Προς το περιεχόμενο

i7 920 θερμοκρασια χωρις κουτι και ερωτηση για ψυκτρα και παστα


TRILOBYTER

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εαν χωραει στο κουτι σου η NH-D14 πηγαινε σε αυτην.στα reviews που βλεπεις,συνηθως το load δεν ειναι μεγαλο με αποτελεσμα να βλεπεις οτι η υδροψυξεις εχουν αρκετη διαφορα απο την Noctua.ομως η Noctua δειχνει την αξια της σε μεγαλο κλοκαρισμα με θερμους επεξεργαστες.

η γνωμη μου ειναι οτι εαν θελεις ενα clean case και σου περισσευουν πηγαινε στην υδροψυξη.εαν δεν σε νοιαζουν αυτα και εισαι φαν του αερα οπως εγω,πηγαινε στην Noctua.

 

Οχι δεν μου περισσευουν καθολου, θελω οτι καλυτερο για τα λεφτα που πληρωνω και αν ειναι να δωσω πχ 75 για το noctua αλλα μπορω να παρω κατι αλλο στα 50 το οποιο πχ εχει μικρη διαφορα απο αυτο των 75, τοτε θα παρω το φθηνοτερο. Για αυτο ρωταω.. το ξερω οτι ο 920 ειναι θερμος επεξεργαστης και για αυτο θελω να καταλαβω ποια θα ειναι η καλυτερη επιλογη ειδικα στην περιπτωση που δεν εχω μεγαλο budget λογω αγορας κουτιου..

 

Αν δηλαδη εχω το 540 το κουτι το οποιο ειναι αψογο στο cooling, ποια ψυκτρα θα ηταν καλυτερο να παρω ετσι ωστε να εχω μια χαρα αποτελεσματα με ενα OC στα 3,8-4,0 GH?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες σχετικα με τις ραμ που χρησιμοποιω, αυτες δουλευουν στα 1.7v αλλα εγω επειδη φοβομουν τις εκανα underclock απο 1066 σε 800mhz και κατεβασα τα volt στα 1.65 τι λετε ειναι ασφαλες αυτο? Σχετικα με τις θερμοκρασιες εκανα και αλλα τεστ και με hyper threading off η θερμοκρασια μπορει να παει και στα 100 με τον prime 95. Καπως παραξενο. Πιστευετε οτι οταν τα βαλω μεσα σε κουτι θα πεσουν καπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εισαι κλοκαρισμενος τώρα με μαμα ψυκτρα?

 

Μην περιμένεις διαφορες μεγαλύτερες των 1-2 βαθμών όταν θα μπει στο κουτι.....

 

Ποιες ακριβώς μνημες έχεις... διοτι να χρειαζονται 1,70 για τα 1066 απλα αποκλειεται.... ασε που βαζοντας τες στα 800 έχεις γονατισει το συστημα χωρις λογο....


100 βαθμους αν εισαι με στοκ ρυθμισεις δεν θα επρεπε να πιανεις ακομη και με το ΗΤ ανοιχτο.... 

 

ΚΑτα 99% δεν έχει μπει καλα η ψυκτρα... αααχ αυτα τα μπασταρδα τα push pins της intel.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα φιλε την ψυκτρα 3-4 φορες την εχω βγαλει και ξαναβαλει. Βλεπω τα πλαστικα πιν εχουν βγει απο την αλλη μερια της μητρικης.. τι πρεπει να κανω δηλαδη για να μπει σωστα?

 

Η ραμ ειναι OCZ DDR 2X2 1066MHZ PC3 8500 και απο στοκ αυτες δουλευουν στα 1.7ν για αυτο τις κατεβασα..

 

Δεν εχω κλοκαρισμα τωρα, ειμαι στοκ συχνοτητα με στοκ ψυκτρα αλλα χωρις κουτι. Και ελπιζω το corsair 540 να μου κατεβασει τις θερμοκρασιες καπως. Idle εχω 49-54 βαθμους, το προβλημα ειναι στο load.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά οι μνημες σου αποκλειεται να ειναι αυτές διοτι το s1366 περνει μονο DDR3 μνήμες...... οποτε ριξε ενα ss απο cpuz εδω να δουμε ποιες ακριβώς έχεις....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οσο για την θερμοκρασια δηλαδη υπαρχει πιθανοτητα να την εχω βαλει 4 φορες λαθος? Χμμ, πως να την βαλω? Το σημα της ιντελ να κοιταει ισια προς την καρτα γραφικων? Να την βαλω αλλιως μηπως?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ποδαράκια θέλουν αρκετή πίεση και γυρισμα για να κουμπώσουν....

 

Με ποσο vcore τρέχει σε full load o επεξεργαστής?


τα πλαστικα ποδαρακια περασαν,οκ,τα Pins ομως τα πατησες για να μπουνε μεσα στα ποδαρακια και να σφιξουν?

 

Εσυ τώρα γτ χώνεσαι στην προσωπική μας συζητηση εεεεε???  :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ξαναεβαλα, αντε να δουμε.


Οκ, την ξαναεβαλα! Πατησα τα ποδαρακια οσο πιο πολυ μπορουσα, με προσοχη φυσικα μην σπασω την μητρικη στη μεση (βλεπετε ειμαι πολυ δυνατος :P) και απο οτι βλεπω επεσαν οι idle θερμοκρασιες μου απο 49-57 σε 37-43. Περιμεντε λιγο να κανω load να δουμε.


Οκ, κανω τεστ με Prime 95 τωρα. Βλεπω οι πυρινες 1 - 2 -3 ειναι σε 100% load με θερμοκρασια 67-70 και ο πυρινας 0 ειναι σε 2-8% load αλλα δεν ξερω γιατι.. Τι λετε?

 

Τελικα ο μ@λακας δεν την εβαλα σωστα 4-5 φορες, φαινεται ηθελε πιο πολυ δυναμη και φοβομουν


Παιδες χιλια ευχαριστω για την συμβουλη!

 

Κατι αλλο, το prime 95 μου βγαζει το εξης error αφου τρεξει λιγα λεπτα

 

FATAL ERROR: Rounding was 0.5, expected less than 0.4
Hardware failure detected, consult stress.txt file.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Auto Vcore , δεν εχω οβερκλοκ τιποτα. Σταθεροτητα ισως, οπως ειπα οι ραμ μου τρεχουν κανονικα στα 1.7 εγω τις κατεβασα στα 1.65. Μαλλον κατι τρεχει, δεν ξερω :/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...