Προς το περιεχόμενο

Παρέα για μετανάστευση


Septum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα ισχυριστώ πως ΟΧΙ. Αλμπέρτα είναι που υπάρχουν δουλειές και μετά βόρεια (North west territories) λόγο εκμετάλευσης φυσικών πόρων. Τορόνο , ανατολική και δυτική ακτή δεν έχεις το ίδιο οικονομικό επίπεδο.

 

ο "κλάδος ΙΤ" είναι πλατιά έννοια. προσωπικά ασχολούμαι με workstation architecture, Και πριν έκανα CRM/ ERP development /support

 

Σαν "τεχνικές" δουλειές, υπάρχουν αρκετές. Δεν θα επέλεγα να γίνω coder Ποτέ όμως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

θα ισχυριστώ πως ΟΧΙ. Αλμπέρτα είναι που υπάρχουν δουλειές και μετά βόρεια (North west territories) λόγο εκμετάλευσης φυσικών πόρων. Τορόνο , ανατολική και δυτική ακτή δεν έχεις το ίδιο οικονομικό επίπεδο.

 

ο "κλάδος ΙΤ" είναι πλατιά έννοια. προσωπικά ασχολούμαι με workstation architecture, Και πριν έκανα CRM/ ERP development /support

 

Σαν "τεχνικές" δουλειές, υπάρχουν αρκετές. Δεν θα επέλεγα να γίνω coder Ποτέ όμως.

Αναφέρομαι σαν IT Admin, IT Instructor or Cisco Instructor.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ το είχα βρει μέσω Γερμανικού ΟΑΕΔ για ξένους(τον ZAV).

Γράφεσαι και μετά ρωτάς στον υπεύθυνο σου ότι θέλεις.

Βέβαια μην περιμένεις τεράστια εταιρία ή σε μεγάλη πόλη(κατά γενική ομολογία πάντα).

Εγώ είχα πάει σε χωριό(που λέει ο λόγος με 25.000 κατοίκους)κοντά σε πρωτεύουσα κρατιδίου.

Ωραία ήταν και μπήκα και στο νόημα/νοοτροπία της χώρας.

Σιγά,υπερβολές.

Προσωπικά ζω καλύτερα από τους φίλους στην Ελλάδα που δουλεύουν 10-12ωρα και μένουν με τους γονείς τους.

Καλύτερα περιορισμένος ήλιος,παρά περιορισμένος χρόνος και απελπισία.

Τι να τον κάνω τον ήλιο και τα μαγαζιά όταν δεν έχω ούτε τον χρόνο,ούτε τα χρήματα να τα διασκεδάσω/ζήσω;

 

Από εκεί και πέρα το κειμενάκι αρκετά ακριβές είναι,αλλά πολύ μελό και δεν κάνει.

Δεν είμαστε σε ταινία του Ξανθόπουλου,ούτε περιμένω την μάνα(έλεος δηλαδή) να γυρίσει σπίτι.

 

Τέλος είναι και θέμα γούστου/καταστάσεων.

Όποιος θέλει και κυρίως μπορεί μένει Ελλάδα,δεν είναι υποχρεωτικό να μεταναστεύσεις εάν έχεις κάνει την βολή σου στην Ελλάδα.

Ευχαριστώ.

 

Κι όντως, η ποιότητα ζωής είναι το πιο σημαντικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρομαι σαν IT Admin, IT Instructor or Cisco Instructor.

Και πάλι για τα επαγγέλματα που αναφέρεις θα επέλεγα Oil or mining εταιρείες για τις μεγαλύτερες αποδοχές και την σταθερότητα. Δεν υπάρχει ανταγωνισμός.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη η μεταναστευση ειναι παρα παρα πολυ σοβαρο θεμα,μπορει καποιος να παρατησει την δουλεια του,να κλεισει το μαγαζι του,να μαζεψει τις οικονομιες του,να την κανει για εξω και στο τελος να φαει τα μουτρα του,θα δωσω μερικες συμβουλες.

 

Προσοχη απο τις πληροφοριες που περνετε στο διαδυχτιο,σε διαφορα φορουμς και κυριως απο το μεγαλυτερο φορουμ που υπαρχει σχετικα με μεταναστευση (ειναι γνωστο δεν θελω να γραψω ποιο),οτι πιο ελεεινο υπαρχει στα ελληνικα φορουμς,με φιγουρατζηδες βλαχους μοντερειτορς που διαστρεβλωνουν την πραγματικοτητα που διαγραφουν οποιον εχει δυσαρεστες εμπειριες στο εξωτερικο και θελει να τις πει.

 

Καταρχην δεν γινεται οσοι ειναι εξω να εχουν ολοι την ιδια γνωμη,για τον απλο λογο οτι αλλος ειναι φοιτητης και ζει με τα λεφτα των γονεων.

Αλλος εχει συγγενεις και εχει τακτοποιηθει με την βοηθεια τους.

Αλλη ειναι συζυγος μεταναστη,καθεται ολη μερα στο σπιτι αραχτη,ο συζυγος περναει το λουκι και καθεται η γυναικα ολη μερα στα φορουμς και γραφει για μεταναστευση!!!

 

Αλλος εχει πτυχιο,μιλαει καλα την τοπικη γλωσσα και εχει βρει καλη δουλεια με καλα λεφτα.Γιατι αν δεν μιλας καλα την τοπικη γλωσσα και μιλας εστω λιγο,μονο χαμαλικη δουλεια βρισκεις,με λιγα λεφτα,οποτε μπορει σε συγκριση με τις συνθηκες που ειχες Ελλαδα να εισαι χειροτερα.

Ακομα και για χαμαλικη δουλεια,αλλος φερνει παραδειγματα Ελληνων που ζουν χρονια εξω,ομως οι χαμαληδες παλια περνανε καλα λεφτα,ενω τωρα οι μισθοι ειναι χαμηλοι για ολους.

 

Ολα αυτα δεν διευκρινιζονται συνηθως και απλα σου γραφει ο αλλος ''τι καλα που ειναι εδω'' και ''τι καλα που περναω''.

Επισης να ξερετε,η καλυτερη περιοδος οταν πας εξω,ειναι τα πρωτα δυο χρονια.Ειναι αρχη ακομα,εισαι και λιγο σαν τουριστας.Συνεχως ανακαλυπτεις καινουργια πραγματα,μερη,συνηθειες,εθιμα κλπ απο την κουλτουρα των ανθρωπων της καινουργιας χωρας που εχεις επιλεξει για να ζησεις.

 

Το ζορι λιγο αρχιζει μετα τα πρωτα 2-3 χρονια,οταν εχεις συνηθισει εκει που εισαι και τιποτα πλεον δεν σου κανει εντυπωση.

Τοτε αρχιζει η συγκριση με Ελλαδα.

 

Ο Ελληνας,ενα απο τα χιλια ελαττωματα που εχει,ειναι και αυτο του οτι του αρεσει να παραμυθιαζει.

Ειδικα στα φορουμς δινει ρεστα (μιλαω κυριως για το γνωστο ελεεινο φορουμ περι μεταναστευσης) !!!

 

Αλλα και στο εξωτερικο αν συναντησεις,θα αρχιζει να σου λεει οτι αυτος κονομαει,ενω μπορει και να ζει με εισοδημα που εχει ακομα απο Ελλαδα,πχ εισπρατει κανα νοικι.Σου λεει οτι η δουλεια που κανει ειναι λουφα,ενω το κουβαλημα πεφτει συννεφο.Σου λεει οτι ειναι ξυπνιος και ζει με επιδοματα,ενω ψωμολυσσαει αλλα βαριεται ο κοπριτης να παει να δουλεψει,εστω και χαμαλιλικι.

Αν κανεις φιλιες εξω,δεν ειναι οπως οι φιλοι που εχεις Ελλαδα,που ξερεις ο καθενας απο που κραταει η σκουφια του και μπορεις να καταλαβεις που ειναι η αληθεια και που το ψεμμα.

Εξω αν γνωρισεις ατομα,ειναι καπως οπως οταν εισουνα στο στρατο.Αγνωστος μεταξυ αγνωστων,ο καθενας λεει οτι παραμυθι μπορει να φανταστεις.

Ετσι παιρνεις μια διαστρεβλωμενη εικονα της πραγματικοτητας.

 

Εγω δεν εχω σχεση με Ελληνες εξω,ουτε πηγαινω σε Ελληνικα στεκια.Οι καλυτεροι φιλοι να ξερετε εξω,μπορουν να γινουν οι αλλοι μεταναστες και να περνετε πληροφοριες απο αυτους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

.Εγω δεν εχω σχεση με Ελληνες εξω,ουτε πηγαινω σε Ελληνικα στεκια.Οι καλυτεροι φιλοι να ξερετε εξω,μπορουν να γινουν οι αλλοι μεταναστες και να περνετε πληροφοριες απο αυτους.

How true....εμάς το παίζουν όλοι/όλες ντίβες και πλουσιόπαιδα...στο άκυρο όμως τους ξεφεύγει και το "ξέρεις κάτι? μην πάμε στην Pub γιατί δεν βγαίνω και χρωστάω και μερικά"(Αυτοί κατ'εμέ είναι 10 φορές πιο εμετικοί από τα λαμόγια της Ελλάδος).....Από την άλλη πλευρά έχω γνωρίσει Πορτογάλους,Ιταλούς και 1 ινδό....πολύ νορμάλ τύποι και πολύ κοντά στην νοοτροπία μας.  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

athe, θα συμφωνήσω σε μεγάλο σημείο. μια παρατήρηση: ίσως τα λεγόμενα σου επικεντρώνεται σε μετανάστες άλλης διάστασης.

 

Για πολλούς από εμάς ήταν και είναι ρίσκο ζωής η μετανάστευση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν καποιος φευγει επειδη τον αναγκαζουν και δεν καθεται να υπερασπιστει τα δικαιωματα του εδω ειναι απλα δειλος.

Βεβαια ο καθενας κανει οτι θελει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Οταν καποιος φευγει επειδη τον αναγκαζουν και δεν καθεται να υπερασπιστει τα δικαιωματα του εδω ειναι απλα δειλος.</p>

<p>Βεβαια ο καθενας κανει οτι θελει.</p>

 

Δειλός? Μιλάς σοβαρά τώρα? Τρολλάρεις, δε παίζει.

 

Τσιριμπίμ Τσιριμπόμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν καποιος φευγει επειδη τον αναγκαζουν και δεν καθεται να υπερασπιστει τα δικαιωματα του εδω ειναι απλα δειλος.

Βεβαια ο καθενας κανει οτι θελει.

 

Προσωπικα ηθελα/σκοπευα/ειχα σαν στοχο να φυγω απο ελλαδα αρκετα χρονια πριν την 'κριση' :)

Τι δειλιες και μαλακιες, ο καθενας μπορει να επιλεξει να ζησει/εργαστει οπου γουσταρει :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν καποιος φευγει επειδη τον αναγκαζουν και δεν καθεται να υπερασπιστει τα δικαιωματα του εδω ειναι απλα δειλος.

Βεβαια ο καθενας κανει οτι θελει.

είσαι χαζός η τρολάρεις. δεν παίζει. πια δικαιώματα ρε ντουνέκι; σε διαφορετικές χώρες μου φαίνεται μεγαλώσαμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν καποιος φευγει επειδη τον αναγκαζουν και δεν καθεται να υπερασπιστει τα δικαιωματα του εδω ειναι απλα δειλος.

Βεβαια ο καθενας κανει οτι θελει.

 

Τι λες ρε τεράστιε; Σιγά που θα καθόμουν, απολυμένος στα 39 μου, μετά από 20 χρόνια δουλειάς και χωρίς ελπίδα για επαναπρόσληψη στον τομέα μου, να ...υπερασπίζομαι τα δικαιώματά μου (εδώ γελάμε...) και να με ξεσκίζει το ελληνικό τσίρκο για άλλα 20, προκειμένου να μη με πουν ...δειλό(!) κάτι ξύπνιοι!

 

Μέσα σε 6 χρόνια, έστησα και διατηρώ 4 δικές μου δουλειές εδώ που είμαι και ζω όπως γουστάρω και όπως θεωρώ ότι μού αξίζει. Ντροπή μου, βέβαια! Αν ήμουν στοιχειωδώς ...γενναίος(!), έπρεπε να μείνω στην Ελλάδα, για να ζω από τη σύνταξη τού πατέρα μου...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικα στα φορουμς δινει ρεστα (μιλαω κυριως για το γνωστο ελεεινο φορουμ περι μεταναστευσης) !!!

Μηπως εννοεις αυτο:

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ακουσει για γραφεια που τα αναλαμβανουν ολα σου βρισκουν δουλεια σπιτι κλπ σε ξενη χωρα ξερετε τιποτα τετοιο για Ελλαδα ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οταν καποιος φευγει επειδη τον αναγκαζουν και δεν καθεται να υπερασπιστει τα δικαιωματα του εδω ειναι απλα δειλος.

Βεβαια ο καθενας κανει οτι θελει.

Παγκοσμιοποίηση,παντού τα ίδια είναι, θέλοντας να πω πως δεν είναι έξω ο παράδεισος και εμείς είμαστε οι κακοί. Απλώς σε κάποιες χώρες νιώθεις σα το ανέκδοτο που είχα διαβάσει στο ομώνυμο topic, έχεις ένα πακέτο τσιγάρα, σου παίρνουν τα 22-23 αλλα σου αφήνουν 2 έστω ενώ σε άλλες χώρες σου παίρνουν όλο το πακέτο και σου βάζουν και φόρο για κάτι που δεν έχεις. Μετά με τι κουράγιο να υπερασπιστείς τα λιγοστά δικαιώματά σου;  Τολμηρό θα έλεγα κάποιον που φεύγει και συγχαρητήριο [είναι συνάδελφος του μπράβου :P ] που προσπάθησε έστω.  Τουλάχιστον, όπως αναφέρει και στο άρθρο του ο Αποστόλης , αναγνωρίζεται ο κόπος και η εργατοώρα που δαπανεί. Βέβαια δεν είναι η μαγική θεραπεία να φύγουμε όλοι, κάποιοι θα μείνουμε εδώ, αλλά δεν είναι και τόσο κομψό ή φρόνιμο να κακολογούμε αυτούς που επιλέξανε ένα παραπλήσιο δρόμο,αντιθέτως να προσπαθήσουμε να κάνουμε ότι μπορούμε για να κάνουμε έστω τη καθημερινοτητά μας πιο ανθρώπινη, βεβαίως όσο το δυνατόν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...