Προς το περιεχόμενο

γνώμες για τη σελίδα μου: www.greetingcards.gr


pagman

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετά από αρκετό κόπο και χρόνο, υπάρχει πλέον online η νέα μου ιστοσελίδα:

greetingcards.gr

Πρόκειται για μια ιστοσελίδα αποστολής ευχετήριων καρτών για γενέθλια, γιορτές κλπ. μέσω email, αλλά και κοινοποίησης τους σε facebook και twitter, μιας και είναι τόσο της μόδας τα κοινωνικά δίκτυα και δεν έπρεπε να τα αφήσουμε απέξω.

η σελίδα στηρίχθηκε σε ένα HTML5/css template αλλά υπέστη πάμπολες αλλαγές, ενώ ο προγραμματισμός έγινε από το 0, πέρα από κάποια έτοιμα εικαστικά στοιχεία του template, με php/html/css/mysql. Δεν είμαι επαγγελματίας, έχω ασχοληθεί ο ίδιος με τον προγραμματισμό και έχω μια εμπειρία όμως, ενώ τα γραφικά και οι κάρτες έχουν γίνει από προσωπικό φίλο με τον οποίο έχουμε από κοινού το site.

Γνωρίζω ότι υπάρχουν κάποια προβλήματα εμφάνισης σε ορισμένες εκδόσεις του internet explorer, αλλά πλέον παραδίνομαι, δεν μπορώ άλλο να ασχοληθώ με αυτόν, αφού δεν είναι καν συμβατός ο ίδιος με κάθε νέα έκδοση που βγάζει. Ωστόσο σε firefox/chrome/safari που έχει δοκιμαστεί ποστεύω ότι δεν υπάρχει κάποιο πρόβλημα εμφάνισης και λειτουργικότητας.

Θα ήθελα καταρχήν να ρωτήσω τη γνώμη σας αναφορικά με την ιδέα και την υλοποίησή της. Αν σας αρέσει δηλαδή, τι προβλήματα εντοπίζετε και ποιες προτάσεις.

Είμαι ανοιχτός σε κάθε κριτική και πρόταση αναβάθμισης ή συνεργασίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλό φαίνεται, απλά νόμιζα ότι είναι υλικές και όχι άυλες. Δηλαδή νόμιζα ότι στέλνονται μέσα σε γράμμα πέρα από τα δωρεάν email κοκ.

+ επίσης εγώ τουλάχιστον θα το ήθελα πιο retro το περιεχόμενο, δηλαδή ΟΚ φωτογραφία με σχόλια αστεία και μη, εμένα τουλάχιστον δεν με πολύ αρέσει. αλλά σαν ιδέα πολύ καλή.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από user's point of view μου άρεσε: καλαίσθητο, responsive και right to the point χωρίς πολλές σάλτσες και φρου-φρου.

 

Από τεχνικής άποψης δεν το πολυ-έψαξα, μόνο ότι φορτώνεις καμιά 10αρία jquery scripts είδα και πως τα έχεις unminified (μαζί με κάποια css).

 

ΥΓ. Τι προβλήματα σου βγάζει στον IE?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολυ ωραία ιδέα και το site ειναι αρκετά καλο με πολλες υπηρεσεις...

αν και τα "premium" δεν ειναι καλα ασφαλισμένα...πολυ ευκολα βλεπω οποια εικονα θελω...

 

Test...απο τις ταινιες: http://www.greetingcards.gr/images/cards/1031.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από user's point of view μου άρεσε: καλαίσθητο, responsive και right to the point χωρίς πολλές σάλτσες και φρου-φρου.

 

Από τεχνικής άποψης δεν το πολυ-έψαξα, μόνο ότι φορτώνεις καμιά 10αρία jquery scripts είδα και πως τα έχεις unminified (μαζί με κάποια css).

 

ΥΓ. Τι προβλήματα σου βγάζει στον IE?

 

Εννοείς φαντάζομαι για να κερδίσω σε ταχύτητα να τα κάνω minified?

 

Τα προβλήματα στον ie ευτυχώς τα έφτιαξα πιστεύω και δεν θα πρέπει να υπάρχει τώρα πρόβλημα :)

Πολυ ωραία ιδέα και το site ειναι αρκετά καλο με πολλες υπηρεσεις...

αν και τα "premium" δεν ειναι καλα ασφαλισμένα...πολυ ευκολα βλεπω οποια εικονα θελω...

 

Test...απο τις ταινιες: http://www.greetingcards.gr/images/cards/1031.jpg

 

Ναι ξέρω τι λες και προσπαθώ να το διορθώσω. Δυστυχώς έκανα ένα βασικό λάθος στον σχεδιασμό από την αρχή, γιατί δεν το σκέφτηκα και τώρα είναι κάπως "μανίκι" να τις ασφαλίσω. Θα πρέπει χειροκίνητα να αλλάξω τα filenames στις υπάρχουσες κάρτες. Απ' ότι βλέπω όμως δεν θα μπορέσω να το αποφύγω... :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα bug. Όταν περνάω το ποντίκι πάνω από μια εικόνα, η προεπισκόπηση βγαίνει σε ένα σημείο με σταθερές συντεταγμένες στο πάνω μέρος της σελίδας. Έτσι, όταν έχω σκρολάρει προς τα κάτω φαίνεται η μισή και αν κατέβω πιο κάτω δε φαίνεται καθόλου. Chrome  

gallery_61959_804_50390.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα bug. Όταν περνάω το ποντίκι πάνω από μια εικόνα, η προεπισκόπηση βγαίνει σε ένα σημείο με σταθερές συντεταγμένες στο πάνω μέρος της σελίδας. Έτσι, όταν έχω σκρολάρει προς τα κάτω φαίνεται η μισή και αν κατέβω πιο κάτω δε φαίνεται καθόλου. Chrome  

gallery_61959_804_50390.jpg

 

Ναι αυτό είναι κάτι το οποίο συμβαίνει μόνο σε Chrome. Προσπαθώ να βρω τι φταίει, είναι σίγουρα κάποια παραξενιά του chrome γιατί σε ie/firefox/safari είναι οκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έξυπνο και ωραίες κάρτες.

 

έψαξα λίγο και είδα οτι δεν υπάρχει κατι παρόμοιο με περιεχόμενο "αξιόλογο" σε ελληνικό σιτε

 

περιμένω να δω τα girls :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστούμε

 

Απλό, σύγχρονο, όμορφο design!

Keep the good work!

 

έξυπνο και ωραίες κάρτες.

 

έψαξα λίγο και είδα οτι δεν υπάρχει κατι παρόμοιο με περιεχόμενο "αξιόλογο" σε ελληνικό σιτε

 

περιμένω να δω τα girls :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραιο! αν και δεν νομιζω οτι με το premium θα κερδισεις κατι.. καλυτερα θα ηταν να μπει σαν premium κατι πιο "πιασαρικο"

 

το Greetingcard girls τι ακριβως θα ειναι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...