Προς το περιεχόμενο

Τι να έχει καεί στο pc?


Kokkinolemis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παίδες,

Χθες το απόγευμα που άρχισε να βρέχει, έκλεισα τον pc και έβγαλα το πολύμπριζο από την πρίζα για πάν ενδεχόμενο! Αλλά το ρούτερ ήταν συνδεδεμένο με το μπριζάκι του spliter και το pc με το ρούτερ.  Κάποια στιγμή πέφτει κεραυνός και κόπηκε το ρεύμα. Όταν είδα τον πίνακα είχε καεί η γενική ασφάλεια, είχε πέσει ο ρελές καθώς και ο διακόπτεις που έχει μέσα ο εξωτερικός μετρητής της ΔΕΗ. Στην συνέχεια παρατήρησα ότι οι πρίζες του τηλεφώνου είχαν πεταχτεί έξω και τα πριζακια του καλωδίου είχαν κολλήσει μέσα στην πρίζα, όπως επίσης και το spliter το οποίο κάηκε και μαύρισε . Στην συνέχεια τα άλλαξα όλα. Όταν όμως πήγα να ανοίξω το pc σήμερα δεν άνοιγε είτε πάταγα το κουμπί είτε όχι, το pc είναι “νεκρό” δεν δίνει ρεύμα. Δοκίμασα το τροφοδοτικό και δουλεύει κανονικά(έκανα γέφυρα την τροφοδοσία με την γείωση και σύνδεσα και ένα ανεμιστηράκι και δουλεύει), έβαλα του σκληρούς σένα παλιό pc που έχω και δουλεύουν.

Η ερώτηση είναι πώς μπορώ α βρώ τι έχει καεί αφού το τροφοδοτικό λειτουργεί?
Υποψιάζομαι ότι έχει καή η μητρική πώς μπορώ να το ελέγξω?
Υ.Γ 1)Δοκίμασα το τροφοδοτικό του παλιού pc συνδέοντας  όλα εκτός από την κάρτα γραφικών γιατί δεν έχει τροφοδοσία για PCI-Express  και δεν δουλεύει.

Υ.Γ 2) Ρε παιδιά γίνεται να πέρασε το ρεύμα του κεραυνού μέσα απο το spliter στο ρούτερ και αυτό στην κάρτα δικτύου της μητρικής και να την έκαψε, ενώ το ρούτερ δεν ήταν στο ρεύμα?

Θα γράψω και την σύνθεση αλλά τώρα είμαι εκτός σπιτιού!
Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

όπως το λες, δυστυχώς γίνεται...

 

την εχω παθει και εγω απο κεραυνό με τη διαφορά οτι ήταν κανονικά στην πρίζα ο υπολογιστής (σε αντικεραυνικό πολυμπριζο βεβαια).

 

Μητρική μου είχε κάψει τότε όπως επίσης router & switch...

 

Προσωπικά τα ειχα στείλει εγγυηση και τα δέχτηκαν, δε το δοκιμάζεις και εσυ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τσεκαρε τη μητρικη για κανενα πυκντή μιπως καποιος εχει σκάσει και για αυτο επισης μπορεις δοκιμασεις πάνω στη μιτρικη με ενα καλοδιακι να κανεις ενα τικ στα δυο σιδερακια που συνδεεται το κουμπι εκκινισης και να δεις αν θα γινει τιποτα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως εχει προβλημα η πριζα που συνδεεις πανω το πολυμπριζο,αρα και τον υπολογιστη?

Όχι η μπρίζα δουλεύει κανονικά, το έβαλα και σε άλλη μπρίζα!

 

όπως το λες, δυστυχώς γίνεται...

 

την εχω παθει και εγω απο κεραυνό με τη διαφορά οτι ήταν κανονικά στην πρίζα ο υπολογιστής (σε αντικεραυνικό πολυμπριζο βεβαια).

 

Μητρική μου είχε κάψει τότε όπως επίσης router & switch...

 

Προσωπικά τα ειχα στείλει εγγυηση και τα δέχτηκαν, δε το δοκιμάζεις και εσυ;

Το router άν και ανάβουν όλα τα λαμπάκια κανονικά όταν βάζω το άλλο  pc επάνω μου λέει περιοριμένη σύνδεση και δέν μπάινω στο δύκτιο! έβαλα άλλο router που έχω και δουλεύει κανονικά! Δυστοιχός η εγγύηση έληξε στις 21/9/2013.

 

τσεκαρε τη μητρικη για κανενα πυκντή μιπως καποιος εχει σκάσει και για αυτο επισης μπορεις δοκιμασεις πάνω στη μιτρικη με ενα καλοδιακι να κανεις ενα τικ στα δυο σιδερακια που συνδεεται το κουμπι εκκινισης και να δεις αν θα γινει τιποτα

Θα το δοκιμάσω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για το ρουτερ παρε στην εταιρια που εισαι και ζητα αναβαθμιση του εξοπλισμου σου καθως μετά από 1χρονό μπορεις νας ζητάς το νεο εξοπλισμο χωρις κάποια χρεωση

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Έβαλα ξανά το τροφοδοτικό επάνω χωρίς να έχω συνδέση τους σκληρούς και το dvd rom και με ένα καλωδιάκι πήραξα λίγο τα ποδαράκια πανω στην μητρική που συνδέεται το power button και δέν έγινε τίποτα, και μετά απ μίσο λέπτό άναψε το pc και μεά απο μισό λεπο έκλεισε μόνο του. όταν  τα συνέδεσα όλα επάνω και τον σκληρό και το power button και το έβαλα στην πρίζα πάλι τιποτα

έβγαλα τα καλωδιάκια απο το power button το πήραξα με το καλωδιάκι όπως πρίν αλλά τζίφος!!!! τώρα δέν κάνει τίποτα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα αν εχεις τη δυνατότητα δοκίμασε το τροφοδοτικο και σε ενα άλλο υπολογιστή...

αν και απο τη στιγμή που το ειχες εκτος ειναι 99% μητρική...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χμμμ είναι τρελό καθώς αυτό το κάνεις μόνο αν κάνεις κανά λαθάκι στο bios ή απλά παίζεις μαζί του δοκιάμσε κανά clear cmos μπας και έχει φάει κανα κοκομπλόκο το bios ή να το ανοιξης πότε με τη μια ραμ πότε με την άλλη αν δεν δουλέξει ου΄τε αυτο τοτε μάλλον μητρικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παίδες,

Επανέρχομαι σήμερα μετά από τρέξιμο σε υπηρεσίες μπας και πάρω καμιά αποζημίωση, γιατί εκτός από το pc μου κάηκε η tv και το aircondition.
Αυτό που θέλω να μου πείτε πώς μπορώ να δώ αν έχει καεί ο επεξεργαστής, και αν γίνετε με κάνα πολύμετρο να ψάξω την μητρική! Τώρα τις μνήμες και την κάρτα γραφικών θα ψάξω να τα βάλω σε κάνα άλλο pc!

 

H σύνθεση μου είναι:

CPU:  INTEL CORE i5 661(1156/3.33GHz)

MoBo: MB GIGABYTE  P55 US3L(1156/P55/DDR3)

Ram: DDR3 KINGSTON 2GB 2DIMM 1333MHz

Κάρτα Γραφικών: PCI-X SPAEKLE GTS 450 1GB DDR5

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να βγάλεις σίγουρο συμπέρασμα πρέπει να δοκιμάσεις τον επεξεργαστή σε μια αλλη motherboard , αν εχει ειναι κομπλε τοτε εχει πρόβλημα η μητρική

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Περυσι την ειχα παθει και εγω..Περασε απο την κεραια στις τηλεορασεις..Οι τρεις καηκαν.. Στις 2 που ειχα συνδεδεμενο και pc περασε απο το hdmi και εκαψε της καρτες γραφικων και τα καλωδια hdmi. Στη μια τηλεοραση το hdmi καλωδιο το ειχα πιασει με το καλωδιο δικτυου . Απο οτι καταλαβα περασε ρευμα απτο hdmi στο ethernet.. Εκαψε καρτα δικτου ,πηγε στο ρουτερ εκαψε 2 θυρες του ρουτερ ι απο το ρουτερ πηγε σε τριτο υπολογιστη οπου εκαψε και σε αυτον καρτα δικτυου:) Απο τοτε κατηργησα την κεραια και εχω βαλει εσωτερικες μιας και πιανουν μια χαρα:)

Με αλλα λογια αν πεσει κεραυνος την εχουμε πατησει..Περναει απο παντου.. Θελει ειδικες κατασκευες για να ειμαστε καλυμενοι που κανενα σπιτι δε τις εχει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παίδες,

Επανέρχομαι σήμερα μετά από τρέξιμο σε υπηρεσίες μπας και πάρω καμιά αποζημίωση, γιατί εκτός από το pc μου κάηκε η tv και το aircondition.

Αυτό που θέλω να μου πείτε πώς μπορώ να δώ αν έχει καεί ο επεξεργαστής, και αν γίνετε με κάνα πολύμετρο να ψάξω την μητρική! Τώρα τις μνήμες και την κάρτα γραφικών θα ψάξω να τα βάλω σε κάνα άλλο pc!

καλα ρε φιλε σπιτι σου επεσε ο κεραυνος ?

παρα απ την πλακα σε παρομοιες περιπτωσεις βγαζω παντα εντελως την μπριζα απο pc tv home cinema  και ολα τα παρελκομενα  ουτε πολυμπριζο ασφαλειας εμπιστευομαι ουτε σταθεροποιητη τασης που εχω ουτε τιποτα !!!

μεχρι να περασουν τα χοντρα την βγαζω με λαπτοπι αν ειναι τοσο αναγκη ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όντος η γκαντεμιά στο μεγαλείο της…. Απλώς θέλω να ξέρω ότι αν δεν κάηκε τουλάχιστον ο επεξεργαστής να βρω μία MoBo που να ταιριάζει… Γιατί λεφτά ….ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΟΥΝ….

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...