Προς το περιεχόμενο

Έχω βγάλει 3 φορές επιχείλιο έρπη σε 1 μήνα


BLuE_PaNtHeR

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εγω που δεν αρρωσταινω ποτε,μα ποτε ομως σημαινει οτι εχω καλο ανοσοποιητικο?πχ ενα φιλαρακι μου ειναι κρυωμενος τους κολλαει ολους στην παρεα,αλλα εγω που ηπια και απο το μπουκαλι του νερο δεν επαθα τπτ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 110
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

σε διαφορετικό σημείο βγήκε και τις 3 φορές.

αλοιφή δε χρησιμοποιήσα αλλά χρησιμοποιήσα κρέμα καλέντουλα που μου είπε ένας ομοιοπαθητικός.

είχα ακούσει πάντως οτι αν βγάζεις πάρα πολλές φορές έρπη τον χρόνο πρέπει να κάνεις θεραπεια με χάπια και δεν ξαναβγαίνει.Ισχύει?και με τι ακριβώς χάπια ξερει κανεις?

Αληθεια,γιατι 2 μερες τωρα αντι να πας σε ενα φαρμακειο ή σε εναν γιατρο,καθεσαι σε ενα φορουμ και κανεις ερωτησεις ΜΗΗΗΗΗΠΩΣ καποια απο αυτες σε βοηθησει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

καλημέρα,

 

Θα παραθέσω την προσωπική μου εμπειρία με τον επιχείλιο έρπη γιατί ίσως φανεί χρήσιμη:

 

Εμφανίζω τον επιχείλιο έρπη από 8 ετών. Η συχνότητα του ήταν από 1 φορά κάθε 2 έτη έως και 2 φορές το έτος.

 

Δύο είναι οι βασικοί παράγοντες που τον "ενεργοποιούν": έλλειψη θρεπτικών συστατικών και χαμηλό ανοσοποιητικό.

Έχω δοκιμάσει διάφορες "πρακτικές" για την αντιμετώπιση του, π.χ. 2 αλοιφές από τα φαρμακεία (όπου ο ιός από ένα σημείο και μετά τις "συνήθιζε"), μέλι, αιθέρια έλαια και οινόπνευμα.

Δυστυχώς, όχι μόνο είχαν περιορισμένη δραστικότητα αλλά καταπολεμούσαν τα συμπτώματα και όχι την αιτία.

 

Η λύση εμφανίστηκε τυχαία μπροστά μου:

Τον 12/2012 ξεκίνησα την γανοθεραπεία για λόγους αποτοξίνωσης.

 

Όμως, εκτός από την αποτοξίνωση μία άλλη θετική απόρροια της γανοθεραπείας ήταν ότι τον 1/2013 που εμφάνισα έρπη τον "έκαψε" άμεσα, κάτι το οποίο επαναλήφθηκε και μετά από 2 μήνες.

Αυτό συμπέρανα ότι συνέβη γιατί η γανοθεραπεία αφενός ενισχύει το ανοσοποιητικό σύστημα και αφετέρου ενισχύει τον οργανσιμό με πολλά θρεπτικά συστατικά.

 

Εκ τότε δεν έχω εμφανίσει πάλι έρπη και αυτό είναι ιδιαίτερα σημαντικό για εμένα γιατί αφενός δεν θα ξαναχρησιμοποιήσω χημικές αλοιφές και αφετέρου δε θα χρειαστεί να ξαναμείνω στο σπίτι μέχρι να περάσει ο έρπης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμφανίζω τον επιχείλιο έρπη από 8 ετών. Η συχνότητα του ήταν από 1 φορά κάθε 2 έτη έως και 2 φορές το έτος.

 

Η λύση εμφανίστηκε τυχαία μπροστά μου:

Τον 12/2012 ξεκίνησα την γανοθεραπεία για λόγους αποτοξίνωσης.

 

Όμως, εκτός από την αποτοξίνωση μία άλλη θετική απόρροια της γανοθεραπείας ήταν ότι τον 1/2013 που εμφάνισα έρπη τον "έκαψε" άμεσα, κάτι το οποίο επαναλήφθηκε και μετά από 2 μήνες.

Αυτό συμπέρανα ότι συνέβη γιατί η γανοθεραπεία αφενός ενισχύει το ανοσοποιητικό σύστημα και αφετέρου ενισχύει τον οργανσιμό με πολλά θρεπτικά συστατικά.

 

 

 

Κάτι δεν μου πάει καλά εδώ.

Επίσης , ένας φίλος μου που γράφτηκε στην worldventures, από τα φράγκα και τα ταξίδια, δεν ξαναέβγαλε έρπη ποτέ.

 

Τα παραπάνω απευθύνονται μόνο στην ευκολία με την οποία ο Blue (δείχνει να )πείστηκε από ένα ποστ να δοκιμάσει ένα προϊόν το οποίο εμπορεύονται  συγκεκριμένες πυραμίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ μηπως τρως απο πουθενα που δεν ειναι καθαρα; Αν τρως απεξω κοφτο για λιγο.. και για καλο και κακο ριξε ενα πλυσιμο στο ψυγειο..εννοειται οτι ξυλα κοπης , κουζινα , πετσετες μπανιου και κουζινας τα εχεις πλυνει ετσι και αλλιως. Κατι σε πειραζει.. τι ομως. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν κάνω λάθος καφές από μανιτάρια (lol!) που τον διαφήμιζε η ξεχασμένη και απ'την μάνα της Άντζυ Σαμίου.

Ελα ρε! :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:

Μαγοι της φυλης, σαμανοι, κλπ. Καλη φαση.

Ωραιος ο τυπας, φιλε ευτυχως που δεν χρησιμοποιεις χημικες αλοιφες, με τη γανοθεραπεια ξερεις τι πινεις.

LOL

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένας απ τους λόγους επανεμφάνισης του ερπυτο-ιου είναι όταν πέφτει η άμυνα του οργανισμού... Και ένας απ τους λόγους που πέφτει η άμυνα του οργανισμού, είναι όταν δεν είσαι καλά ψυχολογικά (άγχος, στρες, κτλ).

 

Με την εμφάνιση του επιχείλιου έρπυτα πρέπει ΑΜΕΣΩΣ να βάζεις συνέχεια Zovirax αλοιφή σε εκείνο το σημείο που εμφανίζεται.

Και να παίρνεις 2 ή 3 χάπια Zovirax των 600 άπαξ με την εμφάνιση!!! (αν θυμάμαι σωστά)

 

Στο λέω γιατί ο κολλητός μου είναι Ιατρός Παθολόγος, έχω και εγώ (σπάνια βέβαια) θέμα με τον επιχείλιο έρπυτα. Και η ιστορία με τα χάπια Zovirax ανήκει στις νέες μελέτες, (μην πας σε γέρους γιατρούς ή του ΙΚΑ δεν ξέρουν τη τύφλα τους!). Εγώ πάντως ίδια διαφορά σημαντική!! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι ρε, το ganoderma ειναι η λυση. Απλα ειναι συνωμοσια των φαρμακευτικων για να πουλανε φαρμακα, γιαυτο δεν εχει γινει γνωστο. Το πολεμανε και οι εβραιοι, που να αναπτυχθει το μανιταρακι το κακομοιρο...

 

(δεν το πιστευω οτι παραμονες του 2014 συζηταμε τετοια θεματα)

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μάλιστα.

@witty τώρα δε μιλάμε ε? πετάξαμε μια διαφήμιση του site και... Τι εξηγηση έχεις να πεις τώρα που είπαν και τα άλλα παιδια οτι είναι απάτη η γανοθεραπεία?

btw πριν λίγο γύρισα απο την φαρμακοποιό και μου ειπε δεν έχει ξανακουσει την γανοθεραπεία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

What da fuck ειναι η γανοθεραπεια?

 

Τελείωσες την ιατρική, χωρίς να ξέρεις τι είναι η γανοθεραπεία;;; Πού βαδίζει η ανθρωπότητα ρε γαμώτο;...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...