Προς το περιεχόμενο

Περίεργο πρόβλημα σε Σταθερό 8πύρηνο...


sexotik

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Πρόσφατα έφτιαξα έναν οκταπύρηνο amd. Δεν θα μπω σε λεπτομέρειες για το τί φοράει, όλα αγοράστηκαν καινούρια, με εξαίρεση την κάρτα γραφικών, η οποία μου δημιουργεί ίσως το πρόβλημα μου και θέλω τη βοήθειά σας. 

Εκεί που όλα δούλευαν ρολόι, ξαφνικά μία μέρα πάτησα το κουμπί να ανοίξει ο υπολογιστής, αλλά ενώ όλα στον πύργο άναψαν κανονικά, η οθόνη έμενε μαύρη. Σκαμπάζω αρκετά από υπολογιστές, έβγαλα και άλλαξα όλες τις μνήμες, άλλαξα και τροφοδοτικό με 1000άρι, μήπως το πρόβλημα ήταν στην παροχή, αλλά τπτ..

Το περίεργο της υπόθεσης, το οποίο ανακάλυψα αργότερα, ήταν ότι τα windows bootαραν κανονικά, καθώς από τα ηχεία ακούγεται κανονικά ο ήχος της εκκίνησης, αλλά η οθόνη έμενε σε στάση αναμονής, σαν να μην δέχεται εικόνα από την κάρτα γραφικών. Την έβγαλα, την καθάρισα όσο μπορούσα και την ξαναέβαλα αλλά χωρίς αποτέλεσμα..Τσέκαρα οθόνη, καλώδιο οθόνης και όλα τα πιθανά παρελκόμενα, δίχως αποτέλεσμα..

Το πιο περίεργο είναι ότι άμα κλείσω τον υπολογιστή χειροκίνητα από το κουμπί, μετά από 5-10 προσπάθειες, θα ανάψει κανονικά η οθόνη σαν να μη συμβαίνει τπτ..Μπορεί να ανάβει συνεχώς κανονικά για αρκετές μέρες και ξαφνικά να ξεκινήσει τα κολλήματα..

Είναι δυνατόν να είναι η κάρτα γραφικών; Άμα ήταν προβληματική, δεν θα έκανε συνέχεια το πρόβλημα;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποιο ειναι το τροφοδοτικο σου?και ποια ειναι η καρτα γραφικων σου.

μπορει να μην εχει κουμπωσει σωστα,μπορει να ειναι στα τελευταια της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το τροφοδοτικό είναι 1000 watt OCZ ZX series

Κάρτα: Nvidia GTX550ti black edition

Την κάρτα την έχω βάλει-βγάλει 100 φορές...  :fear:

Να είναι στα ... τελευταία της...;;; Εγώ ξέρω πως αν είναι να χαλάσει, θα χαλάσει εντελώς, όχι σταδιακά.... Όταν λειτουργεί κανονικά, παίζω darkspore με τέλεια αποτελέσματα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι κουλο οντως αυτο που γινετε.αλλα...

βγαλε μια την καρτα και καθαρισε καλα τις επαφες της.φυσα και μεσα στο slot της μητρικης.

εχει δευτερη θυρα η μητρικη για να κουμπωσεις την καρτα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>ειναι κουλο οντως αυτο που γινετε.αλλα...</p> <p>βγαλε μια την καρτα και καθαρισε καλα τις επαφες της.φυσα και μεσα στο slot της μητρικης.</p> <p>εχει δευτερη θυρα η μητρικη για να κουμπωσεις την καρτα?</p>

Την εχω καθαρισει απειρες φορες.. Δεν εχω δυστυχως και δευτερη θυρα στη μητρικη.. Να προσθεσω οτι τις τελευταιες δυο μερες μου παγωσε δυο φορες η οθονη, και μου εβγαλε οτι τα drivers της καρτας σταματησαν να λειτουργουν και εκανε κατι σαν refresh η οθονη μετα απο 1 λεπτο κολληματος.. Την τριτη που μου το εκανε δν ξαναλειτουργησε ποτε παρα μονο με reset, οπου και στην επανεκκινηση η οθονη παρεμεινε μαυρη για αρκετες προσπαθειες ακομα... :(

 

Sent from my iPhone using Insomnia

<p>επισης δες μηπως ειναι στην καρτα κανενας φουσκωμενος πυκνωτης.</p>

Δεν παρατηρησα κατι, αν κ δεν μπορω να ξεχωρισω πως ειναι ενας φουσκωμενος πυκνωτης :/

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>παιζει να τα εχει φτυσει η καρτα σου.ολα αυτα που μας λες,εκει δειχνουν.</p> <p>δοκιμασε την σε κανενα αλλο Pc.</p>

Θα αγορασω μια καινουιρια να κουμπωσω επανω κ βλεπουμε! Thanks!!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπα μην ανχόνεσαι στο παλιό η/υ έχω και εγώ ακριβώς το ίδιο πρόβλημα πάνω απο 2 χρόνια....είναι όποτε το πίασει ενα μηνα μπορεί να το κάνει καθε μέρα, τον αλλον καθόλου τον παράλλο μόνο μια φορά κτλ!!! :X  :shock:  B) 

Έχω κάνει τα πάντα αλλά δεν αλλάζει κάτι είναι και παλιός οπότε δεν πρόκειτε να ασχολιθώ με περετέρω επισκευές!! :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παρατηρησα κατι, αν κ δεν μπορω να ξεχωρισω πως ειναι ενας φουσκωμενος πυκνωτης :/

 

αν το πανω μερος του ειναι ισιο εισαι οκ. αν δεν ειναι, ειναι φουσκωμενος

 

images?q=tbn:ANd9GcRSawMv0noX37D4IxVr3mG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...