Προς το περιεχόμενο

Παρέα για μετανάστευση


Septum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι τοσο κακο, ντροπιαστικο και καταπτυστο να λειπουν οντως σε καποιον εξω οι φραπεδες, τα μπουζουκια, τα πιτογυρα, τα ρεμπεταδικα, οι βολτες με φιλους που μεγαλωσε μαζι κλπ.

Γιατι πρεπει να γουσταρει περισσοτερο τη ζωη στο Λονδινο και στο Παρισι? Επειδη ειναι υπερμεγαλουπολεις? Αλλιως μεγαλωσε, αλλες συνηθειες ειχε, αλλα πραγματα του αρεσουν. Το οτι καποιοι δε γουσταραν τον τροπο ζωης στην Ελλαδα απο τοτε που ζουσαν εδω και προσαρμοστηκαν πιο ευκολα εξω, δε σημαινει οτι ειναι ολοι ιδιοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 149
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν νομιζω οτι εγραψα κατι διαφορετικο απο αυτο που λες.

Επισης εγραψα και παραπανω,οτι ενα απο τα χιλια ελλατωματα του Ελληνα ειναι η φιγουρα και το παραμυθιασμα.

Εδω σε παραμυθιαζουν φιλοι οταν μιλας face to face,δεν θα παραμυθιαζουν αγνωστοι μεταξυ αγνωστων σε φορουμ?

 

Να γραφω και κατι αλλο,σχετικα με αυτο που γραφτηκε για το ποσο ευκολο βρισκεις μια δουλεια.

Δεν ξερω Ολλανδια,αλλα Γερμανια-Αυστρια ειναι τρομερα δυσκολο να κανεις την αρχη.

Προτιμουν ατομα που εχουν προυπηρεσια σε αλλες δουλειες στην ιδια χωρα.

Για τους νεοεισερχομενους ειναι δυσκολα τα πραγματα.Εφοσον βεβαια καταφερεις και βρεις δουλεια και κανεις την αρχη και αποκτησεις προυπηρεσια στην χωρα,τοτε μπορεις να αλλαξεις δουλεια και να βρεις κατι αλλο.

Υπαρχουν ατομα ομως,που δεν βρηκαν δουλεια με τιποτα και επεστρεψαν.

Βρε άλλα έγραψες,αλλά τεσπα.

 

Όσο για την τρομερά δύσκολη αρχή,επέτρεψε μου να διαφωνήσω κάθετα.

Τουλάχιστον το ζω στην Γερμανία και έχω και 4 άλλα άτομα που δεν είδαν την "τρομερή αρχή" και σε εβδομάδες βρήκαν δουλειές στο αντικείμενο τους(αντίθετα με το θέμα σπίτι).

Βέβαια οι προσωπικές μας απόψεις είναι ακριβώς αυτό.Προσωπικές,δεν πιάνουν μια μπροστά στο τι θα βρει ο κάθε "α" άλλος.

Για αυτό καλό είναι να μην τσουβαλιάζουμε,αλλά να καταθέτουμε τι έζησε ο καθένας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Θα μ ενδιέφερε η άποψη σου όσον αφορά το θέμα "προετοιμασία".Αποστολή από το HTC One με τη χρήση Insomnia App

Προετοιμασία για τους έλληνες ειναι δουλειά στρωμένη.

 

Luxury καταστάσεις δλδς

Δεν έχουν όλοι την πολυτέλεια της στρωμενης δουλειάς.Αμ το να κάθομαι και να μιζεριαζω στο χωριό έφυγα για Λονδίνο. Ελάχιστοι φίλοι, τίποτα συγκεκριμένο για δουλειά. Απλά όρεξη για προσπάθεια.Ε Ο άλλος κράζει τώρα τον άλλο που προσπαθείΑποστολή από το HTC One με τη χρήση Insomnia App
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παλι δεν μπορω να καταλαβω γιατι ειναι τοσο κακο, ντροπιαστικο και καταπτυστο να λειπουν οντως σε καποιον εξω οι φραπεδες, τα μπουζουκια, τα πιτογυρα, τα ρεμπεταδικα, οι βολτες με φιλους που μεγαλωσε μαζι κλπ.

 

Γιατι πρεπει να γουσταρει περισσοτερο τη ζωη στο Λονδινο και στο Παρισι? Επειδη ειναι υπερμεγαλουπολεις? Αλλιως μεγαλωσε, αλλες συνηθειες ειχε, αλλα πραγματα του αρεσουν. Το οτι καποιοι δε γουσταραν τον τροπο ζωης στην Ελλαδα απο τοτε που ζουσαν εδω και προσαρμοστηκαν πιο ευκολα εξω, δε σημαινει οτι ειναι ολοι ιδιοι.

 

Εντάξει άλλο οι φίλοι και άλλο τα μπουζούκια. Κατά τα άλλα δεν είναι ούτε κακό , ούτε ντροπιαστικό.

 

Όμως όσοι είναι σε στυλ "Ελληνάρες" κακώς το προσπαθούν για έξω, είναι προφανές οτι ανήκουν στην ελλάδα που είναι βαθιά ριζωμένη μέσα τους.

 

Εγώ είμαι στην δεύτερη κατηγορία που λες , Στην Έλλάδα είναι που πάντα προσπαθούσα να προσαρμοστώ στον παραλογισμό και την κακογουστιά. Μου λείπει φυσικά η Ελλάδα αλλά για διακοπούλες ένα μήνα τον χρόνο, μέχρι εκεί.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως τα άτομα που έχουν μάθει σε έναν συγκεκριμένο τρόπο ζωής, πχ καφετέριες/μπουζούκια/ρεμπετάδικα και που και που δουλειά αδυνατούν να καταλάβουν πως για να επιζήσουν στο εξωτερικό θα πρέπει να κάνουν στροφή 180 μοιρών στα πάντα. Από συνήθειες, τρόπο σκέψης, στα πάντα. Ξέρω πολλά άτομα που νόμιζαν πως θα είναι ρόδινα τα πράγματα, πως θα τους πρότειναν δουλειές με το καλημέρα σας και μόλις αντίκρυσαν την "ζούγκλα", γύρισαν πίσω στα πάτρια εδάφη. Επίσης, ο Έλληνας ( τουλάχιστον ένα μεγάλο μέρος ) είναι πολύ επιλεκτικός στις δουλειές του, προτιμά να πεινάσει παρά να καθαρίζει, ή να πλένει πιάτα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν βλεπω σωστα στο χαρτη, δεν ειναι πολυ βορεια.. ειναι απλως πανω απο την ανατολικη Τουρκια ε;

αληθεια πως ειναι η ζωη εκει; πως σου φαινεται εσενα σε σχεση με την πολη που ζουσες στην Ελλαδα;

 

Σωστά βλέπεις στο χάρτη. Το σημείο πού βρίσκομαι εγώ, είναι σχεδόν κολλητά - γύρω στα 12 χλμ. απόσταση - στα σύνορα τής χώρας με την Τουρκία. Από κλίμα δεν είναι ιδιαίτερα κρύο - καμία σχέση με Ρωσία - αλλά έχει πολύ έντονη υγρασία και βροχές κατά το μεγαλύτερο μέρος τού χρόνου. Σίγουρα πάντως, είναι πολύ πιο μακριά από το μεσογειακό.

 

Όσο για το πώς είναι η ζωή...είναι τουλάχιστον μισό αιώνα πίσω, συγκριτικά με όσα έχουμε συνηθίσει στην Ελλάδα, τόσο σε νοοτροπίες, συνήθειες, ή επιλογές διασκέδασης, όσο και σε υποδομές. Ούτε καν σε επίπεδο χωριού, σύμφωνα με τα δικά μας δεδομένα, με εξαίρεση την πρωτεύουσα, όπου κάτι πάει να περπατήσει προς τα εμπρός, τα τελευταία χρόνια.

 

Το σημαντικότερο θετικό, είναι το γεγονός ότι υπάρχει ελάχιστη εγκληματικότητα, πράγμα το οποίο μάλλον οφείλεται, στο ότι η αστυνομία λειτουργεί άκρως αποτελεσματικά και οι νόμοι - ειδικά για βαριά παραπτώματα, αλλά όχι μόνο - είναι ιδιαιτέρως αυστηροί και προβλέπουν βαρύτατες ποινές. Εφόσον όμως δεν τρώγεσαι με τα ρούχα σου για μπελάδες, δεν έχεις κανένα πρόβλημα.

 

Άλλο ένα, μάλλον θετικό στοιχείο, είναι ότι, τουλάχιστον στο επίπεδο που θα μπορούσε να αγγίζει τον πολίτη, είναι ανύπαρκτη η κρατική διαφθορά.

 

Σε γενικές γραμμές, όπως είπα και σε προηγούμενο post, δε θα ενθάρρυνα κανέναν να βρεθεί μόνιμα εδώ, αν δεν ήταν αποφασισμένος να συμβιβαστεί αγρίως σε πάρα πολλούς τομείς. Προσωπικά, απλώς έθεσα κάποιες προτεραιότητες, με κύριο στόχο τον ψυχρό βιοπορισμό. Στην Ελλάδα δεν είχα ελπίδα για τίποτα, ούτε και θα μπορούσα να δεχτώ να είμαι σαράντα ετών μαντράχαλος και να με χαρτζηλικώνει ο πατέρας μου. Εδώ, αν μη τι άλλο, δεν έχω πλέον αυτή την ανάγκη. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σωστά βλέπεις στο χάρτη. Το σημείο πού βρίσκομαι εγώ, είναι σχεδόν κολλητά - γύρω στα 12 χλμ. απόσταση - στα σύνορα τής χώρας με την Τουρκία. 

 

Καρά - off topic

 

Ξέρεις αν υπάρχει ακτοπλοϊκή σύνδεση

 

1. Βατούμι-Σαμψούντα ή Τραπεζούντα

 

2. Βατούμι - Κέρτς (Ουκρανία)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw καλό είναι άμα μπορείς να συνδυάσεις σπουδές και δουλειά έξω.

 

Για Ιαπωνία υπάρχουν υποτροφίες MEΧΤ (Υπ. Παιδείας στην Ιαπωνία) που σου μαθαίνουν και την γλώσσα. Αλλά από ζωή και εργασιακά έχω ακούσει ότι Η Ιαπωνία είναι χάλια.

 

Αλλά αν υπάρχει άλλη χώρα που σου επιτρέπει να πας έξω, να μάθεις την γλώσσα, και καθώς σπουδάζεις να αρχίζεις να σχεδιάζεις και επαγγελματική καριέρα πιστεύω πως είναι το καλύτερο. Ειδικά όταν δεν υπάρχει περιορισμός στις ώρες εργασίας από την VISA τότε είσαι ΟΚ.

 

Ακόμη βοηθάνε και αν έχεις συγγενείς στο εξωτερικό πχ. πρόσκληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Btw καλό είναι άμα μπορείς να συνδυάσεις σπουδές και δουλειά έξω.

 

Για Ιαπωνία υπάρχουν υποτροφίες MEΧΤ (Υπ. Παιδείας στην Ιαπωνία) που σου μαθαίνουν και την γλώσσα. Αλλά από ζωή και εργασιακά έχω ακούσει ότι Η Ιαπωνία είναι χάλια.

 

Αλλά αν υπάρχει άλλη χώρα που σου επιτρέπει να πας έξω, να μάθεις την γλώσσα, και καθώς σπουδάζεις να αρχίζεις να σχεδιάζεις και επαγγελματική καριέρα πιστεύω πως είναι το καλύτερο. Ειδικά όταν δεν υπάρχει περιορισμός στις ώρες εργασίας από την VISA τότε είσαι ΟΚ.

 

Ακόμη βοηθάνε και αν έχεις συγγενείς στο εξωτερικό πχ. πρόσκληση.

Δύσκολα να μείνεις Ιαπωνία,είναι κατά των μεταναστών και δεν δίνουν ούτε σε Ιάπωνες δεύτερης γενιάς βίζες και υπηκοότητες.

Επίσης σαν ξένος,όπως είπες είναι πολύ δύσκολο και να βρεις δουλειά,αλλά και να την παλέψεις.Εϊχα γνωρίσει μια αμερικάνα καθηγήτρια αγγλικών που δούλευε εκεί και έλεγε ότι χτυπούσαν 10ωρα στο χαλαρό.

Εάν δεν έφευγε ο προϊστάμενος(ούτε καν ο αφεντικός) κανένας δεν έφευγε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνήθως τα άτομα που έχουν μάθει σε έναν συγκεκριμένο τρόπο ζωής, πχ καφετέριες/μπουζούκια/ρεμπετάδικα και που και που δουλειά αδυνατούν να καταλάβουν πως για να επιζήσουν στο εξωτερικό θα πρέπει να κάνουν στροφή 180 μοιρών στα πάντα. Από συνήθειες, τρόπο σκέψης, στα πάντα. Ξέρω πολλά άτομα που νόμιζαν πως θα είναι ρόδινα τα πράγματα, πως θα τους πρότειναν δουλειές με το καλημέρα σας και μόλις αντίκρυσαν την "ζούγκλα", γύρισαν πίσω στα πάτρια εδάφη. Επίσης, ο Έλληνας ( τουλάχιστον ένα μεγάλο μέρος ) είναι πολύ επιλεκτικός στις δουλειές του, προτιμά να πεινάσει παρά να καθαρίζει, ή να πλένει πιάτα. 

 

Ο ελληνας δεν ειναι πλεον επιλεκτικος, αυτο ισχυε αρκετα χρονια πριν (<2008)....ξερω παιδια με διδακτορικα που δουλευουν σε εταιριες καθαρισμου (απο οικοδομη σε οικοδομη 10ωρα) και ατομα που ειχαν καλες δουλειες και μοιραζουν φυλλαδια...  :mellow:

(ηλικιες 32 και 35 χρονων στην Ελλαδα παντα)

 

Ισως ειναι βεβαια οτι με την προοπτικη του εξωτερικου περα απο την ανασφαλεια αυξανονται και οι προσδοκιες, για πολλους, μαλλον προωρα.....ή οτι οι παραπανω φιλοι δεν ειχαν καν τα χρηματα για μια ευκαιρια στο εξωτερικο... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύσκολα να μείνεις Ιαπωνία,είναι κατά των μεταναστών και δεν δίνουν ούτε σε Ιάπωνες δεύτερης γενιάς βίζες και υπηκοότητες.

Επίσης σαν ξένος,όπως είπες είναι πολύ δύσκολο και να βρεις δουλειά,αλλά και να την παλέψεις.Εϊχα γνωρίσει μια αμερικάνα καθηγήτρια αγγλικών που δούλευε εκεί και έλεγε ότι χτυπούσαν 10ωρα στο χαλαρό.

Εάν δεν έφευγε ο προϊστάμενος(ούτε καν ο αφεντικός) κανένας δεν έφευγε.

Γι αυτό αξίζει μόνο για σπουδές μέσω υποτροφιών MEXT. (Και βέβαια για το Akihabara)

Αλλά είναι ο περιορισμός τις βίζας ως προς τις ώρες εργασίας. Που πρέπει να πας πρώτα στο Migration office για να πάρεις άδεια. Ειδάλλως άμα παίξεις κάτι σε λαθραίο style πχ. freelancer μέσω odesk και να πληρώνεσαι σε bitcoin/litecoin.

 

Αλλά αν εφαρμόζει κάτι παρόμοιο χωρίς περιορισμούς άλλη χώρα. Πχ να μπορεί να σου παρέχει υποτροφία αλλά και να μπορείς να δουλεύεις ταυτόχρονα είτε σαν freelancer είτε κανονικά + να σου μαθαίνει την γλώσσα τότε είναι ιδανικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Για Ιαπωνία υπάρχουν υποτροφίες MEΧΤ (Υπ. Παιδείας στην Ιαπωνία) που σου μαθαίνουν και την γλώσσα. Αλλά από ζωή και εργασιακά έχω ακούσει ότι Η Ιαπωνία είναι χάλια.

 

 

 

Η Ιαπωνία και ειδικά το Tokyo είναι ο παράδεισος πάνω στην Γη. Έπρεπε να φωνάξουν security για να με πάει στο αεροδρόμιο να φύγω :D

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok, ok, αρκετά ... στο θέμα μας:

 

 

@ppaio

 

Ας φτιάξουμε ένα υποθετικό παράδειγμα : 

 

Ο κος Κακομοίρογλου θέλει να μεταναστεύει* ας πούμε στην Ολλανδία. Ο τύπος είναι ένας τυπικός υπάλληλος γραφείου ας υποθέσουμε σε τυπική ασφαλιστική εταιρεία. Το επίπεδο εκπαίδευσης του είναι ΑΕΙ (αε πούμε το οικονομικό του ΠΑ.ΠΕΙ) αλλά λόγω κρίσης οι αποδοχές του έχουν μειωθεί σημαντικά, παίζει και να χάσει τη δουλειά του.

 

ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ

 

Τι θα τον συμβούλευες να κάνει ... 1, 2, 3 .... όχι έκθεση ιδεών.

 

 

Αν χρειάζεσαι περισσότερες λεπτομέρειες ή στοιχεία για τον Κακομοίρογλου για να έχει μεγαλύτερη αξία η πρότασή σου μπορούμε να αναπτύξουμε το υποθετικό σενάριο.

 

 

το "μεταναστεύσει" του βάζω " * " γιατί δε θεωρώ πλέον το 2013 ότι το να δουλέψει κάποιος σε μια ευρωπαϊκή χώρα της ΚΟΙΝΗΣ ΑΓΟΡΑΣ είναι μετανάστευση ... αυτό είναι άλλωστε και το νόημα της ΕΕ ... αλλά αυτό είναι άλλη συζήτηση.

 

Οπως πολυ σωστα εγραψε κι ο/η gigisoni, να μαθει* τη γλωσσα! Αλλιως δουλεια @ αντικειμενο του = (σχεδον) αδυνατον....

 

Φιλος με πτυχιο Οικονομικου Πανεπιστημιου Αθηνων και μεταπτυχιακο σε Οικονομικα @ Ολλανδια-Σουηδια (στα Αγγλικα)

τα τελευταια 2 χρονια, σε Ολλανδια-Σουηδια, δεν εχει βρει δουλεια στο αντικειμενο του! Γιατι δυστυχως, τα αριστα Αγγλικα

δεν βοηθανε αν προκειται να εχεις συναλλαγη με κοσμο/ντοπιους, π.χ. αν θελεις να δουλεψεις σε Τραπεζα εκει, forget it :cry:

 

*οταν λεμε "να μαθει τη γλωσσα", δεν εννοουμε απλως, να συνεννοειται προφορικως καλα.. Πρεπει να περασει εξετασεις!

 

Υ.Γ. Παρεπιπτοντως, το <Οικονομολογος> προερχομενος απο...μια οικονομικως κατεστραμμενη χωρα,

      καλως-κακως τους ακουγεται σαν...ανεκδοτο -κι ειναι πολυ κακη αφετηρια οταν κυνηγας interviews

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Υ.Γ. Παρεπιπτοντως, το <Οικονομολογος> προερχομενος απο...μια οικονομικως κατεστραμμενη χωρα,

καλως-κακως τους ακουγεται σαν...ανεκδοτο -κι ειναι πολυ κακη αφετηρια οταν κυνηγας interviews

Διαφωνω και με το ...ανεκδοτο και με το κακη αφετηρια. Δεν ξερω σε τι βοδια επεσε ο φιλος σου, κρινοντας απο μενα κι απο αλλους τριγυρω ποτε κανεις δεν αμφισβητησε τις γνωσεις μου/τους επειδη η χωρα μου ειναι χρεοκωπημενη.

 

Αναρωτιεμαι βασικα και τι ειδους εγκεφαλος θα μπορουσε να κανει αυτο το συσχετισμο. Εν πασει περιπτωση δεν ισχυει, αν και πολλοι θα μπορουσαν να το επικαλεστουν σαν δικαιολογια.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...