Προς το περιεχόμενο

Μπαταρια μπανιου DIY


spH3RiCal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχω μια βρυση στη μπανιερα, αναμεικτικη που εδω και καιρο εχει αρχισει να σταζει αρκετα. Η διαρροη ειναι απο το μοχλο-αναμεικτηρα. Απο τα πολυ λιγα που ξερω περι υδραυλικων, υποθετω οτι εχει καταστραφει καποια πλαστικη ροδελα εκει μεσα. Η ερωτηση ειναι μπορω να το φτιαξω μονος και πως?

 

thnx

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Υπάρχουν ανταλλακτικές βαλβίδες αλλά εξαρτάται από τη μάρκα και τη χώρα προέλευσης.

Αν δεν μπορείς να ξεβιδώσεις τη χειρολαβή της ανάμιξης, για να βγάλεις τη βαλβίδα, πρέπει να φωνάξεις υδραυλικό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η διαρροη ειναι απο το μοχλο-αναμεικτηρα.

Είχα το ίδιο πρόβλημα σε ανάμεικτου τύπου βρύση στη κουζίνα μου και το έφτιαξα, δε χρειάστηκε ούτε ανταλλακτικό, ούτε επιστήμη ετών. :P

 

Μπορεί απλά να έχει πιάσει άλατα κάποιο λάστιχο και να θέλει καθάρισμα ή/και καλύτερο σφίξιμο κτλ.

 

Θα σου πω πώς την άνοιξα εγώ εκείνη πόχα (= που + είχα) σε περίπτωση που μοιάζει. Βγάζω ένα πλαστικούλι που δείχνει το μπλε/κόκκινο κι από μέσα αποκαλύπτεται μια βίδα. Ξεβιδώνω τη βίδα κι έπειτα μπορώ να αφαιρέσω τη πετούγια. Μετά χρειάζεται καποιο γαλλικό κλειδί, κάτι τέτοιο για να το ξεβιδώσεις και να αποκαλύψεις το σύστημα. Εγώ απλά καθάρισα ένα λάστιχο που το έφραζε εκεί και το έσφιξα λιγάκι καλύτερα (δε θέλει υπερβολή στο σφίξιμο, θα χαλάσει το λάστιχο) μετά και τέλος, δε ξανάβγαλε. Αναλόγως τί θα δεις θα κρίνεις αν θέλει αντικατάσταση ή καθάρισμα.

Μόνο θυμήσου να κρατήσεις νερό σε ένα μπολ για να πλύνεις το λάστιχο, γιατί μόλις θα την ανοίξεις θα έχεις κλείσει πιθανόν το γενικό και δε θα έχεις νερό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα το ίδιο πρόβλημα σε ανάμεικτου τύπου βρύση στη κουζίνα μου και το έφτιαξα, δε χρειάστηκε ούτε ανταλλακτικό, ούτε επιστήμη ετών. :P

 

Μπορεί απλά να έχει πιάσει άλατα κάποιο λάστιχο και να θέλει καθάρισμα ή/και καλύτερο σφίξιμο κτλ.

 

Θα σου πω πώς την άνοιξα εγώ εκείνη πόχα (= που + είχα) σε περίπτωση που μοιάζει. Βγάζω ένα πλαστικούλι που δείχνει το μπλε/κόκκινο κι από μέσα αποκαλύπτεται μια βίδα. Ξεβιδώνω τη βίδα κι έπειτα μπορώ να αφαιρέσω τη πετούγια. Μετά χρειάζεται καποιο γαλλικό κλειδί, κάτι τέτοιο για να το ξεβιδώσεις και να αποκαλύψεις το σύστημα. Εγώ απλά καθάρισα ένα λάστιχο που το έφραζε εκεί και το έσφιξα λιγάκι καλύτερα (δε θέλει υπερβολή στο σφίξιμο, θα χαλάσει το λάστιχο) μετά και τέλος, δε ξανάβγαλε. Αναλόγως τί θα δεις θα κρίνεις αν θέλει αντικατάσταση ή καθάρισμα.

Μόνο θυμήσου να κρατήσεις νερό σε ένα μπολ για να πλύνεις το λάστιχο, γιατί μόλις θα την ανοίξεις θα έχεις κλείσει πιθανόν το γενικό και δε θα έχεις νερό.

 

Εκεινη την ωρα, δε νοιωθεις σαν τον Εντισον; :)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεινη την ωρα, δε νοιωθεις σαν τον Εντισον; :)

Συνδυασμός του μπολντ με το σχόλιο = δεν υπάρχεις, έχω λιώσει :-D

 

 

Καλά, δε φαντάζεσαι πόση ώρα έψαχνα πώς να αφαιρέσω τη πετούγια. Δεν έβλεπα κάποια βίδα/παξιμάδι/κάτι και τράβαγα χύμα με τα χέρια νομίζοντας πως είανι απλά «περαστή» και φυσικά δε τραβιόταν ούτε χιλιοστό. Κάποια στιγμή τη φωτίζω από κάτω με φακό και παρατηρώντας αντιλαμβάνομαι πως προεξέχει κάτι σα βίδα στο σημείο που είναι εκείνο το πλαστικούλι και τότε κατάλαβα πώς ανοίγει. Σάμπως είχα ματαδεί πώς ανοίγει η βρύση...

 

Εν τω μεταξύ παίρνεις τρελή ικανοποίηση όταν τα καταφέρνεις σε κάτι τέτοια. :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ειχα παλι την εντυπωση πως θα ηταν βιδωτο, αλλα πριν αρχισω να το τραβαω δεξια αριστερα ειπα να κανω ενα thread εδω :P

 

Thnx για την απαντηση, θα δοκιμαστει εντος ολιγου, ελπιζω να μη σφουγγαριζω ολο το βραδυ μονο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι περαστή-σφηνωτή, αλλά τη κρατάει μια βιδούλα.

 

ελπιζω να μη σφουγγαριζω ολο το βραδυ μονο :P

Εννοείται πως θα κλείσεις το γενικό πρώτα, δηλαδή κάποιος διακόπτης συνήθως υπάρχει που κλείνει το νερό στο σπίτι (δεν εννοώ το ρολόι, εννοώ κάποιο διακόπτη εκεί που έρχεται το νερό σπίτι, συνήθως βάζουνε οι υδραυλικοί). Αν δε κόψεις το νερό, δεν ανοίγεις να παίξεις με τη βρύση, θα μάθεις κολύμπι στο πι και φι...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκεινη την ωρα, δε νοιωθεις σαν τον Εντισον; :)

 

Μπα, σαν τον McGyver μάλλον ... ο έντισον, ΟΚ σκάμπαζε, αλλά είχε μερικές ντουζίνες μηχανικούς στη δούλεψή του που εφευρήσκαν πράγματα τα οποία τα "πατενταρε" στο όνομά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ξεβιδωσα τη βιδα, αλλα δε βγαινει ο μοχλος-πετουγια-αναμεικτηρας.. Προς τα πανω τραβαω? Οχι τιποτα αλλο αλλα επεσε και εκει μεσα η βιδα και δε μπορω να την ξαναβιδωσω τωρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προς τα πάνω ναι, περαστό είναι. Ίσως έχει απλά σφηνώσει λίγο.

 

Αν θυμάμαι καλά το μοχλάκι όπου κουμπώνει μπορεί να είναι πλαστικό, πρόσεξε μη βάλεις πολύ δύναμη προς το πλάι κόντρα και το σπάσεις, μόνο προς τα πάνω τράβα.

 

Ίσως χρειαστεί να χώσεις 1-2 πλακέ κατσαβίδια για υπομόχλιο αν με το χέρι δε τραβιέται, δε ξέρω κιόλας πώς είναι η φάση εκεί. Απλά πρόσεξε με τα εργαλεία γιατί μπορεί να γδάρεις τη βρύση και να την έχεις γδαρμένη μετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα καταφερα να το ανοιξω τελικα, αλλα απο οτι ειδα δεν ειχε μεσα κανενα λαστιχο στεγανοποιησης οπως περιμενα αλλα δυο πλαστικα κομματια που υποτιθεται εμποδιζουν το νερο να βγαινει εξω (εκτος αν υπηρχε και διαλυθηκε).. Αλατα φουλ βεβαια, το περασα με κατι αντιαλατικα, αλλα μαλλον εχει αλοιωθει το ενα απο αυτα τα πλαστικα γιαυτο γινεται ολη η ιστορια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε μάλλον δεν είναι όλες οι βρύσες ίδιες. :P

 

Τα άλατα σίγουρα δημιουργούνε πρόβλημα, αν και δε νομίζω να δημιούργησαν το αρχικό πρόβλημα, απλά μαζεύτηκαν επειδή είχε ήδη ξεκινήσει η διαρροή. Πάντως πιστεύω αν το καθαρίσεις κάπως και το ξανασφίξεις ίσως σωθεί για λίγο καιρό ακόμα χωρίς ανταλλακτικό.

 

Αν δεις πάντως πως γίνεται πατέντα να προσθέσεις εσύ κάποιο λάστιχο στεγανοποίησης χωρίς να εμποδίζει τη λειτουργία του, κάνε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Για να μην ανοίγω νέο θέμα χάλασε κι η δικιά μου (αναμεικτική) και πάω για αντικατάσταση. Επειδή βλέπω μεγάλο εύρος στις τιμές μπορείτε να μου πείτε καμιά μάρκα για οικονομική αλλά και ανθεκτική.

 

Ideal standard και crohe απ’ ότι ξέρω είναι καλές αλλά πανάκριβες. Στο καζανάκι είχα βάλει roca ήταν σχετικά φτηνό και μέχρι στιγμής έχει βγει καλό. Άλλος (υδραυλικός) μου είπε για hansa αλλά δεν την έχω ακούσει και δεν είναι και πολύ φτηνή. Καμιά άλλη πρόταση για αγορά μπαταρίας – μείκτη μπανιέρας?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...