Προς το περιεχόμενο

εισοδος εξοδος parking -κλησεις κτλ


kage

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, smpt είπε

Άρα, παίζει να πάρει ο γείτονας τηλέφωνο την αστυνομία και να αυτή να  γράψει το αυτοκίνητο αυτου που εχει το γκαραζ και το εχει αφήσει απ εξω.

Θα το έχω υπόψιν μου.

Από αυτά που διάβασα δεν ενδιαφέρει την αστυνομία αν έχεις ή όχι. Αν κλείνει νόμιμο γκαράζ τον γράφει.

Ο  αστυνομικος   γραφει   τον   οποιοδηποτε  ειναι   μπροστα   σε   παρκιν   παρεμποδιζοντας   εισοδο/εξοδο.

Ειναι   εφαρμοστης   του   νομου   και   κανει  την  δουλεια   του.

Δεν  ειναι   υποχρεωμενος   να   γνωριζει   τον  ιδιοκτητη   του   παρκιν   και   του   οχηματος.

Επισης   κοβει   κληση   ειτε   ειναι   νομιμο   ειτε   παρανομο   παρκιν  γιατι   επισης   δεν  ειναι   υποχρεωση

του   να   το  γνωριζει   αυτο. 

Αλλα   και  να   το  γνωριζε   παλι   θα   εκοβε   κληση   για   παρεμποδιση.

Εδω   να   πω   οτι   σημερα   υπαρχουν   τουλαχιστον   στην  αθηνα   χιλιαδες   περιπτωσεις   παρανομων   θεσεων   σταθμευσης   οπου   οι   ιδιοκτητες

εχοντας   μια   αποθηκη   η  μαγαζι   η  οτι  αλλο  στην  προσοψη   του   κτιριου   το   "μετετρεψαν"   σε   μια   νυχτα   σε   θεση   παρκιν   παρανομα

φυσικα.  Και   αυτο  συμβαινει   γιατι   η   πολεοδομικη    αλλαγη   χρησης   του   χωρου   στοιχιζει   15,000-18,000   ευρω!

Και   δεν  ειναι   εφικτη   παντα!

Και   θελει   την   ομοφωνη   αποφαση   1000/1000   αν   ειναι   πολυκατοικια.

Οποτε   αν   βλεπετε   "τσιμεντακια", "κολονακια", 'χρωματακια" και   διαφορα   παπαρακια  τοτε  το   παρκιν   ειναι   100%  παρανομο.

Φυσικα   ο  δημος   δεν   ασχολειται   με   τετοιες   μικρολεπτομερειες  αλλα   με  εργα   πνοης  οπως  ο  "μεγαλος   αποπατος"  καθοτι

οπως   καταλαβαινουμε   ολοι   "τι  ναι  ο  καβουρας  τι  ναι   το  ζουμι  του"......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 174
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

1 ώρα πριν, tigergreg είπε

Ο  αστυνομικος   γραφει   τον   οποιοδηποτε  ειναι   μπροστα   σε   παρκιν   παρεμποδιζοντας   εισοδο/εξοδο.

Να πούμε όμως ότι ποτέ δε θα πάει να κόψει τέτοια κλήση από μόνος του, μόνο με τηλέφωνο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, tigergreg είπε

Ο  αστυνομικος   γραφει   τον   οποιοδηποτε  ειναι   μπροστα   σε   παρκιν   παρεμποδιζοντας   εισοδο/εξοδο.

Ειναι   εφαρμοστης   του   νομου   και   κανει  την  δουλεια   του.

Δεν  ειναι   υποχρεωμενος   να   γνωριζει   τον  ιδιοκτητη   του   παρκιν   και   του   οχηματος.

Επισης   κοβει   κληση   ειτε   ειναι   νομιμο   ειτε   παρανομο   παρκιν  γιατι   επισης   δεν  ειναι   υποχρεωση

του   να   το  γνωριζει   αυτο. 

Αλλα   και  να   το  γνωριζε   παλι   θα   εκοβε   κληση   για   παρεμποδιση.

Εδω   να   πω   οτι   σημερα   υπαρχουν   τουλαχιστον   στην  αθηνα   χιλιαδες   περιπτωσεις   παρανομων   θεσεων   σταθμευσης   οπου   οι   ιδιοκτητες

εχοντας   μια   αποθηκη   η  μαγαζι   η  οτι  αλλο  στην  προσοψη   του   κτιριου   το   "μετετρεψαν"   σε   μια   νυχτα   σε   θεση   παρκιν   παρανομα

φυσικα.  Και   αυτο  συμβαινει   γιατι   η   πολεοδομικη    αλλαγη   χρησης   του   χωρου   στοιχιζει   15,000-18,000   ευρω!

Και   δεν  ειναι   εφικτη   παντα!

Και   θελει   την   ομοφωνη   αποφαση   1000/1000   αν   ειναι   πολυκατοικια.

Οποτε   αν   βλεπετε   "τσιμεντακια", "κολονακια", 'χρωματακια" και   διαφορα   παπαρακια  τοτε  το   παρκιν   ειναι   100%  παρανομο.

Φυσικα   ο  δημος   δεν   ασχολειται   με   τετοιες   μικρολεπτομερειες  αλλα   με  εργα   πνοης  οπως  ο  "μεγαλος   αποπατος"  καθοτι

οπως   καταλαβαινουμε   ολοι   "τι  ναι  ο  καβουρας  τι  ναι   το  ζουμι  του"......

Και φυσικά είναι πιο εύκολο για τον ελληνάρα να πάρει μιά-δυό πινακίδες "απαγορεύεται το παρκάρισμα" και να τις κοτσάρει όπου του καπνίσει επειδή στην Ελλάδα ότι δηλώσεις είσαι!

Και μετά θα έρθει ο τροχαίος να κόψει και κλήση αν κάποιο όχημα εμποδίζει το μουφοπάρκινγκ αντί να κυνηγήσει τον ιδιοκτήτη με την παράνομη θέση στάθμευσης και τις πλαστές πινακίδες...

Και θα λέμε...όλα καλά (στην Ελλάδα είσαι)!

Επεξ/σία από agnostos13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λες και αν το πάρκινγκ είναι νόμιμο,θα εμποδίσει τον καγκουρα σταρχιδιστη να παρκάρει μπροστά και να τον κλείσει.

Αν ήταν έτσι δεν θα ήταν οι θέσεις Αμεα και οι ράμπες τους,με πινακίδες και σημάνσεις με χρώμα, μονίμως κατελλειμενες από ανεγκέφαλο γίδια.

Αυτός που κλείνει ένα γκαράζ,δεν τον νοιάζει αν είναι νόμιμο ή όχι,κοιτάει εκείνη την στιγμή την πάρτη του,αδιαφορώντας αν εμποδίζει κάποιον.Και είναι το ίδιο ακριβώς χαιβανι που θα παρκάρει και σε θέση ανάπηρου ή σε ράμπα για καροτσάκια.

Και μετά ωρύεται αν του πάρουν τις πινακίδες.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, jmmys είπε

Λες και αν το πάρκινγκ είναι νόμιμο,θα εμποδίσει τον καγκουρα σταρχιδιστη να παρκάρει μπροστά και να τον κλείσει.

Αν ήταν έτσι δεν θα ήταν οι θέσεις Αμεα και οι ράμπες τους,με πινακίδες και σημάνσεις με χρώμα, μονίμως κατελλειμενες από ανεγκέφαλο γίδια.

Αυτός που κλείνει ένα γκαράζ,δεν τον νοιάζει αν είναι νόμιμο ή όχι,κοιτάει εκείνη την στιγμή την πάρτη του,αδιαφορώντας αν εμποδίζει κάποιον.Και είναι το ίδιο ακριβώς χαιβανι που θα παρκάρει και σε θέση ανάπηρου ή σε ράμπα για καροτσάκια.

Και μετά ωρύεται αν του πάρουν τις πινακίδες.

Όχι αλλά αυτόν δεν θα τον εμποδίσει τίποτε να παρκάρει οπουδήποτε...

Αλλά αυτό με τις μουφοπινακίδες και τις δήθεν θέσεις στάθμευσης είναι γελοίο!

Δεν μπορεί από τη μία να πληρώνουμε ένα σκασμό λεφτά σε τέλη και από την άλλη να βαφτίζει ιδιωτικό χώρο ο καθένας το δρόμο με πέντε ευρώ πινακίδες και να μην τρέχει τίποτα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όχι θέλω να κάνω διευκρίνιση ότι το parking είναι 40 χρονια νόμιμο με E9 και για να αποφύγω μπερδέματα, συχνά, εσωτερικά του αμαξιού σηκώνω ταμπελάκι που γραφει την διεύθυνση του νόμιμου parking του αμαξιού. Πάντως επαναλαμβάνω δεν κλείνω πεζοδρόμιο. Η θέση του δρόμου ούτως η άλλως είναι άδεια να περνάω.

Ίσως έχει να κάνει με την διαχείριση τις πολυκατοικίας μόνο.

Εντάξει με κάποιες επιφυλάξεις μπορώ να παραδεχτώ ότι αυτό που λέω είναι παράνομο και φρικτό - το να κλείνω το garage μου-
Αλλα το παράπτωμα μου νομίζω έρχεται σε πολύ πιο δεύτερη μοίρα από τα παραπτώματα που πραγματικά ενοχλούν, όπως τα μηχανάκια που περνούν κάθε 5 λεπτά στο διαπασών,τα σκυλιά που γαυγίζουν όλο το 24ωρο και τα συνθήματα που γράφουν στην πολυκατοικία μας.

Εγώ αν ήμουν αυτός που πραγματικά ενοχλείται θα κοίταγα αυτά που είναι πιο σοβαρά θέματα και δεν κυνηγιούνται όσο θα έπρεπε.

Επεξ/σία από berdemenos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να βάλω κσι στο τραπέζι και τις πολυκατοικίες που έχουν παντού στην πρόσοψή τους ανοίγματα για πάρκινγκ. Έτσι σε όλον τον δρόμο μπροστά από αυτές δεν μπορείς να παρκάρεις. Αν το έκαναν όλες οι πολυκατοικίες στη Ελλάδα πρακτικά δεν θα παρκάρεις πουθενά σε δρόμους. 

Φυσικά είναι παράνομο αυτό που κάνουν... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, berdemenos είπε

Ερώτηση στον Τέλη (telis):  Έχεις να προτείνεις κάτι, σε αυτό που λες?

Πρακτικά καταγγελία από τον καθένα μας σε δήμους και πολεοδομιες 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρωτα   απ  ολα   δημοτικη   αστυνομια   για   καταγραφη   της   παρανομης   καταστασης.

Αν  δεν   υπαρχει  (ακομα   ενα   μεγαλο   κατορθωμα)  καταγγελια   στο  αρμοδιο   τμημα  του   δημου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

A, γιατί το μυαλό μου στην αρχή πήγε ότι πουλάς ασανσέρ ...

ξέρεις ανελκυστήρες να τα ανεβάζουμε επάνω.

Εντάξει δεν είναι όλα Malls.

Ίσως γίνει κάποτε αλλα δεν θα τα προλάβουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους ξαναδούν την συζήτηση. Δεν πρόλαβα να δω το καταστατικό διότι δεν έχω αντίγραφο, αλλα το συμβόλαιο γραφει ότι το γκαραζ συνορεύει Ανατολικά με ΠΡΑΣΙΑ και πέραν αυτής την οδό τάδε.. επί τις οποιας και έχει αυτό είσοδο.

Από ότι ξέρω, συνήθως αν δεν υπάρχει είσοδος- έξοδος μαγαζιού παρκάρει ο κόσμος στις πρασιές. Πάντως πρασιά χαρακτηρίζεται το δρομάκι που λέγαμε.

Αυτό δεν ισοδυναμεί σαν να έχω ένα μαγαζί και να παρκάρω το αυτοκίνητο μου εμπρός από την είσοδο του?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα σας. Εγώ έχω θέμα με ένα "αυτοσχέδιο" πάρκιν (έχει μετατρέψει το σπίτι του δηλαδή σε πάρκιν με 2 γκαραζόπορτες δε ξέρω τι άδεια έχει ) ο οποίος όποτε του έρθει τα βάζει μέσα στο πάρκιν το οποίο δεν έχει καμία απολύτως σήμανση ότι είναι πάρκιν.... και όποτε δεν γουστάρει τα αφήνει απ' έξω μην μπορώντας οι λοιποί να παρκάρουμε να δικά μας! Είναι νόμιμο αυτό γνωρίζει κάποιος?

Επεξ/σία από ferrarakias8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ferrarakias8 είπε

Καλησπέρα σας. Εγώ έχω θέμα με ένα "αυτοσχέδιο" πάρκιν (έχει μετατρέψει το σπίτι του δηλαδή σε πάρκιν με 2 γκαραζόπορτες δε ξέρω τι άδεια έχει ) ο οποίος όποτε του έρθει τα βάζει μέσα στο πάρκιν το οποίο δεν έχει καμία απολύτως σήμανση ότι είναι πάρκιν.... και όποτε δεν γουστάρει τα αφήνει απ' έξω μην μπορώντας οι λοιποί να παρκάρουμε να δικά μας! Είναι νόμιμο αυτό γνωρίζει κάποιος?

Αν εκεί που τα παρκάρει η στάθμευση δεν απαγορεύεται, τότε είναι νόμιμο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...