Προς το περιεχόμενο

Μαύρη Οθόνη!Πως θα ανοίξει τελικά το pc?


menmas

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαίρετε,

 

Έχω πρόβλημα με τον λαπτοπ μου εδω και αρκετό καιρό. Ανοίγει όποτε θέλει, κολλάει και δεν λειτουργεί τίποτα.

Το έκανα φορματ πριν ένα μήνα. φάνηκε καλύτερα-αν και πάλι είχε μικροζόρια- τώρα 2 βδομάδες ήταν μια χαρά. Ε!σήμερα δεν θέλει να ανοιξει κανονικά. Το πρόβλημα είναι το εξής.

 

Ξεκινάει, φορτώνει το λογότυπο των win7 (κολλάει λίγο) και μετά μάυρη οθόνη! Κανονικά θα έπρεπε να μου βγάλει την οθόνη που δίνω το password. To αστείο είναι ότι ακούω τον ήχο ότι μπάινει στα win! αλλά δεν βλέπω τίποτα!ΜΑΥΡΗ οθόνη.

Τώρα σας γράφω απο safe mode. Εδω δεν έχει πρόβλημα μια χαρά μπαίνει. 

 

Σας παρακαλώ πολύ δώστε μου μια ιδέα τι μπορεί να είναι?

Θέλω να κάνω δουλειά και δεν μπορώ.Δεν έχω και εμπιστοσύνη αν θα ανοίξει ή όχι.

 

Είναι ένα EliteBook 2730p. (είχε απο την μαμά του vista 32bit) του έχω win7 32bit.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα δοκίμαζα να συνδέσω στο lap μια εξωτερική οθόνη. Αν παίξει τότε το πρόβλημά σου δεν είναι η κάρτα. Μάλλον θα πρέπει να ψαχτείς με win και motherboard. Αν πέσεις στο δεύτερο την έκατσες (είχα το ίδιο πρόβλημα και δεν συνέφερε η επιδιόρθωση)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μυρίζει κάρτα γραφικών. Το ίδιο πρόβλημα είχα κι εγώ και έμπαινε μόνο σε ασφαλή λειτουργία.

Κάνε το εξής. Απεγκατέστησε τους drivers από τον πίνακα ελέγχου ή με το revo uninstaller για να διαγράψει τα πάντα.

Κάνε επανεκκίνηση και δες αν τώρα σου εμφανίζει τα win. Αν σου ζητήσει εγκατάσταση drivers μην το αφήσεις γιατί θα σου ξανακάνει τα ίδια. Η κάρτα θα λειτουργεί σε κατάσταση vga οπότε θα έχεις χαμηλές αναλύσεις αλλά προσπάθησε να ανεβάσεις τουλάχιστον 1024χ768 ή 1280χ800 (native resolution).

Μην περιμένει βέβαια να δουλεύει σωστά. Σε αυτήν την περίπτωση πρέπει να πάει το laptop για επισκευή. Αν σου ζητάνε πολλά λεφτά στείλε μου pm.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας!Έχω αρχίσει να απελπίζομαι!

 

Χτες δούλευε με εξωτερική οθόνη αλλά κάτι ζοριζόταν με την ανάλυση είναι η αλήθεια κ δεν με άφηνε να την πειράξω.

Τώρα μόλις το έβαλα πάλι σε εξωτερικη οθόνη και δείχνει να δουλέυει (ωστόσο άργησε αρκετά να φορτώσει μετα το password).

 

Αυτό που με τρελαίνει είναι ότι μια δουλευεί και μία το θυμάται δεν δουλεύει....

Να ρωτήσω αφού δουλέυει αυτές τις κάποιες φορές πως είναι δυνατόν να χει θέμα η κάρτα γραφικών? Παίζει να χω κανα θέμα με το δίσκο? 

Και κάτι άλλο ρε παιδιά, πως χαλάει μια κάρτα γραφικών?!?!?! Παίζει να χει γίνει απο χτύπημα?

 

@ntemos όταν λες να ψαχτώ με win  και μητρική τι μπορεί να παίζει δηλαδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μεγαλύτερο πρόβλημα στα laptop είναι η θερμοκρασία.

Η κάρτα σου μπορεί να είναι στα όρια να παραδώσει πνεύμα αλλά να το παλεύει ακόμα. Κάποια στιγμή θα τινάξει τα ποδαράκια. Μπορεί με "ψήσιμο" να στρώσει. Έχω φίλο που "ψήνει" μητρικές και κάρτες γραφικών. Έτσι μου έστρωσε το δικό μου και το έχω 6 μήνες και δουλεύει καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ψήσιμο?!?!?!?!Συγνώμη πρώτη φορά το ακούω!Είναι πολύ αστείο!!:)  Εγώ μόνο μαγειρέυω στο φούρνο!!!βέβαια με ένα search είδα ότι και εδώ έχει ξανα-αναφερθεί κ με αποτελέσματα!! Δεν είχα ιδέα ότι παίζει τέτοιο πράγμα!!!!

 

 Το πρόβλημα είναι ότι το λαπτοπ δεν είναι δικό μου (είναι του "μαγαζιού" που δουλέυω- εγώ το χρησιμοποιώ από τον Απρίλη) και δεν μπορώ να πάρω τέτοια απόφαση..... Θα τους το πω ότι έχω θέμα μα΄λλον...

 

Δεν είχα πεί κα΄τι μέχρι τώρα, λέω έντάξει ένα φορματ και θα στρώσει... αλλά αμα είναι να κρασάρει η κάρτα κάποια στιγμή να το ξέρουν απο πριν ότι υπάρχει θέμα να αποφασίσουν.

 

Σορυ που ξαναρωτώ αλλά θέλω να χω μια εικόνα.παίζει να έχει χτυπήσει πουθένα το λαπ τοπ και ο δίσκος να χει το θέμα τελικά? ή είναι άσχετο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είχε πρόβλημα ο δίσκος θα είχες μπλε οθόνες και κρασαρίσματα ή δεν θα έμπαινε στα win. Δεν πρέπει να είναι από χτύπημα.

Από τη στιγμή που το ακούς να μπαίνει στο λειτουργικό και να σου ανοίγει σε ασφαλή λειτουργία κατά πάσα πιθανότητα είναι κάρτα γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκ!κατάλαβα.. Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για όλες της πληροφορίες!Δεν ήξερα τι να κάνω,βασικά φοβήθηκα μην έκανα εγώ κάτι λάθος και συμπεριφέρεται έτσι το pc. Σε ευχαριστώ πολύ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...