Προς το περιεχόμενο

Dual boots linux and windows 8


trikos93

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σας παιδια εχω μια ερώτηση μπορω να βαλω 2 λογισμικα σε ενα λαπτοπ τα Linux και να κρατήσω και τα windows 8 που εχει πανω ο υπολογιστής αλλα χωρις να παρουσιάσει κανενα πρόβλημα στον υπολογιστη για την μνήμη που θα μου φάνε τα Linux δεν πειραζει απλα θελω να τα δοκιμάσω και αυτα γιατι μου λενε ειναι πολυ καλα...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Triko μπορείς να βάλεις κάποια διανομη του linux στον ίδιο δίσκο (αλλα σε διαφορετικό partition) του δίσκου. Δεν θα σου τρώνε μνήμη γιατί όταν ξεκινά ο υπολογιστής θα διαλέγεις ποιο λειτουργικό θες και ολη η μνήμη θα είναι διαθέσιμη στο λειτουργικό που επελεξες (linux ή windows).

 

Πριν πέσεις στα βαθιά (στο προτείνω γιατί αξίζει) μπορείς να δοκιμάσεις το Linux απο linux live dvd. Ουσιαστικά ειναι ενα dvd που εμπεριέχει το λειτουργικό σύστημα linux (τη διανομή που θες) και κάνεις boot από αυτό. Μόλις φορτώσει εχεις πλήρες γραφικό περιβάλλον. Εννοείται όλα θα ειναι πιο αργά γιατί το λειτουργικό θα τρέχει απο το dvd και επισης δεν μπορείς να αποθηκέυσεις κάτι στον δίσκο (π.χ αλλαγες). Δοκίμασε το ετσι και αν σου αρεσει έστω λίγο, τοτε μιλάμε για κανονική εγκατάσταση στον υπολογιστή σου.

 

Το dvd δεν το αγοράζεις. Κατεβάζεις το iso που θες (π.χ. πχ διανομη linux mint 15) την καις σε ενα αδειο dvd και είσαι έτοιμος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βεβαια και γίνετε και συγουρα ειναι πιο καλυτερη οποιαδηποτε έκδοση Linux απο τα windows. πριν ξεκινησεις ομως πρεπει να χωρισεις τον δισκο σου σε partitions(να τον μοιρασεις σε μερη) στα windows 8 υπαρχει προγραμμα διαχειρισης δισκων που μπορεις να το κανεις απο εκεί. 

αλλα πρεπει να κοιταξεις εαν τα προγραμματα που χρησιμοποιεις βγαινουν και για την διανομή Linux που θα επιλεξεις. ή κατι αντοιστιχο που μπορεις να κανεις την δουλεια σου

 

edit: με προλαβε ο isay :P παντως καλη ιδεα αυτην με το live cd. συμφωνω και εγω.

αλλα isay δεν νομιζω να αναφερεται στην μνημη ram αλλα για την μνημη του σκληρου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αλλα isay δεν νομιζω να αναφερεται στην μνημη ram αλλα για την μνημη του σκληρου

Αρχικά σκέφτηκα το ίδιο, αλλά μετέπειτα σκέφτηκα οτι μπορεί να νομίζει οτι το Linux θα τρέχει μέσα απο τα windows, οποτε θα του τρώει μνήμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω πολυ παιδια με βοηθήσετε θα τα δοκιμάσω και θα σας πω εντιποσεις...:) ελπίζω να με καλιβουν 100% σε αυτα που θελω να κανω...

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...