Προς το περιεχόμενο

εισοδος εξοδος parking -κλησεις κτλ


kage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Just now, tutuyo said:

lol

κρατα την φωτογραφια και την επομενη φορα που θα γινει αγενης, θα της την δειξεις και θα της πεις απλα "σε γραφω"

Την προηγούμενη φορά πάρκαρα στην μπροστά κολώνα και της έλεγα οτι δεν ξέρω προς τα που είναι η άλλη πινακίδα, οπότε αν έφτανε η αστυνομια που θεωρητικά είχε καλέσει(γιατί σε 10 λεπτά θα έχω φύγει της είπα και όντως έφυγα και έμεινε να βγάζει φωτογραφίες το αμάξι), μπορει να με έγραφε (αν και το δεν υπάρχει άλλη πινακίδα και δεν ήξερα θεωρώ έχει βάση). Τώρα ξέρω που να παρκάρω.

Υ.Γ: Η πινακίδα έχει αριθμό απόφασης 2009 η φωτό από google είναι 2014 άρα είμαστε κομπλέ.

Just now, vamvakoolas said:

εχεις δικιο ετσι και αλλιως αν θυμαμαι ο κανονισμος της τροχαιας λεει οτι μεγιστο πλατος 2 με 2.5 για οικια.

Απο τη φωτο και με βαση τη ταμπελα περιπου τοσο ειναι (αντε χαριζουμε και κανα μετρο)

Τωρα αν εκει οι ιδιοκτητες θελουν 5-6 μετρα εισοδο εξοδο αυτο σιγουρο δεν ειναι λογικο και ειναι και παρανομο

Για δέκα λεπτά που παρκάρουμε και ειμαστε εκεί(και το ξέρει οτι είμαστε για 10 λεπτά) για να μπει/βγει ο οποιοσδήποτε κάνει φασαρία. Ενω όπως φαίνεται έχει άδικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

οπως ειπες κρατα φωτο και τα στοιχεια και ασε τους να χτυπιουνται. Δε κανεις κατι παρανομο. Απλως προσεχε μην εξαφανιστεις και βρεις τιποτα γρατζουνιες ή εισαι μειον σε καφρεπτες οταν επιστρεψεις...

βλεπεις τι γινεται εκει εξω...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

23 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Με την εικόνα από το google maps μου έδωσες ιδέα να κοιτάξω για να σου δείξω πως είναι. Και ξέρεις τι βγήκε; Οτι η κυρία λέει ψέμματα. Η αριστερή κολώνα που φαίνεται στην φωτό λείπει και λέει οτι δεν πρέπει να παρκάρουμε στο δρόμο μέχρι εκεί που ξεκινάει το γκαζόν μπροστά απο την πολυκατοικία περίπου, γιατί η αριστερή κολώνα (που δεν υπάρχει) βρισκόταν στην κεραία περιπου του μαυρου αυτοκινητου.

12345.jpg

Offtopic (όσο δεν πάει...)

Spoiler

Τι μου θύμισες ρε μεγάλε;;; Ήταν το δεύτερο σπίτι που έμεινα στην Πάτρα εκεί στην Αιγίου...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, skoulas said:

Offtopic (όσο δεν πάει...)

  Hide contents

Τι μου θύμισες ρε μεγάλε;;; Ήταν το δεύτερο σπίτι που έμεινα στην Πάτρα εκεί στην Αιγίου...

Έφυγες και εσύ, δεν άντεξες την μουρλή με το γραφείο :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, VonLoutsos είπε

Έφυγες και εσύ, δεν άντεξες την μουρλή με το γραφείο :P

Έχουν περάσει 7 χρόνια από τότε...Αν το γραφείο είναι στην πολυκατοικία που φαίνεται δίπλα, όταν έφυγα εγώ όλο το ισόγειο ήταν ξενοίκιαστο.

Εμείς είχαμε τρελή ένοικο αλλά ήταν άκακη...(μέχρι που φύγαμε,για μετά δεν ξέρω...)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 hours ago, skoulas said:

Έχουν περάσει 7 χρόνια από τότε...Αν το γραφείο είναι στην πολυκατοικία που φαίνεται δίπλα, όταν έφυγα εγώ όλο το ισόγειο ήταν ξενοίκιαστο.

Εμείς είχαμε τρελή ένοικο αλλά ήταν άκακη...(μέχρι που φύγαμε,για μετά δεν ξέρω...)

Εκεί ακριβώς  ειναι που φαίνεται στην φωτό, δεν είναι ενοικος. Τεσπα τουλαχιστον δεν θα μας το παιζει εξυπνη και να βριζει εκμεταλλευομενη το γεγονός οτι πρέπει να είμαστε κοσμιοι εμείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να αντιδρά έτσι εφοσων είστε δίπλα στο αμάξι και το παίρνετε αμέσως μόλις πάει να μπει ή να βγει κάποιος είναι όντως υστερικό.

Και εμένα μου έτυχε πολλές φορές να με κλείσουν το γκαράζ αλλά ήταν μέσα ή δίπλα στο αμάξι και αμέσως το έπαιρναν με συγγνώμη.Κανενα προβλημα με νοημων ανθρώπους.

Εχω βέβαια βριστει με γίδια και κάλεσα τροχαία και πήραν πινακίδες όπου τα άφηναν και έφευγαν.

Το θέμα είναι ότι όντως είστε δίπλα στο αμάξι;;;;

Τα 10 λεπτά τα έχω χιλιοακουσει.

Εντελώς φιλικά επειδη έχω σιχαθεί τον σταρχιδισμο σε θέμα κλείσιμο εξόδων αυτοκινήτων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 hours ago, jmmys said:

Το να αντιδρά έτσι εφοσων είστε δίπλα στο αμάξι και το παίρνετε αμέσως μόλις πάει να μπει ή να βγει κάποιος είναι όντως υστερικό.

Και εμένα μου έτυχε πολλές φορές να με κλείσουν το γκαράζ αλλά ήταν μέσα ή δίπλα στο αμάξι και αμέσως το έπαιρναν με συγγνώμη.Κανενα προβλημα με νοημων ανθρώπους.

Εχω βέβαια βριστει με γίδια και κάλεσα τροχαία και πήραν πινακίδες όπου τα άφηναν και έφευγαν.

Το θέμα είναι ότι όντως είστε δίπλα στο αμάξι;;;;

Τα 10 λεπτά τα έχω χιλιοακουσει.

Εντελώς φιλικά επειδη έχω σιχαθεί τον σταρχιδισμο σε θέμα κλείσιμο εξόδων αυτοκινήτων.

Εγώ σου λέω οτι δεν ειναι 10 λεπτά είναι 20 λεπτά. Αλλά είμαστε εκεί απέξω ή και δίπλα στο αυτοκίνητο και με το που κορνάρει το μετακινουμε γιατί απλά βρισκόμαστε εκεί να φορτώσουμε 3 πραγματα ΟΛΟΙ και να φύγουμε πάλι ΟΛΟΙ (8 αυτοκίνητα). Έχει εσκεμμένα βγάλει την δεύτερη πινακίδα για να καβατζώσει τρεις θέσεις για τα αυτοκινητα της εταιρείας της.

Εδιτ: Προχτές το έβαλε το αυτοκίνητο, και μετά πήρε και άλλον για να έρθει να το βάλει. Με το που βλέπω άντρα λέω ωραία θα καταφέρουμε να συνεννοηθουμε μάλλον αλλά ξεκίνησε τα είναι παρκινγκ για τρεις θέσεις.....


 

Επεξ/σία από VonLoutsos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...

Έχω ένα ιδιωτικό garage 1000% νόμιμο και από τότε που άλλαξε ο ένοικος του 1ou ορόφου, ακριβώς από πάνω, όταν αφήνω το αμάξι μου για λίγη ώρα στον χώρο που ενώνει το garage με τον δρόμο, χωρίς να ακουμπάω στο πεζοδρόμιο, βγαίνει και βρίζει να μην το αφήνω εκεί λες και ο κοινόχρηστος είναι αποκλειστικά δικός του. Τι να κάνω;

garage.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πω με επιφύλαξη μια γνώμη

το πεζοδρόμιο είναι δημόσιο, αλλά πέραν του πεζοδρομίου λογικά είναι ιδιωτικός (κοινόχρηστος;) χώρος

στον κοινόχρηστο ιδιωτικό χώρο για να μπορείς να παρκάρεις πρέπει να προβλέπεται χρήση θέσης στάθμευσης στην κάτοψη

με κάθε επιφύλαξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι πράγματι ένας κοινόχρηστος χώρος, αν δεν κάνω λάθος την έκφραση, κοινόκτητοs... , δεν ξέρω ορολογίες καλά, που είναι σε όλους άχρηστος εκτος από μένα που τον χρησιμοποιώ για να μπαινοβγαίνω από το garage μου. Καμια φορα, όταν βιάζομαι να ξαναφύγω δεν βάζω το αμάξι μέσα και να κλείσω την πόρτα ώστε μετά να τα ξανακάνω όλα αυτά αφού θα φύγω σε 1 ώρα και παρόλα αυτά θα έχει φτύσει στο τζαμι η θα με βρίζει την ώρα που φεύγω ότι απαγορεύεται να το παρκάρω έχει.

Από ότι έχω ακούσει μπορεί να φοβάται μην πατήσει κάποιος στο αμάξι μου και μπει στο διαμέρισμα του, μια και μόνιμα το έχει ανοιχτό, αλλα δεν ξέρω αν υπάρχει νομος που να λέει τέτοιο πράγμα. Ούτε λογικός νομος θα πρέπει να απαγορεύει σε εμενα προστατεύοντας με να παρκάρω εμπρός από την πόρτα του garage μου. Στο κάτω κάτω η γειτονιά γλυτώνει και μια θέση, όταν βιάζομαι.Είναι δηλαδή ανάγκη μεγάλη κάθε φορα να τσακώνομαι μαζί του η να να κάνω πως δεν ακούω. Δεν το καταλαβαίνω. Μπορεί αύριο να χειροτερέψουν τα πράγματα. Κάνει σαν τρελός..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, berdemenos είπε

Είναι πράγματι ένας κοινόχρηστος χώρος, αν δεν κάνω λάθος την έκφραση, κοινόκτητοs... , δεν ξέρω ορολογίες καλά, που είναι σε όλους άχρηστος εκτος από μένα που τον χρησιμοποιώ για να μπαινοβγαίνω από το garage μου. Καμια φορα, όταν βιάζομαι να ξαναφύγω δεν βάζω το αμάξι μέσα και να κλείσω την πόρτα ώστε μετά να τα ξανακάνω όλα αυτά αφού θα φύγω σε 1 ώρα και παρόλα αυτά θα έχει φτύσει στο τζαμι η θα με βρίζει την ώρα που φεύγω ότι απαγορεύεται να το παρκάρω έχει.

Από ότι έχω ακούσει μπορεί να φοβάται μην πατήσει κάποιος στο αμάξι μου και μπει στο διαμέρισμα του, μια και μόνιμα το έχει ανοιχτό, αλλα δεν ξέρω αν υπάρχει νομος που να λέει τέτοιο πράγμα. Ούτε λογικός νομος θα πρέπει να απαγορεύει σε εμενα προστατεύοντας με να παρκάρω εμπρός από την πόρτα του garage μου. Στο κάτω κάτω η γειτονιά γλυτώνει και μια θέση, όταν βιάζομαι.Είναι δηλαδή ανάγκη μεγάλη κάθε φορα να τσακώνομαι μαζί του η να να κάνω πως δεν ακούω. Δεν το καταλαβαίνω. Μπορεί αύριο να χειροτερέψουν τα πράγματα. Κάνει σαν τρελός..

Κοινόκτητοι είναι οι χώροι που ανήκουν σε όλους αλλά δεν έχουν όλοι δικαίωμα να τους χρησιμοποιούν, ενώ κοινόχρηστοι είναι οι χώροι που ανήκουν σε όλους και έχουν δικαίωμα όλοι να τους χρησιμοποιούν.

Τώρα σύμφωνα με όσα έχεις περιγράψει, μια χαρά μπορείς να παρκάρεις μπροστά στη γκαραζόπορτα σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

17 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Κοινόκτητοι είναι οι χώροι που ανήκουν σε όλους αλλά δεν έχουν όλοι δικαίωμα να τους χρησιμοποιούν, ενώ κοινόχρηστοι είναι οι χώροι που ανήκουν σε όλους και έχουν δικαίωμα όλοι να τους χρησιμοποιούν.

Τώρα σύμφωνα με όσα έχεις περιγράψει, μια χαρά μπορείς να παρκάρεις μπροστά στη γκαραζόπορτα σου.

Απογορευεται να παρκαρεις ακομα και ο ΙΔΙΟΣ μπροστα στην γκαραζοπορτα σου.

Το αναφερω γιατι πριν απο αρκετα χρονια εφαγε κληση ο απεναντι μου που ειχε ο ιδιος παρκαρει μπροστα στην γκαραζοπορτα του (βεβαια ισως εδω παιζει το οτι δεν μπορουσαν να περασουν οι πεζοι οπως ειχε παρκαρει στην γκαραζοπορτα του).

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Απογορευεται να παρκαρεις ακομα και ο ΙΔΙΟΣ μπροστα στην γκαραζοπορτα σου.

Το αναφερω γιατι πριν απο αρκετα χρονια εφαγε κληση ο απεναντι μου που ειχε ο ιδιος παρκαρει μπροστα στην γκαραζοπορτα του (βεβαια ισως εδω παιζει το οτι δεν μπορουσαν να περασουν οι πεζοι οπως ειχε παρκαρει στην γκαραζοπορτα του).

Δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες, ο απέναντι σου για να εμπόδιζε τους πεζούς προφανώς είχε παρκάρει στο πεζοδρόμιο, κάτι που σαφώς και απαγορεύεται.

Ο φίλος από ότι λέει είχε παρκάρει μέσα από το πεζοδρόμιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

(Joshua21) Ευχαριστώ για την κατανόηση και εγώ το θεωρώ λογικό και αυτονόητο, αλλα ο άλλος δεν είναι καθόλου συζητήσιμος, κάτι σαν άγριος, και θα με βόλευε πολύ να του πήγαινα κάτι επίσημο να με αφήσει στην ησυχία μου. Μέχρι στιγμής το μονο που του έχω πει είναι να μου φέρει τον νομο που το απαγορεύει και εγώ θα συμμορφωθώ, αν είναι έτσι, γιατί δεν μπορώ να τσακώνομαι με τον καθένα και είναι αλήθεια, αλλα γίνεται πολύ προκλητικός ειδικά τελευταία.

(Salvation81)

Δεν είμαι νομικός και δεν ξέρω αν κάθε νόμος είναι αναγκασμένος να αναφέρει τα αυτονόητα η και αυτά όλα που επιτρέπονται, παρα μάλλον μονο αυτά που απαγορεύονται.

Τώρα δεν θα είναι σωστό να έχουμε σημεία αναφοράς περιπτώσεις που προφανώς δεν κυνηγήθηκαν όσο έπρεπε, όπως προφανώς την περίπτωση που αναφέρεις.

Πάντως είναι κρίμα από ασυνεννοησία να μην γίνεται χρήση πραγμάτων η χώρων που είναι αδύνατον να προσεγγηθουν από κάποιους ούτως η άλλως, βλέπε κληρονομικά..

Επεξ/σία από berdemenos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...