Προς το περιεχόμενο

Παρέα για μετανάστευση


Septum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω από που πηγάζει αυτό με την τεμπελιά στην Ελλάδα.....προσωπικά βλέπω ότι εδώ στο Λονδίνο οι υπάλληλοι στις τράπεζες,ταχυδρομεία,οικοδομές κολοβαράνε  κυριολεκτικά....Στην Ελλάδα ο κάθε τραπεζικός υπάλληλος έχει από πάνω supervisor και όλοι βρίσκονται στο ίδιο δωμάτιο ώστε να γίνεται καλύτερα ο έλεγχος....στο uk αντιθέτως διαχωρίζονται....ο καθένας έχει το δικό του γραφείο.Πάω λοιπόν να ανοίξω λογαριασμό.Ήταν μια που καθόταν και λίμαρε τα νύχια της και μου είπε να περιμένω 30 λεπτά γιατί είχε δουλειά... μετά από κάνα τέταρτο πιάνει το κιτ κατ και μετά τσέκαρε το gmail της και το yt σαν να ήταν στο σπίτι της....

Και μετά βγαίνουν και σου λένε ότι ο Έλληνας δεν δουλεύει.....

 

Δεν δουλευει σωστά ο έλληνας και θα σου πω 3 παραδείγματα. 

 

1) Ιατρικο. Ειχα παει σε ενα νοσοκομειο και δοθηκε λαθος διαγνωση πηγαν να με βγαλουν αρρωστο ενω δεν ειμαι τελικα πηγα σε ιδιωτη μου εκανε εξετασεις και ολα καλα. Σε μια φιλη μου τα ιδια? τις λεγανε αρες μαρες κουκουναρες... γενικα μη μπλεξεις με γιατρους να χεις την υγεια σου.

 

2) Τεχνικο στους ΗΥ. Ο ΗΥ μου εκανε επανεκκινησεις το παω αρχικα λεει ειναι μητρικη πλακετα μου την αλλαζει το παιρνω ξανα τα ιδια ξαναπαω λεει ειναι το κουμπακι βραχυκυκλωνει το "φτιαχνει" το ξαναπαιρνω ξανα τα ιδια και μετα καταλαβε ο τυπος οτι τελικα επρεπε να αλλαξει κουτι. Και στο τελος μου λεει και το θεικο "τελικα ισως να μην ηταν μητρικη εξαρχης " και γελουσε καλα λεω απο μεσα μου αμα με ξαναδεις εσυ κανε πλακες τωρα εχε χαρη που ειχα εγγυηση και τον ειχα φτιαξει εξαρχης σε σενα τον ΗΥ. Θα δεις ποσο ακριβα θα πληρωσεις την απροσεξια σου. 

 

3) Μηχανικο στο αυτοκινητο. Το παω σε εναν λεει εχει το μπαλακι του αυτοκινητου προβλημα θελει αλλαγη. Αλλα επειδη τον ειδα οτι γενικα κοιμοταν ορθιος δεν τον εμπιστευτηκα και πηγα και αλλου και μου λενε ασχετος δεν εχει θεμα το μπαλακι και απλα μου βιδωσε μια βιδουλα εκει κατι που ειχε ξελασκαρει.

 

Αυτο το λες εσυ οτι δουλευουν? Υπαρχουν και εξαιρεσεις βεβαια αλλα οι πιο πολλοι απο οτι βλεπω αμα δεν εισαι απο πανω την πάτησες. Τι με νοιαζει εμενα αν οταν παω να τον βρω ειναι με την φραπεδια στο χέρι ή οχι? το θεμα ειναι αμα ξερει να κανει σωστα τη δουλεια του και ας εχει και την γκομενα εκεινη την ωρα μαζι. 

 

Και γενικα εκεινο που εχω δει ως τωρα ειναι οτι με μάπα υπηρεσιες οι τιμες παραμενουν στα ιδια επιπεδα + τις κακομοιριες του στυλ εχω ανασφαλιστους μεσα δεν πληρωνω υπερωριες κτλπ κτλπ. ή το αλλο εισαι σε μια επιχειρηση ξερω γω και ειναι ο δηθεν σοβαρος υπευθυνος και αμα κανεις μια πλακα σε στραβοκοιταει και σε βαζει στο στοχαστρο αν ο αλλος ειναι περισσοτερο αποδοτικος με το να κανει πλακιτσα ή να ακουει μουσικη εγω προσωπικα θα τον αφηνα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν δουλευει σωστά ο έλληνας και θα σου πω 3 παραδείγματα. 

 

1) Ιατρικο. Ειχα παει σε ενα νοσοκομειο και δοθηκε λαθος διαγνωση πηγαν να με βγαλουν αρρωστο ενω δεν ειμαι τελικα πηγα σε ιδιωτη μου εκανε εξετασεις και ολα καλα. Σε μια φιλη μου τα ιδια? τις λεγανε αρες μαρες κουκουναρες... γενικα μη μπλεξεις με γιατρους να χεις την υγεια σου.

 

2) Τεχνικο στους ΗΥ. Ο ΗΥ μου εκανε επανεκκινησεις το παω αρχικα λεει ειναι μητρικη πλακετα μου την αλλαζει το παιρνω ξανα τα ιδια ξαναπαω λεει ειναι το κουμπακι βραχυκυκλωνει το "φτιαχνει" το ξαναπαιρνω ξανα τα ιδια και μετα καταλαβε ο τυπος οτι τελικα επρεπε να αλλαξει κουτι. Και στο τελος μου λεει και το θεικο "τελικα ισως να μην ηταν μητρικη εξαρχης " και γελουσε καλα λεω απο μεσα μου αμα με ξαναδεις εσυ κανε πλακες τωρα εχε χαρη που ειχα εγγυηση και τον ειχα φτιαξει εξαρχης σε σενα τον ΗΥ. Θα δεις ποσο ακριβα θα πληρωσεις την απροσεξια σου. 

 

3) Μηχανικο στο αυτοκινητο. Το παω σε εναν λεει εχει το μπαλακι του αυτοκινητου προβλημα θελει αλλαγη. Αλλα επειδη τον ειδα οτι γενικα κοιμοταν ορθιος δεν τον εμπιστευτηκα και πηγα και αλλου και μου λενε ασχετος δεν εχει θεμα το μπαλακι και απλα μου βιδωσε μια βιδουλα εκει κατι που ειχε ξελασκαρει.

 

Αυτο το λες εσυ οτι δουλευουν? Υπαρχουν και εξαιρεσεις βεβαια αλλα οι πιο πολλοι απο οτι βλεπω αμα δεν εισαι απο πανω την πάτησες. Τι με νοιαζει εμενα αν οταν παω να τον βρω ειναι με την φραπεδια στο χέρι ή οχι? το θεμα ειναι αμα ξερει να κανει σωστα τη δουλεια του και ας εχει και την γκομενα εκεινη την ωρα μαζι. 

 

Και γενικα εκεινο που εχω δει ως τωρα ειναι οτι με μάπα υπηρεσιες οι τιμες παραμενουν στα ιδια επιπεδα + τις κακομοιριες του στυλ εχω ανασφαλιστους μεσα δεν πληρωνω υπερωριες κτλπ κτλπ. ή το αλλο εισαι σε μια επιχειρηση ξερω γω και ειναι ο δηθεν σοβαρος υπευθυνος και αμα κανεις μια πλακα σε στραβοκοιταει και σε βαζει στο στοχαστρο αν ο αλλος ειναι περισσοτερο αποδοτικος με το να κανει πλακιτσα ή να ακουει μουσικη εγω προσωπικα θα τον αφηνα. 

You are missing the point και θα σου πω γιατί.Εγώ δεν μίλησα για την τεχνική κατάρτιση του προσωπικού αλλά για την παραγωγικότητα του.Επίσης,τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αν πας εδώ σε κάποιο συνοικιακό κατάστημα για η/υ  ή σε κάποιο μηχανικό δεν θα έχεις παρόμοια αντιμετώπιση?Είναι να σου τύχει κατ'εμέ.

Επίσης, το παράδειγμα στην τράπεζα ήθελε να στοχεύσει αλλού.....η γυναίκα κάθονταν χαλαρά στο γραφείο της και χάζευε εν ώρα εργασίας αντί να εξυπηρετήσει τον πελάτη(εμένα) εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι δεν υπήρχε κανείς να την ελέγξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

You are missing the point και θα σου πω γιατί.Εγώ δεν μίλησα για την τεχνική κατάρτιση του προσωπικού αλλά για την παραγωγικότητα του.Επίσης,τι σε κάνει να πιστεύεις ότι αν πας εδώ σε κάποιο συνοικιακό κατάστημα για η/υ  ή σε κάποιο μηχανικό δεν θα έχεις παρόμοια αντιμετώπιση?Είναι να σου τύχει κατ'εμέ.

Επίσης, το παράδειγμα στην τράπεζα ήθελε να στοχεύσει αλλού.....η γυναίκα κάθονταν χαλαρά στο γραφείο της και χάζευε εν ώρα εργασίας αντί να εξυπηρετήσει τον πελάτη(εμένα) εκμεταλλευόμενη το γεγονός ότι δεν υπήρχε κανείς να την ελέγξει.

 

Kαι γιατι δεν της την είπες? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θελει χειρονακτικες δουλειες πλεον ο Ελληνας.Νομιζω απο αυτο εχει βγει τα περι τεμπελιας.

Μπορει να κατσει να δουλεψει 20 ωρες σερι στον υπολογιστη,αλλα αν ειναι να μετακινησει ενα ντουλαπακι,φωναζει Πακιστανο και του δινει 5 ευρω.

 

Στην κεντρικη-βορεια Ευρωπη βλεπεις τους παντες να κανουν τα παντα,ντοπιοι και μεταναστες.

Ο λογος που οι ελληνικες κοινοτητες στο εξωτερικο,δεν βοηθανε πολυ πλεον τους νεους μεταναστες,ειναι οτι θα κατσει καποιος να σε βοηθησει,να ψαξει να σου βρει δουλεια,να παρει τηλεφωνα κλπ,και ο νεος μεταναστης θα παει 1-2 μερες και θα τα παρατησει μετα.

 

Για να βρεις αμεσως δουλεια γραφειου ειναι δυσκολο.Πρεπει να κανεις κανα χαμαλικι στην αρχη,σε καμια κουζινα η οτιδηποτε.

Ο Ελληνας πλεον δεν τις μπορει αυτες τις δουλειες.Λεει απο οταν ειναι στην πατριδα του,οτι θα παω και ''κανω τα παντα'',αλλα μολις ξεκινησει να κανει καμια τετοια δουλεια,ζοριζεται και τα παραταει.

Αυτο πλεον το ξερουν οι Ελληνες του εξωτερικο και γι αυτο αποφευγουν οσο μπορουν να βοηθησουν,ακομα και συγγενεις τους.Ξερουν οτι θα χασουν χρονο να βοηθησουν τον αλλον και αυτος μετα θα τα παρατησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • γραφείο 8-4 Δ-Π  -τσεκ
  • Ταβέρνα 530-κλείσιμο (~11) 7/7 -τσεκ
  • Καθάρισμα χιονιού ΣΚ πρωινά, κόψιμο χορτάρια το καλοκαίρι -τσεκ

ο σύχρονος μετανάστης που έχει ανάγκες κάνει τα πάντα. δεν θέλω να ακούω βλακείες.

 

Απλά σαν λαός είμαστε αχάριστοι και ευχαριστώ δεν πρόκειται να ακούσεις ποτέ όσο και να βοιηθήσεις. οι ίδιοι άνθρωποι που κουρασμένος έκανες τα πάντα για να τους βολέψεις θα σε πουνε και μαλάκα.

 

 

been there done that.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφυγα το Φλεβάρη για Λονδίνο.Έμεινα 4 μήνες μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά και να επιστρέψω. Δυο συνεντεύξεις Όλες κι όλες. Δύσκολα τα πράγματα πλέον. Δυο δουλειές το καλοκαίρι να γεμίσει ο κουμπαρας και την άλλη εβδομάδα Γερμανία για το δεύτερο πείραμα.

 

Αποστολή από το HTC One με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφυγα το Φλεβάρη για Λονδίνο.Έμεινα 4 μήνες μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά και να επιστρέψω. Δυο συνεντεύξεις Όλες κι όλες. Δύσκολα τα πράγματα πλέον. Δυο δουλειές το καλοκαίρι να γεμίσει ο κουμπαρας και την άλλη εβδομάδα Γερμανία για το δεύτερο πείραμα.

 

Αποστολή από το HTC One με τη χρήση Insomnia App

 

Και πολλες ητανε...Απορω με ορισμενους που πανε χωρις καμια προετοιμασια με την λογικη οτι κατσει και συνηθως επιστρεφουν απραγοι οπως ο παραπανω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω αν το βιογραφικό είναι ο μόνος τρόπος. Αλλά έχω ακούσει πως υπάρχει και ο άλλος τρόπος μέσω γράμματος λέγοντας φιλικά και ευγενικά σε ποιο ελεύθερη γλώσσα και όχι με την αυστηρότητα του βιογραφικού.

 

Ακόμη καλό είναι να μαθαίνεις 2-3 πράγματα για την εκάστοτε εταιρεία που στέλνεις το βιογραφικό (πχ. προσεγγίζοντας εργαζομένους μέσω social media, βλέποντας το site της εταιρείας) καλό είναι το βιογραφικό να είναι προσαρμοσμένο στις ανάγκες τις ανάγκες τις εκάστοτε εταιρείας και στο τι ζητά η εκάστοτε εταιρεία.

 

Δε για developer έχω ακούσει ότι ένα portfolio από mini projects στo github βολεύει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπε Location...

Αν θέλεις γράφεις,αλλά με ψιλοτρώει η απορία.

 

Γιατί αποφάσισες να μεταναστευσεις σε αυτή την εξωτική χώρα του πρωην Σοβιετ και όχι κάπου αλλού?

 

Εκτός αν εννοείς τη Γεωργία των ΗΠΑ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι η συζυγος του ειναι απο κει,που ξερει την γλωσσα και τον τροπο να στηθει την επιχειρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θέλεις γράφεις,αλλά με ψιλοτρώει η απορία.

 

Γιατί αποφάσισες να μεταναστευσεις σε αυτή την εξωτική χώρα του πρωην Σοβιετ και όχι κάπου αλλού?

 

Εκτός αν εννοείς τη Γεωργία των ΗΠΑ.

 

Δεν είχα καμιά ιδιαίτερη επιθυμία να μεταναστεύσω οπουδήποτε. Απλώς, οι πιθανότητες να βρω δουλειά στην Ελλάδα στα 39 μου, όταν απολύθηκα και μάλιστα στον τομέα όπου είχα μια σχετική εμπειρία, ήταν ελάχιστες. Για άλλη δουλειά δεν ήμουν διατεθειμένος να κοιτάξω, αφού δεν ήθελα να ξεκινήσω πάλι από το μηδέν μισθολογικά, οπότε το «έξω», φάνηκε ως η πιο άμεση λύση. Όσο για το «γιατί εδώ»...

 

Η γυναίκα μου είναι Γεωργιανή και είχαμε μια βάση να πατήσουμε, τουλάχιστον όσο αφορά τη διαμονή στην αρχή. Από 'κει και πέρα, μέτρησε πολύ και το γεγονός ότι το κόστος διαβίωσης και υπηρεσιών εδώ, είναι αστείο σε σχέση με τα ελληνικά δεδομένα, οπότε με τα ελάχιστα λεφτά που είχα στα χέρια μου, μπορούσα να κάνω μια αρχή, την οποία στην Ελλάδα ήταν αδύνατο να την κάνει κανείς με τέτοιο ποσό. Υπήρξε ρίσκο βέβαια, αλλά τελικώς πέτυχε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Ψιλορίσκαρες και πέτυχες.

Αλλά εφόσον και η σύζυγος σου είναι απο εκεί τότε έχεις και μια καλή βάση.

Μάλλον έκανες και αυτό που αγαπάς σε ότι αφορά το επάγγελμα σου.

Να σαι καλα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον έκανες και αυτό που αγαπάς σε ότι αφορά το επάγγελμα σου.

Να σαι καλα.

 

Η αλήθεια είναι ότι οι δραστηριότητές μου εδώ, δεν έχουν καμία σχέση με τη δουλειά που έκανα στην Ελλάδα (στη λιανική ηλεκτρικών συσκευών ήμουν για σχεδόν 20 χρόνια...)

 

Ούτως ή άλλως όμως, τόσο εδώ, όσο και στην Ελλάδα, η δουλειά για 'μένα ήταν ανέκαθεν βιοπορισμός και όχι μεράκι (σύμφωνα με τους εργοδότες μου στην Ελλάδα, ήμουν ένας από τους αποτελεσματικότερους πωλητές τους, αλλά το αντικείμενο δεν το γούσταρα, όσο κι αν ακούγεται τρελό, για κάτι που το έκανα επί δύο δεκαετίες). Απλώς εδώ μπόρεσα - και με τη συνδρομή τής τύχης σίγουρα - να κάνω κάτι για να ζω αρκετά πιο άνετα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Έφυγα το Φλεβάρη για Λονδίνο.Έμεινα 4 μήνες μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά και να επιστρέψω. Δυο συνεντεύξεις Όλες κι όλες. Δύσκολα τα πράγματα πλέον. Δυο δουλειές το καλοκαίρι να γεμίσει ο κουμπαρας και την άλλη εβδομάδα Γερμανία για το δεύτερο πείραμα.

 

Αποστολή από το HTC One με τη χρήση Insomnia App

 

Και πολλες ητανε...Απορω με ορισμενους που πανε χωρις καμια προετοιμασια με την λογικη οτι κατσει και συνηθως επιστρεφουν απραγοι οπως ο παραπανω...

Θα μ ενδιέφερε η άποψη σου όσον αφορά το θέμα "προετοιμασία".Αποστολή από το HTC One με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είχα καμιά ιδιαίτερη επιθυμία να μεταναστεύσω οπουδήποτε. Απλώς, οι πιθανότητες να βρω δουλειά στην Ελλάδα στα 39 μου, όταν απολύθηκα και μάλιστα στον τομέα όπου είχα μια σχετική εμπειρία, ήταν ελάχιστες. Για άλλη δουλειά δεν ήμουν διατεθειμένος να κοιτάξω, αφού δεν ήθελα να ξεκινήσω πάλι από το μηδέν μισθολογικά, οπότε το «έξω», φάνηκε ως η πιο άμεση λύση. Όσο για το «γιατί εδώ»...

 

Η γυναίκα μου είναι Γεωργιανή και είχαμε μια βάση να πατήσουμε, τουλάχιστον όσο αφορά τη διαμονή στην αρχή. Από 'κει και πέρα, μέτρησε πολύ και το γεγονός ότι το κόστος διαβίωσης και υπηρεσιών εδώ, είναι αστείο σε σχέση με τα ελληνικά δεδομένα, οπότε με τα ελάχιστα λεφτά που είχα στα χέρια μου, μπορούσα να κάνω μια αρχή, την οποία στην Ελλάδα ήταν αδύνατο να την κάνει κανείς με τέτοιο ποσό. Υπήρξε ρίσκο βέβαια, αλλά τελικώς πέτυχε...

 

αν βλεπω σωστα στο χαρτη, δεν ειναι πολυ βορεια.. ειναι απλως πανω απο την ανατολικη Τουρκια ε;

αληθεια πως ειναι η ζωη εκει; πως σου φαινεται εσενα σε σχεση με την πολη που ζουσες στην Ελλαδα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...