Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για αγγελίες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν ξέρω τι άλλο να σκεφτώ πια... Και εξακολουθώ, ακόμα και τώρα, τώρα που ειδικά μου έχουν καλμάρει τα νεύρα, να απορώ πως γίνεται να υπάρχει τόσο.... θράσσος, έτσι ώστε να λένε: "Δεν λειτουργεί" για χ/ψ δικαιολογίες/λόγους, όταν πριν πακετάρεις, τα δοκίμασες σε δικό σου μηχάνημα και είδες πως λειτουργούσαν...

 

Συμφωνώ μαζί σου ότι πρέπει να είμαστε σαφείς, απόλυτα σαφείς, αλλά η ξετσιπωσιά έχει φτάσει σε μεγάλο ποσοστό πια... Είναι να τρελαίνεσαι, γιατί τους λες πως το δοκίμασες, το λειτουργησες πριν, και σου απαντάνε: είμαι τεχνικός 5, 10, n χρόνια για να σε γειώσουν και λες από μέσα σου: τώρα τι απαντάς...; του απαντάς...;

 

Εσύ μπορεί να είσαι σαφής στην αγγελία σου, αλλά ποιος σου λέει ότι δεν θα την πάθεις; Κανείς... Κλεψιά, απατεωνιά, αμαθησιά, ξετσιπωσιά, ασχετοσύνη, μη αντίληψη ρίσκου μεταφοράς μέσω μεταφορικών εταιριών, κ.α.... Εγώ αυτά βλέπω, και δεν είμαι και τόσο σίγουρος για το πως μπορεί κάποιος να καταπολεμήσει τα συγκεκριμένα... Αυτά τείνουν να γίνουν έμφυτα στην κοινωνία μας, και ειλικρινά με συγχωρείτε αν γίνονται τόσο σκληρός, η ακόμα και άδικος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Κοίτα μερικά πράγματα υπάρχουν γιατί εμείς τους δίνουμε υπέρμετρη σημασία,δεν λέω να εθελοτυφλούμε λέω ότι μπορούμε να τα επηρεάσουμε όχι αφορίζοντας αλλά θέτοντας εμείς τα δικά μας standars..και standars πάλι μόνο στον εαυτό μας μπορούμε να θέσουμε,ξεκινάμε λοιπόν από εκεί,από εμάς,και δεν ξεχνάμε ποτέ ότι ο τρόπος που εμείς επιλέξαμε να πουλήσουμε η να αγοράσουμε είναι σχεδόν αδύνατον να είναι 100% ασφαλής,και εμπεριέχει μάλιστα αρκετά μεγάλο ρίσκο.Καταπολέμηση δεν υπάρχει λοιπόν,υπάρχει απομόνωση,απόρριψη,και επιλογη.

Το θέμα σου στο βάθος του καταλαβαίνεις ότι έχει να κάνει με αξίες,αξίες που έχουν μόνιμα "εκπτώσεις" 90% στην κοινωνία μας.

και επίσης βλέπεις ότι όλο αυτό δεν αφορά μόνο τους users ενός φόρουμ αλλά και μεγάλες εταιρίες που έχουν πιάσει την δικαιολογία "υγρασία" και την έχουν κάνει γαϊτανάκι ακύρωσης εγγυήσεων,η τεράστιες αλυσίδες που καλύπτουν εγγυήσεις κατά περίπτωση και ελαστικότητα του αγοραστή.

Αν λοιπόν φτάσουμε σε ένα φιλοσοφικό ερώτημα πότε θα αποκατασταθούν αυτές οι αξίες που κρύβονται πίσω από όλα αυτά τα φαινόμενα και τα έχουν κάνει να υπάρχουν θα σου απαντήσω ότι δεν ξέρω,αλλά ξερω ότι για να κερδηθεί μια αξία που χάθηκε θέλει 100πλασιο χρόνο από αυτόν που πέρασε για να χαθεί..

 

Υ.γ Βλέπεις ότι τείνει να εξαφανιστεί ακόμα και το απλό "ευχαριστώ" σε μια λύση που δίνεις και που ο άλλος θα έπρεπε να πάει σε έναν τεχνικό για να την βρει και να την πληρώσει,πόσο μάλλον όλα τα υπόλοιπα που συζητάμε..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλά και μεγάλες εταιρίες που έχουν πιάσει την δικαιολογία "υγρασία" και την έχουν κάνει γαϊτανάκι ακύρωσης εγγυήσεων,η τεράστιες αλυσίδες που καλύπτουν εγγυήσεις κατά περίπτωση και ελαστικότητα του αγοραστή.

A.... θα σε μαλώσω... Ξέχασες τον στατικό ηλεκτρισμό. Πχ....:

 

Έχεις 2 κάρτες γραφικών, η ας πούμε 1 δίσκο. Λειτουργεί ο δίσκος, και τον έχεις αποθηκευμένο σε έναν ντουλάπι. Χωρίς σακουλάκι... Τον βάζεις σε λειτουργία ξανά, η βάζεις τις κάρτες ξανά σε λειτουργία, δουλεύουν όπως τα είχες αφήσει πριν τα αφήσεις κάποιο καιρό απενεργοποιημένα και αποθηκευμένα κάπου... Στατικός.... ηλεκτρισμός πουθενά. Τους πιάνεις με τα χέρια σου, χωρίς ειδικά γάντια κτλ κτλ πάλι μηδεν στατικός ηλεκρισμός... Αμά λάχει τα τρίβεις με τα χέρια σου, πάλι μηδέν στατικός ηλεκτρισμός... Τα πακετάρεις, τα στέλνεις, και σου τσαμπουρνούν "στατικός ηλεκτρισμός" και δεν είχες τα σακουλάκια, και αυτό φταίει, είχες πακετάρει θαυμάσια κτλ κτλ.... Τι μπορείς να εκλάβεις από αυτό...; Δεν νευριάζεις; Εν πάσει περιπτώση, κατέληξα στα εξής:

 

1. Απαραιτήτως εικόνες και πειστήρια ότι λειτουργούν αυτά που θέλω να στείλω πριν τα πακετάρω

2. Απαραίτητη αποδοχή ρίσκου από τον αγοραστή περί του κινδύνου της μεταφοράς από ΕΛΤΑ και λοιπές εταιρείες.

3. Μη αποδοχή των επιστρεφομένων αφού αποδεχτεί ο αγοραστής αυτούς τους όρους.

4. Κοινοποίηση σε κάποιον αρμόδιο αυτής της αποδοχής των όρων μόνο σε περίπτωση που ο χρήστης κάνει αρνητική αξιολόγηση γιατί δεν τα δέχθηκα πίσω

5. Ευγενική παράκληση από τους αρμοδίους για την αφαίρεση της αρνητικής αξιολόγησης που δεν στέκει, και τιμωρία αυτού που έκανε κατάχρηση αυτής της δυνατότητας

 

Πως σας φαίνονται σαν πρώτη ιδέα...; Θα περάσει και άλλος χρόνος και θα βρώ και άλλα σίγουρα, απλά αυτές είναι πρώτες σκέψεις, για πιθανή αντιμετώπιση απατεώνων...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Προσωπικα δεν πουλαω και δεν αγοραζω ποτε αντικειμενα χωρις να προηγηθει συναντηση με τον αγοραστη/πωλητη. Σιγουρα ετσι ισως χασω καποιες ευκαιριες για πωληση ή αγορα, αλλα τουλαχιστον ειμαι 100% σιγουρος πως δε θα προκυψει καποιο προβλημα με τη συναλλαγη. Ο μοναδικος λογος που θα με εκανε να μην ακολουθησω τον παραπανω κανονα μου ειναι το μελος που πουλα ή αγοραζει να εχει μεγαλη συμμετοχη στο forum και να εχω δει πως συμπεριφερεται σε αυτο..

 

Επειδη γενικα εχω δει να δημιουργουνται διαφορα τετοια θεματα με τις αγοραπωλησιες μεσω των αγγελιων, προτιμω να αποφευγω τις κακοτοπιες και δεν εχω καμια διαθεση να ασχοληθω περαιτερω με την αγοραπωλησια απο τη στιγμη που αυτη τελειωσει. Οποτε ο μοναδικος τροπος που θα μου εξασφαλισει κατι τετοιο ειναι η παραπανω διαχειριση. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άρα stormrain, δεν είμαι τρελός που ανάφερα ότι ανάφερα έτσι δεν είναι; Έχεις δει διάφορα τέτοια σε αγγελίες έτσι δεν είναι;

 

Εν πάσει περιπτώση, μου πέρασε από το μυαλό και αυτό που κάνεις εσύ, μαχαίρι σε επαρχία, η γενικά άλλους νομούς, μόνο από κοντά κτλ κτλ... Αν είναι να έχεις την ησυχία σου και κάποιον βαθμό σιγουριάς ας είναι...

 

Οι παραπάνω αριθμημένοι προσωρινοί τρόποι, σε περίπτωση που κάποιος στέλνει κάπου μακριά, χωρίς φυσικά επαφή στην αγοραπωλησία, πως σου φαίνονται; Ποιά είναι η γνώμη σου; Προσφέρουν κάποιο βαθμό σιγουριάς παραπάνω, από ότι το χημαδιό μέχρι τώρα;

 

Θα μπορούσαν να υοθετηθούν και να.... "αποδόσουν";

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Κοιτα, μεχρι το 3 αν συμφωνησει ο αγοραστης ισως ειναι μια δικλειδα ασφαλειας ναι.

 

Οσον αφορα το 4 και το 5 προσωπικα θεωρω πως ειναι δυσκολο να ελεγχθει απο τους συντονιστες κατι τετοιο (καθαρα προσωπικη αποψη ως χρηστης). Πιστευω πως αν ισχυσει κατι τετοιο δε θα αργησει να γινει abuse με καποιον τροπο απο καποιους πωλητες που θα θελησουν να εκμεταλλευτουν και να "πειραξουν" τα πειστηρια καλης λειτουργιας των αντικειμενων και να δημιουργηθουν μπερδεματα και εξτρα προβληματα. Επαναλαμβανω πως αυτο αποτελει καθαρα προσωπικη εκτιμηση ως αγοραστης/πωλητης, οχι ως mod :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

το λεκανοπέδιο έχει μεγάλο πληθυσμό, περιορίσου σε αυτόν και μην στέλνεις με ΕΛΤΑ/courier εκτός...

 

ίσως σου παίρνει λίγο παραπάνω για να πουληθούν τα πράγματα αλλά κατά κανόνα γλυτώνεις τέτοιες καταστάσεις...

 

 

έχω σταματήσει να στέλνω εκτός, όχι ότι μου έχει τύχει κάτι τέτοιο, αλλά επειδή κυρίως βαριέμαι να μπλέκω με ΕΛΤΑ/courier...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

DaveMurray

Παντως στην αξιολογησεις σου , εχεις και εσυ μια αρνητικη,και δεν φαινεται να το αντιμετωπισες το ιδιο ορθολογιστικα ,με τον τροπο που ζητας απο τους αγοραστες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tα screenshot απο διαγνωστικα στους σκληρους ειναι λυση , και τα ζητανε και τα δινουν οι  περισσοτεροι,για τα υπολοιπα δεν μπορουν να υπαρξουν ''πειστηρια'' .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

DaveMurray

Παντως στην αξιολογησεις σου , εχεις και εσυ μια αρνητικη,και δεν φαινεται να το αντιμετωπισες το ιδιο ορθολογιστικα ,με τον τροπο που ζητας απο τους αγοραστες.

 

Προφανώς και θα καταλαβαίνεις πως στην ουσία δεν είναι αρνητική, αλλά τέλος πάντων...(και στην συγκεκριμένη περίπτωση, αν θες ένα μικρό σχόλιο, με έκλεψαν, αλλά δυστυχώς, έχουμε εδώ τις "αντι-αξιολογήσεις", όταν κάποιος τολμήσει να κάνει σε κάποιον "αρνητική" αξιολόγηση, όπως και έκανα")

 

Παρεξηγήσεις υπάρχουν, όπως και άκυρες αξιολογήσεις... Δεν μπορώ να κάνω κάτι εγώ για αυτό όμως....Για αυτό και γράφω: Οι αγγελίες είναι επικίνδυνο "σπορ"... Υπάρχει εκεί έξω πολύ κατεργαριά, αμαθησιά, ξετσιποσύνη η ακόμα ακόμα και... ασχετοσύνη και βλακεία... Μακάρι να μπορούσα να τα θεραπεύσω, αλλά δεν γίνεται... Επαρχία τέλος και End Of Story η με αυστηρή πολιτική και αν τους αρέσει... Στην επαρχία, παίζει πολύ κλέψιμο, και συγνώμη που θα γίνω και πάλι απόλυτος, σκληρός, άδικος, αφοριστικός και προσβλητικός... Σίγουρα με τέτοια δήλωση είμαι όλα τα παραπάνω... Αυτά είδαν τα μάτια μου, αυτό και λέω... Πιθανώς οι περιπτώσεις μου να ήταν ένα μικρό ποσοστό, ναι... Αλλά αυτή είναι η γεύση που μου έμεινε και από τις δικές μου περιπτώσεις, τόσο από το φαινόμενο που έχω παρατηρήσει να αυξάνεται, στις αγοραπωλησίες που δεν υπάρχει φυσική επαφή και υπάρχει αποστολή σε απόσταση....

 

Edit: Α.... ξέχασα... Όσον αφορά τις "αξιολογήσεις", αν κάποιος διαθέτει καλό μάτι, μπορεί να ανακαλύψει περιπτώσεις ψεύτικων αξιολογήσεων από ψεύτικους/διπλούς/τριπλούς/πολλαπλούς τέλος πάντων λογαριασμούς... Όπως φυσικά, μια αγγελία να υποβάλλεται ξανά από διαφορετικούς λογαριασμούς, και τα περιεχόμενα των νέων, πολλαπλών αγγελιών να είναι ΠΑΝΟΜΟΙΟΤΥΠΑ η ελαφρώς αλλαγμένα δήθεν για ξεκάρφωμα.... Κοινώς δηλαδή γίνεται... χαμός...

Επεξ/σία από DaveMurray
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τον επιτοπου ελεγχο κλπ εγω θα προτιμουσα να εχει εγγυηση παντως και ας μου το εστελναν απο την αλλη ακρη της χωρας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

απλά την κλειδώνεις, δεν μπορείς να την διαγράψεις...

 

γιατί να το κάνεις άλλωστε πως θα μπορεί ο άλλος να αξιολογήσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

2 προτάσεις σχετικά με την ενότητα Hardware. Πιστεύω η κατηγορία CPU's/Motherboards θα πρέπει να διασπαστεί σε 2 ξεχωριστές. Η μία θα μπορούσε να γίνει Επεξεργαστές/Ψύχτρες (ώστε να μην ποστάρονται στα Διάφορα οι τελευταίες) και η άλλη π.χ Μητρικές/Panels (παρομοίως για τα Panels).

 

Επίσης, θεωρώ αδιανότητο τα Ποντίκια/Πληκτρολόγια να μην έχουν δική τους κατηγορία (ξεχωριστή ή έστω ενιαία), είναι πρωτεύοντα περιφερειακά των οποίων η ζήτηση/πώληση είναι μεγάλη και δεν πρέπει οι αγγελίες τους να ανοίγονται στα miscellaneous. Κάτι τέτοιο θα βοηθούσε και πολύ στη συμφόρηση που γίνεται στα Διάφορα, στα οποία ό,τι κι αν ανοίξεις σε μια μέρα το πολύ θα έχει θαφτεί σε 6-7 σελίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο λαθος μου μια αγγελια που αναρησα πατησα να κλειδωθει. Υπαρχει τροπος να Ξεκλειδωσει, μιας και ειναι νεα αγγελια..

Ή περιμενω να περασει η εβδομαδα ωστε να την επανυποβαλω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...