Προς το περιεχόμενο

Office Web Apps: Παράλληλη επεξεργασία εγγράφων σε πραγματικό χρόνο και όχι μόνο


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε μια σημαντική αναβάθμιση των Office Web Apps προχώρησε η Microsoft, με αρκετά νέα χαρακτηριστικά όπως την παράλληλη επεξεργασία εγγράφων του Office σε πραγματικό χρόνο.Η συγκεκριμένη δυνατότητα επιτρέπει σε διαφορετικούς χρήστες να επεξεργάζονται μέσω του browser τους το ίδιο έγγραφο και ο καθένας να βλέπει σε πραγματικό χρόνο τις αλλαγές που γίνονται σ' αυτό. Η Microsoft αποθηκεύει άμεσα κάθε αλλαγή έτσι ώστε να είναι εύκολη η ανάκτηση του εγγράφου σε περίπτωση απρόβλεπτων ενεργειών. Η παράλληλη επεξεργασία εγγράφων υποστηρίζεται όχι μόνο για την web έκδοση του Word αλλά και των Excel και PowerPoint.

 

Στις υπόλοιπες αλλαγές ξεχωρίζουν οι αρκετές βελτιώσεις της web έκδοσης του Word όπως η δυνατότητα εύρεσης και αντικατάστασης στο έγγραφο λέξεων η φράσεων, μορφοποίηση πινάκων και η προσθήκη header/footer.

 

Το drag n drop κελιών και η ταξινόμηση φύλλων έρχεται στο Excel ενώ στο PowerPoint υπάρχει πλέον δυνατότητα επεξεργασίας φωτογραφιών τις οποίες μπορείτε να "κόψετε".

Οι αλλαγές είναι από σήμερα σταδιακά διαθέσιμες σε όλους του χρήστες των Office Web Apps, με την πρόσβαση να γίνεται πάντα μέσα από την υπηρεσία SkyDrive

 

 

Link.png Site: Office Blog
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσω της σελίδας της εταιρείας θα γίνεται η παράλληλη επεξεργασία; Ωραίο νέο και χρήσιμο AN ειναι κ σχετικά ελεύθερο.

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δε ξέρω αν θα γίνω γραφικός με το να πω εδώ και πόσα χρόνια υπάρχει το real time collaboration στα google docs (και ακόμα περισσότερα στο zoho αν δε κάνω λάθος).

 

Θετικό που μπαίνει δωρεάν και στο web office της microsoft.

 

Είναι ένδειξη του πόσο τελικά μας ωφελεί ο ανταγωνισμός.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δε ξέρω αν θα γίνω γραφικός με το να πω εδώ και πόσα χρόνια υπάρχει το real time collaboration στα google docs (και ακόμα περισσότερα στο zoho αν δε κάνω λάθος).

 

Θετικό που μπαίνει δωρεάν και στο web office της microsoft.

 

Είναι ένδειξη του πόσο τελικά μας ωφελεί ο ανταγωνισμός.

 

Είχα ρωτήσει ένα στέλεχος της Microsoft σε ένα workshop πριν 2 χρόνια περίπου, υπεύθυνο των Live services  γιατί δεν βάζουν αυτό το χαρακτηριστικό. Μου είχε πει ότι είχαν κάνει δοκιμές και είδαν ότι οι χρήστες μπερδεύονται όταν υπάρχει πολύ κίνηση πάνω στο έγγραφο και γενικά ότι τους αποσπά την προσοχή. Περιμένω να ενεργοποιηθεί και στο δικό μου λογαριασμό για να δω αν είναι ρυθμισμένη από την αρχή ως ενεργή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα ρωτήσει ένα στέλεχος της Microsoft σε ένα workshop πριν 2 χρόνια περίπου, υπεύθυνο των Live services  γιατί δεν βάζουν αυτό το χαρακτηριστικό. Μου είχε πει ότι είχαν κάνει δοκιμές και είδαν ότι οι χρήστες μπερδεύονται όταν υπάρχει πολύ κίνηση πάνω στο έγγραφο και γενικά ότι τους αποσπά την προσοχή. Περιμένω να ενεργοποιηθεί και στο δικό μου λογαριασμό για να δω αν είναι ρυθμισμένη από την αρχή ως ενεργή.

 

σορυ αλλά αυτή η εξήγηση είναι απλά γελοία ... 

βάλτε το κ οποίος 'μπερδεύεται' απλά δεν το χρησιμοποιεί...

 

κανονικό δούλεμα πεφτει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέσω της σελίδας της εταιρείας θα γίνεται η παράλληλη επεξεργασία; Ωραίο νέο και χρήσιμο AN ειναι κ σχετικά ελεύθερο.

 

Αποστολή από το GT-I9100 με τη χρήση Insomnia App

Εγώ που το χρησιμοποιώ εδώ και 1 χρόνο μέσω του Skydrive , την επεξεργασία την κάνω  άμεσα , μέσω του IE . και μέσω κινητού.

Μέχρι τώρα για να σώσεις το έγγραφό σου έπρεπε να πατήσεις το κουμπί Back του browser σου . Τώρα μόλις καταχωρείς κάτι το σώζει άμεσα , ώστε και να ''πέσει'' το σύστημα να έχουν σωθεί αρκετά. Πολύ χρήσιμο ειδικά για επαγγελματική χρήση .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει δε ξέρω αν θα γίνω γραφικός με το να πω εδώ και πόσα χρόνια υπάρχει το real time collaboration στα google docs (και ακόμα περισσότερα στο zoho αν δε κάνω λάθος).

 

Θετικό που μπαίνει δωρεάν και στο web office της microsoft.

 

Είναι ένδειξη του πόσο τελικά μας ωφελεί ο ανταγωνισμός.

Θα πρέπει να ξέρεις την  διαφορά του real time collaboration και της άμεσης αποθήκευσης (save). Το real time collaboration λειτουργεί μόνο όταν οι χρήστες είναι online και έχουν ανοιχτό το έγγραφο, δηλ . κάτι σαν ένα chat. Εδώ μιλάμε για άμεση (real time) αποθήκευση. 

Εκτός αυτού μην προσπαθείς να συγκρίσεις τις δυνατότητες ενός word ή ενός excel  με ένα Google doc ή sheet γιατί τότε ...θα γίνεις γραφικός.

Καμία εταιρεία στο κόσμο δεν χρησιμοποιεί για έγγραφα τα Google docs . Πιθανόν να τα χρησιμοποιείς εσύ διότι δεν χρειάζεσαι επαγγελματική επεξεργασία.

Προσπάθησε να καταλάβεις την επαγγελματικότητα που προσφέρει η Microsoft και η Apple στα προϊόντα τους , που χρησιμοποιούνται από σοβαρούς επαγγελματίες και άσε κατα μέρος το Android , διότι αυτό κάνει την δουλειά του πολύ καλά σε μικρές ηλικίες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα πρέπει να ξέρεις την  διαφορά του real time collaboration και της άμεσης αποθήκευσης (save). Το real time collaboration λειτουργεί μόνο όταν οι χρήστες είναι online και έχουν ανοιχτό το έγγραφο, δηλ . κάτι σαν ένα chat. Εδώ μιλάμε για άμεση (real time) αποθήκευση.

Κατ' αρχήν σε ευχαριστώ για τη προσφορά της γνώσης και την υπόδειξη του τι "θα πρέπει να ξέρω".

 

Να τοποθετήσω εδώ ένα μέρος του τίτλου του άρθρου.

 

      Παράλληλη επεξεργασία εγγράφων σε πραγματικό χρόνο

 

 

Εκτός αυτού μην προσπαθείς να συγκρίσεις τις δυνατότητες ενός word ή ενός excel με ένα Google doc ή sheet γιατί τότε ...θα γίνεις γραφικός.

"Θα πρέπει" να είσαι λίγο πιο προσεκτικός σε αυτά που διαβάζεις.

 

Δε συγκρίνω το native office με το web platform της google. Συγκρίνω το web office της microsoft με το web office της google. Και... λυπάμαι που θα σε ταράξω λίγο (γιατί διακρίνω ένα μικρό οπαδισμό και μια στάλα υφάκι) αλλά το google docs έχει και τις δύο δυνατότητες (instant save, real time collaboration) εδώ και καιρό.

 

Ξέρεις... είναι δωρεάν. Θα μπορούσες να μπεις να δεις πως είναι πριν πιάσεις να γράψεις στα φόρουμ.

 

 

Καμία εταιρεία στο κόσμο δεν χρησιμοποιεί για έγγραφα τα Google docs . Πιθανόν να τα χρησιμοποιείς εσύ διότι δεν χρειάζεσαι επαγγελματική επεξεργασία.

Χμ... ... Για πάμε λίγο απο την αρχή.

 

Καμία... ... ... εταιρεία... ... ... ... στο κόσμο!

 

Εντάξει. Επειδή εδώ κάπου κορυφώνεσαι και το επόμενο, ενώ είναι αρκετά δυνατό (προσφέρει γέλιο) δεν είναι αντάξιο του παραπάνω.

 

 

Προσπάθησε να καταλάβεις την επαγγελματικότητα που προσφέρει η Microsoft και η Apple στα προϊόντα τους , που χρησιμοποιούνται από σοβαρούς επαγγελματίες και άσε κατα μέρος το Android , διότι αυτό κάνει την δουλειά του πολύ καλά σε μικρές ηλικίες.

Θα προσπαθήσω έχεις το λόγο μου. Ίσως όταν μεγαλώσω.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπάθησε να καταλάβεις την επαγγελματικότητα που προσφέρει η Microsoft και η Apple στα προϊόντα τους , που χρησιμοποιούνται από σοβαρούς επαγγελματίες και άσε κατα μέρος το Android , διότι αυτό κάνει την δουλειά του πολύ καλά σε μικρές ηλικίες.

 

Βασικά εγώ ήθελα να φύγω από android, αλλά δεν το κάνω, γιατί όταν με βλέπουν με το κινητό, όλοι με κόβουν καμιά δεκαετία μικρότερο.

 

everybody wins :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

moukoublen, on 08 Nov 2013 - 8:34 PM, said:moukoublen, on 08 Nov 2013 - 8:34 PM, said:moukoublen, on 08 Nov 2013 - 8:34 PM, said:moukoublen, on 08 Nov 2013 - 8:34 PM, said:

Κατ' αρχήν σε ευχαριστώ για τη προσφορά της γνώσης και την υπόδειξη του τι "θα πρέπει να ξέρω".

 

Να τοποθετήσω εδώ ένα μέρος του τίτλου του άρθρου.

 

      Παράλληλη επεξεργασία εγγράφων σε πραγματικό χρόνο

 

 

"Θα πρέπει" να είσαι λίγο πιο προσεκτικός σε αυτά που διαβάζεις.

 

Δε συγκρίνω το native office με το web platform της google. Συγκρίνω το web office της microsoft με το web office της google. Και... λυπάμαι που θα σε ταράξω λίγο (γιατί διακρίνω ένα μικρό οπαδισμό και μια στάλα υφάκι) αλλά το google docs έχει και τις δύο δυνατότητες (instant save, real time collaboration) εδώ και καιρό.

 

Ξέρεις... είναι δωρεάν. Θα μπορούσες να μπεις να δεις πως είναι πριν πιάσεις να γράψεις στα φόρουμ.

 

 

Χμ... ... Για πάμε λίγο απο την αρχή.

 

Καμία... ... ... εταιρεία... ... ... ... στο κόσμο!

 

Εντάξει. Επειδή εδώ κάπου κορυφώνεσαι και το επόμενο, ενώ είναι αρκετά δυνατό (προσφέρει γέλιο) δεν είναι αντάξιο του παραπάνω.

 

 

Θα προσπαθήσω έχεις το λόγο μου. Ίσως όταν μεγαλώσω.

Άσε το υφάκι μου γιατί το δικό σου είναι για σεμινάριο.

 

Πρώτον , η σύγκριση που κάνεις για τα web office των δύο είναι άστοχη . Είναι δυνατόν να έχει κάποιος έγγραφα μόνο στο κινητό του και να μην τα έχει στο PC του ; Αν τα έχει στο PC του πως τα επεξεργάζεται ; πάλι με δωρεάν εφαρμογή ; Κατάλαβες τώρα ότι μιλάμε για ολοκληρωμένη πλατφόρμα και όχι για μεμονωμένες εφαρμογές , αλλά και γιατί το Οffice δεν συγκρίνεται με κανένα free. Κατάλαβες τώρα γιατί η Google επένδυσε σε ένα OS για κινητά το οποίο απευθύνετε σε μικρές ηλικίες . Λογικό είναι τι να το κάνει το Office o πιτσιρικάς μπορεί να επεξεργαστεί excel ; Επίσης οταν δημιουργείς ένα spreadsheet στο Android δεν μπορείς να το ανοίξεις με Office , μόνο με Chrome ή όταν είσαι offline το Google Docs δεν δουλευει σωστά , διότι δεν είναι στημένο πρόγραμμα , τρέχει μόνο online από τους servers της Google και από ασφάλεια , μηδέν . Οπότε τι να το κάνω το δωρεάν .

Πάντως  η δική μου πλατφόρμα με Windows 8 , με Office , Skydrive , Outlook και Windows Live δουλεύει άψογα σε desktop και κινητό.

Και δεύτερον δεν καταλαβαίνω γιατί επικαλείσαι το δωρεάν , είναι μαγκιά να έχεις android που τα έχει όλα free ; Αν είναι μαγκιά το δωρεάν τότε γιατί έχει το 99% windows και όχι Linux ; Τι εμπιστεύονται αυτοί στη Microsoft και δεν πάνε αλλού. Eκτός αν τα έχεις όλα free , windows σπασμένα , Android , κλεμμένο κινητό…τότε είσαι μάγκας  .

 

Όσο για το  Καμία... ... ... εταιρεία... ... ... ... στο κόσμο! 

μην κάνεις τον χαζό . Έχει γούστο η παράλληλη επεξεργασία εγγράφων να απευθύνεται σε απλούς χρήστες και όχι σε εταιρείες . Έλεος !!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά δυσκολεύομαι να καταλάβω τι έχεις καταλάβει ότι υποστηρίζω και γενικά ότι λέω.

Δυσκολεύομαι να καταλάβω πόσο πολύ έχεις μπερδέψει κάποια πράγματα μέσα στο μυαλό σου.

 

Δεν είναι καθόλου άστοχη η σύγκριση 2 WEB-BASED εφαρμογών με το ίδιο αντικείμενο.

 

Επίσης. Έχεις κολλήσει με τα κινητά. ΔΕΝ μιλάω για την εφαρμογή στα κινητά (όχι γιατί κλίνω υπέρ τις microsoft εκεί απλά ΔΕΝ μιλάω για αυτό ούτε εγώ ούτε το άρθρο).

 

Μιλάω για WEB εφαρμογή. WEB! Που είναι προσβάσιμη από το browser από το PC σου ή το tablet σου ή το κινητό σου.

 

Και web σουίτες γραφείου έχουν βγει από τη zoho, τη google και τη microsoft κ.α..

Που μπαίνεις απο το browser επαναλαμβάνω, έτσι; Να τα ξεχωρίσουμε.

 

 

Για να σε προβληματίσω και λίγο.

Πες μου αφού η microsoft έχει το native offie που είναι το top προϊόν της (και όντως είναι) γιατί να φτιάξει web office κίνηση που έκανε η zoho, η google και άλλες εταιρείες;

 

Και δεύτερον, γιατί το δίνει το web office δωρεάν;;;

Αφού έχει την συνδρομητική έκδοση του office 365, γιατί να δώσει και free web office;

 

Για την ψυχή της μάνας της; Ή μήπως είναι ο ανταγωνισμός.

Μήπως δηλαδή έχουν κερδίσει ένα μικρό μερίδιο τις αγοράς οι άλλες πλατφόρμες.

 

Και γιατί να βάλει τώρα το real time collaboration;

Αυτό υπήρχε στις άλλες πλατφόρμες εδώ και χρόνια.

Μήπως είναι η πίεση του ανταγωνισμού;

 

Φυσικά εσύ ερμηνεύεις τι γίνεται σε όλο τον κόσμο (όπως είπες) με βάση μόνο τις δικές σου παραστάσεις με το τι γίνεται στους χώρους που έχεις βρεθεί/εργαστεί.

 

Πραγματικά είναι δύσκολο να καταλάβεις οτι οι δικές σου παραστάσεις είναι επισφαλείς στο να βγάζεις συμπεράσματα για ΟΛΟ τον κόσμο;

 

 

Τέλος σταμάτα να το λες αυτό. Είσαι αστείος.

η Google επένδυσε σε ένα OS για κινητά το οποίο απευθύνετε σε μικρές ηλικίες

Δε νοιώθω την ανάγκη να υπερασπιστώ καμία εταιρεία. Στα παλιά μου τα παπούτσια η εταιρεία.

 

Δεν νοιώθω πως υπερασπιζόμενος μια εταιρεία αποκτώ prestige.

Δε νοιώθω την ανάγκη να πω (αστεία) πράγματα (όπως ότι είναι για μικρές ηλικίες) για άλλες πλατφόρμες και προϊόντα ώστε να επιβεβαιώσω μέσα μου πως από τη δική μου επιλογή αποκτώ και κάτι παραπάνω πέραν από προϊόν. Οτι αποκτώ κοινωνικό status ή δε ξέρω τι άλλο.

Αυτά τα πράγματα είναι θλιβερά.

 

Απο το πρώτο ṕost είπα οτι ο ανταγωνισμός μας ωφελεί ως καταναλωτές.

 

Τώρα πλέον έχουμε σοβαρές δωρεάν web σουίτες γραφείου που πριν κάποια χρόνια ουτε φανταζόμασταν και όλο αυτό επειδή έχασε η microsoft το μονοπώλιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...