Προς το περιεχόμενο

προβληματακι με συνδεση μητρικης κ καλωδιο cpu fan


chris cs

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα σας, ειμαι σε φαση συναρμολογησης υπολογιστη κ εχω στα χερια μου μια ψυχτρα zalman cnps12x και μια μητρικη asus m5a99x evo r2.0. το προβλημα ειναι οτι το καλωδιο που φευγει απο την ψυχτρα δεν ταιριαζει με την υποδοχη πανω στην μητρικη. το καλωδιο της ψυχτρας εχει ενα ασπρο βισματακι με 3 τρυπουλες ενω ολες οι υποδοχες των cpu fans της μητρικης ειναι με 4 καρφακια. τι κανω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει πρόβλημα, συνδέεις το 3πινο της ψύχτρας στο 4πινο της μητρικής.

 

Για να ελέγξεις τις στροφές της ωστόσο μέσα από το bios θα πρέπει αυτό να υποστηρίζει voltage control στην υποδοχή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν κοιταξεις την υποδοχη της μητρικης θα δεις οτι η εγκοπη για να κλειδωσει το το πλαστικο ειναι μετατοπισμενο.Εκει θα βαλεις το 3πινο που εχεις εσυ ωστε να "κλειδωσει" στην υποδοχη.

Μην ανησυχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ παιδια ευχαριστω, σε ποια υποδοχη ομως να το βαλω? πανω απο την ψυχτρα εχει 2 ποθ γραφουν cpu fan κ cpu opt, στα δεξια εχει μια cha fan3 και αριστερα αλλες 2 cha fan1 και cha fan2

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Cpu_fan = ανεμιστήρας επεξεργαστή

Cpu_opt σε περίπτωση που έχεις ψύκτρα CPU που δέχεται 2 ανεμιστήρες (opt = optional)

Cha_fan1,2,3= ανεμιστήρες Chassis δλδ κουτιού

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mπορείς να συνδέσεις το 3pin καλώδιο της ψύκτρας πάνω στην 4pin cpu fan header, απλώς ο ανεμιστήρας θα τρέχει σε full ταχύτητα όλη την ώρα..όταν πρόκειται για ψύκτρα είναι καλύτερο ο ανεμιστήρας της να έχει 4pin για να ελέγχεται η ταχύτητα απο το 4pin cpu header (pwm signal) πράγμα που μειώνει τον θόρυβο και η ψύκτρα γενικότερα γουλεύει όπως πρέπει..αν ήταν ένα απλό case fan τότε οκ. κοίταξε και αυτό το link πριν κάνεις οτιδήποτε: http://www.intel.com/support/motherboards/desktop/sb/cs-012074.htm

Σε περίπτωση που δοκιμάσεις να συνδέσεις το 3pin καλώδιο καλό θα ήταν να τσεκάρεις συνεχώς αν ο ανεμιστήρας δουλεύει..Δεν το έχω κάνει ποτέ με ψύκτρα αυτό το πράγμα οπότε δεν ξέρω τι θα μπορούσε να συμβεί..λογικά όμως δεν θα υπάρξει πρόβλημα εκτός και αν ξέρεις κάποιον που το έχει κάνει και είναι κομπλέ για να είσαι σίγουρος..Η επιλογή είναι δική σου, απλά κράτα και μια πισινή..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok ευχαριστω παιδια...για να εχετε μια εικονα το κουτι μου ειναι το nxzt 630 φαντομ


Mπορείς να συνδέσεις το 3pin καλώδιο της ψύκτρας πάνω στην 4pin cpu fan header, απλώς ο ανεμιστήρας θα τρέχει σε full ταχύτητα όλη την ώρα..όταν πρόκειται για ψύκτρα είναι καλύτερο ο ανεμιστήρας της να έχει 4pin για να ελέγχεται η ταχύτητα απο το 4pin cpu header (pwm signal) πράγμα που μειώνει τον θόρυβο και η ψύκτρα γενικότερα γουλεύει όπως πρέπει..αν ήταν ένα απλό case fan τότε οκ. κοίταξε και αυτό το link πριν κάνεις οτιδήποτε: http://www.intel.com/support/motherboards/desktop/sb/cs-012074.htm

Σε περίπτωση που δοκιμάσεις να συνδέσεις το 3pin καλώδιο καλό θα ήταν να τσεκάρεις συνεχώς αν ο ανεμιστήρας δουλεύει..Δεν το έχω κάνει ποτέ με ψύκτρα αυτό το πράγμα οπότε δεν ξέρω τι θα μπορούσε να συμβεί..λογικά όμως δεν θα υπάρξει πρόβλημα εκτός και αν ξέρεις κάποιον που το έχει κάνει και είναι κομπλέ για να είσαι σίγουρος..Η επιλογή είναι δική σου, απλά κράτα και μια πισινή.

στο κουτι της ζαλμαν ειχε κ εναν μετατροπεα που γραφει quiet mode κ λογικα θα ειναι γι αυτο που λες...οταν το δοκιμασω θα σου πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ok ευχαριστω παιδια...για να εχετε μια εικονα το κουτι μου ειναι το nxzt 630 φαντομ

στο κουτι της ζαλμαν ειχε κ εναν μετατροπεα που γραφει quiet mode κ λογικα θα ειναι γι αυτο που λες...οταν το δοκιμασω θα σου πω

Ο μετατροπέας αυτός είναι απλώς για να μειώνει τις στροφές του ανεμιστήρα για πιο ήσυχη λειτουργεία δηλ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κατι αλλο παιδια,η μιτρικη στο κατω μερος εχει 3 μπλε αρσενικα για usb 2....το κουτι μου εχει 2 καλωδια που γραφουν usb 2,το 1 ειναι για card reader.....πως μπορω να ξεχωρισω πιο παει που?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...