Προς το περιεχόμενο

Τι να έχει καεί στο pc?


Kokkinolemis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλα ρε φιλε σπιτι σου επεσε ο κεραυνος ?

παρα απ την πλακα σε παρομοιες περιπτωσεις βγαζω παντα εντελως την μπριζα απο pc tv home cinema και ολα τα παρελκομενα ουτε πολυμπριζο ασφαλειας εμπιστευομαι ουτε σταθεροποιητη τασης που εχω ουτε τιποτα !!!

μεχρι να περασουν τα χοντρα την βγαζω με λαπτοπι αν ειναι τοσο αναγκη ..

Δηλαδη οταν σου σκασει η καταιγιδα στις 3 το βραδυ τρεχεις να βγαλεις τα παντα απο πριζες κεραιες κλπ; Εγω παντως οταν την επαθα ειχα ξυπνησει μολις απο τους κεραυνους (4 το βραδυ) και δν ειχα ανοιξει καλα καλα τα ματια μου.. Δε χρειαζεται να πεσει πανω σου ο κεραυνος(αν οντως πεσει εκει την πατησες για τα καλα) Και Παραδιπλα να πεσει ζημιες γινονται και σε σενα..Αντι να ερθουν 500000 volt ερχονται 2000..

 

Οσο για τον επεξεργαστη ο μονος τροπος ειναι να τον βαλεις σε αλλη μητρικη για να δεις οτι ειναι οκ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 30
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δηλαδη οταν σου σκασει η καταιγιδα στις 3 το βραδυ τρεχεις να βγαλεις τα παντα απο πριζες κεραιες κλπ; Εγω παντως οταν την επαθα ειχα ξυπνησει μολις απο τους κεραυνους (4 το βραδυ) και δν ειχα ανοιξει καλα καλα τα ματια μου.. Δε χρειαζεται να πεσει πανω σου ο κεραυνος(αν οντως πεσει εκει την πατησες για τα καλα) Και Παραδιπλα να πεσει ζημιες γινονται και σε σενα..Αντι να ερθουν 500000 volt ερχονται 2000..

 

Οσο για τον επεξεργαστη ο μονος τροπος ειναι να τον βαλεις σε αλλη μητρικη για να δεις οτι ειναι οκ..

συμφωνω  δε χρειαζεται να πεσει πανω σου γι αυτο του ειπα περα απο την πλακα !

κοιτα αν δω οτι παει για βροχα τα βγαζω ολη νυχτα απο την μπριζα ναι ! τωρα αν ειναι ξαφνικο  , αν ξυπνησω με την βροχη  θα σηκωθω να τα βγαλω ναι ! ειμαι καμμενος και γω γι αυτο .. ελειπα απ το σπιτι , γυρισα και δε δουλευε τιποτα ! κεραυνος μου εκαψε ολο το πισι  μητρικη επεξεργαστη τροφοδοτικο μνημες καρτα ! τιποτα δεν αφησε ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι..πριν την παθεις κανεις δε το κανει..Μολις το παθεις μετα τρεχεις να βγαλεις τα παντα..Και εγω μετα το περυσινο τα βγαζω σχεδον ολα..Θα προτιμουσα βεβαια να σκασω κανα δυο χιλιαρικα για αντικεραυνικη προστασια σε ολο το σπιτι αλλα δε περισσευουν:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

βασικα αν εχεις τη δυνατότητα δοκίμασε το τροφοδοτικο και σε ενα άλλο υπολογιστή...

αν και απο τη στιγμή που το ειχες εκτος ειναι 99% μητρική...

Βασικά αυτό δε το κάνεις με τροφοδοτικό που δε ξέρεις αν λειτουργεί σωστά, γιατί μπορεί να σου καρβουνιάσει και το άλλο "δοκιμαστικο" pc.

 

καλα ρε φιλε σπιτι σου επεσε ο κεραυνος ?

παρα απ την πλακα σε παρομοιες περιπτωσεις βγαζω παντα εντελως την μπριζα απο pc tv home cinema  και ολα τα παρελκομενα  ουτε πολυμπριζο ασφαλειας εμπιστευομαι ουτε σταθεροποιητη τασης που εχω ουτε τιποτα !!!

μεχρι να περασουν τα χοντρα την βγαζω με λαπτοπι αν ειναι τοσο αναγκη ..

Σπίτι; Εγώ απλά μένω δίπλα σε βουνό στο οποίο ακούω και σκάνε κεραυνοί δίπλα μου. Έχω κάψει άπειρες φορές PCI modemakia χωρίς παρενέργειες σε PC, καθώς και από 1 ρούτερ έκαψε μόνο την μία ethernet (βέβαια μετά από λίγες μέρες το ρούτερ ήταν εντελώς ασταθή :P ) Ευτυχώς προσπαθώ να προσέχω πλέον γιατί ούτε λεφτά για ρούτερ δεν υπάρχουν.

Γενικώς αν θες να είσαι καλυμμένος πρέπει να ξεσυνδέεις οτιδήποτε συνδέεται με τον έξω κόσμο. Είτε είναι κεραία, είτε τηλεφωνικά καλώδια είτε πρίζα ρεύματος (όχι απλά να κλείσεις από τον διακόπτη το πολύπριζο) 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλημέρα παίδες,

Επανέρχομαι μετά από πολύ καιρό, για να σας πω ότι τελικά το pc δούλεψε!

Αυτό έγινε όταν έβγαλα τις μνήμες και τις δοκίμασα σε άλλο pc γιατί έψαχνα ένα ένα κομμάτι να δώ αν κάηκε και αφού διαπίστωσα ότι δουλεύουν και τα δύο kit, τα τοποθέτησα ξανά στην MoBo. Αφού συναρμολόγησα ξανά όλο το pc, είπα να δοκιμάσω να το βάλω ξανά στην πρίζα, ε τότε το pc  δούλεψε κανονικά!  :-D  Απλώς το μόνο που κάηκε ήταν η κάρτα δικτύου της MoBo, μηδαμινό έβαλα μία που είχα και τώρα όλα καλάάάά!!!
Ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές – ιδέες!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παίδες,

Επανέρχομαι μετά από πολύ καιρό, για να σας πω ότι τελικά το pc δούλεψε!

Αυτό έγινε όταν έβγαλα τις μνήμες και τις δοκίμασα σε άλλο pc γιατί έψαχνα ένα ένα κομμάτι να δώ αν κάηκε και αφού διαπίστωσα ότι δουλεύουν και τα δύο kit, τα τοποθέτησα ξανά στην MoBo. Αφού συναρμολόγησα ξανά όλο το pc, είπα να δοκιμάσω να το βάλω ξανά στην πρίζα, ε τότε το pc  δούλεψε κανονικά!  :-D  Απλώς το μόνο που κάηκε ήταν η κάρτα δικτύου της MoBo, μηδαμινό έβαλα μία που είχα και τώρα όλα καλάάάά!!!

Ευχαριστώ όλους σας για τις συμβουλές – ιδέες!

Ευτυχως φιλε μου.Απο περιεργεια μπορω να ρωτησω σε ποια περιοχη μενεις? :-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευτυχως φιλε μου.Απο περιεργεια μπορω να ρωτησω σε ποια περιοχη μενεις? :-)

Ευτυχώς δεν λες τίποτα, γιατί δεν βγαίνουν και μητρικές με socket 1156 που είναι η δικιά μου! Πετρούπολη, Αθήνα..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι φιλε θα εισαι ψηλα προς βουνο μερια. Γειτονες δεν ειχαν παρομοια προβληματα?

Με tv & κλιματιστικο εβγαλες ακρη, σε ποιες υπηρεσιες πηγες?

 

Αποστολή από το κινητό με τη χρήση Insomnia App

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φανταζομαι φιλε θα εισαι ψηλα προς βουνο μερια. Γειτονες δεν ειχαν παρομοια προβληματα?

Με tv & κλιματιστικο εβγαλες ακρη, σε ποιες υπηρεσιες πηγες?

 

Αποστολή από το κινητό με τη χρήση Insomnia App

Του γείυονα κάηκε το ασύρμαο τηλεφωνό του όπως και τα πριζάκια του τηλεφώνου στον τοίχο..

Πήγα στην ΔΕΗ και συγκεκριμένα στην ΔΕΔΔΗΕ είναι τμήμα της ΔΕΗ, αλλά μου έστειλαν απάντηση ότ ιδέν ευθύνετε τ δίκτυο της ΔΕΗ, οπότε δέν παίρνω φράγκο για αυτά που κάηκαν...Μόλις βρώ την επιστολή που μου έστειλαν θα την αναρτήσω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σορρυ ρε παιδια για καθιστε λιγο... Στην συγκεκριμενη περιπτωση οντως δεν ευθυνεται η ΔΕΗ. Το προβλημα δεν δημιουργηθηκε απο υπερταση στο δυκτιο με υπαιτιοτητα της. Κεραυνος επεσε ... Τι δουλεια εχει η ΔΕΗ ?

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε φίλο μου σε παρόμοια περίπτωση έκαψε κάρτα δικτύου και μητρική. To ups έκανε τη δουλειά του αλλά τη ζημιά την έκανε το καλώδιο τηλεφώνου που δεν το είχε βάλει στο ups.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...