Προς το περιεχόμενο

Οδηγός Αποστολών & Αγορών από Κίνα


fantakola

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ανοιξε dispute στο ebay για να σαι καλυμενος, γιατι ο κινεζος δεν προκεται να στα βαλει ποτέ. Επιτηδες καθυστερει

Δεν το περίμενα, αλλά μόλις έλαβα μήνυμα στο eBay από τον πωλητή και στο paypal όντως έχει γίνει το refund, συνδεδεμένο με την προηγούμενη αγορά. Στο περιβάλλον όμως του eBay το αντικείμενο έχει περάσει στα unpaid items, (όπου κάτι αναφέρεται για clear payment για να μου το στείλει, κάτι σαν απεσταλμένο αλλά μη πληρωμένο από εμένα), ενώ στο order details αναφέρει ότι είναι κανονικά refunded. Απο την εμπειρία σας σε refunded, έτσι πρέπει να φαίνεται; Επίσης μου είχε στείλει μήνυμα που λέει οτι δεν χρειάζεται να του στείλω τη φιγούρα, οπότε να υποθέσω οτι αυτό λύθηκε αφού εκανε ήδη full refund, ενώ τυπικά πρέπει να στείλω το αντικείμενο και αφού το λάβει να γίνει το refund;

Επεξ/σία από Everest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 251
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω παρσγγειλει 3-4 φορές απο κινα,άγχος για το τελωνείο- αναμονή 30+ μερες ερχετε το δεμα και εχεις ξεχάσει τι παρήγγειλες - και διάφορες αλλες μαλακιες που αναφέρθηκαν πιο πανω ,εδω και ενα χρονο παραγγέλνω σπο το αμαζον τα ιδια πραγματα και η διαφορα ειναι 2-3 ε πιο ακριβά και ναι 12ε μεταφορικα αλλα σε 4_6 μερες τα εχεις και 2 μερες αν δώσεις +5 ε για εχπρες, πολλες φορες ιδιες μάρκες τα εχω βρει κσι φτηνοτερα ειδικα αν πεσεις σε προσφορές στο αμαζον που εχει καθε μερα.αυτο το σαβατοκυριακο εκανα 7 παραγγελίες απο το αμαζον αξια 82 ε +17 δ μεταφορικα ,την τριτη θα τα εχω ,στο banggoot ειχαν 76 ε ( μιλαω για ολοιδιες μαρκες βεβαια τα 4 τα πηρα σε προσφορά),αξιζει ρε μάγκες να ασχλληθει κανεις με την κινα?

 

Φυσικά και όχι τελικά....

παρέλαβα μετά από 50 ημέρες ευτυχώς χωρίς να πληρώσω τίποτα στο τελωνείο/ταχυδρομείο και η διαφορά στην τιμή ήταν 15-20 ευρώ (για έναν ssd)

Απλά με είχε πιάσει η βλακεία μου γιατί ξαναστήσα ένα παλιό desktop και ήθελα να δώσω όσο το δυνατόν λιγότερα χρήματα. Προσωπικά ποτέ (μεγάλη κουβέντα) ξανά εκτός και αν πρόκειται για κάτι που δεν μπορώ να βρω από Ευρώπη.

 

Το χειρότερο στην όλη ιστορία ξέρετε ποιο ήταν? Τα ΕΛΤΑ στο ειδοποιητηρίο έγραφαν ότι θα κρατήσουν το πακέτο μου για 5 ημέρες και μετά θα το επέστρεφαν....Δηλαδή (καλή ώρα) αν εγώ 15γουστο τυχαίνε να είμαι εκτός φτου και από την αρχή!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το χειρότερο στην όλη ιστορία ξέρετε ποιο ήταν? Τα ΕΛΤΑ μετά το ειδοποιητηρίο κρατούν το πακέτο για 5 ημέρες και μετά το επιστρέφουν....Δηλαδή (καλή ώρα) αν εγώ 15γουστο τυχαίνε να είμαι εκτός φτου και από την αρχή!

 

Τα ΕΛΤΑ κρατάνε το δέμα 20 εργάσιμες και κάποιες φορές και περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα ΕΛΤΑ κρατάνε το δέμα 20 εργάσιμες και κάποιες φορές και περισσότερο.

Στο ειδοποιητήριο (που πλέον δεν έχω) έγραφε 5 ημέρες. Τώρα αν το κρατάνε για 20 και μου έγραψαν 5 για να πάω γρήγορα το αγνοώ 

 

Anyway θα αλλάξω το προηγούμενο post για να μην δίνω λάθος πληροφορίες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Σε κάθε περίπτωση, ο χρόνος παραμονής είναι 20 εργάσιμες.

Εμενα μ ειπαν προχθες στα ελτα μου οτι ο χρονος παραμονης ειναι 15 εργασιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εχω παρσγγειλει 3-4 φορές απο κινα,άγχος για το τελωνείο- αναμονή 30+ μερες ερχετε το δεμα και εχεις ξεχάσει τι παρήγγειλες - και διάφορες αλλες μαλακιες που αναφέρθηκαν πιο πανω ,εδω και ενα χρονο παραγγέλνω σπο το αμαζον τα ιδια πραγματα και η διαφορα ειναι 2-3 ε πιο ακριβά και ναι 12ε μεταφορικα αλλα σε 4_6 μερες τα εχεις και 2 μερες αν δώσεις +5 ε για εχπρες, πολλες φορες ιδιες μάρκες τα εχω βρει κσι φτηνοτερα ειδικα αν πεσεις σε προσφορές στο αμαζον που εχει καθε μερα.αυτο το σαβατοκυριακο εκανα 7 παραγγελίες απο το αμαζον αξια 82 ε +17 δ μεταφορικα ,την τριτη θα τα εχω ,στο banggoot ειχαν 76 ε ( μιλαω για ολοιδιες μαρκες βεβαια τα 4 τα πηρα σε προσφορά),αξιζει ρε μάγκες να ασχλληθει κανεις με την κινα?

Ανάλογα τι θα πάρεις

Σε ψιλό πράγματα για τον 3d printer το αμαζον δεν συμφέρει

Πχ τα mosfet που βάζουμε Κίνα παίζει 4 ευρώ το κομμάτι, Amazon παίζει 8+μεταφορικα πάω κοντά στο 25αρι για τα 2 που θέλω όταν από κινα έρχεται με 8 ευρω

 

Αν βγάλεις μεγάλη παραγγελία που μοιράζονται αρκετά τα μεταφορικά συμφέρει ειδικά αν βάλεις μέσα ότι δεν έχει τελωνείο και ότι παίζει γρήγορη και σίγουρη παραλαβή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμενα μ ειπαν προχθες στα ελτα μου οτι ο χρονος παραμονης ειναι 15 εργασιμες.

 

Προφανώς, δεν ήταν ενημερωμένος ο υπάλληλος με την τελευταία πρόταση των ΕΛΤΑ στην Παγκόσμια Ταχυδρομική Ένωση, για την αλλαγή των δύο χρόνων που αναγράφονταν στο Parcel Post Compendium.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα μετά...
Καλησπέρα,

 

Αγόρασα από έναν Κινέζο πωλητή του ebay μια καινούργια μπαταρία για ένα τάμπλετ η οποία δεν λειτουργεί. Έκανα αίτημα επιστροφής και μου ήρθε email από το ebay που γράφει τα παρακάτω:

 

The seller accepted your return
Wait to receive a return shipping label
 
Hi,
battery-sales-1 accepted a return for New Genuine AA-PBZN2TP battery for samsung XE500T1C 905s3g XE303 ATIV BOOK 9LITE. You should receive a return shipping label by Oct 05, 2017. Just print the label and send the item back to the seller.
 
Don't receive a label by then? You can ask us to step in and help.
 
See return details: [url]https://www.ebay.com/rtn/Return/ReturnsDetail?returnId=5065853820[/url]

 

Μετά από λίγη ώρα μου ήρθε 2ο email από το ebay και γράφει τα παρακάτω:

 

The seller can't send a return shipping label
Contact the seller
 
Hi,
battery-sales-1 let us know that they can't buy a return shipping label for you to use for New Genuine AA-PBZN2TP battery for samsung XE500T1C 905s3g XE303 ATIV BOOK 9LITE.
 
The seller is still responsible for return shipping costs, so contact them to arrange return shipping.
 
See return details: [url]https://www.ebay.com/rtn/Return/ReturnsDetail?returnId=5065853820[/url]

 

Και μετά από λίγη ώρα μου ήρθε email από τον πωλητή μέσα από το ebay και μου γράφει:

 

Dear Sir,
 
I am not sure why my battery can not be used on your machine, as you know, i am a seller, 
if i sent a defective goods to seller, ebay will protect all buyer's requirement, 
you can open case, you can open return, that means, the money will be still return back to buyer, 
then, do you think it makes any sense for me?? nobody will do like that, 
of course we 100% test the battery function before we sent out, we have TI EV2300 PROFESSIONAL machine here, 
this machine can test battery charge, discharge, cycle count, design capacity, remain capacity, 
full charge capacity, manufactured date, fuel level and every details, 
we always tested it and 100% sure it's in good condition before we sent to all seller, 
but if buyer can not be used, that concerns to many points, firstly, please double check every details, 
if the part number is exactly 100% same, secondly, please make sure your ac power adapter is good or not, thirdly, 
please double check your machine if it's ok,

 

Το μόνο σίγουρο είναι ότι η μπαταρία που αγόρασα είναι νεκρή και δεν φορτίζει (Επιβεβαιωμένο από ηλεκτρονικό που πήγα και την μέτρησε). Αυτό το έγραψα και στη φόρμα επιστροφής που έκανα (στο πεδίο αιτιολογίας) και μαζί έβαλα και βίντεο της μπαταρίας που είναι τοποθετημένη και δείχνει ότι δεν φορτίζει.

 

Εγώ σαν να κατάλαβα από το 2ο email του ebay ότι δεν μπορεί ο πωλητής να μου στείλει ετικέτα επιστροφής ή κάνω λάθος? Μήπως πρέπει να πάω εγώ στα ΕΛΤΑ να ρωτήσω πόσο κοστίζει για την διεύθυνση του στην κίνα συστημένο και μετά να του στείλω μήνυμα με το κόστος?

 

Επειδή δεν τα πάω καλά με τα αγγλικά και καθώς πέρα από το άγχος και την ταλαιπωρία δεν μου έτυχε ποτέ να κάνω κάποια επιστροφή, θα παρακαλούσα κάποιον που γνωρίζει να μου πει τι ακριβώς θα πρέπει να κάνω τώρα και τα όποια βήματα θα πρέπει να κάνω στη συνέχεια. 

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την βοήθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Παιδια τι παιζει με τα tracking number? Απο Gearbest παραγγελια απο 9/10 και το tracking number δε λειτουργει, registered mail και απο banggood απο χθες και επισης δε δουλευει με priority direct mail. Ποσος καιρος πρεπει να περασει? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα,δε ξερω εαν ειμαι στο σωστο νημα..

Θελω να παραγγειλω 3-4 μικροπραματακια απο banggood,αλλα μου τα χωριζει σε 4 διαφορετικες παραγγελιες για ερθουν λεει πιο γρηγορα..

Μπορω να επιλεξω να ερθουν ολα μαζι και ας αργησουν?

Ρωταω για να πληρωσω priority σε μια παραγγελια και οχι σε 4..

Ευχαριστω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι απο το ιδιο καταστημα ολες μπορεις

 

Αν ειναι απο διαφορετικο οχι

 

 

Δεν νομιζω να σου τις σπαει σε 4 παραγγελιες και να σε χρεωνει και στις 4 μεταφορικα.

 

Συνηθως το κανουν αυτο και χρεωνουν 1 αποστολη μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν ειναι απο το ιδιο καταστημα ολες μπορεις

 

Αν ειναι απο διαφορετικο οχι

 

 

Δεν νομιζω να σου τις σπαει σε 4 παραγγελιες και να σε χρεωνει και στις 4 μεταφορικα.

 

Συνηθως το κανουν αυτο και χρεωνουν 1 αποστολη μονο.

Οπως εγραψα,ειναι απο το banggood,οποτε μιλαμε για το ιδιο καταστημα..

Εχω επιλεξει 3 αντικειμενα,και μου τα σπαει σε 3 διαφορετικες παραγγελιες.Δεν ειναι η πρωτη φορα που μου το κανει.

Ομως πλεον με 'ενοχλει' γιατι εφοσον θα ερθουν σε 3 διαφορετικες χρονικες περιοδους,θα χρεωθω και x3 φορες το priority(κατι το οποιο ειναι λογικο).

Μεταφορικα δεν εχει,αλλα το priority χρεωνεται extra σε καθε ενα αντικειμενο..

Ρωταω εαν γινεται με καποιο τροπο να επιλεξω να ερθουν ολα μαζι(με μια αποστολη),και ας αργησουν λιγο παραπανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...