Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγγελίες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Λοιπόν να πω και εγώ διάφορα περίεργα προβλήματα που δημιουργούνται με τις αγγελίες και δή με τις αξιολογήσεις. Θα φέρω πρόσφατο παράδειγμα που αγόρασα φτηνό τηλ σε όχι τόσο καλή εξωτερική κατάσταση αλλα άψογο λειτουργικά και με καινούργια μπαταρία σύμφωνα με τα λεγόμενα του πωλητή ο οποίος είχε ένα άψογο βιογραφικό με πάμπολλες θετικές αξιολογήσεις. Το πήρα και εγω ο βλάκας δίνοντας εμπιστοσύνη στις αξιολογήσεις . Με λίγα λόγια το τηλέφωνο είχε μπόλικα καμένα pixel που δεν φαίνονταν στο μαύρο φόντο που είχε βάλει την οθόνη και το σημαντικότερο η μπαταρία ζήτημα να κράταγε 2 ώρες.

Στο ζουμί τώρα.....

Ο τύπος όχι μόνο δεν το έπαιρνε πίσω αλλα με πίεζε μέσω email και SMS να του κάνω θετική αξιολόγηση και αν του έκανα αρνητική (όπως τον ενημέρωσα) θα μου κατεσττρεφε απο εκεί και πέρα κάθε αγγελία μου με αρνητικές αξιολογήσεις. Εγω μην θέλοντας να μπλέξω για 60 euro συναλλαγής το άφησα έτσι.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

ειμαι και γω λιγο καιρο σε σχεση με αλλους στο φορουμ αλλα δεν ποσταρω πολυ.μονο οταν εχω αποριες.μπαινω ομως καθημερινα για να ενημερωνομαι.επισης εχω κανει και 2-3 αγοραπωλησιες απο τις αγγελιες.δεν θα ηταν αδικο για μενα να μην μπορω να πουλησω/αγορασω κατι επειδη δεν κανω ποστ πολλα?δλδ μετα θα γινω τρολ εγω και καθε αλλος :P το κριτηριο των ποστ νομιζω δεν ειναι και τοσο αξιοπιστο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Εν τέλει, η αξιοπιστία μου δεν διασφαλίζεται τόσο απλά, ασχέτως με το πόσα μηνύματα έχω αναρτήσει ή με το πόσα χρόνια είμαι μέλος. Στην τελική, τίποτα δεν διασφαλίζει περισσότερα τον υποψήφιο αγοραστή από τη σοβαρότητα μιας αγγελίας και το σύνολο των αξιολογήσεων του πωλητή.

 

Συμφωνώ σε αυτό. Σίγουρα η σοβαρότητα διασφαλίζεται περισσότερο με την αξιολόγηση του πωλητη..Το πρόβλημα όμως δεν έγκειται μονό στους πωλητές άλλα και στους αντίστοιχους αγοραστές..που γίνονται ενοχλητικοί και εριστικοί με την συμπεριφορά τύπου "..εχω τόσα , δίνω τόσα , ανταλλάσσεις ;;; τα θες ;;" κ.ο.κ.

 

Γνωρίζουμε τα προβλήματα που σχετίζονται και δημιουργούνται στις Αγγελίες και θεωρούμε ότι πρέπει να υπάρξει επανασχεδιασμός του τμήματος αυτού, για να διασφαλίζονται τα μέλη. Δεν θα γράψω περισσότερα προς το παρόν, άλλωστε είναι σε εξέλιξη επανασχεδιασμός του site, σχέδια και ιδέες όμως υπάρχουν. Ευχαρίστως να διαβάσουμε και τις δικές σας προτάσεις. :)

 

 

Χαίρομαι που βιώνεται και οι mods τα ίδια πράγματα διότι καταλαβαίνετε γιατί πράγμα μιλάμε...

Ας μην είναι με αριθμό posts άλλα με χρόνο συμμέτοχης στο forum π.χ 6 μήνες..(αυτός που θέλει να γραφτεί για να βάλει μια αγγελία δεν θα ασχοληθεί μετά από 6 μήνες..εαν όμως θέλει να είναι ενεργό μέλος στην κοινότητα τότε δεν θα τον νοιάξει και πολύ.Μετά από 6 μήνες εδώ θα' ναι και πάλι..

 

Σίγουρα υπάρχει τρόπος να επιστρέψουμε στην ομαλή και ευχάριστη ροή των αγγελιών που όλοι πρώτο ξεκινήσαμε..Χωρις να δημιουργείται πρόβλημα στο ευρύτερο forum..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Οι 2 αγγελίες ανά εβδομάδα πιστεύω πως είναι η χρυσή τομή και στο να μπορεί ένας insomniac να πουλήσει αρκετά πράγματα όταν κάνει αναβάθμιση κτλ, αλλά και να μην μπορεί ο κάθε "έμπορας" να πουλήσει την πραμάτεια του ή τέλος πάντων να το κάνει αργά.

 

Το μεγαλύτερο πρόβλημα μου παρουσιάστηκε πρόσφατα, όταν ξαφνικά για κάποιες αγγελίες μου εμφανίζονταν άτομα που μόλις είχαν γραφτεί, με λόγο (greeklish εννοείται) που μετά βίας έβγαζε νόημα, να ζητούν κάποια αντικείμενα με τελείως γελοίες προσφορές.

Μάλιστα έχω την υποψία ότι μπορεί να ήταν και το ίδιο άτομο, καθώς μερικές ώρες αφότου απαντούσα αρνητικά, επανερχόταν με άλλο nickname (γραμμένος πάντα πολύ πρόσφατα ή και την ίδια μέρα) κάνοντας μια διαφορετική, αλλά εξίσου γελοία προσφορά.

 

Δεν έτυχε να συνεργαστώ ποτέ με κάποιον τέτοιον, ωστόσο στην επόμενη γελοία πρόταση θα απαντήσω επίτηδες ναι για να δω αν γνωρίζουν τι εστί απάντηση σε PM ή αν δεν θα απαντήσουν ποτέ όπως και υποψιάζομαι. Με προβληματίζει ιδιαίτερα ότι έγινε από διαφορετικά άτομα (?) - usernames τέλος πάντων - σε διαφορετικές αγγελίες και μάλιστα σε άλλη κατηγορία.

 

Τέλος, ένα ακόμη θέμα που θα πρέπει να δείτε είναι το ότι λόγω εξαιρετικής κίνησης σε κάποιες κατηγορίες, μια αγγελία μπορεί να μην κλείσει ούτε μισή μέρα στην πρώτη σελίδα. Οπότε μήπως χρειάζεται καλύτερη κατηγοριοποίηση; Ή λίγο διαφορετικούς περιορισμούς στις πολυσύχναστες κατηγορίες; :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα βαλει αγγελια σημερα το κινητο οπως κανω κανα μηνα τωρα, βλεπω το εξης pm στο email:

 

2u7q9p1.jpg

 

Σκαλωνω ασχημα γιατι ξερω οτι ειναι πολυ πιο ακριβα απο 200 ευρω, ριχνω ενα βλεφαρο στις αγγελιες με ρολογια βλεπω το εξης:

 

25ujof8.jpg

 

μμ, καποιος την πατησε με ψευτικο και ψαχνει το αιμα του πισω, τσεκαρω google και επαληθευεται αμεσως η υποψια, οχι οτι θα φοραγα ακριβο ρολοι για να το παιξω οτι εχω status απλα περιεργο, πολυ. Με την λογικη οτι εαν ειχα λεφτα να αγορασω ρολοι στα 300-400ε, ρολοι ετσι, δεν θα κοιταζα να ΑΓΟΡΑΣΩ μεταχειρισμενο κινητο και Galaxy S 1 συγκεκριμενα, οχι να ανταλλαξω.

 

 

http://forums.watchuseek.com/f62/how-spot-fake-tissot-prc-200-a-339622.html

 

ΥΣ: προυπηρεσια στην KGB

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

στη θέση σου αν είχα όρεξη θα δεχόμουν συνάντηση και θα τον υποχρέωνα να ερχόταν μαζί μου σε μαγαζί για να πιστοποιήσουμε αυθεντικότητα :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@^^: Δεν ξέρω αν είναι αυθεντικό ή μαϊμού αλλά δεν καταλαβαίνω πώς έφτασες στο συμπέρασμα ότι δεν είναι αυθεντικό. Κι εμένα αν μου χαν κάνει δώρο ένα ακριβό ρολόι, πιθανότατα να το πουλούσα μισοτιμής. Επίσης νομίζω πως δεν επιτρέπεται η δημοσίευση pm μελών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...

Με αφορμή αυτή τη συζήτηση, έχω δύο απορίες:

1. Γίνεται συνδρομή στις αγγελίες και αν ΝΑΙ, πώς;

2. Δοκίμασα σε Firefox, IE και Chrome να βρω το κόκκινο χεράκι που φαίνεται παραπάνω αλλά δεν τα κατάφερα. Πάντως, μόνο στον ΙΕ δεν βλέπω τις εικόνες των αγγελιών ενώ στους υπόλοιπους βλέπω ολα τα στοιχεία μιας αγγελίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Το κόκκινο χεράκι είναι το adblock, μια επέκταση που κρύβει διαφημίσεις. Αφού φαίνονται οι αγγελίες και δεν έχεις πρόβλημα με τις διαφημίσεις, μη το βάλεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ επικροτώ την λειτουργία των αγγελίων οπως ήταν οταν μπηκα στο φορουμ με τους περιορισμους. Αυτην την στιγμη ο τομεας των αγγελιων εχει παρει ασχημα την κατω βολτα. Οι αγγελιες ειναι γεματες απο τυπους που πουλανε με τιμες να σε πιασουν κοροιδο. (πχ Asus striker extreme μητρικη πενταετιας που την αγορασα πριν 2-3 χρονια 40 ευρω να κανει τωρα 100!!) , με τυπους που δεν ξερουν τι ζητανε πχ μνημη 10ετίας+ ddr1 25€ οταν τοσο δεν κανει ουτε καινουργια! και με τυπους που προσπαθουν να σου σκοτωσουν την αγγελια για τιμες χωμα...

Για να εχουν νοημα οι αγγελιες πρεπει να υπαρχει η χρυση τομη , οπου η συνδιαλλαγη να συμφαιρει και τους δυο. . . 



Μηπως να κανουμε μια δημοσκοπηση για το θεμα ?



παραδειγμα που για πλακα επεσα πανω του !! Ε5200 στα 80 ευρω !!

ΘΑ μου πεις τι σε νοιαζει προχωρα παρακατω... ομως το θεμα ειναι οτι οταν η πλειοψηφια ειναι ετσι τοτε υπαρχει προβλημα και δεν κανεις την δουλεια σου...
 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα conkal και χρόνια πολλά!

Προσωπικά, έχω εκφραστεί και στο παρελθόν υπέρ της επαναφοράς προαπαιτουμένων για πρόσβαση στις αγγελίες. Αλλά μου αρέσει να κάνω το συνήγορο του διαβόλου και στην περίπτωση αυτή θα το κάνω με 2 ενστάσεις στο μήνυμά σου:

 


1. Παρουσιάζεις την αυστηροποίηση της πρόσβασης στις αγγελίες ως μέτρο για να γίνουν «πιο λογικές» οι τιμές των πραγμάτων που πωλούνται. Γιατί; Το ένα δεν φέρνει το άλλο. Και στις τιμές, όπως έχουμε γράψει επανειλημμένα (τελευταία φορά που αναφέρθηκα προσωπικά στο θέμα, εδώ), δε μπορεί να γίνει έλεγχος και αστυνόμευση!

 

2. Αν γίνει πιο αυστηρή η πρόσβαση στο section, κοντά στις περιπτώσεις των υπερτιμημένων πραγμάτων θα λείψουν και πάρα πολλές αγγελίες σε απολύτως λογικές τιμές. Το section, συγκριτικά με τώρα, θα ερημώσει. Το έχεις σκεφτεί αυτό;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδή στο δελαμπ.τζιαρ, στο ντιπιτζιαρ.τζιαρ, έχουν ερημώσει τα sections τους ;

 

Το θέμα μας είναι η γκάμα των προϊόντων που πωλούνται ή η, όσο μας επιτρέπετουν οι συνθήκες, διασφάλιση των χρημάτων/προίοντων που πωλούνται, σαν χρήστες του ινσόμνια;

 

Ναι δε λεω, ειναι "ρατσιστικό" να ζητάς 50 πόστ για να βάλεις μια αγγελία, αλλά και τι να γίνει. Αν και ένας γλυτώσει απο εναν Χ απατεώνα, είναι κερδος για το φορουμ.

Προσωπικά, απο χρήστες με μηδενική αξιολόγηση, 0 ποστ, όταν πουλάω κατι (οπως πχ τωρα) ζητώ πρώτα κατάθεση και μετά ολα τα άλλα. Η συνάντηση απο κοντά.

 

Και επίσης, τα χρόνια καλά μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σου kanesaxo.

 

δηλαδή στο δελαμπ.τζιαρ, στο ντιπιτζιαρ.τζιαρ, έχουν ερημώσει τα sections τους ;

Στο thelab, εκτιμώ πως το προφίλ του μέσου χρήστη διαφέρει αρκετά από αυτό του Insomnia. Μιλάμε για σκληροπυρηνικά enthusiast μέλη στην πλειοψηφία τους που δοκιμάζουν και αλλάζουν hardware με ταχύτερους ρυθμούς, οπότε προκύπτει και αντίστοιχα μεγάλη κίνηση στο section των αγγελιών ακόμη και με αυστηρά προαπαιτούμενα πρόσβασης.

 

Το θέμα μας είναι η γκάμα των προϊόντων που πωλούνται ή η, όσο μας επιτρέπετουν οι συνθήκες, διασφάλιση των χρημάτων/προίοντων που πωλούνται, σαν χρήστες του ινσόμνια;

Εδώ βάζεις άλλο θέμα, άσχετο με αυτό που ανακίνησε ο φίλος conkal για τις τιμές, αλλά πολύ σημαντικό: «πιο αυστηρές προϋποθέσεις συμμετοχής θα σημάνουν αυτόματα και μικρότερο (αλλά ποτέ μηδενικό) κίνδυνο να εισέλθουν στον χώρο αναξιόπιστοι ή ακόμη και απατεώνες πωλητές/αγοραστές;». Σε ο,τι με αφορά: ναι, νομίζω πως αυτό ισχύει. Με την επιφύλαξη πάντα του σημείου 2 στο προηγούμενο μήνυμά μου.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα conkal και χρόνια πολλά!

 

Προσωπικά, έχω εκφραστεί και στο παρελθόν υπέρ της επαναφοράς προαπαιτουμένων για πρόσβαση στις αγγελίες. Αλλά μου αρέσει να κάνω το συνήγορο του διαβόλου και στην περίπτωση αυτή θα το κάνω με 2 ενστάσεις στο μήνυμά σου:

 

 

1. Παρουσιάζεις την αυστηροποίηση της πρόσβασης στις αγγελίες ως μέτρο για να γίνουν «πιο λογικές» οι τιμές των πραγμάτων που πωλούνται. Γιατί; Το ένα δεν φέρνει το άλλο. Και στις τιμές, όπως έχουμε γράψει επανειλημμένα (τελευταία φορά που αναφέρθηκα προσωπικά στο θέμα, εδώ), δε μπορεί να γίνει έλεγχος και αστυνόμευση!

 

2. Αν γίνει πιο αυστηρή η πρόσβαση στο section, κοντά στις περιπτώσεις των υπερτιμημένων πραγμάτων θα λείψουν και πάρα πολλές αγγελίες σε απολύτως λογικές τιμές. Το section, συγκριτικά με τώρα, θα ερημώσει. Το έχεις σκεφτεί αυτό;

Χρονια πολλα φιλε μου !

 

Για το 1 εχω να πω οτι οταν γραφτηκα ηταν πολυ καλυτερη η ποιοτητα των αγγελιων και τοτε ειχε περιορισμο. Αν ο περιορισμος θεωρειται ως πολυ αυστηρος θα μπορουσε να εχει αξιολογηση των τιμων απο  τους χρηστες (χωρις αγορα) ή κατι τετοιο. ή σχολια κατω απο τις αγγελιες του τυπου "πολυ καλη τιμη ,like " "κακη τιμη" ή κατι τετοιο τελοσπαντων ή να υπαρχει υποχρεωτικά αναρτηση τιμής για καινουριο προιον ή για αντιστοιχο. πχ πουλαω τον q9550 μου 80 ευρω καινουργιος εκανε τελευταια τιμη στην αγορα 200 και τωρα ενας αντιστοιχος καινουργιος κανει 130. με λινκ προφανως..

 

Για το 2 ισως να ειναι καλυτερα να "ερημωσει" παρα να ειναι χωρος επιτηδιων που ψαχνουν για κοροιδα και να ψαχνουμε σελιδες επι σελιδων σαβουρας για μια δυο κανονικες αγγελιες. 

 

Το νοημα ειναι να αγοραζονται και να πουλιουνται τα προιοντα οχι απλα να υπαρχουν απειρες αγγελιες. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δηλαδή στο δελαμπ.τζιαρ, στο ντιπιτζιαρ.τζιαρ, έχουν ερημώσει τα sections τους ;

στο adslgr πάντως έχει πέσει νέκρα στις αγγελίες και γενικότερα τον τελευταίο καιρό που παρακολουθώ τα περισσότερα που μπαίνουν είναι κάπως σαβούρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...