Προς το περιεχόμενο

Εμφάνιση στα αποτελέσματα Google


solarsoul

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερίζω το forum.

 

Έχω φτιάξει ένα site και επιθυμώ να βελτιστοποιήσω την εικόνα που βγαίνει στο google. Δηλαδή, έχω δει αποτελέσματα που όταν γράφεις το site βγαίνει ο τίτλος του site και απο κάτω υπογραμμισμένες οι σελίδες ή η περιγραφή του site. Εμένα τώρα βγαίνει λίγο χύμα.

 

Γίνεται να το στρώσω και αν ναι πως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aρχικα προσθεσε το site σου στα google developer tools: https://accounts.google.com/ServiceLogin?service=sitemaps&passive=1209600&continue=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2Fwebmasters%2Ftools%2F&followup=https%3A%2F%2Fwww.google.com%2Fwebmasters%2Ftools%2F Υπαρχουν ρυθμισεις για το πως να εμφανιζεται.

 

Eπειτα κανε τα λινκς στην σελιδα σου να ειναι seo friendly και βαλε τα κατάλληλα Link.png Site: meta-tags

 

Δες εδω για περισσοτερες πληροφοριες: http://searchenginewatch.com/article/2067564/How-To-Use-HTML-Meta-Tags

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τσεκάρω όλα κι επιστρέφω φίλε μου. Ευχαριστώ πολύ.


Έγινε verified στο google και με πήγε σε μια κονσόλα με fetch κτλ. Εκεί μπερδεύτηκα λίγο.

 

Πώς μπορώ να φτιάξω την δομή ώστε να μην εμφανίζεται όποια σελίδα να'ναι στο google, αλλά μόνο η αρχική;

 

Ασ πούμε όταν πατάς newsit στο google βγαίνουν από κάτω κάποιες σελίδες τακτοποιημένες. Κάτι τέτοιο θέλω  :confused:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα τσεκάρω όλα κι επιστρέφω φίλε μου. Ευχαριστώ πολύ.

 

Έγινε verified στο google και με πήγε σε μια κονσόλα με fetch κτλ. Εκεί μπερδεύτηκα λίγο.

 

Πώς μπορώ να φτιάξω την δομή ώστε να μην εμφανίζεται όποια σελίδα να'ναι στο google, αλλά μόνο η αρχική;

 

Ασ πούμε όταν πατάς newsit στο google βγαίνουν από κάτω κάποιες σελίδες τακτοποιημένες. Κάτι τέτοιο θέλω  :confused:

 

Αυτο το βασεις σε οποια σελιδα δεν θες να εμφανιζεται στο google:

 

<meta name="robots" content="noindex, nofollow">

 

ενω αν θες να εμφανιζεται μαζι με ολες τις αλλες σελιδες που εχεις στο σιτε σου (εκτος απο αυτεσ που εχουν τα παραπανω meta tag) βαζεις αυτο:

 

<meta name="robots" content="INDEX, FOLLOW">

 

αν θες να εμφανιζεται μονο η πρώτη και καμια αλλη βαζεις απλως μονο αυτο

<meta name="robots" content="index, nofollow">
αυτα ειναι τα πιο απλα, μετα πρέπει να προσέξεις τα λινκς κάθε σελίδας πως ειναι, τα meta tags αν γιεντε follow kai index 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ασ πούμε όταν πατάς newsit στο google βγαίνουν από κάτω κάποιες σελίδες τακτοποιημένες. Κάτι τέτοιο θέλω  :confused:

 

Ναι αυτή η τεχνική λέγεται sitelinks και απ'ότι έχω διαβάσει δεν μπορείς να το ελέγχεις άμεσα. Η Google μέσω των εργαλείων και αλγορίθμων της αποφασίζει αν η σελίδα σου είναι σωστά δομημένη για να εμφανίζονται οι σελίδες "τακτοποιημένες". Ίσως να έδινες έμφαση στο sitemap των σελίδων σου και να είναι αρκετά SEO friendly.

Σου παραθέτω και τι λέει επισημα η Google για τα sitelinks:

 

Sitelinks

The links shown below some sites in our search results, called sitelinks, are meant to help users navigate your site. Our systems analyze the link structure of your site to find shortcuts that will save users time and allow them to quickly find the information they're looking for.

We only show sitelinks for results when we think they'll be useful to the user. If the structure of your site doesn't allow our algorithms to find good sitelinks, or we don't think that the sitelinks for your site are relevant for the user's query, we won't show them.

At the moment, sitelinks are completely automated. We're always working to improve our sitelinks algorithms, and we may incorporate webmaster input in the future. There are best practices you can follow, however, to improve the quality of your sitelinks. For example, for your site's internal links, make sure you use anchor text and alt text that's informative, compact, and avoids repetition. Read a blog post about the importance of link structure.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.

 

Λοιπόν έβαλα 4 sitelinks. Λογικά θα χρειαστεί ώρα να εμφανιστεί στο google έτσι. Το κατάφερα αυτό  :-D

 

Επόμενο που θέλω είναι αυτό που είπε ο φίλος vacilis. Δηλαδή να εμφανίζεται στο google σαν αποτέλεσμα μόνο η αρχική. Τώρα αν γραψω το domain μου στο google τα βγαίνουν 5 αποτελέσματα. θέλω μόνο ένα.

 

Που ακριβώς προσθέτω αυτό τον κώδικα <meta name="robots" content="index, nofollow"> ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το προσθέτεις σε κάθε σελίδα που δε θες να στην κάνει index.

αλλιώς μπορείς απο το webmaster tools της google να πας > Κατάλογος Google> Κατάργηση διευθύνσεων URL

Αλλιώς μπορείς μέσα απο το robots.txt

Τέλος_αν :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...