Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγγελίες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και   καλο   θαταν   να   κοπουν   μαχαιρι   οι   δημοπρασιακου   τυπου   αγγελιες....

 

"φιλαρα   ποσα   δινεις?"

 

"ο  καλυτερος   θα  το  παρει"

 

και   αλλαι   παπαντζαι   βεβαιως.

Εγώ σε πμ του τύπου: "το αφήνεις τόσα", "από που είναι αγορασμένο", "δίνω μείον 200 και το παίρνω τώρα", δεν απαντάω καν. Ειδικά σε αγενείς που ούτε ένα καλησπέρα δεν λένε στα πμ με πρώτο μέλημα να νομίσουν ότι θα μας πιάσουν κότσους...

E ρε και έχω να καρφώσω nicks....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Θα ηθελα μόνο ο αγοραστής να μπορεί να κάνει αξιολόγηση όπως στο ebay.

 

Είναι λάθος να κάνω αρνητική και να μπορεί να έρχεται και να απαντά με αρνητική σε άσχετη αγγελία μου.

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Θα ηθελα μόνο ο αγοραστής να μπορεί να κάνει αξιολόγηση όπως στο ebay.

 

Είναι λάθος να κάνω αρνητική και να μπορεί να έρχεται και να απαντά με αρνητική σε άσχετη αγγελία μου.

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Μπορεις να κανεις Αναφορα της αξιολογησης αν συμβει κατι τετοιο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεις να κανεις Αναφορα της αξιολογησης αν συμβει κατι τετοιο..

 

Ωραία, δεν το ήξερα αυτό, αλλά:

Αγγελίες που έχουν ξεπεράσει τις 90 ημέρες δημοσίευσης, δεν είναι πλέον προσβάσιμες.

 

Σε αυτή την περίπτωση τι κάνουμε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ σε πμ του τύπου: "το αφήνεις τόσα", "από που είναι αγορασμένο", "δίνω μείον 200 και το παίρνω τώρα", δεν απαντάω καν. Ειδικά σε αγενείς που ούτε ένα καλησπέρα δεν λένε στα πμ με πρώτο μέλημα να νομίσουν ότι θα μας πιάσουν κότσους...

E ρε και έχω να καρφώσω nicks....

 

Επειδη δε λενε ουτε ενα καλησπερα? :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ωραία, δεν το ήξερα αυτό, αλλά:

Αγγελίες που έχουν ξεπεράσει τις 90 ημέρες δημοσίευσης, δεν είναι πλέον προσβάσιμες.

 

Σε αυτή την περίπτωση τι κάνουμε;

Δεν καταλαβα ακριβως τι εννοεις επ αυτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Δεν καταλαβα ακριβως τι εννοεις επ αυτου.

 

Προφανώς εννοεί ότι οι πέραν των 90 ημερών αγγελίες δεν είναι προσβάσιμες και ως εκ τούτου δεν μπορεί να πατήσει την αναφορά για την κακή αξιολόγηση. 

 

Οι λύσεις είναι δύο:

 

1. Βραχυπρόθεσμα: στέλνουμε μέσω pm το link της αγγελίας που περιέχει την κακή αξιολόγηση σε κάποιον moderator.

 

2. Μακροπρόθεσμα: Ελέγχουμε τις αξιολογήσεις που λαμβάνουμε και, σε περίπτωση που θεωρούμε ότι κάποια εξ αυτών δεν εμπίπτει στους κανόνες περί αξιολόγησης, πατάμε το κουμπί της αναφοράς. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη δε λενε ουτε ενα καλησπερα? :P

 

 

Καλά όλα τα άλλα, το "από που είναι αγορασμένο" γιατί σε ενοχλεί?

Ειδικά όσο αφορά π.χ. για εγγυήσεις κινητών κ.λπ

 

Φυσικά. Από το επίπεδο και το ήθος του άλλου, καταλαβαίνεις αν μια συναλλαγή θα πάει καλά. Και μέχρι στιγμής ΔΕΝ έχω πέσει ποτέ έξω, και σε αρνητικές περιπτώσεις μάλιστα...

Όσο και για την προέλευση, οι περισσότεροι δεν το κάνουν για θέμα εγγύησης. Το κάνει σε περίπτωση σκρουτζομάγαζου, ώστε να πει: Α! Δεν είναι ελληνικό, δίνω λιγότερα... Όποιος θέλει το κεφάλι του ήσυχο, να πάει σε μαγαζί να το αγοράσει. Δεν μπορεί να ψάχνεις σε αγγελίες ιστοσελίδας να βρεις κάτι σε χαμηλή τιμή και να τα θες όλα... Αλλά και πάλι, λίγη ευγένεια δεν έβλαψε νομίζω...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όποιος θέλει το κεφάλι του ήσυχο, να πάει σε μαγαζί να το αγοράσει. Δεν μπορεί να ψάχνεις σε αγγελίες ιστοσελίδας να βρεις κάτι σε χαμηλή τιμή και να τα θες όλα... 

Κάποιος που θέλει να δώσει λιγότερα χρήματα για να αγοράσει μεταχειρισμένο, φυσικά και πρέπει να αποφύγει να γίνει κλεπταποδόχος. Η κλεπταποδοχή ισοδυναμεί ποινικά με την κλοπή, δεν είναι κάτι ανάμεσα στα "όλα".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φυσικά. Από το επίπεδο και το ήθος του άλλου, καταλαβαίνεις αν μια συναλλαγή θα πάει καλά. Και μέχρι στιγμής ΔΕΝ έχω πέσει ποτέ έξω, και σε αρνητικές περιπτώσεις μάλιστα...

 

 

Δηλαδη οποιος δε σου πει "καλησπερα" για οποιονδηποτε λογο, σημαινει οτι δεν εχει επιπεδο και ηθος?

Με περιεργο τροπο κρινεις τους συνανθρωπους σου.

 

Με παρομοιο περιεργο τροπο θα μπορουσε καποος αλλος να κρινει κι εσενα ως ατομο ανηθικο και χαμηλου επιπεδου απο το nick σου;)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος που θέλει να δώσει λιγότερα χρήματα για να αγοράσει μεταχειρισμένο, φυσικά και πρέπει να αποφύγει να γίνει κλεπταποδόχος. Η κλεπταποδοχή ισοδυναμεί ποινικά με την κλοπή, δεν είναι κάτι ανάμεσα στα "όλα".

 

Αν θες να το πάμε νομικά, όλοι όσοι βάζουμε αγγελίες, είμαστε για φυλακή, εφόσον δεν κόβουμε απόδειξη, πόσο μάλλον όταν το 50% εδώ μέσα είναι κρυφοί μαγαζάτορες που πουλάνε μέσω ινσόμνια χωρίς φ.π.α.

Δεν μιλάω για τις περιπτώσεις τύπου: Πωλείται iPhone 5s, ΣΚΕΤΗ συσκευή στα 300 ευρώ, από Αθήνα όχι παζάρια, όχι ανταλλαγές  :-D

Από μια αγγελία, μπορείς να καταλάβεις αν είναι επικίνδυνη προς κλεπταποδοχή ή όχι.. (περιγραφή, αριθμός post πωλητή, αξιολογήσεις κλπ)

 

Δηλαδη οποιος δε σου πει "καλησπερα" για οποιονδηποτε λογο, σημαινει οτι δεν εχει επιπεδο και ηθος?

Με περιεργο τροπο κρινεις τους συνανθρωπους σου.

 

Με παρομοιο περιεργο τροπο θα μπορουσε καποος αλλος να κρινει κι εσενα ως ατομο ανηθικο και χαμηλου επιπεδου απο το nick σου ;)

 

Είμαι ανώμαλος και διεφθαρμένος!!!!! (φυλακές ανηλίκων)!!!! :-D  :-D  :-D  :-D

Δηλαδή εσύ θα μπεις σε ένα μαγαζί, ή θα πάρεις τηλέφωνο, ή θα στείλεις mail στην χειρότερη σε ένα μαγαζί και χωρίς καμία εξήγηση ή τπτ άλλο, θα πεις: κοπελιάαα, στέλνεις το S4 αντικαταβολή;;;; :-)

Δεν κολλάμε στο "καλησπέρα" , αλλά στον τρόπο ορισμένων..

Κορυφαία στιγμή, έδινα ένα 920 όταν είχε πρωτοβγεί, είχα ανάγκη τα χρήματα και είχα κάνει μια πάρα πολύ ωραία περιγραφή της αγγελίας μου , 3 παράγραφοι με φώτο κλπ... Το έδινα 430 αν θυμάμαι καλά..Πρώτο πμ μέσα 10 δευτερόλεπτα:

παλίκαρε/άμα σ' αρέσει 220/το στέλνεις/!!!!!!! Ούτε σήματα μορς να' στελνε ο τύπος!!!αχαχαχαχαχαχαχ

 

Δεν κρίνω κανέναν, απλά δεν απαντάω, ειδικά σε πονήρηδες και χασομέρηδες..

Αν δεις και τις αξιολογήσεις μου θα καταλάβεις ότι δεν σου μιλάω ως χτεσινός αλλά μάλιστα μέσω των καλών συναλλαγών και συζητήσεων που προηγήθηκαν, έχω αποκτήσει και πολύ καλές φιλίες μέσω του ινσόμνια.  :-)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν θες να το πάμε νομικά, όλοι όσοι βάζουμε αγγελίες, είμαστε για φυλακή, εφόσον δεν κόβουμε απόδειξη

 

Αυτό δεν είναι παράνομο, δεν αναλογεί ΦΠΑ στις συναλλαγές μεταχειρισμένων, ο ΦΠΑ πληρώνεται μόνο στην αρχική αγορά. Ούτε είναι υποχρεωτική η δήλωση εισοδήματος από μεταπώληση τέτοιων καταναλωτικών αγαθών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...