Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγγελίες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

Εννοεις να παρακαλεσει φιλους του στο site να τον ξαναξιολογησουν? Εγω δεν θα το εκανα ποτε ,οσο συμπαθης και να μου ηταν καποιος.

 

Τελος παντων, αντιλαμβανομαι πληρως οτι ειναι πολυ δυσκολο.Προσωπικα δηλωνω υπερευχαριστημενος με τις προσπαθειες του site σε ολους τους τομεις και απλα γραφω μια γνωμη,τιποτε περισσοτερο. :)

να τα κάνει όλα μόνος του, έτσι κι αλλίως dynamic ip θα έχει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

κάτι που με ενοχλεί πάρα πολύ στις αγγελίες, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον αποδοτικό τρόπο να σταματήσει, είναι άνθρωποι που αλλάζουν τον τίτλο με ενα ξερό "βρέθηκε" /sold / ευχαριστω/να κλείσει.

Ρε μεγάλε, εγώ πως θα ξέρω αν η αξιολόγησή σου αφορά την πώληση ενός διαστημοπλοίου, ή ότι χάρισες την δεξιά τρύπια σου κάλτσα?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κάτι που με ενοχλεί πάρα πολύ στις αγγελίες, αλλά δεν μπορώ να σκεφτώ κάποιον αποδοτικό τρόπο να σταματήσει, είναι άνθρωποι που αλλάζουν τον τίτλο με ενα ξερό "βρέθηκε" /sold / ευχαριστω/να κλείσει.

Ρε μεγάλε, εγώ πως θα ξέρω αν η αξιολόγησή σου αφορά την πώληση ενός διαστημοπλοίου, ή ότι χάρισες την δεξιά τρύπια σου κάλτσα?

 

Είναι πολύ απλή η εξήγηση:

 

1) ΔΕΝ θέλουν να φαίνεται στο φόρουμ το τι έχουν δώσει, έτσι ώστε σε μια κακή συναλλαγή, λόγω ενδεχόμενου προβλήματος του αντικειμένου ή λόγω σκόπιμης ελλιπής περιγραφής (πχ απουσία απόδειξης η οποία δεν διευκρινίζεται), να μην μπορούν να δώσουν δίκιο στην άλλη πλευρά, ακόμη και σε περίπτωση απατεωνιάς.

2) Ξαναβάζουν το ίδιο αντικείμενο προς πώληση από 2ο ή 3ο account και σβήνουν το προηγούμενο, εφόσον βέβαια έχουν περάσει κάποιες ώρες, ή μέρες, όντας ήσυχοι ότι ο κάθε moderator, δεν θα θυμάται, ή δεν θα ασχοληθεί να του βρει τον διπλό λογαριασμό του, που προσπαθεί με αυτόν να πουλήσει άμεσα.

3) Δεν θέλουν να δουν γνωστοί/φίλοι ότι έδωσε το αντικείμενο που ενδεχομένως να του το ζήτησαν αυτοί, σε χαμηλότερη βέβαια τιμή, λόγω της γνωριμίας τους, επειδή βρήκαν έναν άγνωστο αγοραστή που του το έδωσαν 50-60-100 ευρώ περισσότερα. 

 

Και άλλα πολλά παραδείγματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λίγο πολύ όλοι το έχουμε κάνει. Ίσως όχι για τους "κακούς" από τους λόγους που προανέφερα, αλλά για να γλιτώσουμε το μπούρου μπούρου ορισμένων αργόσχολων που θα έστελναν μηνύματα του τύπου: Γιατί σε αυτόν και όχι σε μένα που έστειλα πρώτος, κλπ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Που   να   δεις   στο   νημα   "χαριζονται"  οπου   λαμβανω   ερωτησεις   τυπου   "γιατι   το  χαριζεις  φιλαρα"  η  "ποσο  το  εχεις   αγορασει"   οπου  μου   ανεβαινει   το  αιμα   στο  κεφαλι   θυμιζοντας   μου  ποσα   λεφτα   εχω  δωσει   για   πραγματα   που   ουσιαστικα   δεν  χρειαζομουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα πρότεινα το εξής  στο θέμα των αγγελιών 

Όταν  γίνετε εγγραφή μέλους στο site  να μην δίνετε άμεσα το δικαίωμα δημοσίευσης αγγελίας  για χρονικό διάστημα ενός μήνα,  πέρα την συμπλήρωση του μήνα να του δίνετε η δυνατότητα δημοσίευσης μίας αγγελίας  ανά μια  εβδομάδα, και μετά τούς τρεις μήνες και εφόσον το μέλος  είναι ενεργό στο forum να του δίνετε το δικαίωμα να δημοσιεύει  δυο αγγελίες ανά εβδομάδα.

Ίσως  με τον  παραπάνω  τρόπο  περιοριστούν  τα παρατράγουδα  που γράφονται  κατά καιρούς στο site   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω να ρωτησω καποια απλα πραγματα; απο που και ως που ενα φορουμ πρεπει να κλειδωνει λειτουργιες και να αναγκαζει καποιους να ποσταρουν σε θεματα; η λογικη ειναι οτι ετσι δεν θα ανεβαζουν αγγελιες τυχαιοι και ενοχλητικοι τυποι; αφου και τωρα ετσι οπως ειναι δομημενο το φορουμ μπορεις εσυ σαν πωλητης ή σαν αγοραστης να διαλεγεις εαν θα εμπιστευτεις καποιον (μεσα απο τις αξιολογησεις)! και ποιος εξασφαλιζει οτι το "παλιο μελος" ειναι αξιο εμπιστοσυνης; και εμενα παλαιο μελος του φορουμ μου ειχε στειλει να του κρατησω καποια πραγματα και τα ειχαμε βρει στην τιμη και ολα, ξαφνικα εξαφανισμενος, ενω τον βλεπω μεσα, οτι μηνυματα του εχω στειλει τα εχει αγνοησει και καταλαβαινω οτι με εχει βαλει στην λιστα αγνοησης απλα γιατι προφανως αλλαξε γνωμη και δεν ειχε το θαρρος να μου πει "φιλαρακι αλλαξα γνωμη" λες και το nickname μου ειναι Νερωνας και θα τον σταυρωνα αναποδα σαν τον αγιο Πετρο στην ρωμη!! και ομως του εβαλα θετικη αξιολογηση γιατι σε παλαιοτερη αγγελια ηταν τυπικος! και ας εχασα 2 πιθανους αγοραστες κατα την διαρκεια της εξαφανισης! μην γελιομαστε, η παλαιοτητα δεν παιζει κανενα ρολο στην συμπεριφορα και στην εμπιστοσυνη που μπορει να δειξει καποιος!

μπορει να μπει οριο στις αρνητικες (πχ απο 2 και πανω εφυγες) ή να μπει επιλογη αναφορας (εαν η αγγελια ειναι κουλη ή ειναι ξεκαθαρο οτι ειναι για ψαρωμα απλα διαγραφεται)! οπως και να εχει δεν μπορεις να αποκοπτεις μελη με χαμηλοτερη ιεραρχια χρονολογικα για να μπορουν οι παλιοι να εχουν ολα τα benefits! μου θυμιζει λιγο στρατο η φαση! ολα αυτα φιλικα βεβαια!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Afro-head:

 

Το βλέπεις λάθος, γιατί θεωρείς ότι όλες οι λειτουργίες που προσφέρει ένα website/forum/whatever είναι αυτόματα δικαιώματα όλων των μελών κι επισκεπτών του.

 

Δεν είναι έτσι όμως. Π.χ. για τις αγγελίες: στα sites που τις έχουν κλειδωμένες, η πρόσβαση σε αυτές μπορεί να δίνεται στα ενεργά μέλη εν είδει επιβράβευσης. Και όχι το αντίθετο («μη πρόσβαση = τιμωρία στα μη ενεργά μέλη»).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@parsifal

ισως να το βλεπω και λαθος αλλα μηπως θα ηταν καλυτερο να βρεθει αλλος τροπος ελεγχου και εννοω ελεγχος με την καλη εννοια! εαν οι αγγελιες ειναι υπο μορφη επιβραβευσης τοτε ο ρυθμος ανανεωσης/συμπληρωσης των χρηστων θα ειναι με πολυ αργους ρυθμους διοτι επιβαλεις σε καποιον να ποσταρει συνεχεια για να φαινετε ενεργος και πολλες φορες χωρις νοημα! σκεψου ομως και το αλλο, η προσβαση δινεται σε μελη ενεργα, πως οριζετε το ενεργα; και αν καποιος εχει 100 ποστ και μετα αποδειχθει απατεωνας θεωρουμε τοτε οτι λειτουργει σωστα το συστημα; ή απλα οτι καποιος εκμεταλευτηκε το συστημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας ξεκαθαρίσουμε πρώτα ότι το θέμα που πιάσαμε είναι επί του παρόντος θεωρητικό, γιατί αυτήν τη στιγμή η πρόσβαση στις αγγελίες του Insomnia ΔΕΝ απαιτεί minimum αριθμό μηνυμάτων ή χρόνο που να έχει παρέλθει από την εγγραφή.

 

Ίσως παρεξηγήθηκε το προηγούμενο post μου: ΔΕΝ υπερασπίζομαι και δεν πρόκρινω την ύπαρξη ορίων (μηνύματα και/ή παλαιότητα account) ΩΣ ΕΓΓΥΗΤΙΚΟ ΜΕΤΡΟ για καλούς/αξιόπιστους πωλητές και αγοραστές στις αγγελίες. Δεν συνδέονται αυτά τα δύο απαραίτητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικός διαβάζω προτάσεις που σκοπεύουν με διάφορους τρόπους τον περιορισμό στις αγγελίες με σκοπό να περιοριστούν οι "κακοί". Έχοντας και εγώ μια σχετική εμπειρία στις αγγελίες (και καλή και κακή) θα πω κάποια πράγματα.

 

- Πρώτων δεν νομίζω ότι οι κακοί αγοραστές-πωλητές είναι τόσο πολλοί. Φυσικά υπάρχουν αλλά προσωπικά δεν έχω εντοπίσει κάποιο "ανησυχητικό φαινόμενο" από κακούς αγοραστές-πωλητές. Είναι μειοψηφία. Οι περισσότεροι, 9/10 είναι εντάξει.

 

- Δεύτερον, Να μην είμαστε τόσο αυστηροί με τους άλλους. Και εμένα μου έχουν στείλει μηνύματα για ανταλλαγές οι παζάρια, ενώ το έγραφα καθαρά ότι δεν με ενδιαφέρουν, αλλά δεν θα ζητήσω να τους διαγράψουν κιόλας. Μπορεί να μην το διάβασαν, μπορεί να σκέφτηκαν ότι έχουν κάτι καλό για ανταλλαγή, μπορεί να σκέφτηκαν ότι τελικά όλο και κάτι θα κέρδιζαν με το παζάρι, κτλ κτλ. Ένα απλό και ευγενικό μήνυμα ότι δεν ενδιαφέρομαι φτάνει. Το πολύ-πολύ, αν το έχει ζητήσει με πολύ κακό τρόπο, τον αγνοείς και τέλος. Ε δεν είναι και απατεώνες.

 

- Τρίτον, δεν νομίζω να υπάρχουν περιοριστικά μέτρα που να μπορούν να εφαρμοστούν μόνο στους "κακούς". Υποχρεωτικά θα περιορίσουν και τους "καλούς". Δεν νομίζω να είναι δίκαιο να περιορίσεις 9 "καλούς" για τον ένα "κακό".

 

- Τέταρτον, Όπως και στη ζωή, ο καθένας πρέπει και μπορεί να βρει τρόπους να αυτοπροστατευτεί από τους απατεώνες. Είναι κάτι που πρέπει να το κάνει ο καθένας και όχι να ζητάμε από τους διαχειριστές του forum να το κάνουν. Το σύστημα αξιολόγησης υπάρχει. Ελεύθερο βήμα για τον καθένα για να καταγγείλει κάτι υπάρχει. Νομίζω είναι πολύ καλύτερα από ότι σε ένα site καθαρά για αγγελίες (πχ ΧΕ). Τα εφόδια υπάρχουν. Αν βάλουμε και την λογική μας να δουλέψει γενικός δεν θα έχουμε πρόβλημα.

 

- Πέμπτον (και ίσως το πιο σημαντικό). Μετά από πολλά χρόνια, το insomnia έχει καταφέρει να έχει ένα σημαντικό και υπολογίσιμο κομμάτι στην "πίτα" των αγγελιών (ποσοτικά και ποιοτικά). Αυτό σίγουρα δεν έγινε βάζοντας περιορισμούς στο ποιος μπορεί να βάλει ή μπορεί να διαβάσει τις αγγελίες, αλλά με σωστή διαχείριση. Φυσικά υπάρχουν κάποιοι περιορισμοί (2 αγγελίες / 7 ημέρες) αλλά αυτό συμβαδίζει με την λογική ότι το insomnia είναι forum και όχι site αγγελιών. Πέρα από αυτό, σήμερα οι αγγελίες είναι ένα από τα πιο δυναμικά και δυνατά κομμάτια του forum. Αυτό μεταφράζεται σε επισκέπτες (υποψήφιους αγοραστές) άρα σε διαφημίσεις ($$$$$$) και οι διαφημίσεις είναι μάλλον η μοναδική πηγή εσόδων για το forum. Κατ' εμέ μην ζητάτε από τους διαχειριστές περισσότερους περιορισμούς γιατί λογικά θα είναι εις βάρος των αγγελιών και δεν το θέλει κανείς. Καλύτερη διαχείριση ναι.

Οι περισσότεροι εδώ μέσα είναι μέλη και σε άλλα forum. Ξέρει κανείς κάποιο άλλο forum με τόσο επιτυχημένο τμήμα αγγελιών? Προσωπικά δεν ξέρω αλλά αν κάποιος ξέρει να μας το πει και αν δούμε πως κάνουν κάτι καλύτερα να παραδειγματιστούμε και να το προτείνουμε στους διαχειριστές.

 

Καλή συνέχεια σε όλους.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@parsifal εννοειτε το θεμα ειναι σε θεωρητικο επιπεδο, πιστευω οτι δεν εχει ερθει η ωρα να γινουν τετοιες συζητησεις αφου οπως ειπε και ο φιλος vasilik, 9 στους 10 ειναι ενταξει! και το φορουμ λειτουργει μια χαρα οπως ειναι τωρα! εδω υπαρχει περιπτωση που σε αλλο site αγγελιων ετρωγε λεφτα απο τον κοσμο για 2 ολοκληρα χρονια και δεν κατεβαζαν τις αγγελιες της! το θεμα ειναι να μαθουμε εμεις οι ιδιοι να λειτουργουμε με τροπο ωστε να μας θωρακιζει αντι να αναζηταμε λυσεις που εχουν μορφη σκληρου νομισματος!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Εκει που εχεις ανεβασει την αγγελια σου και περιμενεις χαζευοντας τριγυρω στο φορουμ, σου απαντα ο φιλτατος επιδοξος αγοραστης! σου αρχιζει τις ερωτησεις, ειναι ετσι, αυτο και εκεινο; σε αρχιζει στα παζαρια, ναι αλλα εκει το ειχα δει τοσο πριν 3 χρονια σε μαγαζι που εκλεισε πριν 3 χρονια!!!!! τα μεταφορικα δικα σου και αλλα τετοια! και εκει που εχεις περασει 2 ολοκληρες ημερες σε ερωτησεις και απαντησεις του τυπου εχεις κανει αλκοτεστ εχθες το βραδυ (ειμαι λιγο υπερβολικος απο την φυση μου), σου πεταει ενα ξερο, ΟΚ φιλε μου θα σε ενημερωσω!!!! βρε παλικαρι μου, βρε ανθρωπα, βρε αγελαστη ανεκφραστη σφιγγα της Αμφιπολης, τι με πιλατευεις τοση ωρα; δεν ειναι γραφειο συνοικεσιων "ο απαντρευτος", φορουμ ειναι που σου δινει και την δυνατοτητα να ανεβαζεις αγγελιες! μου θυμιζει τις εποχες στο δισκαδικο της γειτονιας που εμπαινε ο αλλος ακουγε οτι βυνιλιο υπηρχε για 3 ωρες και στο τελος ελεγε καλημεραααα και εφευγε!

αυταααα ελπιζω να σας κουρασα!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως βλέπω συχνά στις αγγελίες άτομα με 0-10 ενεργά μηνύματα , σχετικά πρόσφατα γραμμένα και με μεγάλο πλήθος θετικών αξιολογήσεων. Ειναι άτομα που ενδιαφέρονται μόνο γιά αγοραπωλησίες - δεν ειναι κακό, ή πιθανώς βάζουν άλλους "φαντασματα" ή έχουν πολλούς λογαριασμούς, να τους κάνουν θετικές αξιολογήσεις γιά να τσιμπήσει κάποιος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...