Προς το περιεχόμενο

εισοδος εξοδος parking -κλησεις κτλ


kage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τώρα συγγνώμη αλλά αυτοι που αφήνουν χαρτί με τηλ στο αμάξι,δεν το αφήνουν στις 99,9% των περιπτώσεων ποτε για 5-10 λεπτα,αλλά για πολυ παραπάνω. Γιαυτό και αφήνουν τηλ.

Και γιατί θα πρέπει εγώ που θέλω να μπω στο πάρκινγκ μου, να σταματήσω την κυκλοφορία,να κατεβω για να δω τι τηλ έχει ο καθένας που με έκλεισε και να τον πάρω τηλ.Και να περιμένω πότε να έρθει.

Αλλά εντάξει τουλαχιστον εκεί δείχνεις μια ανοχή, και λες σκέφτηκε και τον άλλον που κλείνει.Με έχει τύχει να με κλείσουν έτσι,δεν μου άρεσε αλλά δεν το εκανα και θέμα ούτε και φυσικά κάλεσα τροχαία.

Όποιος κλεινει εξόδους/εισόδους πάρκινγκ, οφείλει να είναι μέσα στο αμάξι ή κοντά σε αυτό και να το βλέπει. Και όχι να αφήνει χαρτάκια.

Και μην λέτε για έκτακτη αναγκη αν κλείσει, ξέρουμε όλοι οτι αυτη ειναι η απειροελάχιστη πιθανότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Σε κλείσιμο ιδιωτικού πάρκινγκ είτε είμαι μέσα στο αυτοκίνητο είτε το έχω στο οπτικό μου πεδίο, τηλ δεν έχει νόημα να αφήσω για το λόγο που αναφέρθηκε. Ο άλλος μέχρι να πάει να δει το νούμερο και να καλέσει ενδεχομένως να κλείσει το δρόμο στους άλλους οπότε τον αναγκάζω να κάνει γύρους.

Αντίθετα τηλ. αφήνω σε διπλοπαρκάρισμα αν χρειαστεί να κουβαλήσω κάτι από το αυτοκίνητο που και πάλι μιλάμε για 10λεπτο το πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 χρόνο αργότερα...
Στις 23/9/2018 στις 1:05 ΜΜ, AristidisZ είπε

Δε νομίζω ότι υπάρχει κάποιος νόμος για αυτό... 

Το μόνο που μπορείς να δεις είναι αν το παρκάρισμα στο απέναντι πεζοδρόμιο επιτρέπεται 

Πως, μα αλλου και στα μηκη του Οδοστροματος, μας λενε οτη η καθε λωρηδα πρεπει να εχει 2,5 μ. Οπου πρεπει να εχεις σε ολους τους δρομους οι οποιη φερουναι 3-4 λορηδες 7,5μ - 10μ φαρδως, και οπου τα 2,5μ ησχιουναι απο καποτε 1980 - 1982 διοτη τοτε πηρανε την προτελευταια φωρα μεγενθεση τα φωρτηγα απο τα 1,75μ στα 2,5μ και η τελευταια ειταναι καποτε το 2005 και το ανεβασαν στα 2,55μ. Μονο εδω στην Ελλαδα δεν ανταποκρηνονται σε αυτους τους κανονες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Να κάνω μια και εγώ απορία. Είναι που λέτε μία περίπτωση όπου υπάρχει χώρος(ιδωτικός χωρίς να εμποδίζουν πεζοδρόμιο κτλ) όπου βάζουν παράλληλα μεταξύ τους(αλλά κάθετα ως προς το οδοστρωμα) τρία αυτοκίνητα. Στο ένα σημείο που τελιώνει το ιδιότυπο αυτό πάρκινγκ(δεν ξέρω αν είναι και τι είναι) έχει ταμπέλα(εισοδος εξοδος οχηματων) με απόφαση από τον Δήμο, στο άλλο σημείο φαίνεται οτι υπήρχε ταμπέλα αλλά έχει κοπεί/εξαφανιστεί. Επειδή μαζευόμαστε εκεί για 10 λεπτά το πρωί (και επειδή συνηθως δεν βρίσκουμε πάρκινγκ) παρκάρουμε εκει και είμαστε έξω από το αυτοκίνητο στα 5 μέτρα. Έρχεται λοιπόν η κυρία που το βάζει εκεί, πατάει μια κόρνα τσουπ μπαινει ο ιδιοκτητης, κανει οπισθεν το βαζει ανετα η κυρια και μετά αρχιζει το παραλήρημα οτι μην το βάζετε εδώ απαγορευεται(να προσπαθει ηρεμα να της πει ο αλλος οτι μην φωναζετε για 10 λεπτα ειμαστε εδώ) και να φωνάζει και να βρίζει. Ενημερώνει πως θα παρει την αστυνομία και παιρνει απάντηση καλώς να την πάρετε αλλα επειδή θα φύγουμε σε 10 λεπτά να σας αφήσει το τηλεφωνό του ο αστυνομικός να μας το δώσετε το μεσημερι να τον καλέσουμε. Και οντως αποχωρήσαμε μετα απο 10 λεπτά και έμεινε η υστερικιά με το κινητό στο χέρι να βγάζει φωτογραφία το αυτοκίνητο.

Έχουμε κάποια πληροφορία τι γίνεται σε αυτές τις περιπτώσεις και πως μπορούμε να διαχειριστουμε την υστερικιά την ταμπέλα της. Ευχαριστώ.

Υ.Γ Να πω οτι και σε άλλο σημείο έχει άλλα 2 σετ από τέτοιες πινακίδες η ίδια πολυκατοικία, αλλά εκεί ειναι κουλ τα τυπακια.

Εδιτ: Παρκάρουμε επι του δρόμου που έχει είσοδο το εν λόγω <<πάρκινγ>> λάθος διατύπωση,

Επεξ/σία από VonLoutsos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν ο χώρος είναι ιδιωτικος, δεν μπορείς να σταθμεύσεις. Σε ποιους επιτρέπει ο ιδιοκτήτης να σταθμεύουν δεν σου πέφτει λόγος. Οπουδήποτε αλλού παρκάρεις ελεύθερα

Δεν κατάλαβα όμως τι χώρος είναι; Είσοδος της πολυκατοικίας,του πάρκινγκ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, tutuyo said:

Εάν ο χώρος είναι ιδιωτικος, δεν μπορείς να σταθμεύσεις. Σε ποιους επιτρέπει ο ιδιοκτήτης να σταθμεύουν δεν σου πέφτει λόγος. Οπουδήποτε αλλού παρκάρεις ελεύθερα

Δεν κατάλαβα όμως τι χώρος είναι; Είσοδος της πολυκατοικίας,του πάρκινγκ;

Δεν κατάλαβες καλά. Στον ιδιωτικό χώρο προφανώς και παρκάρει αυτός που το έχει ή όποιος αυτός θέλει. Το πρόβλημα είναι οι εν λόγω οδηγοι κάνουν στάση για 15 λεπτά  στον δρόμο απέξω από την είσοδο( που έχει τις πινακίδες που ανάφερα) και ειναι ή μέσα ή απέξω από τα αυτοκίνητα έτσι αν θέλει κάποιος να μπει, μπαίνει άμεσα(συνήθως είναι 3 αυτοκίνητα που έρχονται το πρωί και φεύγουν το μεσημέρι άρα δεν είναι συνέχεια το βάζω βγάζω)

Είναι ένα κομμάτι οικοπέδου ακριβώς δίπλα από την πολυκατοικία(προφανώς έμεινε άδειο από την αρχική κατασκευη και το χρησιμοποιουν ως παρκινγκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για ποιο λόγο παρκάρετε εκεί για 10 λεπτα;

Εφοσων όπως λες είστε δίπλα ή μέσα στο αμάξι δεν υπάρχει πρόβλημα,αν όντως είστε δίπλα στο αμάξι.Συνήθως αυτοί που κλείνουν εξόδους και γκαράζ τα αφήνουν και φεύγουν.

Από εκεί και πέρα όχι δεν μπορείς να κάνεις κάτι για την υστερικια,εκτός αν παρκάρεις αλλού,και ξανά η ερώτηση γιατί παρκάρετε εκεί για λίγο,περιμένετε κάποιον;

Επεξ/σία από jmmys
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 hours ago, jmmys said:

Για ποιο λόγο παρκάρετε εκεί για 10 λεπτα;

Εφοσων όπως λες είστε δίπλα ή μέσα στο αμάξι δεν υπάρχει πρόβλημα,αν όντως είστε δίπλα στο αμάξι.Συνήθως αυτοί που κλείνουν εξόδους και γκαράζ τα αφήνουν και φεύγουν.

Από εκεί και πέρα όχι δεν μπορείς να κάνεις κάτι για την υστερικια,εκτός αν παρκάρεις αλλού,και ξανά η ερώτηση γιατί παρκάρετε εκεί για λίγο,περιμένετε κάποιον;

Παρκάρουμε εκεί κάθε μέρα για να πάρουμε πράγματα βάρους λιγότερο από 2 κιλά και να φύγουμε μετά από 10-15 λεπτά. Αν δεν είμαστε εκει είμαστε στο ακριβώς απέναντι πεζοδρόμιο(δρόμος που χωράει δυο παρκαρισμένα και μονής λωρίδας). Το θέμα δεν είναι να της κάνω κάτι(δεν με ενδιαφέρει), απλά επειδή λείπει και η μία κολώνα αν έρθει αστυνομία, ποιος θα έχει δίκιο? Μας ενοχλησε η αγενεια.

Να φανταστείς κόρναρε μια φορά το πήραμε και άρχισε να μιλάει άσχημα να φωνάζει(πήρε και έναν υπάλληλο να βάλει και το άλλο αυτοκίνητο που είχαν και προφανώς δεν γκρίνιαξαμε αφου του κλειναμε την είσοδο) και ενώ την ενημέρωσαμε οτι είμαστε εδώ(έχουμε χαρακτηριστικά αυτοκίνητα), σε 10 λεπτά θα φύγουμε(και αυτη μενει εκει μεχρι το απογευμα, οποτε δεν υπάρχει λογος για διαφωνίες) αυτη επεμενε να μην παρκάρουμε  εκει και οτι θα καλέσει την αστυνομία. Της είπαμε και εμεις οκ κάλεσε την αλλα εμεις σε 10 λεπτα φευγουμε, δεν περιμένουμε. Όπως και έγινε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Για να ειναι νομιμο ενα παρκιν πρέπει ειτε να εχει αριθμό άδειας ως τετοιο ειτε να αναφερεται ως παρακολούθημα στο συμβόλαιο του διαμερίσματος.Περισευομενος χώρος ακομα και  ιδιωτικώς χωρίς αδεια δεν ειναι παρκιν  και ουτε αντιμετωπίζεται ωσ τέτοιο.Καλειτε μονοι σας την αστυνομια και αναφέρεται οτι η κυρια σας έβρισε και ζητατε να αποδείξει τα λεγόμενα της με χαρτια.

Φυσικα δεν κλείνετε τον χωρο εκείνη την ωρα για καλο και για κακο........

Επεξ/σία από SPYRER_007
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, SPYRER_007 said:

Για να ειναι νομιμο ενα παρκιν πρέπει ειτε να εχει αριθμό άδειας ως τετοιο ειτε να αναφερεται ως παρακολούθημα στο συμβόλαιο του διαμερίσματος.Περισευομενος χώρος ακομα και  ιδιωτικώς χωρίς αδεια δεν ειναι παρκιν  και ουτε αντιμετωπίζεται ωσ τέτοιο.Καλειτε μονοι σας την αστυνομια και αναφέρεται οτι η κυρια σας έβρισε και ζητατε να αποδείξει τα λεγόμενα της με χαρτια.

Φυσικα δεν κλείνετε τον χωρο εκείνη την ωρα για καλο και για κακο........

Ευχαριστώ για την απάντηση.  Περισσευόμενος χώρος δίπλα από το ισόγειο γραφείο που έχει εκει είναι (δεν νομιζω να σχετίζεται με διαμέρισμα). Αλλα πραγματικά δεν προλαβαίνω να περιμένω να έρθει η Αστυνομία και αυτή το ξέρει οτι για 10 λεπτά είμαστε εκει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τι να σου πω .Ειτε συνεχίζεται τον κλεφτοπόλεμο ειται καλειτε την αστυνομια και περιμενετε ...........

Ακομα νομιζω οτι απαγορευται η στάθμευση και ΟΧΙ η σταση.Εφοσον μετακινείται  αμεσα τα οχηματα επιτρέποντας την πρόσβαση δεν μπορουν να κόψουν κληση και εισται νομιμοι.

Επεξ/σία από SPYRER_007
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν παρκαρουν  μπροστα ειναι παρανομο καθως εμποδιζει εισοδο εξοδο. Εγω προσωπικα δε θα ειχα θεμα αν ο αλλος εφευγε οταν εγω χρησιμοποιουσα το γκαραζ αλλα αν ο αλλος ειναι στραβοξυλο...εμπλεξες.

ds.jpg

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, vamvakoolas said:

αν παρκαρουν  μπροστα ειναι παρανομο καθως εμποδιζει εισοδο εξοδο. Εγω προσωπικα δε θα ειχα θεμα αν ο αλλος εφευγε οταν εγω χρησιμοποιουσα το γκαραζ αλλα αν ο αλλος ειναι στραβοξυλο...εμπλεξες.

 

Με την εικόνα από το google maps μου έδωσες ιδέα να κοιτάξω για να σου δείξω πως είναι. Και ξέρεις τι βγήκε; Οτι η κυρία λέει ψέμματα. Η αριστερή κολώνα που φαίνεται στην φωτό λείπει και λέει οτι δεν πρέπει να παρκάρουμε στο δρόμο μέχρι εκεί που ξεκινάει το γκαζόν μπροστά απο την πολυκατοικία περίπου, γιατί η αριστερή κολώνα (που δεν υπάρχει) βρισκόταν στην κεραία περιπου του μαυρου αυτοκινητου.

12345.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

εχεις δικιο ετσι και αλλιως αν θυμαμαι ο κανονισμος της τροχαιας λεει οτι μεγιστο πλατος 2 με 2.5 για οικια.

Απο τη φωτο και με βαση τη ταμπελα περιπου τοσο ειναι (αντε χαριζουμε και κανα μετρο)

 

Τωρα αν εκει οι ιδιοκτητες θελουν 5-6 μετρα εισοδο εξοδο αυτο σιγουρο δεν ειναι λογικο και ειναι και παρανομο

Επεξ/σία από vamvakoolas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...