Προς το περιεχόμενο

Μπαταρια μπανιου DIY


spH3RiCal

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 32
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δεν είναι επώνυμη (γι αυτό και χάλασε μάλλον) το πρόβλημα είναι ότι όταν αναμιγνύει ζεστό με κρύο πέφτει πολύ η πίεση ειδικά όταν βγαίνει από το ακουστικό.

Το κύκλωμα του ζεστού νερού έχει αρκετή πίεση (έλεγξα κυκλοφορητή) το ίδιο και του κρύου αλλά η ανάμειξη δε δουλεύει σωστά. Αν είχα κάποια διαρροή στο σωλήνα του ζεστού, που έριχνε την πίεση, θα είχε φανεί αρά μένει μόνο o μείκτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να μην ανοίγω νέο θέμα χάλασε κι η δικιά μου (αναμεικτική) και πάω για αντικατάσταση. Επειδή βλέπω μεγάλο εύρος στις τιμές μπορείτε να μου πείτε καμιά μάρκα για οικονομική αλλά και ανθεκτική.

 

Ideal standard και crohe απ’ ότι ξέρω είναι καλές αλλά πανάκριβες. Στο καζανάκι είχα βάλει roca ήταν σχετικά φτηνό και μέχρι στιγμής έχει βγει καλό. Άλλος (υδραυλικός) μου είπε για hansa αλλά δεν την έχω ακούσει και δεν είναι και πολύ φτηνή. Καμιά άλλη πρόταση για αγορά μπαταρίας – μείκτη μπανιέρας?

 

Η Grohe έχει και με 60 ευρώ, πόσο πιό φτηνή θες δηλαδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι επώνυμη (γι αυτό και χάλασε μάλλον) το πρόβλημα είναι ότι όταν αναμιγνύει ζεστό με κρύο πέφτει πολύ η πίεση ειδικά όταν βγαίνει από το ακουστικό.

Το κύκλωμα του ζεστού νερού έχει αρκετή πίεση (έλεγξα κυκλοφορητή) το ίδιο και του κρύου αλλά η ανάμειξη δε δουλεύει σωστά. Αν είχα κάποια διαρροή στο σωλήνα του ζεστού, που έριχνε την πίεση, θα είχε φανεί αρά μένει μόνο o μείκτης.

 

Προφανώς, το πρόβλημα εντοπίζεται στο μηχανισμό.

Μπορείς να τον βγάλεις, σηκώνοντας το πλαστικό της ένδειξης κόκκινο-μπλε (ζεστό-κρύο) και ξεβιδώνοντας τη βίδα που θα βρεις Βγάζεις τη χειρολαβή και αποκαλύπτεται ο μηχανισμός. Τον βγάζεις και ψάχνεις στα υδραυλικά (Praktiker, google κλπ) για ανταλλακτικό. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προφανώς, το πρόβλημα εντοπίζεται στο μηχανισμό.

Μπορείς να τον βγάλεις, σηκώνοντας το πλαστικό της ένδειξης κόκκινο-μπλε (ζεστό-κρύο) και ξεβιδώνοντας τη βίδα που θα βρεις Βγάζεις τη χειρολαβή και αποκαλύπτεται ο μηχανισμός. Τον βγάζεις και ψάχνεις στα υδραυλικά (Praktiker, google κλπ) για ανταλλακτικό. 

Δεν του είπες να κλείσει τη βάνα ρε μπάρμπα  :-D  πρώτα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πας λερου,και παιρνεις την φθηνοτερη με 25-30 ευρω.εδω και μια δεκαετια δεν εβγαλε προβλημα,σε μπανιερα πενταμελους.μονο λιγο ψωριασμα εκει που εμεναν για πολυ τα αλατα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις τελικά είναι επώνυμη, μάρκα fiore μάλλον το μοντέλο altura (δε φαίνεται λόγω των αλάτων!):

http://www.allwater.gr/?option=com_virtuemart&view=productdetails&virtuemart_product_id=4171&virtuemart_category_id=276&Itemid=1&lang=el#.VwNtK3pK0W4

Θα επιχειρήσω το σκ να τη χειρουργήσω, βρήκα κι εδώ ανταλλακτικά http://www.zarkaditools.gr/component/customfilters/bruses-mpataries-kai-antallaktika/no-manuf?custom_f_30[0]=ce91cebdcf84ceb1cebbcebbceb1cebacf84ceb9cebaceac&Itemid=727&start=20

αν δε τα καταφέρω θα επανέλθω…

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...

Εδω υδραυλικος Δ (ακομη μαθαινω).

Εχω μια αναμεικτικη μπανιου. Μεχρι χθες ολα καλα. Σημερα αποφασισε να βγαζει νερο μονο στο ντουζ αλλα οχι στην βρυση της. Συμπτωματικα, λεω εγω, σκαλισα λιγο κατι διακοπτες στην κουζινα, αλλα ισχυριζομαι οτι δεν εχει σχεση.

Καμια ιδεα τι παιζει;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλαζει αυτο το ματζαφλαρι;

Αντε να πεισω τωρα οτι δεν φταιω εγω για αυτο, σαν μαθητευομενος υδραυλικος δενε χω κυρος ακομη και με κοιτανε με καχυποψια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 χρόνια αργότερα...

Το βάζω εδώ για να μην ανοίγω νέο θέμα.

Ειχα παραγγειλει απο Αmazon uk μια αναμεικτικη μπαταρια νιπτηρα της Grohe, μοντελο Bauedge. Η αγορα εγινε απο εξωτερικο απλα γιατι τη συγκεκριμενη παραλλαγη του μοντελου (χωρις το λεβιε στο πισω μερος και χωρις μηχανισμο στο σιφωνι) δεν την εβρισκα εγχωρια. Τελος παντων, παρελαβα τη μπαταρια την περασμενη Παρασκευη απο ΕΛΤΑ, σε αψογη κατασταση καινουριου (εκανε 11 μερες για να ερθει). Χτες αποφασιζω να την τοποθετησω. Αφου πρωτα ανοιγω τρυπα στη μεση του νιπτηρα με ποτηροτρυπανο που αγορασα ειδικα για τη συγκεκριμενη τοποθετηση, ξεκινω να τοποθετω την νεα μπαταρια. Αφου ολοκληρωνω τη δαδικασια, ανοιγω τα βανακια στις 2 παροχες (ζεστο - κρυο) και παω να κανω δοκιμη. Σηκωνω το μοχλο απο τη δεξια πλευρα που ειναι για το κρυο νερο και ω του θαυματος δεν τρεχει σχεδόν καθολου κρύο νερό. Απειροελάχιστα σα να ψιλοβρέχει μόνο! Μετακινω το μοχλο σιγά σιγα προς τα αριστερα και τον σηκωνω και τρεχει κανονικα ζεστο νερο (αντί για κρύο) ακόμα και μεταξύ δεξιάς και κεντρικής θέσης . Στη μεσαια θεση επισης τρεχει ζεστο νερο...Στη δεξια τιποτα. Εχω μεινει μαλ... Η λογικη φυσικα μου λεει οτι υπαρχει ελαττωμα στο μηχανισμο της βαλβιδας της μπαταριας, ωστοσο δεν θελω να πιστεψω το προφανες... Αναγκαστικα πρεπει να κανω επιστροφη στο αμαζον και να περιμενω, χωρια η ταλαιπωρια του βαλε-βγαλε... 2 φορες.
Τι γκαντεμια ειναι αυτη ρε παιδια και μαλιστα σε υποθετικα προιον σοβαρου κατασκευαστη;
Σας εχει τυχει ποτε κατι αναλογο σε αναμεικτικη μπαταρια; Καμιά γνώμη αν έχει ιδέα κανείς;
Για την ιστορία ο κωδικός του μοντέλου μου 
είναι ο 23330 (αυτό δεν έχει λεβιέ στην πλάτη που να συνδυάζεται με μηχανισμό σιφωνιού αποχέτευσης). Παρακάτω φαίνεται το σχέδιο τηε εταιρείας.

https://cdn.cloud.grohe.com/tpi/1000/18 ... 852843.pdf

Ο κωδικός της ανταλλακτικής βαλβίδας κοστίζει στην Ελλάδα, κρατηθείτε, γύρω στα 100 ευρώ, οπότε είναι σκέτη κοροϊδία με την μπαταρία ολόκληρη να πουλιέται γύρω στα 60.
https://pylarinos.gr/antallaktika/antal ... 6580-.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
5 λεπτά πριν, dkstopo είπε

Κόλλησε η βαλβίδα της μπαταρίας στην μπανιέρα και έχω νερό μόνο από το σπιράλ. Πως λύνεται από το σημείο, ξέρει κανεις? 

καλο θα ήταν να είχες βάλει μια φωτο για δεν είναι ολες ιδιες αν και γενικά λειτουργούν παρόμοια Δες αυτό μπας και σου κανει  https://www.youtube.com/watch?v=-xEdNEGTsbU

 

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...