξέρουν αγγλικά, για την ακρίβεια τους κάνουν και δωρεάν ταχύρυθμα μαθήματα! Οι προγραμματιστές έχουν αρκετή τύχη έστω και μιλώντας μόνο αγγλικά, ιδίως αν έχουν εμπειρία, καθώς κακά τα ψέματα, πρόκειται για δουλειά που δεν έχει τόσο μεγάλη επαφή με πελάτες και όλος ο τομέας είναι στα αγγλικά...

 

Από κει και πέρα, για όλα τα υπόλοιπα επαγγέλματα, κάποιος που δε μιλάει σουηδικά, θεωρώ ότι δεν έχει καμία τύχη εδώ...

 

Σχετικά με αυτό που διάβασα παραπάνω για τα ελληνικά πτυχία, το πτυχίο ΤΕΙ Πληροφορικής που έχω αναγνωρίστηκε από ολους ως B.Sc όπως όλα τα άλλα. Για την ακρίβεια εδώ τα χωρίζουν σε χρόνια φοίτησης, όποτε 4ετής εκπαίδευση = B.Sc. Σε κανέναν δεν ξύνησε, φαντάζομαι και ελάχιστοι στην ελλάδα γνωρίζουν το Karolinska Institutet ή το ΚΤΗ αλλά εδώ το έχουν ως τη μεγάλη του γένους σχολή.

 

Οι μισθοί πράγματι είναι πάνω κάτω εκεί που ακούγονται..

 

Το κόστος ζωής (πάγια έξοδα, κατοικία, μετακινήσεις) στο Malmö είναι όπως στην Αθήνα, στην Στοκχόλμη είναι ακριβώς διπλάσια, αν όχι διπλάσια, 85% πάνω!

 

Ο καιρός για μένα δεν είναι καθόλου πρόβλημα (πάω για 2ο χειμώνα εδώ)..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ξαναλέω ...

 

ΟΚ 

 

1 ... μάθε τη γλώσσα 

2 ... ?

3 ... ?

 

η όλη συμβουλή για προετοιμασία αρχίζει και τελειώνει στη γλώσσα ?

 

 

btw : Πολύ συνάδελφοι ή μάλλον αρκετοί μηχανικοί έχουν βρει δουλειές σε Ελβετία/Γερμανία χωρίς να ξέρουν Γερμανικά. Βέβαια βοηθά ότι οι εταιρείες αυτές έχουν πελάτες/δουλειά ανα τον κόσμο και δουλέυουν στα Αγγλικά.

 

Προσωπική άποψη είναι

Α) Μάθε γλώσσα

Β) Μάθε νοοτροπία

της εκάστοτε χώρας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Από κει και πέρα, για όλα τα υπόλοιπα επαγγέλματα, κάποιος που δε μιλάει σουηδικά, θεωρώ ότι δεν έχει καμία τύχη εδώ...

 

 

Ποια αλλα επαγγελματα εχεις υποψη σου - γιατι ξερω 2-3 περιπτωσεις συναδελφων μηχανικων που πηγαν Σουηδια/Νορβηγια χωρις την γλώσσα (ξαναλέω σε εταιρείες που δουλέυουν ανα τον κόσμο - όχι σε μικρές τοπικές ετιαρείες).

 

ΥΓ1: τα ΚΙ και ΚΤΗ ειναι πολυ πιο γνωστα απο οσο νομιζεις

 

ΥΓ2: Σουδικά πόσο γρηγορα εμαθες ? (σε αλλο τοπικ ειχες πει οτι ξεκινησες να μαθαινεις όταν πήγες πριν βρεις καν δουλεια) - μόνο μεσω SFI ή και αλλιως?

Επεξ/σία από DrLo
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Σουηδία..

 

Υπάρχουν 2 κατηγορίες επαγγελμάτων, στην μία κατηγορία είναι οι προγραμματιστές και οι επαγγελματίες του χώρου της υγείας και στην άλλη κατηγορία όλα τα υπόλοιπα επαγγέλματα.

 

Από γιατρούς έχουν τεράστια ανάγκη γι'αυτό τους παίρνουν αβέρτα και χωρίς να ξέρουν αγγλικά, για την ακρίβεια τους κάνουν και δωρεάν ταχύρυθμα μαθήματα! Οι προγραμματιστές έχουν αρκετή τύχη έστω και μιλώντας μόνο αγγλικά, ιδίως αν έχουν εμπειρία, καθώς κακά τα ψέματα, πρόκειται για δουλειά που δεν έχει τόσο μεγάλη επαφή με πελάτες και όλος ο τομέας είναι στα αγγλικά...

 

Από κει και πέρα, για όλα τα υπόλοιπα επαγγέλματα, κάποιος που δε μιλάει σουηδικά, θεωρώ ότι δεν έχει καμία τύχη εδώ...

 

Καλημερα :)

 

μπραβο, πες τα καλε μου ανθρωπε, πως εχουν τα πραγματα,

γιατι κινδυνευω να θεωρηθω πεσιμιστικοτερος του Καρυωτακη...!!

:lol:

~ ~ ~

Υποθετω εννοεις: καμια τυχη να κανει τη δουλεια/επαγγελμα, που εχει σπουδασει @ Ελλαδα,

γιατι οποιαδηποτε ανειδικευτη δουλεια/εργασια -π.χ. λαντζερης!- ευκολα δυσκολα, θα βρεθει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

@DrLo, προφανώς εταιρίες που έχουν ως επίσημη γλώσσα τα αγγλικά προσλαμβάνουν χωρίς να απαιτούν σουηδικά! Αλλά πόσο εύκολο είναι νομίζεις να σε πάρει μία απ´αυτές; Κάποιος που είναι αρκετά καλός για την Ericsson, μπορεί να βρει δουλειά και στην Ελλάδα! Για τα άλλα επαγγέλματα που ρωτάς, οι ταξιτζήδες είναι αραβοκρατούμενο επάγγελμα, υπάλληλους στα σουπερ μαρκετ έχω πετύχει μόνο σουηδούς ή που μιλάνε άπταιστα σουηδικά, στον ΟΑΕΔ και στην εφορία πέτυχα μη-σουηδούς, μιλούσαν τέλεια σουηδικά (με προφορά φυσικά), να στο πω απλά, 11 μήνες εδώ, δεν έχω δει εργαζόμενο που έχει επαφή με πελάτες να μη μιλάει πάρα πάρα πολύ καλά σουηδικά...

υγ2: Σχετικά με τα σουηδικά, εγώ έκανα ιδιαίτερα μερικούς μήνες πριν έρθω, SFI για 1-2 μήνες εδώ, αλλά κυρίως το πάλεψα μόνος μου, τηλεόραση, εφημερίδες, ράδιο..

Και ξέρεις κάτι; Κι εγώ πίστευα ότι αν και άπειρος με τα αγγλικά θα είμαι κομπλέ γιατι έβλεπα κάθε μέρα 25 νέες αγγελίες για προγραμματιστές, θέσεις που ήταν στα μέτρα μου, φρεσκοαπόφοιτους ζητούσαν αλλά στην συντριπτική πλειοψηφία ήθελαν σουηδικά! Για τις θέσεις προγραμματιστών που ήθελαν μόνο αγγλικά, δεν είχα τα προσόντα, αν κάποιος τα έχει, ας τις χτυπήσει.. Μην τρώτε την παραμύθα παιδιά, χωρίς σουηδικά δεν είναι εύκολα τα πράγματα!

@TheDevilMayCare, ναι αυτό εννοώ. Δουλειά λαντζέρη θα βρεθεί ναι, αλλά αυτό θέλεις; Να τα αφήσεις όλα πίσω σου για μια δουλειά που θα σε ζει οριακά;;

Εν τέλει, εγώ θεωρώ ότι θέλει να φύγει κάποιος που τελείωςε τις σπουδές του πρόςφατα αλλά δεν μπορεί να βρει στην Ελλάδα! Ένα τέτοιο άτομο θα το συμβούλευα να μάθει σουηδικά και να έρθει εδώ γιατί ναι, θα βρει ΚΑΛΗ δουλειά πάνω στο αντικείμενό του! Το έκανα εγώ, το έκαναν πολλοί..

Τώρα αν μιλάτε για άνεργο οικογενειάρχη που κυριολεκτικά "καίγεται" να βρει δουλειά, όπως είπα πιο πάνω, δουλειές χαμαλίκας υπάρχουν αλλά θα βλασφημήσει την ώρα και την στιγμή.. Πως ήταν οι μετανάστες στην Ελλάδα τη δεκαετία του '90; Έτσι θα είναι, αν εξαιρέσεις τον ρατσισμό..



Sent from my iPhone using Insomnia

Επεξ/σία από we_will_rise
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που είναι αρκετά καλός για την Ericsson, μπορεί να βρει δουλειά και στην Ελλάδα! 

 

Καλά γι' αυτό δεν παίρνω και όρκο.

 

Πάντως ΟΚ, έτσι όπως το θέτεις σαφώς και συμφωνώ.

 

Και ακόμα περισσότερο για τη Σουηδία όπου πολλές αγγελίες ακόμα και στον κλάδο μου που πρακτικά όλοι δουλεύουν μόνο στα αγγλικά, πολλές αγγείες είναι γραμμένες στα Σουηδικά με ότι σημαίνει αυτό.

 

 

Στο μυαλό μου δεν είχα δουλειές το τύπου Σουπερμάρκετ, ταξιτζής ... τα παραδείγματα που είχα στο μυαλό μου ΄ταν για μηχανικούς σε εταιρείες που κατασεκυαζουν βαρύ μηχaνολογικό εξοπλισμό (Alstom, ABB κλπ) ή κατασκευσαστικές (τύπου/κλίμακας Skanska).

 

Τι επίπεδο θεωρείς ότι έχεις φτάσει τώρα στα Σουηδικά και πόσο καιρό/προσπάθεια σου πήρε να φτάσεις σε ένα στοιχειώδες επίπεδο (ας το ορίσουμε στο Β2 - αντίστοιχο του Lower στα Αγγλικά)?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@TheDevilMayCare, ναι αυτό εννοώ. Δουλειά λαντζέρη θα βρεθεί ναι, αλλά αυτό θέλεις;

Να τα αφήσεις όλα πίσω σου για μια δουλειά που θα σε ζει οριακά;;

 

Δεν προτεινω σε κανεναν αυτο! [Αλλωστε η λαντζα, παραδοξως, πληρωνει και στην Ελλαδα "σχετικα καλα"...]

Απλως ειναι ενα <ελαχιστο διχτυ ασφαλειας> για εσοδα, αν θελεις να παραμενεις εκει και τα αρχικα χρηματα

σου τελειωνουν, ενω δεν βρισκεις τιποτα στο αντικειμενο σου, μα δε σου παει να τα παρατησεις κ' να φυγεις

:fear:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά γι' αυτό δεν παίρνω και όρκο.

 

Πάντως ΟΚ, έτσι όπως το θέτεις σαφώς και συμφωνώ.

 

Και ακόμα περισσότερο για τη Σουηδία όπου πολλές αγγελίες ακόμα και στον κλάδο μου που πρακτικά όλοι δουλεύουν μόνο στα αγγλικά, πολλές αγγείες είναι γραμμένες στα Σουηδικά με ότι σημαίνει αυτό.

 

 

Στο μυαλό μου δεν είχα δουλειές το τύπου Σουπερμάρκετ, ταξιτζής ... τα παραδείγματα που είχα στο μυαλό μου ΄ταν για μηχανικούς σε εταιρείες που κατασεκυαζουν βαρύ μηχaνολογικό εξοπλισμό (Alstom, ABB κλπ) ή κατασκευσαστικές (τύπου/κλίμακας Skanska).

 

Τι επίπεδο θεωρείς ότι έχεις φτάσει τώρα στα Σουηδικά και πόσο καιρό/προσπάθεια σου πήρε να φτάσεις σε ένα στοιχειώδες επίπεδο (ας το ορίσουμε στο Β2 - αντίστοιχο του Lower στα Αγγλικά)?

 

Αν η εταιρία έχει "επίσημη γλώσσα" τα αγγλικά τότε ναι, δεν χρειάζεσαι σουηδικά, μπορείς να τα μάθεις με την ησυχία απλά για να κάνεις ευκολότερη την ζωή σου εκτός δουλειάς. Αν στην αγγελία γράφει "δεν είναι υποχρεωτικό να μιλάς σουηδικά, αλλά καλό είναι να μιλάς" τότε εννοούν ότι στις άμεσες επαφές μαζί σου όλοι θα σου μιλάνε αγγλικά αλλά όλα τα άλλα (meetings πχ) θα είναι στα σουηδικά. Αν δουλεύεις στην Skanska και χρειαστεί να κάνεις μια μελέτη, δε θα χρειαστεί να μελετήσεις την τοπική νομοθεσία ή δε ξερω γω τι άλλο; Να που θα σου χρειαστούν τα σουηδικά σε μια 100% αγγλόφωνη δουλειά!

 

Το επίπεδο μου δε μπορώ να το τοποθετήσω κάπου, αλλά σκέψου ότι πλέον μιλάω σχεδόν αποκλειστικά σουηδικά, άντε να χώσω καμιά αγγλική λέξη αν δε ξερω καθόλου τη σουηδική (φυσικά κάνω γραμματικά και συντακτικά λάθη αλλά προσπαθώ μέρα με τη μέρα να τα διορθώνω). Για το επίπεδο του Lower, δηλαδή της συνεννόησης σε μια καθημερινή συνομιλία (στην οποία ο συνομιλητής μιλάει ΑΑΑΑΑΡΡΡΡΡΓΓΓΓΓΓΑΑΑΑΑΑΑ) δε μου πήρε πάνω από 3-4 μήνες. Το δύσκολο με τα σουηδικά είναι η προφορά, γραμματική και συντακτικό παλεύονται εύκολα και πάρα πολλές λέξεις είναι ίδιες ή σχεδόν ίδιες με αγγλικά/γερμανικά.

 

Source.png Πηγή: Εδώ ας πούμε βλέπεις σουηδική ομιλία με σουηδικό υπότιτλο, για δες αν μπορείς να ακολουθήσεις τη φωνή...

 

Δεν προτεινω σε κανεναν αυτο! [Αλλωστε η λαντζα, παραδοξως, πληρωνει και στην Ελλαδα "σχετικα καλα"...]

Απλως ειναι ενα <ελαχιστο διχτυ ασφαλειας> για εσοδα, αν θελεις να παραμενεις εκει και τα αρχικα χρηματα

σου τελειωνουν, ενω δεν βρισκεις τιποτα στο αντικειμενο σου, μα δε σου παει να τα παρατησεις κ' να φυγεις

:fear:

 

Αν εννοείς να κάνεις μια τέτοια δουλειά για 8 ώρες τη μέρα και παράλληλα να βελτιώνεις τα σουηδικά σου/ψάχνεις για δουλειά στον τομέα σου τότε φαντάζομαι πως αυτό γίνεται και πραγματικά σέβομαι τον άνθρωπο που θα το κάνει... Θέλει κότσια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν εννοείς να κάνεις μια τέτοια δουλειά για 8 ώρες τη μέρα και παράλληλα να βελτιώνεις τα σουηδικά σου/ψάχνεις για δουλειά στον τομέα σου τότε φαντάζομαι πως αυτό γίνεται και πραγματικά σέβομαι τον άνθρωπο που θα το κάνει... Θέλει κότσια!

Ναι αυτο εννοω! Και ισως αξιζει να το κανεις, αν πιστευεις οτι θα εχει αποτελεσμα.

Α, και στη λαντζα ειδικα εισαι ανθρωπος-φαντασμα: δεν φοβασαι μην τυχον σε δει

καποιος που δεν θα ηθελες να ξερει... (σε σχεση και με την εργασια που κυνηγας) 

:ph34r:

Το προβλημα ομως ειναι οτι, οι περιπτωσεις σιγουρου & απολυτα 

θετικου αποτελεσματος για οποιον το επιλεξει δεν ειναι ο κανονας

:mellow: 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρειάζεται κάποιος να μάθει την γλώσσα για να μάθει την κουλτούρα.

Τουτεστιν αν κάποιος μάθει μόνο την γλώσσα, πάλι πρόβλημα θα εχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...