Προς το περιεχόμενο

Παρέα για μετανάστευση


Septum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι λες ρε τεράστιε; Σιγά που θα καθόμουν, απολυμένος στα 39 μου, μετά από 20 χρόνια δουλειάς και χωρίς ελπίδα για επαναπρόσληψη στον τομέα μου, να ...υπερασπίζομαι τα δικαιώματά μου (εδώ γελάμε...) και να με ξεσκίζει το ελληνικό τσίρκο για άλλα 20, προκειμένου να μη με πουν ...δειλό(!) κάτι ξύπνιοι!

 

Μέσα σε 6 χρόνια, έστησα και διατηρώ 4 δικές μου δουλειές εδώ που είμαι και ζω όπως γουστάρω και όπως θεωρώ ότι μού αξίζει. Ντροπή μου, βέβαια! Αν ήμουν στοιχειωδώς ...γενναίος(!), έπρεπε να μείνω στην Ελλάδα, για να ζω από τη σύνταξη τού πατέρα μου...

Επειδη κατι εγραψα για παραμυθιασμα Ελληνων που ζουν στο εξωτερικο,εχω μια απορια.

 

Εισουν απολυμενος στην Ελλαδα και πας εξω και σε 6 χρονια στηνεις 4 δικες σου δουλειες.

Με τι κεφαλαια?

Σε δανεισαν οι τραπεζες?

Με ποιον εγγυητη,γιατι εξω δεν δανειζουν ετσι ευκολα?

Με συναιτερο?

 

Αυτος που διαβαζει και ζει Ελλαδα,λεει τωρα ''α τι ωραια,να παω και εγω''.

Εγω που ειμαι εξω και βλεπω την κατασταση,βλεπω μαγαζια μονο φραντσαιζινγκ που θελεις τεραστια κεφαλαια για να ανοιξεις ενα.Τα μαγαζακια γειτονιας να εχουν εξαφανιστει,εκτος απο μικρα παντωπολεια Τουρκων.Και γενικα να ανοιξεις εξω μια μικρη επιχειρηση και να επιβιωσει ειναι πολυ δυσκολο.Πιο ευκολο το βλεπω να γινεται στην Ελλαδα,παρα εξω.

 

Να κατι τετοια ρωταγα στο ''πατριωτακι'' και με διαγραψανε....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εισουν απολυμενος στην Ελλαδα και πας εξω και σε 6 χρονια στηνεις 4 δικες σου δουλειες.

1) Με τι κεφαλαια?

2) Σε δανεισαν οι τραπεζες?

3) Με ποιον εγγυητη,γιατι εξω δεν δανειζουν ετσι ευκολα?

4) Με συναιτερο?

 

5) Αυτος που διαβαζει και ζει Ελλαδα,λεει τωρα ''α τι ωραια,να παω και εγω''.

 

Έχω αναφερθεί αρκετές φορές, αναλυτικά και σε διάφορα threads, στην προσωπική μου ιστορία σχετικά με την απόφασή μου να φύγω από την Ελλάδα, καθώς και στο τι και πώς συνέβη στη συνέχεια. Για να μη γίνω κουραστικός, σού απαντώ επιγραμματικά:

 

Κατ' αρχήν, οι τέσσερις δουλειές προφανώς δε στήθηκαν ταυτοχρόνως. Η αρχή έγινε με μία και στην πορεία ακολούθησαν οι άλλες τρεις. Συγκεκριμένα:

 

1: Με €7,000 όλα κι όλα, τα οποία προέκυψαν από την αποζημίωση τής απόλυσής μου, ξεκίνησε η πρώτη δραστηριότητα, δεδομένου ότι εκμεταλλεύτηκα το σημαντικά χαμηλότερο κόστος ζωής και υπηρεσιών εδώ.

 

2 & 3: Όχι. Ούτε τράπεζα, ούτε ιδιώτης.

 

4: Στις δύο είμαι μόνος μου (μαζί με τη γυναίκα μου, εννοώ) και στις άλλες δύο είμαι συνέταιρος (50-50).

 

5: Εδώ που βρέθηκα εγώ, δε θα συμβούλευα κάποιον να έρθει με ελαφριά καρδιά, χωρίς να το σκεφτεί πάρα πολύ, χωρίς να έχει συγκεκριμένη πληροφόρηση και χωρίς να είναι έτοιμος να συμβιβαστεί χοντρά σε πάρα πολλά θέματα. Προσωπικά, αφενός δεν είχα άλλη λύση, αφετέρου στάθηκα τυχερός σε σημαντικό βαθμό.

 

Αν σ' ενδιαφέρουν λεπτομέρειες, έστω και από περιέργεια, ευχαρίστως να σού δώσω μέσω p.m. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εισουν απολυμενος στην Ελλαδα και πας εξω και σε 6 χρονια στηνεις 4 δικες σου δουλειες.

1) Με τι κεφαλαια?

2) Σε δανεισαν οι τραπεζες?

3) Με ποιον εγγυητη,γιατι εξω δεν δανειζουν ετσι ευκολα?

4) Με συναιτερο?

 

5) Αυτος που διαβαζει και ζει Ελλαδα,λεει τωρα ''α τι ωραια,να παω και εγω''.

 

Έχω αναφερθεί αρκετές φορές, αναλυτικά και σε διάφορα threads, στην προσωπική μου ιστορία σχετικά με την απόφασή μου να φύγω από την Ελλάδα, καθώς και στο τι και πώς συνέβη στη συνέχεια. Για να μη γίνω κουραστικός, σού απαντώ επιγραμματικά:

 

Κατ' αρχήν, οι τέσσερις δουλειές προφανώς δε στήθηκαν ταυτοχρόνως. Η αρχή έγινε με μία και στην πορεία ακολούθησαν οι άλλες τρεις. Συγκεκριμένα:

 

1: Με €7,000 όλα κι όλα, τα οποία προέκυψαν από την αποζημίωση τής απόλυσής μου, ξεκίνησε η πρώτη δραστηριότητα, δεδομένου ότι εκμεταλλεύτηκα το σημαντικά χαμηλότερο κόστος ζωής και υπηρεσιών εδώ.

 

2 & 3: Όχι. Ούτε τράπεζα, ούτε ιδιώτης.

 

4: Στις δύο είμαι μόνος μου (μαζί με τη γυναίκα μου, εννοώ) και στις άλλες δύο είμαι συνέταιρος (50-50).

 

5: Εδώ που βρέθηκα εγώ, δε θα συμβούλευα κάποιον να έρθει με ελαφριά καρδιά, χωρίς να το σκεφτεί πάρα πολύ, χωρίς να έχει συγκεκριμένη πληροφόρηση και χωρίς να είναι έτοιμος να συμβιβαστεί χοντρά σε πάρα πολλά θέματα. Προσωπικά, αφενός δεν είχα άλλη λύση, αφετέρου στάθηκα τυχερός σε σημαντικό βαθμό.

 

Αν σ' ενδιαφέρουν λεπτομέρειες, έστω και από περιέργεια, ευχαρίστως να σού δώσω μέσω p.m. 

Σε ποιο μέρος του κόσμου βρίσκεσαι? :DΤσιριμπίμ Τσιριμπόμ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχετε δίκιο με το πατριωτάκι. το 90% από αυτά που λένε είναι μπαρούφες.

 

Για να στηρίξω τον Αθε που τον αποπήραμε, να δώσω μερικές ιδέες σε αυτούς που μας διαβάζουν.

 

Δεν είναι εύκολο να είσαι μόνος σε νέα χώρα. να έχεις κινητό με μόνο ΕΝΑ αριθμό στις επαφές¨αυτόν της ρεσεψιον της εταιρείας για 2 μήνες.

 

Διαφορετικές κουλτούρες, διαφορετικός τρόπος σκέψης, και κρύο. Πολύ κρύο μάγκες. Μικρές επιχειρήσεις δεν υπάρχουν. Οταν μεταναστεύεις δεν εχεις credit score. με το ζόρι 2 χρόνια μετά εδώ στον Καναδά, και με τον μισθό μου, να καταφέρω να πάρω μια MasterCard με αποδεκτό όριο για τις αγορές μου.

 

Δεν είναι εύκολα τα πράγματα. Προσωπικά είχα τραγικές εμπειρίες με τις ελληνικκές κοινότητες. Ίσως γιατί τα μέλη τους είναι αυτοί που μεταναστευσαν το 60-70 και πλέον δεν νοιάζονται - ούτε και τα παιδιά τους βέβαια που ευτυχώς ή δυστυχώς μεγάλο ποσοστό δεν μιλάει ελληνικά αλλά ούτε και σκέφτεται σαν και σένα.

 

 

είναι πολλά που αξίζουν να έιπωθούν, και κανένας δεν πρόκειται να σας στρώει κόκκινα χαλιά. Δεν το ισχυρίστηκα ποτέ αυτό.

 

Πιο πολύ παραπέμπω τον κόσμο να κάνει κάτι, η απραγία ποτέ δεν βοήθησε κανέναν. Ναι η ζωή στην ξενιτιά δεν είναι εύκολη, αλλά μήπως είναι στην χώρα μας; Που έχεις περισσότερες δυνατότητες; Τι όνειρα έχεις στην ζωή σου; Σε σένα μιλάω, ξύπνα. Γύρισα τον Αύγουστο και είδα 25αρηδες άνεργους. ΠΟΛΛΟΥΣ όχι 1 και 2. είναι κατάντια αυτό. στην πιο παραγωγική περίοδο της ζωής σου, όπου συνομηλικοι σου δημιουργούν και φτιάχνουν καριέρες και δημιουργούν εμπειρίες, να περιμένεις 5 ευρώ από τους γονείς (ΑΝ έχουν) να πας για καφέ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν από κινητό και δεν φαινόταν  :-D

 

...και τώρα που φαίνεται, κατάλαβες πού βρίσκεται, ρε θηρίο; Εγώ χρειάστηκα ένα εξάμηνο παραμονής για να το εμπεδώσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για Καναδά τι λέται;

 

Αν και με εδνιαφέρει ποιο πολύ Ιαπωνία αλλά όχι μόνιμα πάρα μόνο για σπουδές (Λόγο κουλτούρας) αλλά δεν ξέρω αν η Υποτροφία του Mext δίνει αρκετά για να τα βγάλεις πέρα για 2 χρόνια μεταπτυχιακού εκεί. Ακόμη δεν μπορείς να εισάγεις τον μισθό και την ασφάλισή σου από την Αγγλίας, Γαλλίας κλπ κλπ πχ. Μέσω freelancer? είναι ανάγκη να πας εκεί;

 

Όσο περί "μεγάλων δυνάμεων" δηλαδή άμα πάριε ο λάος την προτοβουλία να την κάνει καλύτερη τι θα μας κάνουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...και τώρα που φαίνεται, κατάλαβες πού βρίσκεται, ρε θηρίο; Εγώ χρειάστηκα ένα εξάμηνο παραμονής για να το εμπεδώσω!

Να' ναι καλά ο κυρ γουγλης μας  :-D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αστειο παντως που ολοι θελουν να πανε να προσπαθησουν κατι, αλλα δεν στελνουν σωστα βιογραφικα, δεν κανουν ερευνες απο μονοι τους κλπ κλπ.

 

Εγω πριν απο λιγους μηνες ειχα εναν γνωστο που ηθελε να ερθει αγγλια. 1 μηνα με ρωταγε πραγματα και του ελεγα τα παντα που ειχα μαθει σε 12 χρονια. Ε δεν ειχε στειλει ουτε ενα βιογραφικο, αλλα ηθελε να ερθει λονδινο σε εμενα και να παει να δωσει βιογραφικα στα μαγαζια μπας και τον παρουν. Και μετα μου ελεγε οτι δεν θα το κανει γιατι φοβοταν πως δεν θα βγαλει σε κατι.

 

 

Η ευρεση εργασιας πρεπει να ειναι εργασια απο μονη της. Δεν ειναι "στελνω το ιδιο mail με bcc 100 σε 100 εταιριες και γραφω τα ιδια πραγματα σε ολους"

Τελευταια φορα που εψαχνα για δουλεια χαλαγα τουλαχιστον 2-3 ωρες την μερα μονο και μονο για βρω αυτο που θελω. Και ειμαι και σε τεχνικη δουλεια, και δεν παιζει μεγαλο ρολο το τι θα πεις σε ενα mail.

Δεν θελω να φανταστω καν πως θα ειναι το βιογραφικο μερικων, οχι φυσικα στο θεμα εμπειρια, αλλα στο πως παρουσιαζουν τον εαυτο τους. Εχω ενα φιλο που εστελνε το βιογραφικο του απο το ιδιο mail που ειχε κανει οταν ηταν 16, και με ονομα "θεμος κακος ως το κοκαλο", ενα βιογραφικο που ηταν μεσα στην κλαψα και στην ακυρια και γραμενο σαν σκατα. Δεν ηταν περιεργο που δεν ειχε καμια απαντηση.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε ναι ρε έξω είναι μόνο δουλειά σπίτι , σπίτι δουλειά καμιά ζωή.

 

Οχι σαν Ελλαδάρα που είναι δουλειά - σπίτι - Φραπεδιά δουλειά - σπιτι

Αυτα καποτε ετσι νομιζω, εγω παντως ειμαι σπιτιγατος οποτε δεν θα ειχα προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω από που πηγάζει αυτό με την τεμπελιά στην Ελλάδα.....προσωπικά βλέπω ότι εδώ στο Λονδίνο οι υπάλληλοι στις τράπεζες,ταχυδρομεία,οικοδομές κολοβαράνε  κυριολεκτικά....Στην Ελλάδα ο κάθε τραπεζικός υπάλληλος έχει από πάνω supervisor και όλοι βρίσκονται στο ίδιο δωμάτιο ώστε να γίνεται καλύτερα ο έλεγχος....στο uk αντιθέτως διαχωρίζονται....ο καθένας έχει το δικό του γραφείο.Πάω λοιπόν να ανοίξω λογαριασμό.Ήταν μια που καθόταν και λίμαρε τα νύχια της και μου είπε να περιμένω 30 λεπτά γιατί είχε δουλειά... μετά από κάνα τέταρτο πιάνει το κιτ κατ και μετά τσέκαρε το gmail της και το yt σαν να ήταν στο σπίτι της....

Και μετά βγαίνουν και σου λένε ότι ο Έλληνας δεν δουλεύει.....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειναι αστειο παντως που ολοι θελουν να πανε να προσπαθησουν κατι, αλλα δεν στελνουν σωστα βιογραφικα, δεν κανουν ερευνες απο μονοι τους κλπ κλπ.

 

Εγω πριν απο λιγους μηνες ειχα εναν γνωστο που ηθελε να ερθει αγγλια. 1 μηνα με ρωταγε πραγματα και του ελεγα τα παντα που ειχα μαθει σε 12 χρονια. Ε δεν ειχε στειλει ουτε ενα βιογραφικο, αλλα ηθελε να ερθει λονδινο σε εμενα και να παει να δωσει βιογραφικα στα μαγαζια μπας και τον παρουν. Και μετα μου ελεγε οτι δεν θα το κανει γιατι φοβοταν πως δεν θα βγαλει σε κατι.

 

 

Η ευρεση εργασιας πρεπει να ειναι εργασια απο μονη της. Δεν ειναι "στελνω το ιδιο mail με bcc 100 σε 100 εταιριες και γραφω τα ιδια πραγματα σε ολους"

Τελευταια φορα που εψαχνα για δουλεια χαλαγα τουλαχιστον 2-3 ωρες την μερα μονο και μονο για βρω αυτο που θελω. Και ειμαι και σε τεχνικη δουλεια, και δεν παιζει μεγαλο ρολο το τι θα πεις σε ενα mail.

Δεν θελω να φανταστω καν πως θα ειναι το βιογραφικο μερικων, οχι φυσικα στο θεμα εμπειρια, αλλα στο πως παρουσιαζουν τον εαυτο τους. Εχω ενα φιλο που εστελνε το βιογραφικο του απο το ιδιο mail που ειχε κανει οταν ηταν 16, και με ονομα "θεμος κακος ως το κοκαλο", ενα βιογραφικο που ηταν μεσα στην κλαψα και στην ακυρια και γραμενο σαν σκατα. Δεν ηταν περιεργο που δεν ειχε καμια απαντηση.

 

Eγω εχω αρχισει να έχω αμφιβολιες στο θεμα βιογραφικο. Βγαλε αγγελια σαν εταιρεια μαζεψε πχ 500 υποψηφιους και βαλτους εξετασεις και ο καλυτερος περνάει. Που να ξερω τωρα εγω αν αυτο που εχω βαλει στο βιογραφικο θα τσινισει στον Χ εργοδοτη αλλα ο Υ θα το δει με καλο ματι. Για αυτο ολα γινονται με γνωριμιες πλεον γιατι ουτε οι ιδιοι δεν εμπιστευονται αυτο το συστημα. Ο αλλος στο βιογραφικο μπορει να εχει βαλει οτι του κατεβει να εχει κανει 1 μηνα Java και να την βαλει οτι την ξερει πχ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω από που πηγάζει αυτό με την τεμπελιά στην Ελλάδα.....προσωπικά βλέπω ότι εδώ στο Λονδίνο οι υπάλληλοι στις τράπεζες,ταχυδρομεία,οικοδομές κολοβαράνε κυριολεκτικά....Στην Ελλάδα ο κάθε τραπεζικός υπάλληλος έχει από πάνω supervisor και όλοι βρίσκονται στο ίδιο δωμάτιο ώστε να γίνεται καλύτερα ο έλεγχος....στο uk αντιθέτως διαχωρίζονται....ο καθένας έχει το δικό του γραφείο.Πάω λοιπόν να ανοίξω λογαριασμό.Ήταν μια που καθόταν και λίμαρε τα νύχια της και μου είπε να περιμένω 30 λεπτά γιατί είχε δουλειά... μετά από κάνα τέταρτο πιάνει το κιτ κατ και μετά τσέκαρε το gmail της και το yt σαν να ήταν στο σπίτι της....

Και μετά βγαίνουν και σου λένε ότι ο Έλληνας δεν δουλεύει.....

Αυτο που λες δεν το εχω δει ποτε μου εδω και 12 χρονια. Τα pc των τραπεζων ειναι ολα με κλειδωμενα access προς τα εξω. Φιλος μου δουλευει μεγαλοστελεχος στην santander και δεν μπορει να τα κανει αυτα που λες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...