Προς το περιεχόμενο

Διαγραφή αρχείων που ΔΕΝ σβήνονται


F1spa

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έφτιαξα μερικά pdf (χρησιμοποιώντας το primopdf - δεν ξέρω αν παίζει ρόλο διότι το χρησιμοποιώ πολλά χρόνια το πρόγραμμα, αλλά είπα να το αναφέρω), τα pdf αυτά έπιαναν χώρο 1,8GB ενώ το αρχικό αρχείο μόλις 80mb, και τα αρχεία αυτά με το που κάνεις κλικ επάνω τους κάνουν το pc να κολλάει και να χρειάζεται reboot.

 

Μπήκα και από safe mode και με το που τα επιλέγω και κάνω δεξί κλικ, ανοίγει η καρτέλα μετά από μισή ώρα περίπου.

 

(κατά τ'άλλα το pc κομπλέ, και γρήγορο κι απ'όλα)

 

έκανα scan και με το avast και τα πέρασε κανονικά.

 

 

Μάλλον ψάχνω κάποια εφαρμογή που να σβήνει κάτι χωρίς να το επεξεργάζεται, ή το ιδανικότερο θα ήταν να βρούμε τί φταίει με αυτά τα pdf.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αν σου κολλήσει πάλι, δοκίμασε safe mode with command prompt, και εκεί γράψε:
del /F "Πλήρης διαδρομή αρχείου"

 

Αν πάλι δε γίνεται, σίγουρα θα γίνει απο οποιδήποτε linux live cd, ασχέτως διανομής κτλ. Εγώ και με το livecd του gparted το έχω κάνει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

thanks, θα τα δοκιμάσω και θα επανέλθω.

 

τί μπορεί να φταίει δε ξέρουμε ε;

 

αυτό ήταν ένα pdf 250 σελίδες. Τώρα που κάνω πάλι το ίδιο πράγμα αλλά το έχω χωρίσει σε αρχεία των 50 σελίδων δε φαίνεται να υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν, τελικά:

 

1) με το delinv σβήστηκαν αμέσως τα αρχεία, όμως

 

2) τελικά όλα τα pdf αυτά έχουν πρόβλημα

 

το pc κολλάει αφάνταστα, για παράδειγμα κάνω αποθήκευση ενός τέτοιου pdf και όσο αποθηκεύεται δεν κάνει τίποτα άλλο το pc, και usb stick να βάλω, θα το διαβάσει αφού τελειώσει την αποθήκευση.

 

Έχετε συναντήσει κάτι παρόμοιο;

υπάρχει περίπτωαη να φταίει μόνο το αρχικό pdf? και αν φταίει, πώς "φταίει" αφου δεν είναι ιός;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες στις διεργασιες σου αν τρεχει τπτ περιεργο και γενικα τι τρωει πολυ μνημη (alt + shift + esc) .

 

Το οτι δεν μπορουσες να τα διαγραψεις μαλλον ειχε σχεση με το οτι καποιο προγραμμα τα ειχε κλειδωσει για να τα επεξεργαστει το οποιο μαλλον ευθύνεται και για το κολιμα του υπολογιστη.

 

Σου προτινω να κανεις απεγκατασταση το προγραμμα που φτιαχνεις τα pdf και να το ξανα εγκαταστισεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δες στις διεργασιες σου αν τρεχει τπτ περιεργο και γενικα τι τρωει πολυ μνημη (alt + shift + esc) .

Το οτι δεν μπορουσες να τα διαγραψεις μαλλον ειχε σχεση με το οτι καποιο προγραμμα τα ειχε κλειδωσει για να τα επεξεργαστει το οποιο μαλλον ευθύνεται και για το κολιμα του υπολογιστη.

Σου προτινω να κανεις απεγκατασταση το προγραμμα που φτιαχνεις τα pdf και να το ξανα εγκαταστισεις.

Από ~1gb κάνω δεξί κλικ-> ιδιότητες και αυτομάτως πάει στο ~3,8gb και φαίνεται ότι όλη αυτή τη μνήμη την τρώει ο explorer.

 

 

Όταν είμαι στο αρχείο και κάνω αλλαγές εμφανίζεται ένα πρόγραμμα στο task manager με τίτλο "dllhost.exe" και description "COM Surrogate" που επίσης τρώει άπειρα.

 

Σβήνω το primopdf, τί άλλο κάνω;

 

 

--EDIT--

 

ΛΟΙΠΟΝ

 

έσβησα το reader μου, το xchange viewer, και δεν κολλαει τίποτα!

 

σβήνονται όλα και είναι όλα μια χαρά.

 

 

Το περίεργο ήταν πως αυτό επιλσης το χρησιμοποιώ χρόνια, και το έκανα και scan μονο του για να σιγουρευτώ.

 

Τώρα να το ξανακάνω εγκατάσταση λέτε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγκατεστισετο παλι, μαλλον δεν θα εχεις προβλημα.

 

Αν εχεις πάλι προβλημα, δες αν εχει βγει καποια νεοτερη εκδοση, αν οχι δοκιμασε καποια παλιότερη μήπως δεν σου δημιουργεί προβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναεγκαταστάθηκε και είναι όλα κομπλέ.

 

Ακόμα και μερικά κολλήματα που έκανε το pc μία στο τόσο, και 1-2 φορές είχε κλείσει και μόνο του, τώρα εξαφανίστηκαν.

 

 

Υπάρχει κάποια εξήγηση γι'αυτό που έγινε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...