Προς το περιεχόμενο

Why are our cellphones cheap (COLTAN) ΕΞΟΡΥΞΗ ΚΟΛΤΑΝΙΟΥ: ΜΙΑ ΠΙΚΡΗ ΙΣΤΟΡΙΑ


nhn

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ας πούμε για τις συνθήκες εξόρυξης μιας κ είναι pertinent με τα καπιταλιστικά αγαθά που λίγο πολύ όλοι χαιρόμαστε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να χαιρόμαστε εμεις τα καπιταλιστικά αγαθά κάποιοι άνθρωποι πεθαίνουν.

 

Σε λιγο θα ζηλεύουμε ακόμα και τους εργάτες στα ορυχεία της αφρικης, αφού εμεις δεν έχουμε ούτε τον ορυκτό τους πλούτο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν υπάρχει μόνο στο Κονγκό αλλά και σε Βραζιλία-Καναδά και Αυστραλία και άλλες χώρες.

Δεν παράγεται το 80% στο Κονγκό όπως ασαφώς γράφει το άρθρο αλλά μάλλον γύρω στο 5-10% με βάση διάφορες έρευνες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποιντ μου είναι για την γίδικη απανθρωπιά κ εκμετάλα που υφιστάνται για να το παίζω μούρη εγώ ο δυτικός με το σούπερ ντούπερ νέο κινητούλι μου

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποιντ μου είναι για την γίδικη απανθρωπιά κ εκμετάλα που υφιστάνται για να το παίζω μούρη εγώ ο δυτικός με το σούπερ ντούπερ νέο κινητούλι μου

Δεν ειμαστε ολοι χαμηλου μορφωτικου επιπεδου που να συμπεριφερομαστε ετσι,μην μας βαζεις ολους στο ιδιο τσουβαλι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποιντ μου είναι για την γίδικη απανθρωπιά κ εκμετάλα που υφιστάνται για να το παίζω μούρη εγώ ο δυτικός με το σούπερ ντούπερ νέο κινητούλι μου

 

Δεν σε βλεπω ομως να πετας ολες τις ηλεκτρονικες συσκευες σου απο το παραθυρο που ειναι ο μονος πραγματικα αποτελεσματικος τροπος συμπαρασταση προς αυτους τους ανθρώπους.... 

 

Ειναι ευκολο να γκρινιαζουμε απο την ανεση του πληκτρολογιου μας αλλα παρα πολυ δυσκολο να αλλαξουμε τον τροπο ζωης μας , και δεν βγαζω ουτε τον εαυτο μου εξω απο αυτο.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το εγραψα αυτο γιατι αν και ασχολουμε απο το 1997 με ηλεκρονικους υπολογιστες δεν το ηξερα και φανταζομαι οτι πολλοι δεν το ηξεραν παρολο που δουλευουμε στον κλαδο του IT (INFORMATION TECHNOLOGY).Επισης γιατι η αφρικη και ο κοσμος της εκει ειναι η μονη ηπειρος που εχει τοσο πολυ εκμεταλλευτεί απο τον δυτικο "Πολιτισμό". 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε εσυ καλα εκανες και το εβαλες , και μακαρι να ηταν μονο εκει τα προβληματα... Αλλα ειναι και στα εργοστασια στη κινα , ειναι στα μεταλλια χρυσου στην νοτια αμερικη , ειναι στην ελλαδα με τους βασικους μισθους του μνημονιου , ειναι ειναι εινα...

 

Το θεμα ειναι τι ειναι διαθετημενος να κανει ο μεσος "δυτικος πολιτης για αυτο? Και η απαντηση ειναι μια... Απολυτως τπτ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισης το εγραψα γιατι δεν ξερουμε οτι αυτος ο τυπος εχει σκοτωσει περισσοτερους ανθρωπος απο τον Hitler (10 εκατομυρια μαυρους στο Κονγκο) και του εχουν κανει  αγαλμα στις Βρυξελες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βρε εσυ καλα εκανες και το εβαλες , και μακαρι να ηταν μονο εκει τα προβληματα... Αλλα ειναι και στα εργοστασια στη κινα , ειναι στα μεταλλια χρυσου στην νοτια αμερικη , ειναι στην ελλαδα με τους βασικους μισθους του μνημονιου , ειναι ειναι εινα...

 

Το θεμα ειναι τι ειναι διαθετημενος να κανει ο μεσος "δυτικος πολιτης για αυτο? Και η απαντηση ειναι μια... Απολυτως τπτ...

Mα ειναι γνωστο πως με το να λες οτι σε ενοχλει κατι, παιρνεις μια αφεση αμαρτιων/νιωθεις πιο καλα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Το ταντάλιο από κολτάν χρησιμοποιείται για την παρασκευή πυκνωτών τανταλίου, που χρησιμοποιούνται σε ηλεκτρονικά προϊόντα, όπως κινητά τηλέφωνα, υπολογιστές, συσκευές υψηλής τεχνολογίας "

να κάνουν τουμπέκα και να δουλέβουν νύχτα μέρα μπας και παίξουμε κανα game σε 4K ανάλυση επιτέλους έχω να πω εγώ.
Ακου που θα διαμαρτυρηθούνε κιόλας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...