Προς το περιεχόμενο

Παρέα για μετανάστευση


Septum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

να γίνω και λιγο κακός, αλλά νομίζω ένα reality checkεπιβάλεται.

 

κανένας δεν θα σας στρώσει κόκκινα χαλιά. ή έχεις τα @@ και κάνεις κάτι μόνος σου η γκρινιάζεις σαν την μικρή Μαρία που κάθεται και κλαίει.

 

Είναι δύσκολη η μετανάστευση, γερνάς 10 χρόνια στο χαλαρό μέσα στο 1ο εξάμηνο. Αν έχεις γνώσεις και ταλέντο όμως πας μπροστά.

Έχουμε πολλούς που έρχοντια εδώ στην Αλμπέρτα, αλλά είναι κατι ελληνάρες.... το ένα τους βρωμάει το άλλο του ξυνίζει και τα περιμένουν όλα έτοιμα στο χέρι. Θα μπορούσα να γράψω πραγματικό σεντόνι με το τι έχουν δει τα μάτια μου από τους αχαιρευτους Έλληνες  - και ναι σαν φάρα είμαστε από τις χειρότερες.

 

όσο για μετανάστευση Αμερική.. ΄καλή σας τύχη μάγκες. τα 60ς πεθάνανε εδώ και 50 χρόνια. θέλει πολυ προσπάθεια να πείσεις εργοδότη να μπει στο τριπάκι να σου βγάλει Βίζα.

Τέτοιοι ΕΛληνάρες υπάρχουν παντού.Δυστυχώς γνώρισα μερικούς και ιδίως οι δεύτερης γενεάς είναι για σφαλιάρες.

Ένα γεια τους λες και σε κοιτάν σαν να τους κλέβεις το ψωμί-είσαι επαίτης,η ειρωνεία είναι ότι μιλάμε για άτομα που είναι τελείως αμόρφωτοι και βγάζουν πολύ λιγότερα από τον μέσο νεομετανάστη...

Άλλοι μισούν τον τόπο και τους ανθρώπους(καλά ούτε εγώ τους έχω στην ψυχή μου,αλλά τουλάχιστον προσπαθώ να προσαρμοστώ) και ορκίζονται ότι δεν θα κάνουν με ντόπιους παρέα...

 

Βέβαια δεν είναι μόνο Ελληνικό το χούγι τούτο.

Έχω γνωρίσει και Ισπανούς που είναι έτσι,μιλάν μόνο Ισπανικά(τα Αγγλικά/Γερμανικά είναι βάρβαρες γλώσσες)εκτός δουλειάς,κάνουν παρέα μόνο με Ισπανούς και φυσικά κάθε πέντε λεπτά σε πρήζουν τι ωραία είναι στην Ισπανία και τι σκατά είναι εδώ η ποτάνα η τύχη τους έριξε.Τέτοια κλαψομ@#νιαση δεν έχω ξαναδεί.

 

Κανένας τώρα πια δεν πάει αμέρικα έτσι στο ντούκου.Όλοι που ξέρω πήγαν μέσω δουλειάς(πολυεθνικής) και φεύγουν μόλις απολυθούν ή τελειώσει το συμβόλαιο για την μετάθεση.

Απλά δεν παίρνουν άλλους,αλλά και οι περισσότεροι γουστάρουν περισσότερο Καναδά ή Αυστραλία για να μείνουν(σε Αγγλόφωνες χώρες).

Πάει πια το murican dream.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ολλανδια εχω ακουσει οτι τωρα τελευταια υπαρχει ρατσισμος και ειδικα στους ελληνες.

Ισχυει ???

 

Eγω είμαι 2 μήνες εδώ και δεν έχω δει το παραμικρό. Συναναστρέφομαι με Ολλανδούς στο πανεπιστήμιο καθημερινά η οποίοι είναι ευγενικότατοι, και ακόμα και οι γείτονες είναι απίστευτα φιλικοί και πρόθυμοι να μας κάνουν παρέα. (εμένα και την κοπέλα μου,ήρθαμε μαζί)

 

Επίσης άτομα που γνωρίζω (Έλληνες) εδώ που είναι ήδη 1 χρόνο μου είπαν επίσης ότι κανείς του δεν αντιμετώπισε κάτι μόνο και μονο επειδή είναι Έλληνας,

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτος απο @@# θελει και λεφτα 

@@ θέλει . προσωπικά εγώ ήρθα εδώ μόνος, δεν ήξερα κανέναν,  με δανεικά λεφτά και μισθό επιπέδου Internship.

αμα είσαι κλαφτομούνης κάτσε σπίτι. Η ζωή είναι ένα ρίσκο. Η ατάκα (γελοία μεν, αλλά από κάπου πρέπει να πέρνει δύναμη κάποιος - και δεν είμαι της θρησκείας- ) "δεν μασάνε τα κομάντα".

 

2μιση χρόνια μετά, είμαι εγώ το Point of entry για φίλους και συγγενείς. Το αν το βλέπατε που πάει και βολευόσασταν τόσα χρόνια να μην κάνετε το βήμα, πρόβλημα σας.

 

ένα άρθορ (χωρίς να κάνω διαφήμηση !) γραμμένο 6 μήνες αφού πάτησα το πόδι μου εδώ

http://www.thesstoday.gr/arthra/27-opinion/51-2012-10-01-19-49-15.html

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eγω είμαι 2 μήνες εδώ και δεν έχω δει το παραμικρό. Συναναστρέφομαι με Ολλανδούς στο πανεπιστήμιο καθημερινά η οποίοι είναι ευγενικότατοι, και ακόμα και οι γείτονες είναι απίστευτα φιλικοί και πρόθυμοι να μας κάνουν παρέα. (εμένα και την κοπέλα μου,ήρθαμε μαζί)

 

Επίσης άτομα που γνωρίζω (Έλληνες) εδώ που είναι ήδη 1 χρόνο μου είπαν επίσης ότι κανείς του δεν αντιμετώπισε κάτι μόνο και μονο επειδή είναι Έλληνας,

Μηπως επειδη εισαι φοιτητης ? Μπορει να ειναι και αναλογα την πολη

@@ θέλει . προσωπικά εγώ ήρθα εδώ μόνος, δεν ήξερα κανέναν,  με δανεικά λεφτά και μισθό επιπέδου Internship.

αμα είσαι κλαφτομούνης κάτσε σπίτι. Η ζωή είναι ένα ρίσκο. Η ατάκα (γελοία μεν, αλλά από κάπου πρέπει να πέρνει δύναμη κάποιος - και δεν είμαι της θρησκείας- ) "δεν μασάνε τα κομάντα".

 

 

Ετσι ξερω και εγω το θεμα ειναι πιος δανειζει σημερα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@@ θέλει . προσωπικά εγώ ήρθα εδώ μόνος, δεν ήξερα κανέναν,  με δανεικά λεφτά και μισθό επιπέδου Internship.

αμα είσαι κλαφτομούνης κάτσε σπίτι. Η ζωή είναι ένα ρίσκο. Η ατάκα (γελοία μεν, αλλά από κάπου πρέπει να πέρνει δύναμη κάποιος - και δεν είμαι της θρησκείας- ) "δεν μασάνε τα κομάντα".

 

2μιση χρόνια μετά, είμαι εγώ το Point of entry για φίλους και συγγενείς. Το αν το βλέπατε που πάει και βολευόσασταν τόσα χρόνια να μην κάνετε το βήμα, πρόβλημα σας.

 

ένα άρθορ (χωρίς να κάνω διαφήμηση !) γραμμένο 6 μήνες αφού πάτησα το πόδι μου εδώ

http://www.thesstoday.gr/arthra/27-opinion/51-2012-10-01-19-49-15.html

 

@@ θέλει . προσωπικά εγώ ήρθα εδώ μόνος, δεν ήξερα κανέναν,  με δανεικά λεφτά και μισθό επιπέδου Internship.

αμα είσαι κλαφτομούνης κάτσε σπίτι. Η ζωή είναι ένα ρίσκο. Η ατάκα (γελοία μεν, αλλά από κάπου πρέπει να πέρνει δύναμη κάποιος - και δεν είμαι της θρησκείας- ) "δεν μασάνε τα κομάντα".

 

2μιση χρόνια μετά, είμαι εγώ το Point of entry για φίλους και συγγενείς. Το αν το βλέπατε που πάει και βολευόσασταν τόσα χρόνια να μην κάνετε το βήμα, πρόβλημα σας.

 

ένα άρθορ (χωρίς να κάνω διαφήμηση !) γραμμένο 6 μήνες αφού πάτησα το πόδι μου εδώ

http://www.thesstoday.gr/arthra/27-opinion/51-2012-10-01-19-49-15.html

Ωραίο το Edmonton eh? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά έχω προσαρμοστεί . λίγο ο χειμώνας με ξενίζει αλλά δεν είναι και τόσο τραγικά τα πράγματα. Θεωρώ πλέον τους -18 ιδανική θερμοκρασία για χόκευ και μπύρες με φίλους.

 

Πολλοί Ελληνες επισης φρέσκοι εδώ κλαίνε ολημερίς. Όλα τους φταίνε. Να πάνε πίσω αν είναι και να σταματήσουν την κλαψα. Αυτό με εκνευρίζει.

@redodin αγορινα 2 χρόνια σε ξέρω απο εδώ μέσα, δεν εχεις σταματήσει να κλαις. Θα κανεις ποτέ κάτι για σένα; φιλικά πάντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

?? 

 

Διατηρώ ακόμα την Ελληνική μου ιδιότητα. 

 

Όσον αφορά την πόλη, μπορεί. Τι να πω?

Ναι αλλα στην ουσία πας για να δώσεις λεφτά ενώ ο οικονομικός μετανάστης να πάρει θέση εργασίας από έναν ολλανδό.

Πολλοί Ελληνες επισης φρέσκοι εδώ κλαίνε ολημερίς. Όλα τους φταίνε. Να πάνε πίσω αν είναι και να σταματήσουν την κλαψα. Αυτό με εκνευρίζει.

@redodin αγορινα 2 χρόνια σε ξέρω απο εδώ μέσα, δεν εχεις σταματήσει να κλαις. Θα κανεις ποτέ κάτι για σένα; φιλικά πάντα

Δεν κλαιω ρε φιλε την σκληρη αληθεια λεω δεν ειμαστε ολοι τυχερη δηλαδη εγω φταιω που πεθανε η γιαγια μου η μανα και εμεινα στο αερα και στο καπακι διωξαν και τον αδερφο μου και επαθε ανοια ο πατερας μου.

 

Οτι μπορω κανω αλλα δεν καθεται περιμενω ποτε θα ρεφαρω last change τον δεκεμβρη που θα ανοιξει η διαθηκη εχω ενα κτηματακη θα το σκοτωσω και θα δω τι θα κανω τα λεφτα.

 

Παντως επειδη μπορει να σου φαινεται περιεργο συγγενης και φιλοι δεν θελουν ή δεν μπορουν να με δανεισουν γιατι και αυτοι τραβανε ζορια.

 

Εσυ οταν πηρες τα δανεικα μαλλον δεν ειχαν σφυξει τοσο τα πραγματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως πιστεύω ότι είναι καθαρά θέμα (οικονομικού) υπόβαθρου.Αν πχ ο άλλος προέρχεται από μια οικογένεια όπου ξέρει ότι στην Ελλάδα δεν θα μπορέσει να τον στηρίξει αναγκάζεται να φύγει και πολύ καλά  κάνει.Πχ εγώ ακόμα δεν έχω αποφασίσει αν θα κάτσω έξω ή θα γυρίσω.....πρέπει να βρω μισθουλάρα για να πω ότι έχω πλεονέκτημα έναντι του να γυρίσω.We shall see.

Headbanger για πες γνωρίζεις πως είναι τα πράγματα εκεί  στο financial sector/consulting/management?Προσπαθώ να βρω πρόσθετες επιλογές γιατί εδώ στο UK τα πράγματα είναι κάπως σφιχτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ redodin 2011 έφυγα. όπως προείπα, τα έβλεπες τα πράγματα, γιατί δεν έκανες κάτι για σένα; οι γονείς είναι γονείς αλλά δεν είναι πλέον 20. ΕΣΥ έχεις την ζωή μπροστά σου.

 

Consulting / Management έχει πολύ χρήμα. Οι δουλειές ξεκινάνε με 60κ το χρόνο σε τέτοιο επίπεδο και φτάνεις ταβάνι γύρω στα 150+ σαν υπαλληλος.

 

@revolver :   Χρειάζεται North American experience, δεν ξέρω κατά πόσο θα λάβουν υπόψη UK experience. για ελληνική ούτε λόγος. Προσωπικά ο τομέας μου είναι το ΙΤ, θα ρωτήσω την αρραβωνιαστηκιά μου είναι σε διοικητικό πόστο σε εταιρεια και θα απαντήσω αργότερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν λαμβάνουν υπόψη την ελληνική προυπηρεσία, τότε γιατί αρκετά άτομα που γνωρίζω προσλήφθηκαν συγκεκριμένα στον Καναδά με μόνο την ελληνική προυπηρεσία?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αλλα στην ουσία πας για να δώσεις λεφτά ενώ ο οικονομικός μετανάστης να πάρει θέση εργασίας από έναν ολλανδό.

 

Έχουμε χαθεί στην μετάφραση λίγο. Ξεκινήσαμε απο το αν υπάρχει γενικός ρατσισμός προς τους Έλληνες και καταλήξαμε να μιλάμε για τον ρατσισμό απέναντι στον υποψήφιο μελλοντικό κάτοχο ολλανδικής θέσης εργασίας. Αν υπάρχει τέτοιος ''ρατσισμός'' θα είναι απέναντι στον οποιονδήποτε που θέλει αυτην την θέση και όχι μόνο στον Έλληνα που θέλει αυτήν την θέση.

 

Επίσης, δεν είναι λίγοι που έρχονται για σπουδές και μένουν εδω και για δουλειά. Το μόνο που χρειάζεται είναι να μάθεις την γλώσσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν λαμβάνουν υπόψη την ελληνική προυπηρεσία, τότε γιατί αρκετά άτομα που γνωρίζω προσλήφθηκαν συγκεκριμένα στον Καναδά με μόνο την ελληνική προυπηρεσία?

Μίλησα συγκεκριμένα στον ρεβολβερ για τον κλάδο που ζήτησε.

 

Γενικά όπως αναφέρθηκες Ιρις, θα βρεις. Θα πας όμως από senior -> senior level?προσωπικά ΠΟΛΥ αμφιβάλλω. Εκτός αν μιλάμε για κατι εξειδικευμένο σε θετικές επιστήμες όπου κατα 99% πας για Upgrade.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@ redodin 2011 έφυγα. όπως προείπα, τα έβλεπες τα πράγματα, γιατί δεν έκανες κάτι για σένα; οι γονείς είναι γονείς αλλά δεν είναι πλέον 20. ΕΣΥ έχεις την ζωή μπροστά σου.

 

 

Γιατι φιλε μου η μητερα μου ειχε καρκινο και δεν μπορουσα να την αφησω , οκ πες με μαλακα αλλα δεν το ενιωθα σωστο να την αφησω ειμαι παιδι χωρισμενων γονιων και η μανα μου τραβηξε πολλα για να μεγαλωσει, στην ηλικιασ μου ηταν μονη με 2 παιδια και ενα αντρα που ηταν στα @#@.

Έχουμε χαθεί στην μετάφραση λίγο. Ξεκινήσαμε απο το αν υπάρχει γενικός ρατσισμός προς τους Έλληνες και καταλήξαμε να μιλάμε για τον ρατσισμό απέναντι στον υποψήφιο μελλοντικό κάτοχο ολλανδικής θέσης εργασίας. Αν υπάρχει τέτοιος ''ρατσισμός'' θα είναι απέναντι στον οποιονδήποτε που θέλει αυτην την θέση και όχι μόνο στον Έλληνα που θέλει αυτήν την θέση.

 

Επίσης, δεν είναι λίγοι που έρχονται για σπουδές και μένουν εδω και για δουλειά. Το μόνο που χρειάζεται είναι να μάθεις την γλώσσα.

Γι δες αυτο http://www.mangalorean.com/news.php?newstype=local&newsid=431794

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μίλησα συγκεκριμένα στον ρεβολβερ για τον κλάδο που ζήτησε.

 

Γενικά όπως αναφέρθηκες Ιρις, θα βρεις. Θα πας όμως από senior -> senior level?προσωπικά ΠΟΛΥ αμφιβάλλω. Εκτός αν μιλάμε για κατι εξειδικευμένο σε θετικές επιστήμες όπου κατα 99% πας για Upgrade.

Α, κατάλαβα. Πάντως για κλάδο σε ΙΤ πως πάνε τα πράγματα? Αν και εσύ όπως έχω καταλάβει βρίσκεται στο Edmonton, ίσως οι πιο μεγάλες πόλεις, πχ Toronto να υπάρχουν περισσότερες ευκαιρίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...