Προς το περιεχόμενο

Αστείες, περίεργες, ενδιαφέρουσες εικόνες


Snoob

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 35,4k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • De@th L0rd

    1432

  • Unabomber

    1344

  • Thresh

    1318

  • viper2005

    1282

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 31/5/2018 στις 3:39 ΜΜ, agamoi-thytai είπε

33848380_10156069906493855_1061471291413

 

Στις 31/5/2018 στις 3:47 ΜΜ, Lezantas26 είπε

ποτε θα βγει κανενας νομος να τους μπαγλαρωσει ολους αυτους..

 

Έχω συγγενή γιατρό που "ειδικεύεται" σε ομοιοπαθητική. του έδειξα το άρθρο της wikipedia για την ομοιοπαθητική που λέει ότι :

Homeopathy or homœopathy is a system of alternative medicine developed in 1796 by Samuel Hahnemann, based on his doctrine of like cures like (similia similibus curentur), a claim that a substance that causes the symptoms of a disease in healthy people would cure similar symptoms in sick people.[1] Homeopathy is a pseudoscience – a belief that is incorrectly presented as scientific. Homeopathic preparations are not effective for treating any condition;[2][3][4][5] large-scale studies have found homeopathy to be no more effective than a placebo, indicating that any positive effects that follow treatment are only due to the placebo effect, normal recovery from illness, or regression toward the mean.[6][7][8]

και " The proposed mechanisms for homeopathy are precluded from having any effect by the laws of physics and physical chemistry "

Απάντηση "γιατρού": Οι φαρμακοβιομηχανίες τα λενε αυτά για το κέρδος κλπ θεωρίες συνωμοσίας.

Του εξηγώ την μορφή της wikipedia και ποιός γράφει περιεχόμενο αλλά και πάλι δεν...

Συμπέρασμα: Στον διάλογο δεν μπορείς να τους πιάσεις πουθενά, είτε γιατρούς, είτε πελάτες/ασθενείς αφού κάθε επιχείρημα ανάγεται σε θεωρία συνωμοσίας. Οπότε δεν υπάρχει καμια σωτηρία. Οι άνθρωποι που πωλούν, "συνταγογραφούν" ή προάγουν τέτοια πράγματα, είτε είναι γιατροί είτε φαρμακεία, είναι για φυλακή, αλλά από την άλλη αν θέλουν να κλείσουν εισιτήριο για πάνω γιατί να τους σταματήσεις?

Επεξ/σία από Alchemist`
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Alchemist` είπε

Του εξηγώ την μορφή της wikipedia και ποιός γράφει περιεχόμενο αλλά και πάλι δεν...

Τι ακριβώς του εξήγησες δηλαδή; η wikipedia δεν ειναι πηγή αλήθειας ένα χρήσιμο εργαλείο ειναι για να διαβάσεις βασικά δεδομένα για κάποια σχολική εργασία φυσικά και υπάρχουν λάθη τόσο άθελα όσο και εσκεμμένα ειδικά σε αμφιλεγόμενα θέματα κερδίζει αυτός που έχει περισσότερους με το μέρος του. 

 

Έχοντας πει αυτό να τονίσω πως δεν έχω άποψη για το θέμα και πως όντως μου φαίνεται λίγο περίεργο να θεωρείς την χρήση προφυλακτικού άχρηστη. Το ότι μπορεί να είναι λάθος εδώ ο συγκεκριμένος δεν σημαίνει ότι και η wikipedia ειναι το benchmark εξακρίβωσης αν κάτι ειναι αληθές ή όχι...

 

 

 

Επεξ/σία από TopicStrarter
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
17 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Τι ακριβώς του εξήγησες δηλαδή; η wikipedia δεν ειναι πηγή αλήθειας ένα χρήσιμο εργαλείο ειναι για να διαβάσεις βασικά δεδομένα για κάποια σχολική εργασία φυσικά και υπάρχουν λάθη τόσο άθελα όσο και εσκεμμένα ειδικά σε αμφιλεγόμενα θέματα κερδίζει αυτός που έχει περισσότερους με το μέρος του. 

Έχοντας πει αυτό να τονίσω πως δεν έχω άποψη για το θέμα και πως όντως μου φαίνεται λίγο περίεργο να θεωρείς την χρήση προφυλακτικού άχρηστη. Το ότι μπορεί να είναι λάθος εδώ ο συγκεκριμένος δεν σημαίνει ότι και η wikipedia ειναι το benchmark εξακρίβωσης αν κάτι ειναι αληθές ή όχι...

Έχει να κάνει με αστείες εικόνες το θέμα και δεν ήθελα να επεκταθώ. Του εξήγησα πάνω κάτω ότι (όπως και λέει και το ίδιο το άρθρο) βασικές αρχές της φυσικής/χημεία/βιολογίας καταστούν την ομοιοπαθητική από αστεία έως απάτη. Και του έδειξα και το άρθρο μιας εγκυκλοπέδιας που τα έχει όλα αυτά γραμμένα. Για να μην χαλάσουμε το θέμα,. όποις θέλει να διαβάσει 2-3 πράγματα μπορεί να ξεκινήσει απο εδώ: https://en.wikipedia.org/wiki/Homeopathy

Επίσης του ανέφερα ότι η wikipedia είναι ανοιχτή εγκυκλοπέδια στην οποία ο καθένας μπορεί να προσφέρει και δεν είναι ιδιοκτησίας, ξερω γω, της novartis.

Επεξ/σία από Alchemist`
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 ώρες πριν, TopicStrarter είπε

δεν έχω άποψη για το θέμα και πως όντως μου φαίνεται λίγο περίεργο να θεωρείς την χρήση προφυλακτικού άχρηστη

A little strange?

doctor-strange-2-640x400.jpg

 

Κι επειδή δεν υπάρχει λόγος να μιλάμε αόριστα 

http://www.factchecker.gr/index.php/2018/04/25/dr-from-crete-claims-condom-not-necessary/

Επεξ/σία από Doubt
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

"λίγο περίεργο" το λες όταν κινδυνεύεις να σου καεί το φαγητό, ας πούμε, όχι όταν παίζεις τη ζωή σου κορώνα-γράμματα.

Στην ουσία δεν μπαίνω και ανάλυση δεν θα κάνω. Κι ο Φικιώρης πουλούσε στην τηλεόραση συσκευή "οζονοθεραπείας" για χρόνια. So what?

OZON_DIAFHMISH_FIKIWRH_215.jpg

Επεξ/σία από Doubt
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, TopicStrarter είπε

Υπάρχουν έρευνες που λένε ότι το ανοσοποιητικό ειναι αρκετό για να νικήσει πάσης μορφής καρκίνου  http://www.cancerresearchuk.org/about-cancer/what-is-cancer/body-systems-and-cancer/the-immune-system-and-cancer

https://edition.cnn.com/2016/10/26/health/immunotherapy-cancer-treatments/index.html

Αυτά δεν είναι έρευνες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, firewalker είπε

Αυτά δεν είναι έρευνες.

είναι αν διαβάσεις τις αναφέρει ψάξε μόνος σου και θα τις βρείς εγώ απλά έβαλα τα πρώτα αποτελέσματα απο το google γιατί βαριέμαι να ψάχνω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...