Προς το περιεχόμενο

Διαθέσιμο το Alcatel One Touch Fire, το 1ο smartphone με Firefox OS


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Τι εννοείς με το "μηδενικο κοστος του λειτουργικού"

 

Firefox OS ---> Open source / Mozilla Public License --> Free software license.

 

Εκτός αν θεωρείς νορμαλ να πληρώσει ο καταναλωτής τις όποιες under-the-table συμφωνίες και χρηματοδοτήσεις της Alcatel στην Mozilla. Η Alcatel δεν πληρώνει μία για να πάρει το firefox OS, επομένως τα 100ε πάνε στο hardware και στους μεσάζοντες.

 

Πηγές:

http://en.wikipedia.org/wiki/Firefox_OS

http://en.wikipedia.org/wiki/Mozilla_Public_License

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Firefox OS ---> Open source / Mozilla Public License --> Free software license.

 

Εκτός αν θεωρείς νορμαλ να πληρώσει ο καταναλωτής τις όποιες under-the-table συμφωνίες και χρηματοδοτήσεις της Alcatel στην Mozilla. Η Alcatel δεν πληρώνει μία για να πάρει το firefox OS, επομένως τα 100ε πάνε στο hardware και στους μεσάζοντες.

 

Πηγές:

http://en.wikipedia.org/wiki/Firefox_OS

http://en.wikipedia.org/wiki/Mozilla_Public_License

 

 

εγώ πάλι νομίζω πως η δουλειά πρέπει να ανταμοίβεται οπότε δε βρίσκω νόημα στην έκφραση μηδενικό κόστος λειτουργικού. Όποιος θέλει το αγοράζει δεν έρχεται σαν λογαριασμός στη ΔΕΗ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ πάλι νομίζω πως η δουλειά πρέπει να ανταμοίβεται οπότε δε βρίσκω νόημα στην έκφραση μηδενικό κόστος λειτουργικού. Όποιος θέλει το αγοράζει δεν έρχεται σαν λογαριασμός στη ΔΕΗ

 

Τι δεν κατάλαβες από τα links που έδωσα; Open source και free software είναι τα licenses που δίνει η ίδια η mozilla. Λαικισμός και φανφάρες δεν χωράνε σε τεχνικά θέματα, επομένως, οταν και αν πάρει "τιμή" το Firefox OS τότε θα το πληρώσω. Προς το παρον είναι ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ ΧΩΡΙΣ ΚΟΣΤΟΣ.

 

Σε λίγο θα μας πεις οτι πρέπει να δίνουμε λεφτά στους ΟΕΜ κατασκευαστές PC επειδή κατέβασαν και εγκατέστησαν στο δίσκο τον Firefox ή τον Chrome. Κι από πότε αυτοκαθορίστηκε η Alcatel ως εισπράκτορας για τη δουλειά των προγραμματιστών της mozilla? :blink: :wacko:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Δεν καταλαβαίνω τι θες να πεις. Θες να σου δώσουν το κινητό δωρεάν επειδή το λειτουργικο υπόκειται σε κάποιο free software license; Εχεις παρεξηγήσει τη συγκεκριμένη έννοια του free

 

Γράφω ή υποννοώ κάπου αυτή τη φράση; Εαν ναι, δώσε link. Αλλιώς οφείλεις να διορθώσεις.

Χωράει κάπου έστω και η παραμικρή παρανόηση σ'αυτή την πρόταση;

 

100e είναι πάρα πολλά λεφτά, αν συνυπολογίσουμε το μηδενικό κόστος του λειτουργικού.

 

Το κόστος των 100ε πάει αποκλειστικά στο hardware. Για να το κλείσουμε, έδωσα πριν τα 2 links για το license του Firefox OS. Αν παρ'ολα αυτά ξέρεις κάτι περισσότερο δώσε links και στοιχεια.

Επεξ/σία από pigeon
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ρε παιδιά χαλαρώστε λίγο...

Τόσο το δίνει η Cosmote (δείτε και σε άλλα τηλέφωνα τι τιμές έχει ,να γίνει μία σύγκριση)

 

Στα σκρουτζομάγαζα που πιστεύω πως θα σκάσει σύντομα ,θα δούμε την πραγματική του τιμή

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν αποσύρεις τις προσβλητικές εκφράσεις θα σου πω τι εννοώ αλλιώς με συγχωρείς αλλα δεν μπορώ να συζητήσω με αυτό το ύφος

 

Εγώ αφαίρεσα ότι όφειλα για χαρή της συζήτησης. Οφείλεις τώρα κι εσύ να αφαιρέσεις τις ερμηνείες για το "τί θελω εγώ", που δημιουργούν το λιγότερο, λανθασμένες εντυπώσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αφαίρεσα ότι όφειλα. Οφείλεις τώρα κι εσύ να αφαιρέσεις τις ερμηνείες για το "τί θελω εγώ", που δημιουργούν το λιγότερο, λανθασμένες εντυπώσεις.

 

Επειδή δεν μπορω τωρα θα σου απαντησω αργοτερα μεσα στη μερα, αν επιθυμεις να αφαιρεσω κατι ακομα θα το κανω, καταλαβαινω γιατι εκνευριστηκες το προβλημα μου ηταν  στη συγκεκριμενη εκφραση

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή δεν μπορω τωρα θα σου απαντησω αργοτερα μεσα στη μερα, αν επιθυμεις να αφαιρεσω κατι ακομα θα το κανω, καταλαβαινω γιατι εκνευριστηκες το προβλημα μου ηταν  στη συγκεκριμενη εκφραση

 

ok no prob τώρα ;)

 

 

SAR EU 1.45 W/kg (head)!

 

FriedEgg3.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...