Προς το περιεχόμενο

εισοδος εξοδος parking -κλησεις κτλ


kage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, grigas είπε

Εάν πρόκειται για ορισμένη από το ρυμοτομικό σχέδιο παρόδιο στοά, τότε το πεζώ και τα μηχανάκια κακώς βρίσκονται εκεί. Βέβαια από όσο βλέπω στα αριστέρα (εκεί που είναι το λευκό σκούτερ) φαίνεται να τελειώνει η εσοχή, οπότε μάλλον δεν είναι παρόδια στοά.

Οι παρόδιες στοές είναι μεν μέρος του οικοπέδου, αλλά είναι σαν πεζοδρόμιο, όποιος θέλει περνάει ελεύθερα από εκεί.

Δεν ξέρω αν είναι παρόδιος ή ποιος την έχει ορίσει, αυτό που ξέρω είναι ότι στην κάτοψη της αδείας ο χώρος αυτός περιγράφεται ως "στοά", ενώ ο κλειστός χώρος με το ρολό περιγράφεται ως "πυλωτή".

Και ναι, εκεί που είναι το σκούτερ τελειώνει η "εσοχή", αλλά ποια η διαφορά αν η πολυκατοικία που είναι αριστερά είχε φτιαχτεί αργότερα και είχε και αυτή στοά ή αν δεν είχε φτιαχτεί καθόλου? Θα ήταν κατά τη γνώμη σου "δημοσίας χρήσης", και ο ιδιοκτήτης του γκαράζ θα έπρεπε να την έχει ελεύθερη ώστε να μπορεί να τη διασχίσει ελεύθερα όποιος άσχετος επιθυμεί?

 

 

stoa.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

@supermanbee Μακάρι να είχες δίκιο φίλε μου. Αν ξέρεις κάποιον να δουλεύει σε supermarket ρώτα τον αν παίρνουν τηλέφωνο το 100 ή κάποιο κινητό αστυνομικού όταν τους κλείνουν την πρόσβαση. Επίσης πέρνα μία μέρα από την τροχαία που είναι δίπλα στα τρένα στις 8 το πρωί και δες πόσος κόσμος περιμένει για ακρόαση από τον διευθυντή της τροχαίας.

Όσο αφορά τον "νόμο για την πρασιά" που αναφέρεις το μόνο που λέει είναι πόση πρασιά πρέπει να αφήσεις. Ο OP πρέπει να δει την σύσταση οριζόντιων ιδιοκτησιών μήπως και ο διάδρομος που οδηγεί στο γκαράζ του έχει αποκλειστική χρήση αλλιώς είναι κοινόχρηστος και η χρήση του ορίζεται από τον κανονισμό της πολυκατοικίας όχι από τον νόμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Salvation81 είπε

Γιατι καποιος να εχει οικοπεδο και να αφησει ολο αυτο τον χωρο κενο; Αυτες οι πολυκατοικιες δεν ξερω καν αν ειναι ιδιοκτητες με την λογικη του οτι μου θυμιζουν εργατικες. Οποτε αν μενουν 10 οικογενειες (η αν ειναι 3-4 γραφεια) μεσα εκει ποιος εχει δικαιοδοσια να το αποκαλεσει ιδιωτικο χωρο; Καλα το παρκινγκ αλλα το ισογειο απο οσο γνωριζω δεν ανηκει σε καποιον νοικαρη.
Επσης ιδιωτικη εκταση χωρις περιφραξη δεν ξερω αν υφισταται καν (και κοινοχρηστος χωρος ο χωρος εκτος κτηριου διπλα στο πεζοδρομιο;).
Αυτο μονο καποιος δικηγορος που γνωριζει απο αυτα μπορει να το απαντησει με σιγουρια (ο καθενας φυσικα και λεει αυτο που τον βολευει - συμφερει).

Ακομα και να ισχυει αυτο ομως το 99% των παραδειγματων ειναι ασχετα, ο κανονας ειναι που μας ενδιαφερει οχι η 1 (η οι 100) εξαιρεση(εις).

Για πολλούς λόγους φαντάζομαι κάποιος μπορεί να αφήσει όλο αυτόν τον χώρο κενό αλλά δεν είναι κάτι που γνωρίζω.

Προφανώς και δεν είναι εργατικές. Κλασσική πολυκατοικία με στοά κάτω απο το μπαλκόνι. Εκατοντάδες τέτοιες υπάρχουν.

Ιδιωτική έκταση χωρίς περίφραξη γιατί να μην υφίσταται; Βάσει νόμου πρέπει να βάζει φράχτη ξέρω γω; Οι πυλωτές πχ είναι περιφραγμένες;;

Το αν το συγκεκριμένο είναι παράνομο ή όχι είναι άλλο κομμάτι. Θεωρητικά αν το πάρκινγκ που κλείνει είναι δικό του και αυτό βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο με την ανοχή των υπόλοιπων ενοίκων τότε μια χαρά νόμιμο είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, Burgos είπε

Για πολλούς λόγους φαντάζομαι κάποιος μπορεί να αφήσει όλο αυτόν τον χώρο κενό αλλά δεν είναι κάτι που γνωρίζω.

Προφανώς και δεν είναι εργατικές. Κλασσική πολυκατοικία με στοά κάτω απο το μπαλκόνι. Εκατοντάδες τέτοιες υπάρχουν.

Ιδιωτική έκταση χωρίς περίφραξη γιατί να μην υφίσταται; Βάσει νόμου πρέπει να βάζει φράχτη ξέρω γω; Οι πυλωτές πχ είναι περιφραγμένες;;

Το αν το συγκεκριμένο είναι παράνομο ή όχι είναι άλλο κομμάτι. Θεωρητικά αν το πάρκινγκ που κλείνει είναι δικό του και αυτό βρίσκεται σε κοινόχρηστο χώρο με την ανοχή των υπόλοιπων ενοίκων τότε μια χαρά νόμιμο είναι.

Τι να σου πω, δεν εχω δει πυλωτη πολυκατοικιας που να Μην ηταν περιφραγμενη. Η περιφραξη πρακτικα αυτο σημαινει, πως ειναι ιδιωτικη περιουσια και δεν μπορει ο καθενας να μπαινει εκει.

Οσο για το αλλο δεν ξερω κατα ποσο ειναι νομιμο οπως λες, ο ΚΟΚ αναφερει το κλεισιμο παρκινγκ, ως εκει. Δεν αναφερει πεζοδρομιο, δεν αναφερει κοινοχρηστο χωρο (και μονο που διαβαζω κοινοχρηστο χωρο ΕΞΩ απο το κτηριο γελαω παντως - να ηταν ο χωρος απο πισω, ο ακαλυπτος οπως λεμε δεκτον αφου πρακτικα ειναι η αυλη του οικισματος, εδω δεν ειναι αυτο ομως). Αν ηταν περιφραγμενος χωρος βεβαια θα ηταν αλλο θεμα αφου το αυτοκινητο θα ηταν Μεσα σε ιδιωτικο χωρο, μπροστα απο μια πορτα παρκινγκ. Τωρα δεν ξερω τι ισχυει και δεν ξερω και τι ισχυε πριν 50 χρονια και παραπανω που χτιστηκαν αυτες οι πολυκατοικιες (μπορει τοτε αυτο μπροστα να το αφηναν σαν δημοσιο χωρο πχ και τωρα δεκαετιες μετα ο καθενας να λεει το κοντο και το μακρυ του).

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Salvation81 είπε

Τι να σου πω, δεν εχω δει πυλωτη πολυκατοικιας που να Μην ηταν περιφραγμενη. Η περιφραξη πρακτικα αυτο σημαινει, πως ειναι ιδιωτικη περιουσια και δεν μπορει ο καθενας να μπαινει εκει.

Οσο για το αλλο δεν ξερω κατα ποσο ειναι νομιμο οπως λες, ο ΚΟΚ αναφερει το κλεισιμο παρκινγκ, ως εκει. Δεν αναφερει πεζοδρομιο, δεν αναφερει κοινοχρηστο χωρο (και μονο που διαβαζω κοινοχρηστο χωρο ΕΞΩ απο το κτηριο γελαω παντως - να ηταν ο χωρος απο πισω, ο ακαλυπτος οπως λεμε δεκτον αφου πρακτικα ειναι η αυλη του οικισματος, εδω δεν ειναι αυτο ομως). Αν ηταν περιφραγμενος χωρος βεβαια θα ηταν αλλο θεμα αφου το αυτοκινητο θα ηταν Μεσα σε ιδιωτικο χωρο, μπροστα απο μια πορτα παρκινγκ. Τωρα δεν ξερω τι ισχυει και δεν ξερω και τι ισχυε πριν 50 χρονια και παραπανω που χτιστηκαν αυτες οι πολυκατοικιες (μπορει τοτε αυτο μπροστα να το αφηναν σαν δημοσιο χωρο πχ και τωρα δεκαετιες μετα ο καθενας να λεει το κοντο και το μακρυ του).

Πυλωτή περιφραγμένη πραγματικά δε θυμάμαι να έχω δει. Αυτές οι πολυκατοικίες όπως στη φώτο (τουλάχιστον στη Θεσσαλονίκη στην περιοχή Μαρτίου που βλέπω 5 σε κάθε στενό) είναι χτισμένες τέλη 70 μέχρι αρχές 90. Απλά σκέψου και κάτι άλλο. Σε πολλά σημεία χωρίς στοές κλπ, βλέπεις το πεζοδρόμιο να έιναι 10 μέτρα και λίγο πιο κάτω 3 πχ. Αυτά τα 7 μέτρα είναι οικόπεδο της πολυκατοικίας πολλές φορές. Ξέρω συγκεκριμένα 3 οικοδομές του 75-80 που είναι έτσι αλλά δεν ξέρω γιατί. Αντί ακάλυπτου; Για κάποιο παραθυράκι που είχε η νομοθεσία τότε; Δεν έχω ιδέα. Αν δεν μπει κανένας πολιτικός μηχανικός και κανένας τροχονόμος να μας ξεκαθαρίσει τι παίζει θα κάνουμε εικασίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Burgos είπε

Πυλωτή περιφραγμένη πραγματικά δε θυμάμαι να έχω δει. Αυτές οι πολυκατοικίες όπως στη φώτο (τουλάχιστον στη Θεσσαλονίκη στην περιοχή Μαρτίου που βλέπω 5 σε κάθε στενό) είναι χτισμένες τέλη 70 μέχρι αρχές 90. Απλά σκέψου και κάτι άλλο. Σε πολλά σημεία χωρίς στοές κλπ, βλέπεις το πεζοδρόμιο να έιναι 10 μέτρα και λίγο πιο κάτω 3 πχ. Αυτά τα 7 μέτρα είναι οικόπεδο της πολυκατοικίας πολλές φορές. Ξέρω συγκεκριμένα 3 οικοδομές του 75-80 που είναι έτσι αλλά δεν ξέρω γιατί. Αντί ακάλυπτου; Για κάποιο παραθυράκι που είχε η νομοθεσία τότε; Δεν έχω ιδέα. Αν δεν μπει κανένας πολιτικός μηχανικός και κανένας τροχονόμος να μας ξεκαθαρίσει τι παίζει θα κάνουμε εικασίες

Μπορει να γλυτωναν τον χωρο απο εκει και να εφτιαχναν στο τσακ εναν τελευταιο οροφο, ολα ειναι πιθανα. Εμενα απλα μου φανταζει απιθανο να θεωρειται κατι ανοιχτο προς ολους ιδιωτικη περιουσια (η εστω κοινοχρηστος χωρος καποιων). Εχω δει κατι κουφα σε εργατικες πολυκατοικιες με την υποστηριξη διαφορων Δημων (οπως αναφερθηκε για τους ψηφους) αλλα δεν σημαινει πως ειναι νομιμα (απλα κανεις δεν ασχολειται σε αυτο το απεραντο κ@λοχανειο που ζουμε).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Salvation81 είπε

και μονο που διαβαζω κοινοχρηστο χωρο ΕΞΩ απο το κτηριο γελαω παντως

να μην γελάς, π.χ. η πρασιά που ανέφερα πριν

https://vlastarakosk.weebly.com/koinohristos-hvros-polykatoikias.html

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λογω   ενασχολησης   με  ακινητα   να  πω   τα  εξης....

1.Εισοδος-εξοδος   χωρου   νομιμου   παρκιν   ειναι  αποκλειστικα   "προς  χρηση"  του   παρκιν   και  απαγορευεται   ρητα   η  σταση/σταθμευση  εστω  για  λιγο.

2.Ο  αστυνομικος   γραφει   κληση   σε   οποιαδηποτε   περιπτωση   υπαρχει   εμποδισμος   εισοδου/εξοδου  οχηματος   σε   δημοσιο   δρομο   και   υπαρχει

διαταξη   γι  αυτο.

Το   αν  η  εισοδος/εξοδος   γινετε   απο  παρανομη   πολεοδομικα   θεση   παρκιν  δεν  τον   αφορα. Αφορα   δημο   και   δημοτικη   αστυνομια.

3.Η  ιστορια   με   τις   "στοες"   καταργηθηκε   ουσιαστικα   το  83   εκτος   σπανιων   εξαιρεσεων   σε   δρομους   που   υπαρχουν  ηδη.

Ηταν   μια   λογικη   επεκτασης   του   ανυπαρκτου   πεζοδρομιου   σε   δρομους   με   μεγαλη   κινηση   και   υπηρχε   "τραβηγμα"   προς

τα   πισω   του  ισογειου   (οπως   και   των   ρετιρε   για  καλυτερο   φωτισμο)  αλλα   ειναι   ουσιαστικα   ιδιωτικος   "δανεικος"   χωρος   και

δεν   εχει   δικαιωμα   ΚΑΝΕΝΑΣ   να   οφεληθει   απ  αυτο   γιατι  νομικα   ειναι   πεζοδρομιο.

4.Τα   "τσιμεντακια   ραμπες"   ειναι   100%   παρανομες   οπως   και  τα   κολονακια   εκτος   και  τα   βαζει   ο  δημος   προς   διεκολυνση

μεγαλων   οχηματων   σε   διασταυρωσεις.

Στα   νομιμα   παρκιν    το   υψος   του   πεζοδρομιου   πρεπει   να   "πεφτει"   στους   7,5   ποντους   και   το   πεζοδρομιο   να   ειναι   22   ποντοι!

Και   χωρις   σκαλοπατι   φυσικα   αλλα   προοδευτικα   με   αντιολισθητικο   τσιμεντο.

5.Στην   φωτο   με   την   "υστερικια   που  φωναζει"   ειναι   100%   παρανομο   παρκιν   οπου   εχει  δοθει   νομιμα   η  εστω   νομοτυπα   χωρος

παρκιν   για   ενα   αυτοκινητο  (δημοσιογραφικο  η  αμεα  η  κατι   αλλο  που  σαφως   πρεπει  να   ελεγθει)  και   καποιοι   ξυπνιοι

που   πιθανοτατα   εβγαλαν   την  πινακιδα   γιατι   ετσι  βολευε   καλυτερα,  εφτιαξαν   στην  πρασια    3  θεσεις   παρανομου   παρκιν.

ΑΜΕΣΗ   ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ   ΣΤΟΝ   ΔΗΜΟ.

ΛΗΞΙΣ.

  • Like 2
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, supermanbee είπε

να μην γελάς, π.χ. η πρασιά που ανέφερα πριν

https://vlastarakosk.weebly.com/koinohristos-hvros-polykatoikias.html

Πρασια ξε-πρασια απο την στιγμη που ΔΕΝ ειναι ιδιοκτητος χωρος (ειναι κοινοχρηστος) και υπαρχει αυτοκινητο παρκαρισμενο μπροστα σε παρκινγκ ειναι παρανομο.

Αν οσα λεει ο Tigergreg ισχυουν τοτε ενας λογος παραπανω που ολο αυτο ειναι παρανομο.

Επεξ/σία από Salvation81
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

44 λεπτά πριν, tigergreg είπε

Λογω   ενασχολησης   με  ακινητα   να  πω   τα  εξης....

1.Εισοδος-εξοδος   χωρου   νομιμου   παρκιν   ειναι  αποκλειστικα   "προς  χρηση"  του   παρκιν   και  απαγορευεται   ρητα   η  σταση/σταθμευση  εστω  για  λιγο.

2.Ο  αστυνομικος   γραφει   κληση   σε   οποιαδηποτε   περιπτωση   υπαρχει   εμποδισμος   εισοδου/εξοδου  οχηματος   σε   δημοσιο   δρομο   και   υπαρχει

διαταξη   γι  αυτο.

Το   αν  η  εισοδος/εξοδος   γινετε   απο  παρανομη   πολεοδομικα   θεση   παρκιν  δεν  τον   αφορα. Αφορα   δημο   και   δημοτικη   αστυνομια.

3.Η  ιστορια   με   τις   "στοες"   καταργηθηκε   ουσιαστικα   το  83   εκτος   σπανιων   εξαιρεσεων   σε   δρομους   που   υπαρχουν  ηδη.

Ηταν   μια   λογικη   επεκτασης   του   ανυπαρκτου   πεζοδρομιου   σε   δρομους   με   μεγαλη   κινηση   και   υπηρχε   "τραβηγμα"   προς

τα   πισω   του  ισογειου   (οπως   και   των   ρετιρε   για  καλυτερο   φωτισμο)  αλλα   ειναι   ουσιαστικα   ιδιωτικος   "δανεικος"   χωρος   και

δεν   εχει   δικαιωμα   ΚΑΝΕΝΑΣ   να   οφεληθει   απ  αυτο   γιατι  νομικα   ειναι   πεζοδρομιο.

4.Τα   "τσιμεντακια   ραμπες"   ειναι   100%   παρανομες   οπως   και  τα   κολονακια   εκτος   και  τα   βαζει   ο  δημος   προς   διεκολυνση

μεγαλων   οχηματων   σε   διασταυρωσεις.

Στα   νομιμα   παρκιν    το   υψος   του   πεζοδρομιου   πρεπει   να   "πεφτει"   στους   7,5   ποντους   και   το   πεζοδρομιο   να   ειναι   22   ποντοι!

Και   χωρις   σκαλοπατι   φυσικα   αλλα   προοδευτικα   με   αντιολισθητικο   τσιμεντο.

5.Στην   φωτο   με   την   "υστερικια   που  φωναζει"   ειναι   100%   παρανομο   παρκιν   οπου   εχει  δοθει   νομιμα   η  εστω   νομοτυπα   χωρος

παρκιν   για   ενα   αυτοκινητο  (δημοσιογραφικο  η  αμεα  η  κατι   αλλο  που  σαφως   πρεπει  να   ελεγθει)  και   καποιοι   ξυπνιοι

που   πιθανοτατα   εβγαλαν   την  πινακιδα   γιατι   ετσι  βολευε   καλυτερα,  εφτιαξαν   στην  πρασια    3  θεσεις   παρανομου   παρκιν.

ΑΜΕΣΗ   ΚΑΤΑΓΓΕΛΙΑ   ΣΤΟΝ   ΔΗΜΟ.

ΛΗΞΙΣ.

Φίλε απλά respect φυσικά και έχεις δίκιο κάποια τα ηξερα κάποια όχι αλλά πολύ ωραία τα είπες. Ελπίζω να τα κατανοήσουν καποιοι

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, ntemek είπε

Κάποτε, πριν πολλά χρόνια, είχα μιλήσει με τους ανθρώπους που δίνουμε  για δίπλωμα, δηλ. αυτοί που μπάινουν στο αυτοκίνητο μαζί σου, και μου είχαν πει για 3 μέτρα από κάθε πλευρά, ανεξαρτήτως αν απέναντι επιτρέπετε ή όχι. Τώρα αν ισχύει, δεν ξέρω...

Μην θεωρεις οτι και εκεινοι γνωριζουν παραπερα,ειδικα κατι πιο "εξειδικευμενο" απο αυτο με το οποιο ασχολουνται.
Εδω "δασκαλος",σε διασταυρωση σε κομβο με ενα στοπ και ενα στοπ+παραχωρηση,συμβουλευε την κοπελα μου οτι προτεραιοτητα εχει αυτος που θα φτασει πρωτος στο στοπ του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατσίκα δεν έχω πια, ψόφησε πρόσφατα από μια παρόμοια υπόθεση.

Νομίζω ότι υπάρχουν άνθρωποι που περιμένουν από τους νομους να τους πουν πως θα ζήσουν.Αυτό λεγόταν παλιά μάθημα Πολιτικής Αγωγής στα σχολεια.

Οι νόμοι μονο απαγορεύουν αλλα υπάρχουν και εξαιρέσεις που πολλοί δεν θέλετε να παραδεχτείτε.

Και επαναλαμβάνω, όσο κακό και αν είναι το συντακτικό μου.. λόγω απουσίας μου στο εξωτερικό.

Όταν στα σπίτια απαγορεύεται η διέλευση ξένων χωρίς την παρουσία εισαγγελέα
διευκρινίζεται πουθενά ότι εσύ και η οικογένεια σου μπορείς αν θες να μπεις και χωρίς εισαγγελέα? Μάλλον εννοείται.

Όταν υπάρχουν νόμοι και αποδίδονται ποινές για απόπειρα ανθρωποκτονίας
χρειάζεται να επισημάνουν και ποσα χρονια θα σου ρίξουν αν προσπαθήσεις να αυτοκτονήσεις?

Αν ασφαλίσω σε κάποια ιδιωτική ασφάλεια το σπίτι μου για πυρκαγιά και αποδειχτεί ότι εγώ έβαλα την φωτιά στο σπίτι μου, θα πάρω τα λεφτά?

Έχει λοιπόν σημασία, η δεν έχει, ποιοι είναι οι όλοι για τους οποιους απευθύνεται ο νομος και εγώ που μου ανήκει το garage και ο τυφλός διάδρομος.
Θα πρέπει να αναφέρεται παντού? Mήπως εννοείται ?

Δεν ξέρω, θα το ψάξω!  

Τέλος πάντων ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Τις θεωρώ πολύ χρήσιμες.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, berdemenos είπε

Κατσίκα δεν έχω πια, ψόφησε πρόσφατα από μια παρόμοια υπόθεση.

Νομίζω ότι υπάρχουν άνθρωποι που περιμένουν από τους νομους να τους πουν πως θα ζήσουν.Αυτό λεγόταν παλιά μάθημα Πολιτικής Αγωγής στα σχολεια.

Οι νόμοι μονο απαγορεύουν αλλα υπάρχουν και εξαιρέσεις που πολλοί δεν θέλετε να παραδεχτείτε.

Και επαναλαμβάνω, όσο κακό και αν είναι το συντακτικό μου.. λόγω απουσίας μου στο εξωτερικό.

Όταν στα σπίτια απαγορεύεται η διέλευση ξένων χωρίς την παρουσία εισαγγελέα
διευκρινίζεται πουθενά ότι εσύ και η οικογένεια σου μπορείς αν θες να μπεις και χωρίς εισαγγελέα? Μάλλον εννοείται.

Όταν υπάρχουν νόμοι και αποδίδονται ποινές για απόπειρα ανθρωποκτονίας
χρειάζεται να επισημάνουν και ποσα χρονια θα σου ρίξουν αν προσπαθήσεις να αυτοκτονήσεις?

Αν ασφαλίσω σε κάποια ιδιωτική ασφάλεια το σπίτι μου για πυρκαγιά και αποδειχτεί ότι εγώ έβαλα την φωτιά στο σπίτι μου, θα πάρω τα λεφτά?

Έχει λοιπόν σημασία, η δεν έχει, ποιοι είναι οι όλοι για τους οποιους απευθύνεται ο νομος και εγώ που μου ανήκει το garage και ο τυφλός διάδρομος.
Θα πρέπει να αναφέρεται παντού? Mήπως εννοείται ?

Δεν ξέρω, θα το ψάξω!  

Τέλος πάντων ευχαριστώ για τις πληροφορίες! Τις θεωρώ πολύ χρήσιμες.

Δεν θελεις να καταλαβεις πως δεν νοιαζει την αστυνομια σε ποιον ανηκει ενα γκαραζ, την νοιαζει αν αυτο το γκαραζ το κλεινει ενα αυτοκινητο.

Εσυ το βλεπεις πως ειναι δικο σου το γκαραζ και αρα δεν σε νοιαζει που το κλεινεις εσυ ο ιδιος. Δεν το βλεπεις πως πχ εσυ εχεις ενα γκαραζ για να βαζεις το αυτοκινητο σου μεσα και οχι να το αφηνεις απεξω. Το γκαραζ δεν υπαρχει για να σου παρεχει θεση απεξω αλλα απο μεσα. Με την ιδια λογικη οσοι εχουν γκαραζ να τα αφηνουν απεξω τα αυτοκινητα μπροστα στα γκαραζ γιατι βαριουνται να τα βαλουν μεσα και ολα καλα. Σου ακουγεται λογικο εσενα αυτο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Εχω πυλωτη και γκαραζ νομιμο αλλα δεν παρακαρω μεσα αυτοκινητο και μου παρκαρουνε συνεχεια απεξω κλεινοντας την μια θεση του παρκινγκ(οχι και τις 2).

Για να τους απαγορεψω το παρκινγ μπροστα στην εισοδο πρεπει να εχω αμαξι η οχι ?

Αμα μου κλεινουνε την 1 θεση μονο απο τις 2 μπορω να τους απαγορεψω ?

Μπορω να ενοικιασω το παρκινγκ μου ?

Επεξ/σία από j2k
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Άρα, παίζει να πάρει ο γείτονας τηλέφωνο την αστυνομία και να αυτή να  γράψει το αυτοκίνητο αυτου που εχει το γκαραζ και το εχει αφήσει απ εξω.

Θα το έχω υπόψιν μου.

2 λεπτά πριν, j2k είπε

Εχω πυλωτη και γκαραζ νομιμο αλλα δεν παρακαρω μεσα αυτοκινητο και μου παρκαρουνε συνεχεια απεξω κλεινοντας την μια θεση του παρκινγκ(οχι και τις 2).

Για να τους απαγορεψω το παρκινγ μπροστα στην εισοδο πρεπει να εχω αμαξι η οχι ?

Αμα μου κλεινουνε την 1 θεση μονο απο τις 2 μπορω να τους απαγορεψω ?

Από αυτά που διάβασα δεν ενδιαφέρει την αστυνομία αν έχεις ή όχι. Αν κλείνει νόμιμο γκαράζ τον γράφει.

 

Επεξ/σία από smpt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...