Προς το περιεχόμενο

Προτάσεις για παιχνίδι από 2 ή περισσότερα άτομα στο ίδιο PC [couch, co-op, vs, split screen]


Koritsi_Gia_PC

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 222
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • 6 μήνες μετά...

Παιχνιδια συνεργασιας να παιζω με φιλο

Καλησπερα!

Μπορειτε να προτεινετε κανα παιχνιδακι να παιζω παρεα με φιλαρακι σε εναν υπολογιστη με 2 χειριστηρια?
Εκτος φυσικα τα PRO,FIFA,TEKKEN,MORTAL COMBAT κτλπ...
Στυλ Unravel,Cupheads και τετοια

 

Το PC σηκωνει τα παντα
Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, Mirodin είπε

Καλησπερα! Μπορειτε να προτεινετε κανα παιχνιδακι να παιζω παρεα με φιλαρακι σε εναν υπολογιστη με 2 χειριστηρια?
Εκτος φυσικα τα PRO,FIFA,TEKKEN,MORTAL COMBAT κτλπ...
Στυλ Unravel,Cupheads και τετοια
Το PC σηκωνει τα παντα
Ευχαριστω

A way out, Diablo 3, CONTRA: ROGUE CORPS, Dungeon Defenders 2, Overcooked 2, μερικά που μου ήρθαν χωρίς ψάξιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Mirodin είπε

Παιχνιδια συνεργασιας να παιζω με φιλο

Καλησπερα!

Μπορειτε να προτεινετε κανα παιχνιδακι να παιζω παρεα με φιλαρακι σε εναν υπολογιστη με 2 χειριστηρια?
Εκτος φυσικα τα PRO,FIFA,TEKKEN,MORTAL COMBAT κτλπ...
Στυλ Unravel,Cupheads και τετοια

 

Το PC σηκωνει τα παντα
Ευχαριστω

A way out, overcooked 1&2, lovers in a dangerous spacetime. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, papp0us είπε

A way out, Diablo 3, CONTRA: ROGUE CORPS, Dungeon Defenders 2, Overcooked 2, μερικά που μου ήρθαν χωρίς ψάξιμο

Diablo 3? Μόνο στις κονσόλες δεν έχει local coop?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μερικά και από εμένα:

  • 20XX
  • Full Metal Furies
  • Gauntlet
  • Lost Castle
  • Risk of Rain
  • Salt and Sanctuary
  • Vagante
  • Victor Vran

Επίσης ένα ωραίο site για να ψάξεις https://co-optim.us/1803oOQ

 

Επεξ/σία από Xvipes
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έφτασε η ώρα να ξεθάψω κι εγώ το θέμα! Θα ήθελα μερικές προτάσεις για co-op games στο ίδιο PC (δίπλα δίπλα κοινώς), ειδικά αν είναι platform ή puzzle. Trine 2, It Takes Two, Overcooked 2, Lost Vikings (ξέρω ξέρω), A Way Out, Fight 'n' Rage, Guacamelee, Double Dragon Neon, Unravel 2, είναι ήδη στη λίστα, με ενδιαφέρει πρώτα το local co-op και δευτερευόντως το είδος. Δεν έχει σημασία αν είναι παλιό, καινούριο, με καλά ή κακά γραφικά, αλλά όχι αμιγώς πολεμικά παιχνίδια στην αισθητική τους (το Cuphead πχ ίσως περάσει, το Gears of War με καμία κυβέρνηση), ενώ οτιδήποτε physics-based ενδιαφέρει.

Επειδή στα indie και πιο παλιά έχω περισσότερη γνώση (και βιβλιοθήκη), προτάσεις σε πιο νέα και mainstream παιχνίδια είναι επίσης ευπρόσδεκτες, αλλά γενικά πείτε και βλέπουμε :)

Επεξ/σία από Tobajara
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Tobajara είπε

Έφτασε η ώρα να ξεθάψω κι εγώ το θέμα! Θα ήθελα μερικές προτάσεις για co-op games στο ίδιο PC (δίπλα δίπλα κοινώς), ειδικά αν είναι platform ή puzzle. Trine 2, It Takes Two, Overcooked 2, Lost Vikings (ξέρω ξέρω), A Way Out, Fight 'n' Rage, Guacamelee είναι ήδη στη λίστα, με ενδιαφέρει πρώτα το local co-op και δευτερευόντως το είδος. Δεν έχει σημασία αν είναι παλιό, καινούριο, με καλά ή κακά γραφικά, αλλά όχι αμιγώς πολεμικά παιχνίδια στην αισθητική τους (το Cuphead πχ ίσως περάσει, το Gears of War με καμία κυβέρνηση), ενώ οτιδήποτε physics-based ενδιαφέρει (πχ Unravel, αλλά δεν ξέρω αν έχει local co-op).

Επειδή στα indie και πιο παλιά έχω περισσότερη γνώση (και βιβλιοθήκη), προτάσεις σε πιο νέα και mainstream παιχνίδια είναι επίσης ευπρόσδεκτες, αλλά γενικά πείτε και βλέπουμε :)

Όλα τα παρακάτω τα έχω παίξει με τη φίλη μου και θεωρώ ότι αξίζουν, κάποια περισσότερο και κάποια λιγότερο, αλλά θεωρώ ότι είναι οι καλύτερες couch co-op εμπειρίες που μπορούν να βρεθούν στο PC (σε κονσόλες υπάρχουν και άλλα αξιόλογα games όπως μερικά από τα exclusives της Nintendo).

- A Way Out 
- It Takes Two
- Overcooked 1+2
- Rayman Legends
- Guacamelee 1+2
- Untitled Goose Game
- Lovers in a Dangerous Spacetime
- Unravel 2 (το 1 δεν έχει co-op αλλά αξίζει)
Teenage Mutant Ninja Turtles: Shredder's Revenge
Trine 1+2+4+το dlc του 4 (όχι το 3 για πολλούς λόγους)

To A Way Out είναι από τους ίδιους δημιουργούς του It Takes Two και είχε βγει πρώτο. Αν το παίξεις μετά το It Takes Two θα σου φανεί μέτριο λόγω σύγκρισης. Θα πρότεινα να αρχίσεις με αυτό, έχει και ενδιαφέρουσα ιστορία.

Επίσης, δεν έχω δοκιμάσει ακόμα το LEGO Star Wars: The Skywalker Saga (και κανένα Lego για την ακρίβεια) που ακούγονται καλά λόγια για το συγκεκριμένο και ότι είναι διασκεδαστικό.

Τέλος, προτρέπω να αποφύγεις διάφορους κλώνους του Overcooked όπως το Moving Out και το Catastronauts αν θέλεις να διατηρήσεις την ψυχική σου ηρεμία, δεν λειτουργούν όπως θα έπρεπε οι μηχανισμοί τους και τελικά απογοητεύουν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήδη 

3 hours ago, Tobajara said:

Έφτασε η ώρα να ξεθάψω κι εγώ το θέμα! Θα ήθελα μερικές προτάσεις για co-op games στο ίδιο PC (δίπλα δίπλα κοινώς), ειδικά αν είναι platform ή puzzle. Trine 2, It Takes Two, Overcooked 2, Lost Vikings (ξέρω ξέρω), A Way Out, Fight 'n' Rage, Guacamelee, Double Dragon Neon, Unravel 2, είναι ήδη στη λίστα, με ενδιαφέρει πρώτα το local co-op και δευτερευόντως το είδος. Δεν έχει σημασία αν είναι παλιό, καινούριο, με καλά ή κακά γραφικά, αλλά όχι αμιγώς πολεμικά παιχνίδια στην αισθητική τους (το Cuphead πχ ίσως περάσει, το Gears of War με καμία κυβέρνηση), ενώ οτιδήποτε physics-based ενδιαφέρει.

Επειδή στα indie και πιο παλιά έχω περισσότερη γνώση (και βιβλιοθήκη), προτάσεις σε πιο νέα και mainstream παιχνίδια είναι επίσης ευπρόσδεκτες, αλλά γενικά πείτε και βλέπουμε :)

Ήδη καλύφθηκαν τα "βασικά" του είδους, αλλά να προσθέσω τα Towerfall (physics-based platform/action game, είναι κυρίως versus αλλά υπάρχει και campaign/quest mode για 2P co-op, και μέχρι 4P αν παίξεις το Dark World DLC/expansion), Lovers in a Dangerous Spacetime (2-4P, όπου οι παίκτες χειρίζονται ένα διαστημόπλοιο επανδρώνοντας διάφορα sections όπως μηχανές, ασπίδες κ.τ.λ.), Manual Samuel (μια περίεργη μείξη co-op/adventure - λίγο crude humor, αλλά ενδιαφέρον concept), αν πάτε και λίγο προς horror, κάποιο (ή όλα) απο τα Dark Pictures Anthology games (Man of Medan, Little Hope, House of Ashes, Devil In Me) έχουν local co-op mode (είναι hotseat - με ένα χειριστήριο δηλαδή), ή κάποιο απο τα Lara Croft games (Temple of Osiris, Guardian of Light) ειδικά αν σας ενδιαφέρει κάτι πιο long-term (έχει challenges που δίνουν κάποιο replayability).

Επίσης μια μικρή ένσταση για το Moving Out, αν και όντως είναι λίγο inconsistent στα physics του, υπάρχει assist mode (με ξεχωριστές επιλογές για time, difficulty, physics) και αν δεν σας ενδιαφέρει το 100%, παίζεται πολύ ευχάριστα με 2+ παίκτες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
11 λεπτά πριν, ilos είπε

Mame + 2 Joysticks.😄

Το έχω ήδη σε emulation laptop και το ένα χειριστήριο είναι Hori Real Arcade Pro 4 :P (το φλώρικο είναι ένα PDP XBOX 360). Απλά πρέπει να καθήσω να φτιάξω λίστες γιατί με τη χύμα βιβλιοθήκη του Retroarch δε βγαίνει άκρη.

Επεξ/σία από Tobajara
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...