Προς το περιεχόμενο

Παρέα για μετανάστευση


Septum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα μ ενδιέφερε η άποψη σου όσον αφορά το θέμα "προετοιμασία".Αποστολή από το HTC One με τη χρήση Insomnia App

 

Και εμένα θα με ενδιέφερε να γίνουμε λίγο (ή μάλλον πολύ) πιο συγκεκριμένοι/πρακτικοί.

 

Παρακολουθώ πολλά παρόμοια threads στο insomnia που πάντα καταλήγουν στους ίδιους στερεοτυπικούς διαλόγους περί βροχής vs φραπέ  

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα μ ενδιέφερε η άποψη σου όσον αφορά το θέμα "προετοιμασία".Αποστολή από το HTC One με τη χρήση Insomnia App

Προετοιμασία για τους έλληνες ειναι δουλειά στρωμένη.

 

Luxury καταστάσεις δλδς

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εμένα θα με ενδιέφερε να γίνουμε λίγο (ή μάλλον πολύ) πιο συγκεκριμένοι/πρακτικοί.

 

Παρακολουθώ πολλά παρόμοια threads στο insomnia που πάντα καταλήγουν στους ίδιους στερεοτυπικούς διαλόγους περί βροχής vs φραπέ  

Αυτο κι αν ειναι θεμα,που δεν μπορει να συζητηθει στο ιντερνετ μεταξυ Ελληνων....

Οπου το εχω κανει,εχω φαει τα μουτρα μου.

Αν τολμησεις και πεις οτι η ζωη σε καποιες χωρες ειναι απιστευτα βαρετη σε σχεση με Ελλαδα,σου λενε οτι θελεις μπουζουκια,φραπε και σουβλακι.

Εμενα μου την δινουν αυτες οι απαντησεις,γιατι μπουζουκια δεν εχω πατησει ποτε,σιχαινομαι την Ελληνικη μουσικη,απο μικρος ακουω μονο ξενη,και μου αρεσει η ασιατικη κουζινα και πινω κυριως εσπρεσο-καπουτσινο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη κυκλοφορούν πολλές Κασάνδρες στα ΕΛ φόρουμ που προβλέπουν σεισμούς,κατακλυσμούς και ορδές Ορκ να τρώνε τους νέους μετανάστες.

Αυτά φυσικά εάν δεν καταφέρουν να δουλέψουν σαν σκλάβοι στα ορυχεία θείου και να πληρώνουν με το αίμα τους την μπομπότα που τους ταΐζουν οι διαβολικοί "κουτόφραγκοι".

 

Υπάρχουν πολλά νούμερα που λυμαίνονται τα φόρα βγάζοντας τα απωθημένα τους,ιδίως τώρα που πάρα πολλοί ψάχνουν την τύχη τους.

Οι ισορροπημένες γνώμες/εμπειρίες είναι λίγες και διαλεχτές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok, ok, αρκετά ... στο θέμα μας:

 

 

@ppaio

 

Ας φτιάξουμε ένα υποθετικό παράδειγμα : 

 

Ο κος Κακομοίρογλου θέλει να μεταναστεύει* ας πούμε στην Ολλανδία. Ο τύπος είναι ένας τυπικός υπάλληλος γραφείου ας υποθέσουμε σε τυπική ασφαλιστική εταιρεία. Το επίπεδο εκπαίδευσης του είναι ΑΕΙ (αε πούμε το οικονομικό του ΠΑ.ΠΕΙ) αλλά λόγω κρίσης οι αποδοχές του έχουν μειωθεί σημαντικά, παίζει και να χάσει τη δουλειά του.

 

ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ

 

Τι θα τον συμβούλευες να κάνει ... 1, 2, 3 .... όχι έκθεση ιδεών.

 

 

Αν χρειάζεσαι περισσότερες λεπτομέρειες ή στοιχεία για τον Κακομοίρογλου για να έχει μεγαλύτερη αξία η πρότασή σου μπορούμε να αναπτύξουμε το υποθετικό σενάριο.

 

 

το "μεταναστεύσει" του βάζω " * " γιατί δε θεωρώ πλέον το 2013 ότι το να δουλέψει κάποιος σε μια ευρωπαϊκή χώρα της ΚΟΙΝΗΣ ΑΓΟΡΑΣ είναι μετανάστευση ... αυτό είναι άλλωστε και το νόημα της ΕΕ ... αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok, ok, αρκετά ... στο θέμα μας:

 

 

@ppaio

 

Ας φτιάξουμε ένα υποθετικό παράδειγμα :

 

Ο κος Κακομοίρογλου θέλει να μεταναστεύει* ας πούμε στην Ολλανδία. Ο τύπος είναι ένας τυπικός υπάλληλος γραφείου ας υποθέσουμε σε τυπική ασφαλιστική εταιρεία. Το επίπεδο εκπαίδευσης του είναι ΑΕΙ (αε πούμε το οικονομικό του ΠΑ.ΠΕΙ) αλλά λόγω κρίσης οι αποδοχές του έχουν μειωθεί σημαντικά, παίζει και να χάσει τη δουλειά του.

 

ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ

 

Τι θα τον συμβούλευες να κάνει ... 1, 2, 3 .... όχι έκθεση ιδεών.

 

 

Αν χρειάζεσαι περισσότερες λεπτομέρειες ή στοιχεία για τον Κακομοίρογλου για να έχει μεγαλύτερη αξία η πρότασή σου μπορούμε να αναπτύξουμε το υποθετικό σενάριο.

 

 

*

το "μεταναστεύσει" του βάζω " * " γιατί δε θεωρώ πλέον το 2013 ότι το να δουλέψει κάποιος σε μια ευρωπαϊκή χώρα της ΚΟΙΝΗΣ ΑΓΟΡΑΣ είναι μετανάστευση ... αυτό είναι άλλωστε και το νόημα της ΕΕ ... αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.

Να μάθει ολλανδικά.

Όταν τα μάθει, τα ξαναλέμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την άλλη κυκλοφορούν πολλές Κασάνδρες στα ΕΛ φόρουμ που προβλέπουν σεισμούς,κατακλυσμούς και ορδές Ορκ να τρώνε τους νέους μετανάστες.

Αυτά φυσικά εάν δεν καταφέρουν να δουλέψουν σαν σκλάβοι στα ορυχεία θείου και να πληρώνουν με το αίμα τους την μπομπότα που τους ταΐζουν οι διαβολικοί "κουτόφραγκοι".

 

Υπάρχουν πολλά νούμερα που λυμαίνονται τα φόρα βγάζοντας τα απωθημένα τους,ιδίως τώρα που πάρα πολλοί ψάχνουν την τύχη τους.

Οι ισορροπημένες γνώμες/εμπειρίες είναι λίγες και διαλεχτές.

Οι ισορροπημένες γνώμες/εμπειρίες είναι λίγες και διαλεχτές,αλλα εξαρταται κι απο το ποσο σοβαρο ειναι ενα φορουμ και οι μοντερειτορς του.

Ο κοσμος στην απελπισια του,διαβαζει και πιστευει οτι να'ναι και οπου να'ναι.

Ας ανοιχτει εδω στο insomnia μια υποενοτητα,οπως πχ ''ταξιδια-εκδρομες'' ενα και για μεταναστευση,να γραφει ο καθενας τις εμπειριες του και να ρωτανε απο Ελλαδα.

Ειναι πολυ σοβαρο το θεμα,και εχει πεσει στο ιντερνετ σε βλαχους και ηλιθιους.

 

Επιγραμματικα να πω,σε Γερμανια-Αυστρια που εχω ζησει και ζω,οι μισθοι ειναι μικροτεροι απο οτι φανταζομουν,γυρω στα 1000 ευρω για ανειδικευτους και 1400 και πανω για πτυχιουχους.Τα εξοδα περισσοτερα,οπως νοικια περιπου διπλασια απο Ελλαδα.εξοδα συντηρησης αυτοκινητου κλπ.

Τομεγαλο προβλημα ειναι,οτι αν δεν μιλας καλα την γλωσσα,δεν βρισκεις δουλεια της προκοπης,μονο χαμαλικια.Υπαρχουν  πτυχιουχοι που δεν βρισκουν αλλο απο χαμαλικι και γυρνουν πισω.

 

Υπαρχουν διαφορετικες αποψεις,λογικο ειναι αυτο.Αλλα σοβαρη συζητηση για το θεμα,μπορει να γινει μονο σε σοβαρο φορουμ.

Και μεγαλη σημασια εχει αυτο που εγραψα παραπανω,οτι ο καθενας πηγε εξω με διαφορετικες συνθηκες.

Δεν ειναι ιδιες οι συνθηκες για καποιον,πχ που σπουδασε στην Βιεννη με λεφτα των γονεων και μετα βρηκε δουλεια εκει,εφοσον μιλουσε τελεια την γλωσσα,με καποιον που θελει να τωρα να φυγει απο Ελλαδα.

 

Υπαρχει κοσμος που καθεται και κοκορευεται πισω απο το πσ,''εγω που ειμαι εκει'' ''που παιρνω τοσα'' ''εσεις που εισαστε στο μπουρδελο'',χωρις να διευκρινιζει πως πηγε εκει.

Γιατι υπαρχει περιπτωση αν δεν εχεις τις προυποθεσεις,να βρεθεις σε χειροτερο μπουρδελο,απο πλευρας συνθηκες ζωης.

Να ξεφορτωνεις κοντεινερς ολη νυχτα για 1000 ευρω,να μενεις σε ενα δωματιο σε σπιτι που μοιραζεστε 4-5 ατομα.

Να σε ενοχλει η μουσικη των Τουρκων-Αραβων απο τα διπλανα δωματια οταν θελεις να κοιμηθεις και να χρησιμοποιεις την ιδια τουαλετα και ντους με αυτους.

 

Που ειναι το πιο μπουρδελο? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ισορροπημένες γνώμες/εμπειρίες είναι λίγες και διαλεχτές,αλλα εξαρταται κι απο το ποσο σοβαρο ειναι ενα φορουμ και οι μοντερειτορς του.

Ο κοσμος στην απελπισια του,διαβαζει και πιστευει οτι να'ναι και οπου να'ναι.

Ας ανοιχτει εδω στο insomnia μια υποενοτητα,οπως πχ ''ταξιδια-εκδρομες'' ενα και για μεταναστευση,να γραφει ο καθενας τις εμπειριες του και να ρωτανε απο Ελλαδα.

Ειναι πολυ σοβαρο το θεμα,και εχει πεσει στο ιντερνετ σε βλαχους και ηλιθιους.

 

Επιγραμματικα να πω,σε Γερμανια-Αυστρια που εχω ζησει και ζω,οι μισθοι ειναι μικροτεροι απο οτι φανταζομουν,γυρω στα 1000 ευρω για ανειδικευτους και 1400 και πανω για πτυχιουχους.Τα εξοδα περισσοτερα,οπως νοικια περιπου διπλασια απο Ελλαδα.εξοδα συντηρησης αυτοκινητου κλπ.

Τομεγαλο προβλημα ειναι,οτι αν δεν μιλας καλα την γλωσσα,δεν βρισκεις δουλεια της προκοπης,μονο χαμαλικια.Υπαρχουν  πτυχιουχοι που δεν βρισκουν αλλο απο χαμαλικι και γυρνουν πισω.

 

Υπαρχουν διαφορετικες αποψεις,λογικο ειναι αυτο.Αλλα σοβαρη συζητηση για το θεμα,μπορει να γινει μονο σε σοβαρο φορουμ.

Και μεγαλη σημασια εχει αυτο που εγραψα παραπανω,οτι ο καθενας πηγε εξω με διαφορετικες συνθηκες.

Δεν ειναι ιδιες οι συνθηκες για καποιον,πχ που σπουδασε στην Βιεννη με λεφτα των γονεων και μετα βρηκε δουλεια εκει,εφοσον μιλουσε τελεια την γλωσσα,με καποιον που θελει να τωρα να φυγει απο Ελλαδα.

 

Υπαρχει κοσμος που καθεται και κοκορευεται πισω απο το πσ,''εγω που ειμαι εκει'' ''που παιρνω τοσα'' ''εσεις που εισαστε στο μπουρδελο'',χωρις να διευκρινιζει πως πηγε εκει.

Γιατι υπαρχει περιπτωση αν δεν εχεις τις προυποθεσεις,να βρεθεις σε χειροτερο μπουρδελο,απο πλευρας συνθηκες ζωης.

Να ξεφορτωνεις κοντεινερς ολη νυχτα για 1000 ευρω,να μενεις σε ενα δωματιο σε σπιτι που μοιραζεστε 4-5 ατομα.

Να σε ενοχλει η μουσικη των Τουρκων-Αραβων απο τα διπλανα δωματια οταν θελεις να κοιμηθεις και να χρησιμοποιεις την ιδια τουαλετα και ντους με αυτους.

 

Που ειναι το πιο μπουρδελο? 

Άλλο γράφω,άλλο απαντάς.

Μάλλον ήθελες να τα γράψεις και βρήκες πάτημα.

Όπως και να έχει,γνώμη σου και σεβαστή.

Προσωπικά άλλα βλέπω εδώ,άλλα ακούω από τρίτους και άλλα γράφονται εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μάθει ολλανδικά.

Όταν τα μάθει, τα ξαναλέμε.

Φιλε μου ξέρεις απο ολλανδικά; Πραγματικά είναι πολύ εύκολη γλωσσα 60% αγγλικά και 40% γερμανικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που παρατηρώ κι εγώ είναι πολλές φορές εκ διαμέτρου απόψεις για την αγορά εργασίας στο εξωτερικό, ακόμα κι αν μιλάμε για την ίδια χώρα. Διαβάζω σε φόρουμ ότι έχουν δυσκολέψει τα πράγματα ακόμα και για ΙΤ δουλειές και με όσους μιλάω εδώ (Ολλανδία) και από τη μικρή επαφή μου με την αγορά παρατηρώ το ακριβώς αντίθετο, ότι δουλειές υπάρχουν.

Μερικοί μάλιστα επιμένουν ότι πρακτικά μπορείς να επιλέξεις που θα πας αν είσαι στοιχειωδώς καλός. Πολλές φορές που δεν είμαι ευχαριστημένος με τη δουλειά μου και σκέφτομαι να αρχίσω να ψάχνομαι, πολλοί με ενθαρρύνουν λέγοντας ότι είναι πολύ εύκολο να βρω κάτι άλλο.

 

Οι Ολλανδοι αρχίζουν και παραπονιούνται και πολλοί φίλοι μου λένε ότι έχουν δυσκολέψει τα πράγματα, αλλά τα πάντα είναι σχετικά υποθέτω.

 

Πάντως βλέπω και κάτι βιογραφικά από Έλληνες που είναι πραγματικά ανεκδιήγητα και είναι κρίμα, να έχεις καλή εμπειρία και να στέλνεις ένα εντελώς άρπα κόλλα βιογραφικό. Πραγματικά, λίγη προσοχή σε αυτά τα θέματα και οι πιθανότητες αυξάνονται κατά πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μάθει ολλανδικά.

Όταν τα μάθει, τα ξαναλέμε.

 

Ναι , οκ , συμφνώ αρκετά ... αλλά τότε δε μιλάμε για "προετοιμασία" 

 

σε αυτή τη περίπτωση θα μπορούσε κανείς απλά να πει "ας μάθει τη γλώσσα" όχι ας "προετοιμαστεί"

 

ή

 

ΟΚ, ας πούμε ότι ο Κακομοίρογλου ... θέλει να πάει Αγγλία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο γράφω,άλλο απαντάς.

Μάλλον ήθελες να τα γράψεις και βρήκες πάτημα.

Όπως και να έχει,γνώμη σου και σεβαστή.

Προσωπικά άλλα βλέπω εδώ,άλλα ακούω από τρίτους και άλλα γράφονται εδώ.

Δεν νομιζω οτι εγραψα κατι διαφορετικο απο αυτο που λες.

Επισης εγραψα και παραπανω,οτι ενα απο τα χιλια ελλατωματα του Ελληνα ειναι η φιγουρα και το παραμυθιασμα.

Εδω σε παραμυθιαζουν φιλοι οταν μιλας face to face,δεν θα παραμυθιαζουν αγνωστοι μεταξυ αγνωστων σε φορουμ?

 

Να γραφω και κατι αλλο,σχετικα με αυτο που γραφτηκε για το ποσο ευκολο βρισκεις μια δουλεια.

Δεν ξερω Ολλανδια,αλλα Γερμανια-Αυστρια ειναι τρομερα δυσκολο να κανεις την αρχη.

Προτιμουν ατομα που εχουν προυπηρεσια σε αλλες δουλειες στην ιδια χωρα.

Για τους νεοεισερχομενους ειναι δυσκολα τα πραγματα.Εφοσον βεβαια καταφερεις και βρεις δουλεια και κανεις την αρχη και αποκτησεις προυπηρεσια στην χωρα,τοτε μπορεις να αλλαξεις δουλεια και να βρεις κατι αλλο.

Υπαρχουν ατομα ομως,που δεν βρηκαν δουλεια με τιποτα και επεστρεψαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν προτείνω κάποιον ανειδίκευτο, η minimum wage στυλ, να την κάνει για έξω και να φάει και τα όσα λεφτά μάζεψε με πολύ κόπο. 

 

Έξω είναι γαμάτα και έτη φωτός μπροστά από Ελλάδα κτλ, αλλά για όσους χτιζουνε καριέρα, όχι όσους ψάχνουν να δουλέψουν σε ταβέρνες, πωλητές χωρίς να μιλάνε μητρική γλώσσα κτλ. Τους πιο πολλούς που ξέρω που πήγαν "να βρουν την τύχη τους" σε στιλ "ο θείος απο την Αμερική" , η "Nico Bellic" τα πράματα ήταν εξαιρετικά δύσκολα, εκτός αν υπάρχει κάτι έτοιμο η περίπου έτοιμο.

 

Καλύτερα παιδιά που ψάχνουν κάτι τέτοιο να κάτσουν Ελλάδα και να συνεχίσουν να το παλεύουν και αν είναι δυνατόν να ψάχνουν τρόπους να αυξήσουν τα τυπικά προσόντα τους (με πιστοποιήσεις, ξένες γλώσσες η κάποιο πτυχίο κτλ.)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο σκληρό κι αν ακουστεί, πιστεύω αν δε μιλάς την τοπική γλώσσα ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ*, δεν έχεις ελπίδα για δουλειά που θα χτυπήσει και ένας αυτόχθων με τα ίδια προσόντα με σένα...

 

Για κάποια επαγγέλματα, μπορείς να πάρεις ένα μικρό προβάδησμα αν ρίξεις αρκετά το κασέ σου, αλλά αυτό δε θα συμβούλευα ποτέ κανέναν να το κάνει, γιατί θα το βρει μπροστά του.

 

*ΠΟΛΥ ΚΑΛΑ, σημαίνει να καταλαβαίνεις αμέσως ότι σου λένε (είτε επ'ακριβώς κάθε λέξη, είτε να βγάλεις τα συμφραζόμενα) και να μπορείς πάντα να λες ακριβώς αυτό που θες και να γίνεσαι κατανοητός απ'τους άλλους. Προφανώς και την ορολογία του τομέα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν τολμησεις και πεις οτι η ζωη σε καποιες χωρες ειναι απιστευτα βαρετη σε σχεση με Ελλαδα,σου λενε οτι θελεις μπουζουκια,φραπε και σουβλακι.

Εμενα μου την δινουν αυτες οι απαντησεις,γιατι μπουζουκια δεν εχω πατησει ποτε,σιχαινομαι την Ελληνικη μουσικη,απο μικρος ακουω μονο ξενη,και μου αρεσει η ασιατικη κουζινα και πινω κυριως εσπρεσο-καπουτσινο.

 

Αυτό συμβαίνει φίλε γιατί οταν να λες η ζωή είναι βαρετή έξω χωρίς να αναφέρεσαι σε φραπεδες , μπουζουκάκια  ταβερνάκια και πιτογυρα σημαίνει οτι το πρόβλημα είναι οτι σου λείπουν οι κοντινοί / παιδικοί φίλοι σου και η οικογένειά σου, κάτι κατανοητό και σεβαστό , αλλά άσχετο με την χώρα που είσαι. 

 

Δεν γίνεται ο αλλος να φεύγει απο Θεσσαλονίκη , να πάει Λονδίνο και να μας λέει "η ζωή είναι βαρετή". Αυτό είναι εξοργιστικό. Η Θεσσαλονίκη είναι μια κλανιά μπροστά στο Λονδίνο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...