Προς το περιεχόμενο

i7 920 θερμοκρασια χωρις κουτι και ερωτηση για ψυκτρα και παστα


TRILOBYTER

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια παιδια! Ειμαι ακομα στην αναζητηση κουτιου για το συστημα μου. Αλλα ειπα να το αναψω λιγο να δω θερμοκρασιες ΚΛΠ. Το εβαλα πανω στο κουτι της μητρικης και τα συνδεσα ολα πανω στο γραφειο μου. ΕΙδα οτι σε 0% load ειχα 50+ θερμοκρασια σε ολους τους πυρηνες, απο χαζομαρα μου νομιζα οτι εφταιγε η παστα οποτε εβαλα μια αλλη και ανεβηκαν ακομα παραπανω οι θερμοκρασιες, 60-65 0% load. Οταν κανω καποια εργασια ανεβαινει ακομα παραπανω.. Οποτε θελω να ρωτησω αν πιστευετε οτι ειναι νορμαλ αυτες οι θερμοκρασιες, χρησιμοποιω στοκ ψυκτρα.

 

Το συστημα δοκιμης ηταν το εξης

 

ASUS Rampage II Extreme

Intel i7 920 2.6gh

GT 440 DDR5 1GB

DDR3 OCZ 1000MHz 4GB Ram

HDD Sata 120GB

DVD RW

PSU XIGMATEC 500 Watt

 

 

Θα παω να παρω μια παστα αυριο, γιατι μου εχουν τελειωσει ολες. Ποια παστα ειναι καλη? Δεν θελω να δωσω παρα πολλα λεφτα ομως για την παστα, αντε κανα 5ευρω.. Και σχετικα με aftermarket ψυκτρα, τι θα προτεινατε? Και τελος, τι πιστευετε για αυτες τις υψηλες θερμοκρασιες που ειχα? Μηπως εφταιγε το οτι δεν τα ειχα βαλει σε κουτι και τα ειχα ετσι απλα πανω στο desk? Η κατι αλλο? Τι θερμοκρασια ειναι νορμαλ για αυτον τον επεξεργαστη με στοκ ψυκτρα?

 

Για περιοχη θεσσαλονικης σε ποιο μαγαζι μπορω να παρω καμια καλη παστα? Για ψυκτρα λεω visionstudio αλλα δεν ξερω ποια να παρω..

 

Thanks!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ενα ενα... ο 920 είναι γενικά ζεστός επεξεργαστής... αλλα για στοκ συχνοτητες με στοκ ψυκτρα είσαι αρκετά ψηλα...

 

Βεβαιώσου λοιπον οτι έχει κουμπώσει σωστά η ψυκτρα.. διοτι αυτά τα γαμημενα ποδαρακια απο τις ιντελοψυκτρες... μπορει να φαινονται ότι κουμπώνουν σωστά αλλα δεν... ολοι την εχουμε πατήσει.....

 

 

Οσο για aftermarket πες μας πρώτα ποσα διαθέτεις και αν σκοπεύεις να κλοκάρεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενα ενα... ο 920 είναι γενικά ζεστός επεξεργαστής... αλλα για στοκ συχνοτητες με στοκ ψυκτρα είσαι αρκετά ψηλα...

 

Βεβαιώσου λοιπον οτι έχει κουμπώσει σωστά η ψυκτρα.. διοτι αυτά τα γαμημενα ποδαρακια απο τις ιντελοψυκτρες... μπορει να φαινονται ότι κουμπώνουν σωστά αλλα δεν... ολοι την εχουμε πατήσει.....

 

 

Οσο για aftermarket πες μας πρώτα ποσα διαθέτεις και αν σκοπεύεις να κλοκάρεις....

 

Σε ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση. Ναι θα κλοκαρω στα 3.8 με 4.0 μολις παρω ψυκτρα. για κουτι λεω να παρω το corsair air 540 οποτε μαλλον θα διαθεσω κανα 50αρικο για την ψυκτρα, ελπιζω να φτανουν.. Και φυσικα αν εχει ψυκτρες, καλες και με λιγοτερα λεφτα.. τοτε γιατι οχι..

 

Βασικα την κουμπωσα 2 φορες, θα κανω αλλη μια προσπαθεια αφου παρω παστα γιατι μου εχει τελειωσει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να σου πω την αληθεια δεν θυμαμαι και δεν μπορω να δω τωρα γιατι τα εχω πακεταρει ολα, μπορω να σου πω μολις τα ξανα αναψω ισως αυριο αν παρω thermal paste..

 

http://www.skroutz.gr/s/3002946/Noctua-NH-L9i.html για αυτην τι λες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαλιστα, οποτε παμε σε μια απο αυτες οταν με το καλο παρω και το κουτι. Εχω κανει ενα αλλο τοπικ για το κουτι αλλα ειμαι σε δυσκολη κατασταση, ολα τα Ε-ΑΤΧ κουτια ειναι ακριβα και δεν ξερω αν παρω ενα απλο ΑΤΧ, θα χωρεσει η μητρικη η οχι? Ειναι μολις 12χ10.6 το μεγεθος της, και ετσι οπως την βλεπω μπαινει χαλαρα και μεσα στο apollo nxt που εχω για το αλλο μου συστημα, αλλα πρεπει να ειμαι σιγουρος πριν παω και αγορασω ενα κουτι το οποιο δεν ειναι E-ATX..χμμ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να το κανεις το E-ATX? Απλη ATX ειναι η μητρική σου... μονο στο πλατος έχει μια ιντσα παραπανω αλλα δεν παιζει ρόλο αυτό ... σε ολα τα νορμαλ σοβαρα κουτια θα μπει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι να το κανεις το E-ATX? Απλη ATX ειναι η μητρική σου... μονο στο πλατος έχει μια ιντσα παραπανω αλλα δεν παιζει ρόλο αυτό ... σε ολα τα νορμαλ σοβαρα κουτια θα μπει...

 

Ναι ε? Καλα που μου το ειπες γιατι παντου Ε-ΑΤΧ λεει, αν και ετσι οπως την ειδα, μεσα στο δικο μου το απολλο μπαινει 100%, αν και φυσικα δεν θα το βαλω εκει γιατι εχω ειδη ενα αλλο συστημα εκει μεσα..

 

Κανενα καλο κουτι (με τζαμι διπλα) με καλο cooling/cable managment εχεις να μου προτεινεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι ε? Καλα που μου το ειπες γιατι παντου Ε-ΑΤΧ λεει, 

 

Αληθεια εε? ποιοι εξυπνάκηδες τα λένε αυτά? Διοτι στην επίσημη σελιδα της Asus αλλα λεει!!

 

ATX Form Factor 
12 inch x 10.6 inch ( 30.5 cm x 26.9 cm ) 
* One inch greater than standard ATX form factor

 

 

http://www.asus.com/ROG_ROG/RAMPAGE_II_EXTREME/#specifications

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αληθεια εε? ποιοι εξυπνάκηδες τα λένε αυτά? Διοτι στην επίσημη σελιδα της Asus αλλα λεει!!

 

 

 

Αντε πες κανα καλο κουτι :P

 

Να μην δωσω τζαμπα τοσα λεφτα, με το μπατζετ που εχω αν βρω ενα καλο κουτακι στα 40-60 ευρω παιρνω και ψυκτρα και ειμαι κομπλε.. Απλα να ειμαι σιγουρος οτι θα χωρεσει, μονο αυτο..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή είναι για την τιμη της αλλα δεν θα την παλέψει πολυ σε oc καταστάσεις με τον 920... οτιδηποτε λιγοτερο απο αυτες που σου πρότεινα είναι λιγες για 920...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...