Προς το περιεχόμενο

i7 920 θερμοκρασια χωρις κουτι και ερωτηση για ψυκτρα και παστα


TRILOBYTER

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κοιτά ... Το συγκεκριμένο μήνυμα συνήθως ειναι λόγο μνημων... Βάλε τες στα 1.70 χωρίς να φοβάσαι η ανέβασε λίγο τα timmings ... Και ξαναδοκιμάσε prime.. Ενεργοποίησε το ΗΤ.

 

Vcore πόσο σου λέει το CPUs σε load στο auto.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 93
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Vcore που βλεπω εκτως απο bios?

 

Φοβαμαι να τις βαλω 1.7.. οταν τις βαζω κανονικα τα windows τις πανε στα 1.5 αλλα εγω τις ανεβασα μεχρι 1.65 παραπανω πραγματικα δεν ξερω αν πρεπει να τις παω, βγαζει και ενα warning αν το δοκιμασω. Το HT το εχω ενεργοποιησει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κανω λαθως 0.93 η κατι τετοιο. Αυριο μαλλον αν εχω και το κουτι θα τα βαλω ολα μεσα, θα κανω και ενα φορματ σε εναν σκληρο δισκο που δουλευει κανονικα γιατι αυτος που εχω ειναι για τεστ και ειναι καπως χαλασμενος. Και αν ειναι κανω και τα volt 1.7

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσεξα οτι το vcore οταν κανω Load AION Παει στα 1.2v. Σημερα ηρθε και το 540 και τα εβαλα ολα μεσα, το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι ο σκληρος ακουγεται παρα πολυ λογω vibration μεσα στο κουτι, τι μπορω να κανω?

 

Μεχρι στιγμης ειχα ενα system shutdown αλλα δεν ειμουν σπιτι για να το δω, το ειδα απο το event viewer που λεει unexpected shutdown. Οι ραμ ειναι στα 1.5v τωρα και δεν ξερω, ισως τις παω παλι στα 1.65 η μηπως 1.7 αλλα φοβαμαι λιγο. Με τις θερμοκρασιες που εχω ενα χαλαρο overclock το κανω αλλα λεω πρωτα να δω τι γινεται με τις μνημες πριν κανω το OC, και οταν με το καλo παρω ψυκτρα κανω και ενα μεγαλο OC στα 4.. για τωρα υπολογιζω ενα στα 3-3.2 θα ειναι οκ με την στοκ ψυκτρα.

 

Προσεξα οτι τρωνε κρας διαφορα προγραμματα οπως οι ATI Drivers/firefox/windows task manager και αλλα. Ειμαι σιγουρος οτι ειναι λογω των μνημων και ελπιζω να βρουμε μια λυση γιατι δυστυχως δεν μπορω να διαθεσω χρηματα για μνημες τωρα. Περιμενω ιδεες, ευχαριστω πολυ!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αντε πάλι με τις μνήμες .... Ρε αγόρι μου βάλε τες στα 1,7 όπως θέλουν εργοστασιακά... Δεν έχει προβλημα 1000% ...

 

Εννοείται οτι τα προβλήματα σου οφείλονται στις μνήμες....

 

 

Oc με την εργοστασιακή ούτε κάν να το σκέφτεσαι.... Ουτε κάν το ελάχιστο που σκέφτεσαι...

 

Τι θερμοκρασίες έχεις τωρα σε load?

 

Ελπίζω να ενεργοποίησεις το ΗΤ.

Αλήθεια πως ακριβώς πιστεύεις οτι θα κανείς oc με 1066αρες μνήμες που μεσα σε ολα θέλουν και 1,7 ρεύμα για να τρέξουν σωστά ?

 

Πως σου ήρθε και τις πήρες αυτές τις μνήμες?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτες τις μνημες τις εχω απο εναν φιλο που καταλαθως εγινε παραγγελια και δεν χρησιμοποιηθηκαν ποτε. Αν τις πουλησω πιανουν ενα 25αρι? Οκ λοιπον τις βαζω στα 1.7 αλλα θελει να αλλαξω καποια αλλα βολτ ? Ολες οι ρυθμισεις ειναι στα default τωρα και αν βαλω τις μνημες στα 1.7 (οι οποιες νομιζω θα γινουν 1.7212 κατι τετοιο τελος παντως, δεν μενουν ακριβως στα 1.7) λεω μηπως θελει αλλαγμα και σε αλλα voltages γιατι απο οτι θυμαμαι πρεπει να κρατησω μια αποσταση 0.5. By the way σε ευχαριστω για την βοηθεια :P

 

 

Δεν ξερω τι θερμοκρασιες εχω γιατι δεν μπορω να κανω full load αφου το prime 95 δεν δουλευει καν η σταματαει η τρωω μπλε οθονη, παντως idle ειμαι 37-40.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν το κανω αυτο ειναι καπως πιο σταθερα δηλαδη στα 1066 με 1.5ν αλλα παλι τρωει κολληματα και κρασαρουν διαφορα προγραμματα..

 

0lc6.jpg

 

 

5gh1.jpg

 

 

Οι φωτο ειναι με τα default τα οποια ειναι και τα πιο σταθερα settings αλλα και παλι τρωω μπλε οθονες αν κανω κατι βαρυ οπως gaming η prime95.

Επεξ/σία από TRILOBYTER
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατεβασα το voltage στα 1.64 και εβαλα τις μνημες στα 1066, μπορεσα να κανω 10 λεπτα τεστ με Prime 95 (μετα το σταματησα εγω ο ιδιος), στα πρωτα 1-2 λεπτα ο core 0 εχασε και τους 2 workers, πρωτα σταματησε ο ενας και μετα απο κανα λεπτο ο αλλος. Οι αλλοι 3 cores εκαναν τεστ για 10 λεπτα, μετα απο τα 10 λεπτα ο core 2 εχασε εναν worker και πηγε 50% load. Παντως βλεπω ειμαι σε καλο δρομο γιατι πριν ουτε 5 δευτερολεπτα δεν εκανε τεστ, η σταματουσε η απλα με τη μια blue screen. Χμμ..

 

PS: Εχουν ανεβει οι θερμοκρασιες μου κατα 2-3 βαθμους τωρα που εκανα αυτην την αλλαγη. Λιγο ακομα και πιστευω μπορω να φτασω σε ενα σχετικα σταθερω συστημα, εστω για λιγες βδομαδες μεχρι να παρω νεες ραμ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...